דף הבית / חדשות / בקרוב: עוד הגבלות מהירות אלקטרוניות באירופה
506317

בקרוב: עוד הגבלות מהירות אלקטרוניות באירופה

יצרניות רכבים באירופה יחויבו עוד הקיץ להתקין מגבילי מהירות אלקטרוניים ברכביהם; סימן לעתיד גם באופנועים?

באירופה תחל בקיץ הקרוב חובת התקנת מגבילי מהירות אלקטרוניים הפועלים בצורה אוטומטית; זה מתחיל ברכבים ועלול גם להגיע לאופנועים.

הידיעה כשלעצמה אינה חדשה והנושא נמצא באוויר כבר שנים רבות. מדובר על תקנה אירופאית הדורשת מיצרני רכבים להתקין מערכת שנקראת ISA (ר"ת Intelligent Speed Assistance) אשר אוספת אותות מתמרורים חכמים, ממצלמות וממערכות GPS ומגבילות אוטומטית את מהירות הרכב בהתאם לתמרור המהירות שמוצב. המערכת אינה מפעילה אוטומטית את הבלמים אלא מגבילה את כוח המנוע, והיא אינה מאפשרת לעבור את המהירות המוכתבת. את המערכת ניתן לנתק ידנית.

האיחוד האירופאי אישר את התקנת החובה של המערכת בשנת 2019 והגדיר את אותה כחובה בשנת 2022 – השנה הנוכחית. במרבית הרכבים החדשים שנמכרים בשנים האחרונות – גם בישראל – יש מערכת קריאת תמרורים אשר מקרינה את התמרור על מסך הנהג. על-פי המחקרים עליהם הם מתבססים, המערכת אמורה להפחית תאונות בכ-30% ופגיעות קטלניות של נוסעים בשיעור של 20%. יש יצרניות, למשל פורד, אשר מפרסמות את המערכת כגורם שיעזור למנוע קנסות מהירות. באנגליה, אגב, על אף שאינה שייכים לאיגוד האירופאי, התקנות תיכנסנה לתוקף כבר בחודש הבא.

אמנם אנחנו מדברים על רכבים, אך ההערכות הן שבעוד שנים ספורות המערכות תהיינה אפשריות גם לאופנועים ולאופניים חשמליים, כאשר כל מה שעובד גם באירופה יגיע בסופו של דבר גם לישראל.

תודה ליוסף אור על העזרה בהכנת הידיעה.

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

MX1

בשבת: הסבב השלישי באליפות ישראל במוטוקרוס

הסבב השלישי באליפות ישראל במוטוקרוס יתקיים בשבת הקרובה המסלול צ'אמפ פקטורי בפרדס חנה; ניתן להגיע לצפות; קישור לכרטיסים בפנים

2 תגובות

 1. Avatar
  קול-בי קריינות ודיבוב

  אם אפשר לנתק ידנית, מצוין.
  לא כל מע' מתאימה לכל אחד.
  לי למשל ברכב יש את מע' ההיגוי האקטיבי. עבורי זה לא מתאים, ומנתק כל נסיעה.

 2. Avatar

  הכוונה שלא תוכל לנתק את המערכת ידנית ,אחרת כל אחד ינתק אותה ולא לזה הם מכוונים.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן