דף הבית / חדשות / בגלל הקורונה: שוק שליחי הקנאביס בוער
125-2019-comp-004

בגלל הקורונה: שוק שליחי הקנאביס בוער

כשרוב האזרחים ספונים בביתם, לעתים משועממים - שוק הקנאביס עולה בסדרי גודל; ומי מספק את הקנאביס מהסוחרים ללקוחות? שליחים על דו-גלגלי; שוחחנו עם כמה מהם

"אנחנו עובדים עכשיו בפול גז, לא נחים לרגע. אני עובד כשליח בתחום של הקנאביס כבר למעלה משנתיים, ואני אומר לך שזו תקופה מטורפת של עבודה חזקה מאוד. כל יום בשבועיים האחרונים עשיתי לפחות 20 נקודות ויצאתי בסוף היום עם 2,000 ש"ח בכיס. מי אמר שהקורונה מביאה רק רע?", כך אומר לפול גז שליח שמועסק באחת מקבוצות הטלגרם הגדולות והפליליות בישראל שעוסקות במכירת קנאביס, על רקע משבר הקורונה שהביא לעלייה חדה בהיקף צריכת הסם בישראל, וכפועל יוצא גם לזינוק במספר השליחויות ללקוחות ברחבי המדינה.

בחודש מרץ 2019 ניתנה הפקודה, ומאות שוטרים פשטו במקביל על בתיהם של 42 בכירים בארגון 'טלגראס'. אולם הזעזוע שחטף שוק אספקת הסמים בישראל היה זמני בלבד. תוך מספר ימים קמו עשרות קבוצות אחרות, והתעשייה המשיכה לפעול במלוא מרצה, כאשר השליחים מהווים חלק מהותי בשרשרת אספקת הסם ללקוח. בשנה שעברה קיימנו ראיון עם שליח שחשף בפנינו את שגרת יומו והאופן בו הוא מתמודד עם הסיכון שכרוך בשינוע של סמים, אולם מסתבר כי הגשת כתבי אישום כנגד 27 מעורבים, לצד תפיסה ומעצר של רבים נוספים ובכללם גם שליחים, לא הילכה אימים. להפך – השוק ממשיך לשגשג ואף נפתחו קבוצות ייעודיות בטלגרם בהן סוחרים מציעים עבודה לבעלי דו-גלגלי.

'בימים כתיקונם' שליחים בענף גרפו מדי יום סכומים נאים, וחלקם סיימו את היום עם 2,000 ש"ח בכיס, אולם משבר הקורונה הגדיל באופן משמעותי את השכר המשולם להם. סוחרים ומנהלי קבוצות מדווחים על זינוק חד בשיעור של מאות אחוזים במספר עסקאות מכירת קנאביס: "עשרות אלפים נמצאים בבידוד ועוד מאות אלפים בחל"ת. אנשים יושבים בבית ומעשנים קנאביס, מנסים לברוח מהמצוקה ומהחרדה, ומישהו צריך לשנע להם את כל הקנאביס הזה – השליחים המסורים שלנו", אומר לנו גורם בכיר באחת מקבוצות הקאנביס הגדולות. "אצלי השליחים מרוויחים בין 75 ל-200 ש"ח, כתלות בנקודה, בכמות שהם מעבירים ובמרחק שהם נדרשים לגמוע", מוסיף מנהל בכיר בקבוצת הטלגרם הגדולה לממכר קנאביס 'המוסד המחתרת אחרת'. שליח ביום הכי חלש מרוויח אצלנו בין 1,500 ל-2,000 ש"ח, ובימים חזקים כמו בשבוע האחרון הוא מגיע גם ל-3,000 ש"ח", הוא מוסיף. "זה 'מאני טיים' עבור שליחים טובים שיודעים את העבודה. אני באופן אישי מעסיק 5 שליחים, שעובדים בחודש האחרון 12 שעות ביום רצוף ומגלגלים סכומים רציניים", מציין סוחר קנאביס נוסף, ומבהיר כי בימים אלו מגויסים עשרות שליחים נוספים.

השליח והבוס; בשקיות - המון משלוחים עתידיים
השליח והבוס; בשקיות – המון משלוחים עתידיים

החשש של השליחים ממעצר התפוגג בחודש האחרון מכיוון שרבים מהם משתמשים בכסות של חברת שליחויות לגיטימית לצורך רכיבה חלקה ללא הפחד המובנה שכרוך בחלוקה של קנאביס. "כל השנה אני מסתובב עם ארגז שעליו כתוב שם של חברת שליחויות, אבל בחודש האחרון החלטתי לשים מאחור ארגז כחול וללבוש חולצה של חברת שליחויות מוכרת מאוד, ומאז אין פחד בכלל, ההיפך, מי יעצור עכשיו שליח?", מסביר לנו השליח, ומוסיף: "כל השליחים שעובדים איתי בקבוצה עובדים בשיטה הזו, זה הכי בטוח".

גם דני, צעיר מדרום תל-אביב שעוסק בבלדרות בקבוצת קנאביס גדולה, הזדרז ורכש סט של חולצה וארגז ממותגים של אחת מחברות השליחויות הפופולאריות: "הרי המשטרה יודעת בדיוק מה קורה ואין מצב שנמשיך לרכוב בתל-אביב בחופשיות הזו, אבל אני גם לא רואה מצב שהם עוצרים כל שליח שני לבדיקה וחיפוש. ברגע שהמשק יחזור לעצמו אני מאמין שהם יתלבשו עלינו, אבל בינתיים הכל טוב".

וכשהביקוש לשליחי קנאביס נמצא בשיאו, התחרות על העובדים הפוטנציאלים לובשת צורה כאילו מדובר על איוש של משרת טלר בבנק: "עדיפות לבעלי ניסיון, דמי כלכלה ודלק. מחפשים אנשים יצירתיים. אמינות, יושרה, רצון ללמידה ורצון להצליח", נכתב במודעה באחת מהקבוצות. בפרסום נוסף מציין המעסיק כי בין יתר התכונות שנדרשות להצלחה בתפקיד על השליח להיות "בעל מסוגלות לעבודת צוות מעולה וחריצות כמובן".

אולם בטרם תרוצו לחפש עבודה כשליח קנאביס, צריך להבהיר: מדובר בעבירה פלילית חמורה שנושאת בצידה סיכון רב. בשביל לאזן את התמונה שוחחנו עם שליח שנעצר לפני כחצי שנה ובימים אלו ממתין לפתיחת משפטו: "זה היה בספטמבר, לא יודע מי פתח עליי ולמה, אבל למשטרה היה מודיעין עליי והם המתינו שאצא בתחילת היום עם 150 גרם מחולק לשקיות. שמתי את זה בתוך תא מיוחד שעשיתי, אבל לא עזר. הם מצאו את החומר ונעצרתי במקום. לקחו אותי לחקירה וניסו להוציא ממני עבור מי אני עובד, אבל העדפתי לא לסבך אותו, ועכשיו אני ממתין למשפט. העו"ד שלי אמר שבגלל הכמות שיחסית קטנה, גדולים הסיכויים שלא אשב בכלא, אבל אי אפשר לדעת בוודאות. כך או אחרת, אכלתי אותה בגדול – אני סטודנט שנה שלישית לראיית חשבון, ואם אורשע בעבירה של סחר לא אקבל רישיון לעסוק במקצוע".

באתר עורכי הדין והפורומים המשפטיים lawguide מציינים כי על פי נתונים שפרסמה לאחרונה משטרת ישראל, בין התאריכים 01-28.03.20 נפתחו 441 תיקים פליליים בגין עבירות סמים, ובכללן גם לשליחים: "אנו מזהים ירידה מסוימת באפיון השאילתות באתר שנוגעות לעבירות סחר בסמים במהלך התקופה האמורה בהשוואה לפרק הזמן המקביל אשתקד, להערכתנו בשל ניתוב שונה של כוח האדם המשטרתי והצורך להתמודד עם משימות שיטור שונות שנגזרות מהמשבר הנוכחי".

Screenshot_20200317-121231

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

FE-350-2023-3

הוסקוורנה: חנויות 'פופ-אפ' בשטח במאי וביוני

לכבוד 10 שנים למותג הוסקוורנה המחודש בישראל, בעופר-אבניר יפתחו במהלך מאי ויוני חנויות פופ-אפ בשטח - ניתן יהיה לבצע נסיעת מבחן, לרכוש אופנוע ולקבל אותו במקום

2 תגובות

 1. Avatar
  קול-בי קריינות ודיבוב

  לא ממש הבנתי את תפקיד הכתבה פה ולו אף בגלל שזה בניגוד לחוק.
  מזכיר לי את העבודה שיוסי קיבל לכתוב עבודה על הסוס. אבל הוא לידע כלום על הסוס, אלא רק על הזבוב. אז הוא כתב שעל הסוס יושב זבוב, וכתב את כל מה שהוא ידע על הזבוב.

  המלצה – עדיף למחוק את הכתבה.

 2. Avatar

  חבל שבמדינה כמו שלנו צעירים שרוצים לקנות דירה או רכב חייבים לעבוד בעבודה כזו כדי להתפרנס בכבוד.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן