דף הבית / חדשות / גרמניה: בני 15 יוכלו להוציא רישיון נהיגה לאופנוע
2016 TMAX LUX MAX

גרמניה: בני 15 יוכלו להוציא רישיון נהיגה לאופנוע

הפרלמנט הגרמני אישר את הפחתת גיל הוצאת רישיון ל-50 סמ"ק מ-16 ל-15, ובנוסף אפשרות ל-A2 ללא מבחן למחזיקי רישיון נהיגה B; רעיון טוב לאמץ אצלנו?

לאחר פיילוט שנערך בגרמניה, גיל הוצאת רישיון נהיגה על קטנועי 50 סמ"ק הופחת מגיל 16 לגיל 15. בנוסף, מחזיקי רישיון נהיגה B (רכב פרטי) יורשו לקבל רישיון A1 – מקביל ל-A2 אצלנו (עד 125 סמ"ק, 14.9 כ"ס) – ללא צורך בטסט. שני המהלכים שסופגים ביקורת עזה בגרמניה. 

נתחיל עם הנערים: משרד התחבורה בגרמניה החל לפני מספר שנים לבחון את הפחתת גיל הוצאת הרישיון לנערים. במזרח גרמניה נערך פיילוט ובו אושר לגילאי 15 להוציא רישיון רכיבה לקטנועים עד 50 סמ"ק. לאחר שקלול תוצאות ההתנסות הוחלט לאשר את המהלך החל מ-2020 באופן פורמלי. הניסוי נערך בעיקר במחוזות בהם התחבורה הציבורית לא נותנת מענה מספק לתושבים.

כל מחוז בגרמניה רשאי להחליט עצמאית אם לקבל את הגדרת החוק או לא, כלומר להשאיר את הגיל המינימלי על 16, אך ההשערות הן שרוב המחוזות, אם לא כולם, יאשרו את המהלך. כך או כך, קטגוריה A1 בגרמניה – כמו גם בשאר אירופה – תישאר מגיל 16, והיא כוללת כל כלי עד 125 סמ"ק ו-11 קילוואט (כ-14.9 כ"ס).

ההחלטה השנייה, זו שסופגת את מרבית הביקורות של מומחי התחבורה בגרמניה, מאפשרת לנהגים מעל גיל 25 המחזיקים ברישיון נהיגה B (רכב פרטי עד 3.5 טון) לפחות 5 שנים, לקבל רישיון A1 (מקביל ל-A2 אצלנו) לאופנועים עד 125 סמ"ק ו-14.9 כ"ס. לצורך קבלת הרישיון יידרשו הגרמנים לשיעור עיוני אחד ושישה שיעורים מעשיים. בישראל, דרך אגב, נדרש ותק של 3 שנים ומבחן שליטה בלבד.

הביקורת בגרמניה נובעת מהנתונים המזעזעים הבאים: אחד מכל חמישה הרוגים בתאונות דרכים בגרמניה הוא רוכב אופנוע. אם נבחן את נתוני 2018, אזי נראה ש-3,265 אנשים נהרגו בתאונות דרכים ברחבי גרמניה, מתוכם 699 רוכבי אופנועים. המומחים רוצים להדק את הפיקוח, הבקרה והשליטה על לימוד הרכיבה, ודורשים שהמדינה תחמיר את דרישות הרישיון ולא תפקיר את בני ה-15 ואת הנהגים שקיבלו רישיון רכיבה בהסבה – לחסדי המזל.

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

TMAX-560-047

חדש בארץ: ימאהה טימקס 560

הימאהה טימקס 560 החדש, עליו רכבנו בחודש שעבר בהשקה העולמית, נחת בארץ על צמד גרסאותיו; המחירים: 85 ו-92 אלף ש"ח

3 תגובות

 1. Avatar

  כן אתם חושבים שזה רעיון טוב ???????? אני רואה איך הנערים הללו רוכבים על אופניהם החשמליים והקורקינטים שלהם ונחרד פשוט מתאבדים שיעים

 2. Avatar

  להחזיר לכאן את ה 50 סמק
  הם עשו עבודה מצויינת
  אני רואה איך נערים רוכבים על אופניים חשמליים
  אל מול נערים שרוכבים על אופנועים 125
  זה נראה כאילו אנחנו לא באותה מדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO