דף הבית / מכונות / אופנועי מערכת / אופנועי מערכת: הק.ט.מ 125 של אביעד – חלק שלישי
20150803_134416a

אופנועי מערכת: הק.ט.מ 125 של אביעד – חלק שלישי

הקרב על קבלת האופנוע של אביעד עבר למישור המשפטי - ויש התפתחויות מעניינות

תקציר החלקים הקודמים (חלק ראשון, חלק שני): הק.ט.מ 125EXC שלי נגנב לפני שנתיים וחצי יחד עם האופנוע השני שלי – סוזוקי DRZ400SM. לפני חודשים ספורים מצאתי את האופנוע מפורסם בלוח בפייסבוק. הגעתי למוכר, סגרנו עסקה ומשם המשכתי למשטרה. המשטרה ביצעה חקירה רשלנית ושטחית, לא טרחה לעדכן אותי מה קורה עם החקירה והאופנוע, ורק נפנפה אותי – גם כשהגעתי פיזית למשטרת באר-שבע – שם נתפס האופנוע אצל הבחור המקומי שניסה למכור אותו.

אחרי כחודשיים של חוסר ודאות ואפס עדכונים מצד המשטרה, כשבזמן הזה האופנוע שלי עומד ברחבה של משטרת באר-שבע, הגיע הזמן לפעול. חבר יקר, עורך-דין במקצועו, החליט שהוא מחזיר לי את האופנוע וכתב בקשה לבית המשפט כנגד המשטרה להשבת התפוס (האופנוע). לא נלאה אתכם בכל הביורוקרטיה שנלוותה להגשת הבקשה ולחלופת המכתבים שעניינם מדוע אנחנו רוצים שהתיק יתנהל בבית שמש ולא בבאר-שבע, ונגיע לעיקר הדברים שהתבררו כבר עם תגובת המשטרה לבקשה שלנו ובטרם התקיים דיון אחד בודד:

 • שוטרים ביקרו את הבחור שהחזיק באופנוע הגנוב כבר באותו הערב שבו הגשתי את התלונה. הוא הציג בפניהם את שטר המכר (המזויף) ואת מספרי השלדה והמנוע (המזויפים) שעל האופנוע – והם עזבו את המקום בטענה שהמספרים על האופנוע תואמים את המסמך. רק כדי שיהיה ברור – 'שטר מכר' אינו חוקי במדינת ישראל. זהו מסמך המאשר בעלות על אופנוע ללא רישוי (למשל מוטוקרוס) בארה"ב. בישראל יש רישוי צהוב ורישוי אפור. אגב, שטר מכר אפשר להפיק בקלות במדפסת צבעונית בבית, ואז לעטוף אותו בלמינציה בגן של הילד – וזה מה שעשו גם במקרה של האופנוע שלי.
 • רק לאחר כ-10 ימים, אחרי שהתלוננתי והפעלתי קשרים בין היתר בלשכת המפכ"ל, הוציאה משטרת באר-שבע צו בית משפט ותפסה את האופנוע.
 • הבחור שהחזיק באופנוע – בואו נקרא לו א' – מסר בחקירתו את שם האדם שממנו רכש את האופנוע – נקרא לו א.ד מתל אביב ונספר שהוא דמות יחסית מוכרת. החוקרים הגיעו אל אותו אדם, והוא, על פי תגובת המשטרה, "אישר את הפרטים שמסר מר א'". זהו פה זה נגמר. המשטרה לא המשיכה לחקור ולנסות להגיע לקצה השרשרת – הגנבים עצמם, למרות שהפרטים נמסרו לחוקרים על ידי א.ד שמכר את האופנוע לא'. זהו אחד הסעיפים המוזרים והמתסכלים ביותר, שכן עם עוד קצת חקירה ניתן היה להגיע לגנבים עצמם בקלות.
 • המשטרה טענה כי בבדיקת מז"פ (מחלקת זיהוי פלילי) שנעשתה לאופנוע התגלה שמספרי המנוע והשלדה זויפו וכי אין אפשרות להגיע למספרים המקוריים (עדיין לא אושר לי לעיין בדו"ח המז"פ, וזו נקודה חשובה שעוד נחזור אליה).
 • היועץ המשפטי של משטרת באר-שבע דורש להשמיד את האופנוע "מפני שהוא מזויף". אפשר להעליב את האופנוע שלי, אבל לקרוא לו מזויף זה כבר יותר מדי. מספרי השלדה והמנוע זויפו, אבל האופנוע מקורי לחלוטין מבית ק.ט.מ – אוסטריה.
 • עוד התברר שמר א', הבחור שהחזיק באופנוע שנגנב ממני, הגיש גם הוא בקשה להשבת תפוס בבית המשפט בבאר-שבע. במילים אחרות – הבחור שהחזיק ברכוש גנוב תובע זכויות על הרכוש הגנוב שנתפס אצלו! לטענתו הוא רכש את האופנוע בתום לב, למרות שהוא שילם 14 אלף ש"ח על אופנוע ששווה במחירון יותר מכפול, למרות שהוא רכש אופנוע מדגם EXC כשעל שטר המכר מופיע SX, ולמרות שמספרי השלדה והמנוע מחוקים ומוטבעים מחדש.
מודעת המכירה בפייסבוק שבה זיהה אביעד את האופנוע הגנוב שלו
מודעת המכירה בפייסבוק שבה זיהה אביעד את האופנוע הגנוב שלו

עד לאותו זמן, ולמעשה עד לסגירת התיק, לא פנו אליי ממשטרת באר-שבע כדי לחקור אותי על פרטים נוספים – כמו למשל פרטים על האופנוע שרק אני יודע – תוספות חיצוניות ופנימיות וכו', וזאת למרות שציינתי בפני השוטרים במספר הזדמנויות שיש פרטים שידועים רק לי ושעל פיהם אני יכול להוכיח שהאופנוע שלי. גם לא הודיעו לי שמתקיים דיון בבית המשפט בבאר-שבע, בבקשה שהגיש א'. כלום, מידור מוחלט. בכלל, התחושה הכללית שקיבלתי, שהלכה והתחזקה עם הזמן, היא שהמשטרה לא רוצה לבזבז זמן ולהגיע לחקר האמת, אלא להיפטר כמה שיותר מהר מתפוח האדמה הלוהט הזה. ומה יותר מהיר מהשמדה של האופנוע בתואנה שלא ניתן לזהות אותו? פשוט מאוד – משמידים את האופנוע, סוגרים את התיק והולכים לנוח. לא ניתן לתאר במילים אחרות את חקירת המשטרה פרט לרשלנית, שטחית ולא מקצועית.

אז נכון שיש במשטרה גם חבר'ה נהדרים, מקצועיים וחרוצים, אבל אני למזלי הרע נפלתי על אחרים.

מגיעים לדיון בבית המשפט השלום בירושלים. אני ועורך דיני מצד אחד, היועץ המשפטי של משטרת באר-שבע מצד שני, ובאמצע – לא להאמין – עומד מר א' – שהגיע עם אביו כדי לדרוש את האופנוע הגנוב לידיו. לא פחות ולא יותר. לשפשף את העיניים ולא להאמין.

גם כאן אקצר כדי לא להלאות בפרטים לא רלוונטיים. השורה התחתונה היא שהמשטרה רוצה להשמיד את האופנוע בשל חוסר אפשרות לזהות אותו. את דו"ח המז"פ ושאר חומר החקירה לא נתנו לנו לראות. כל הניסיונות לדבר עם היועץ המשפטי של המשטרה עלו בתוהו – הוא החלטי ודורש בתוקף שהאופנוע ילך להשמדה, כאילו לעשות בכוונה, ואל תבלבלו אותו עם עובדות. במקביל, מר א', שאצלו נתפס האופנוע הגנוב, דורש לקבל את האופנוע לידיו – שוב, בטענה שרכש את האופנוע בתום לב, בו בזמן שלצידו עומד האדם שרכש את האופנוע כדין מהיבואנית, עם רישיונות, ושילם יותר מ-50 אלף ש"ח. כשראיתי את זה התקשיתי להאמין. כמה נמוך אנשים יכולים לרדת – לא מספיק שרכשת רכוש גנוב שנתפס אצלך והזנת את תעשיית הגניבות, כעת אתה גם נלחם על הרכוש הגנוב מול האדם שממנו הרכוש נגנב? עד כדי כך איבדנו את המוסר הבסיסי ואת הערכים שלנו כעם? התביישתי. לפחות השופט לא התרשם ממר א' ואביו.

הבעיה היא שהשופט לא יכול היה לקבוע באופן חד-משמעי שהאופנוע אכן שייך לי, ולכן הוא העלה רעיון מעניין –  השופט שלח אותי ואת היועץ המשפטי של המשטרה לעשות שיעורי בית: אני צריך לבדוק עם יבואנית ק.ט.מ לישראל כמה כלים מדגם זה ומהשנה הספציפית נמכרו בישראל, והמשטרה צריכה לבדוק כמה כלים כאלו מדווחים כגנובים. אם יש רק אחד כזה – הרי שהוא שלי.

אני חייב להודות שכאן כבר הייתי סקפטי והתחלתי שלא להאמין שהאופנוע יחזור לרשותי, בעיקר בגלל דו"ח המז"פ (שאותו טרם ראיתי). בדיעבד, הסקפטיות הייתה מוקדמת מדי והיא התחלפה בהמשך לאופטימיות בגלל התפתחויות מעניינות. תכף נגיע לזה.

האופנוע עומד במשטרת באר שבע
האופנוע עומד במשטרת באר שבע

סיכום ביניים

 • האופנוע נמצא במשטרת באר-שבע
 • מספרי השלדה והמנוע נמחקו, ובמקומם הוטבעו מספרים אחרים, על פי שטר מכר מזויף
 • שטר המכר המזויף הוא של דגם מוטוקרוס (SX) בעוד האופנוע שלי הוא אנדורו (EXC)
 • אני דורש לקבל את האופנוע בבית המשפט השלום בירושלים / בית שמש
 • מר א' דורש לקבל את האופנוע בבית המשפט השלום בבאר-שבע
 • המשטרה דורשת להשמיד את האופנוע בגלל חוסר יכולת לזהות אותו
 • יש לי את הרישיונות המקוריים של האופנוע, את חשבונית הקנייה, את ביטוח החובה, ויש סימנים רבים הידועים רק לי שנמצאים על האופנוע ושעל-פיהם זיהיתי את האופנוע
 • אני והמשטרה צריכים לספק נתונים נוספים כדי שהשופט יוכל להכריע את הכף
 • המשטרה צריכה לסיים את החקירה ולאפשר לי לראות ולצלם את חומר החקירה עד סוף חודש יולי 2015
לפחות כיסו אותו... יש מצב שבקרוב הוא יחזור הביתה!
לפחות כיסו אותו… יש מצב שבקרוב הוא יחזור הביתה!

תעשיית הגניבות

גניבות כלי רכב בכלל ואופנועים בפרט זו מכת מדינה. אין באמת הרתעה, והגנבים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. אפילו במקרה הזה הוכח לי – הפשע משתלם. גם ככה המשטרה לא תחקור, ואם כן תחקור היא תעשה זאת ברשלנות ובחוסר יעילות, ואם תיתפס תוכל לצאת מזה בקלות בכל מיני תואנות משפטיות. אם לא תפסו אתכם על חם בעת הגניבה ומיד הודיתם, הסיכוי שהמשטרה תחקור לעומק, תגיש כתב אישום ולבסוף תורשעו במשפט, הוא אפסי.

כל אחד מאיתנו מפחד מהיום שבו הוא יגיע לאופנוע שלו ויראה שהוא איננו. יחד עם זאת, ברגע שאנחנו רוכשים כלים גנובים או חלקים גנובים – אנחנו מזינים במו ידינו את אותה תעשיית גניבות ונותנים לגנבים לגיטימציה מלאה לעבור לכלי הבא. והכלי הבא עלול להיות שלכם, או של חבר שלכם, או של בן משפחה. דבר אחד בטוח – כל עוד אנחנו הצרכנים נותנים יד לתעשייה המקוללת הזו – היא תימשך.

לא קונים אופנועים גנובים ולא קונים חלקים גנובים! גם במקרה הזה – רכישה של אופנוע אנדורו EXC עם שטר מכר מודפס במחשב ועטוף בלמינציה שעליו יש דגם אחר – מוטוקרוס SX, ובנוסף מספרי המנוע והשלדה מחוקים ומוטבעים מחדש (ולא צריך להיות מומחה מז"פ בשביל לזהות את זה…) – זו עצימת עיניים במקרה הטוב ורכישה ביודעין של רכוש גנוב במקרה הפחות טוב. אני לא קונה את הטענה שמדובר בתום לב, שכן הסימנים כולם זועקים לשמיים. אגב, כששאלתי את המוכר מדוע על הרישיון כתוב SX כשבעצם האופנוע הוא EXC – הוא נתן תשובה מעורפלת על איזה תייר מחו"ל. לא מיצינו כבר את הקטע של להאשים את כל העולם בפשעים שלנו?

מספר המנוע שנמחק והוטבע מחדש - צריך להיות מומחה מז"פ כדי לראות את זה?
מספר המנוע שנמחק והוטבע מחדש – צריך להיות מומחה מז"פ כדי לראות את זה?

אז מה הלאה?

ובכן, בזמן שבין הדיון בבית המשפט ליום כתיבת שורות אלה, התגלו שני ממצאים חשובים. הראשון נוגע לחומר החקירה שאותו התאפשר לי לראות. מסתבר שבדיקת המז"פ הצליחה להציף 3 ספרות מתוך מספר המנוע המקורי שנמחק. שלוש הספרות האלו זהות, גם במיקומן, לשלוש ספרות שנמצאות ברישיון הרכב המקורי שנמצא אצלי. בשילוב עם רשימת האופנועים שקיבלתי מהיבואנית, יש פה גורם שעשוי להטות את הכף. הממצא השני גם הוא עשוי להטות את הכף, והוא גדול וחשוב, אך עליו אני מנוע מלדבר מפני שהנושא טרם הגיע לבית המשפט. הפסימיות התחלפה לאופטימיות. יש מצב שבקרוב אקבל את האופנוע שלי בחזרה!

בחלק הבא: על הממצאים שהטו את הכף, על פתיחת החקירה המשטרתית מחדש, ועל המשך ההתנהלות המשפטית. ומי יודע – אולי גם על החזרה של האופנוע שלי הביתה…

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 41, רוכב על אופנועים 25 שנה ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Ducati-SF-V4-Prototype-001

דוקאטי: הסטריטפייטר V4 נחשף!

כעת זה רשמי: אבטיפוס של הסטריטפייטר V4 ייקח חלק במרוץ הפיקס פיק בסוף החודש; כך הוא נראה

4 תגובות

 1. מקרה הפוך משלך שבו נמכר לי אופנוע גנוב והתגלגל לבית משפט.
  בסופו של דבר האופנוע נשאר אצלי. אם תרצה פרטים בפרטי בכיף.

 2. כתבה מעולה. מרגיש כמו מיני סדרה.
  תמשיך ככה.
  מקווה שיהיה סוף טוב

 3. נראה שנפלת על שופט נבון, עם חוש צדק ובעל תושיה זה די נדיר. הכי חשוב להיתמקד בנושא של רכישה בתום לב כי במידה והוא יוכיח תום לב ברכישה אז הוא יכול להישאר עם האופנוע אפילו והוא גנוב!!!
  לנושא תום הלב, דבר ראשון מי שרכש אופנוע ב-14 אלף ש"ח לא יכול להציע אותו למכירה ב-22 אלף ולטעון שלא ידע שהמחיר שרכש את האופנוע הוא מחיר שוק.
  הייתי מתמקד לחפש קשר בין א.ד. לקונה. ובכל מקרה הייתי לוחץ על המשטרה להוסיף את א.ד. למשפט. במידה ו-א. "מפיל" עליו את נושא תום הלב, אזי במקרה וא. יוצא עם האופנוע תוכל להיפרע מא.ד. שמכר את האופנוע בעיקר אם הוא סוחר.
  הכל כמובן בתנאי שהוכחת שהאופנוע המדובר אכן היה בבעלותך.

 4. אביעד, אתה כותב "יש במשטרה גם חבר'ה נהדרים, מקצועיים וחרוצים, אבל אני למזלי הרע נפלתי על אחרים". גם אני נפלתי על האחרים, ומכיר עוד הרבה מקרים שנפלו על אחרים. יכול להיות שיש שם חבר'ה נהדרים, אבל המשטרה כארגון פשטה רגל ולא ממלאת את תפקידה. אוסיף ואצטט שוטר "אם יש בעיה, אל תצפה לפתרון מצד המשטרה, אפילו אין טעם לפנות", זה נאמר ע"י אחד מתוך המערכת שמכיר מבפנים את הגוף הנקרא משטרה.
  ואם להסתכל במבט עוד יותר רחב, אז כל המדינה על סף פשיטת רגל- מערכת אכיפת החוק כבר דיברנו, מערכת הבריאות קורסת, מערכת החינוך במשבר, מערכת המשפט אוטוטו מאבדת אמון הציבור, מערכת הפוליטית מושחתת..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO