דף הבית / חדשות / איך מוציאים רישיון נהיגה ספורטיבית?
Racing-Licence-006

איך מוציאים רישיון נהיגה ספורטיבית?

התאחדות הספורט המוטורי החלה במהלך להנגשת רישיון הנהיגה הספורטיבית – רישיון ב-5 שעות

רוכב שרוצה להתחרות במרוצים בישראל צריך, בין היתר, רישיון נהיגה ספורטיבית – כלומר רישיון מרוצים מטעם הרשות לנהיגה ספורטיבית ומשרד הספורט.

ההליך של הוצאת רישיון נהיגה ספורטיבית כולל קורס בן 4 שעות לימוד שבסיומו עוברים מבחן, וביצוע בדיקות רפואיות, בדיקת מאמץ (ארגומטריה) ובדיקת ראייה. את הטפסים המלאים מעבירים לרשות לנהיגה ספורטיבית, ותוך זמן קצר מקבלים את הרישיון.

את קורסי הרישיון מעבירים בישראל כמה מרכזים, ביניהם מוטו-יאנג, קרוס-קאנטרי, אופנוען מאומן ו-RPM אופנועים. הקורס מחולק לשניים: בחלק הראשון לומדים על מבנה הרשות וההתאחדויות ועל הכללים הכלליים לנהיגה ספורטיבית, ובחלק השני עוברים הכשרה ענפית – במקרה שלנו על אופנועים וטרקטורונים – שבה לומדים על הדוקטרינות השונות ועל כללים הנוגעים לדו-גלגלי, כולל דגלים ומבנה מסלולים.

אחרי הקורס יש צורך לגשת לבדיקת ראייה אצל אופטומטריסט, ומשם לבדיקת מאמץ באחד מהמכונים המאושרים על-ידי רשות הספורט. את כל הטפסים והאישורים מעבירים למרכז שבו התקיים הקורס, והם כבר מעבירים את הטפסים לרשות הספורט, ובמידה והטפסים והבדיקות תקינים – הרישיון יגיע תוך שבוע עד 10 ימים.

כעת, עם הדרייב החדש בהתאחדות הספורט המוטורי, היא מציעה קורס רישיון נהיגה ספורטיבית המרכז את כל הבדיקות, במקום אחד ותוך 5 שעות.

בדיקת מאמץ (ארגומטריה) חלק מיום הקורס בווינגייט
בדיקת מאמץ (ארגומטריה) חלק מיום הקורס בווינגייט

הקורס, ששני מחזורים שלו – בני 50 איש כל אחד – התקיימו בשבוע שעבר במכון וינגייט, גם מסובסד על-ידי ההתאחדות, כך שהעלות הכוללת עומדת על 447 ש"ח (במקום 697 ש"ח) – סכום הכולל את עלות הקורס (249 ש"ח במקום 449 ש"ח), עלות הבדיקה הרפואית ובדיקת המאמץ (119 ש"ח), וכן את בדיקת הראייה (79 ש"ח). בנוסף תצטרכו לשלם אגרה בת 61 ש"ח למדינה על הנפקת הרישיון.

הקורס מתחיל בשעת בוקר ברישום. במהלך היום נקראים אנשים לבצע בדיקות רפואיות ובדיקות ראייה, ובמשך 4 שעות הכוללות הפסקות מעביר המרצה את החומרים שמתחרה צריך לדעת – כאמור גם באופן כללי על מבנה הספורט המוטורי בישראל וגם בהכשרה הענפית, אופנועים וטרקטורונים. בסיום ההרצאה, נציג מהרשות לנהיגה ספורטיבית מקיים מבחן בן 25 שאלות (8 שאלות לילדים עד גיל 12), ועם סיום המבחן מגישים את כל הטפסים למארגני הקורס, והם מעבירים את החומרים לרשות לנהיגה ספורטיבית. אם עברתם את המבחן, ואין סיבה שלא תעברו, רישיון הנהיגה הספורטיבית יגיע תוך כשבוע, אם כי ברגע שהוא מאושר תקבלו למייל אישור להשתתף במרוצים.

המרצה - דני אוחנה
המרצה – דני אוחנה

היתרון הגדול של הקורס, מעבר לעלות המוזלת שלו ביחס לקורסים רגילים, הוא האפשרות לבצע את כל הבדיקות הרפואיות במקביל לקורס ולסיים עם כל ההליך תוך 5 שעות במקום אחד, בלי הצורך להתרוצץ בין מכוני בדיקה כאלו ואחרים.

עומר שושני, מנכ"ל התאחדות הספורט המוטורי: "המטרה שלנו היא פשוטה – להנגיש את הספורט המוטורי לכולם ולמזער ביורוקרטיות. קל מאוד להוציא רישיון נהיגה ספורטיבית היום, אז תוציאו רישיון ובואו להתחרות".

בשבועות הקרובים יתקיימו מחזורים נוספים של קורסים להוצאת רישיון נהיגה ספורטיבית. מועדים ופרטים תוכלו למצוא כאן אצלנו בפול גז, וכן בעמוד הפייסבוק של התאחדות הספורט המוטורי, כשיתפרסמו.

50 משתתפים בכל מחזור
50 משתתפים בכל מחזור

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 42, רוכב על אופנועים 26 שנה ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Metro Motorica

מטרו פותחת סניף ייעודי לאופנועי בטא

הסוכנות הוותיקה מוטוריקה שבהוד השרון משנה את פניה, והופכת מסוכנות ק.ט.מ לסוכנות הדגל של בטא בישראל

7 תגובות

 1. Avatar

  אבקש לחזור אלי ברצוני להוציא לי ולבן שלי רשיון ספורטיבי בהקדם אאפשרי תודה יום טוב

 2. Avatar

  היי תודה על הכתבה, שאלה לגבי בדיקת עיניים מה הקריטריונים לתוצאה של בדיקה?
  לצורך העיניין יש לי משקפיים עם מספר קטן, עדיין אפשר לעשות רישיון נהיגה ספורטיבית?

 3. Avatar
  דוראל עסיס

  אני מעונין לקנות אופנוע מוטוקרוס , הרישיון מרוצים מאפשר לי נהיגה על האופנוע מוטוקרוס ,בלי להוציא רשיון אופנוע רגיל?
  אשמח שתחזרו אלי למספר 0524685184

 4. Avatar

  אשמח שתחזרו אלי לגבי תאריכים נוספים שבהם מתקיימת ההכשרה.

 5. Avatar

  אני שנה מחפש איפה ללמוד אף אחד לא נותן לי מספר לפנות אליו אפשר לעזור ליז??

 6. Avatar

  אולי תחזרו אלי לגבי קורס לפחות תתנו לנו כיוון
  אני מעוניין ברישיון

 7. Avatar

  אני מעונין לעבור מבחן לי ולבן שלי בן 12 אם אפשר לחזור אלי לטל 0539744319 נועם או052834991 מקס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO