דף הבית / חדשות / הונדה: ה-CBR1000RR יגיע עם כנפונים מתכווננים?
CBR1000RR-004

הונדה: ה-CBR1000RR יגיע עם כנפונים מתכווננים?

ההונדה CBR1000RR פיירבלייד החדש צפוי לצאת עם מערכת כנפונים מתכווננים לשיפור כוח ההצמדה בתאוצות, בלימות ומהירויות גבוהות

מסמכי פטנט שהוגשו על-ידי הונדה מרמזים על דגם היפר-ספורט חדש עם מערכת כנפונים מתכווננת לשיפור כוח ההצמדה במהירויות גבוהות.

הונדה CBR1000RR פיירבלייד חדש הוצג בשנת 2017 (מבחן מלא עליו – כאן). בהונדה יצרו לאותה השנה את הדגם הטוב ביותר באבולוציה של הפיירבלייד, עם אופנוע מתקדם טכנולוגית ואלקטרונית. העולם התקדם אולם הדגם לא כיכב על מסלולי המרוצים, וגם קהל הרוכבים לא היה מרוצה מהספק המנוע (189 כ"ס) הנמוך ביחס למתחרים. וכך גם הונדה היו צריכים להמשיך ולשפר את הדגם שמייצג את קצה הפירמידה שלהם.

כנפונים אפטרמרקט להונדה CBR1000RR פיירבלייד
כנפונים אפטרמרקט להונדה CBR1000RR פיירבלייד

פטנט שהוגש לאחרונה מראה את זה בדיוק. פיירבלייד חדש, שעל הנייר נושא את אותה תצורת שלדה ומנוע ארבעה צילינדרים בשורה, שהפיק 189 כ"ס ב-2017 וסביר להניח שיעבור את ה-200 כ"ס בדגם החדש. כמובן שהבלייד יחויב – כמו כל אחיו הדו-גלגלים – להתכנס לתוך תקנות הפחתת המזהמים יורו 5, עליהן דיברנו רבות.

החידוש המעניין ביותר, לפי המסמכים, הוא השימוש בארבעה כנפונים בצידי הפיירינג – שניים בחזית הפיירינג ממש בצמוד לפנס הקדמי, ושניים מעט מאחור, מתחת למיכל הדלק. הכנפונים מחווטים חשמלית, ובכך תתאפשר להם היכולת להיפתח ולהיסגר בהתאם לצורך. נציין שמשנת 2018 אופנועי ה-MotoGP מגיעים עם הכנפונים, רק שם – לפי ספר התקנות – הם פסיביים, ללא יכולת לשנות זווית. בסופרבייק העולמי, לעומת זאת, התקנות מאפשרות לשנות זווית.

בזמן האצה חזקה ארבעת הכנפונים ייפתחו לזווית המרבית שלהם ויאפשרו לאוויר הנע כנגד האופנוע ללחוץ על הכנפונים מלמעלה ובכך לייצר כוח הצמדה גדול יותר על הבלייד. זה יאפשר לשמור את הגלגל הקדמי צמוד לקרקע וכן להצמיד את האחורי ולייצר יותר אחיזה. אותו הרעיון יתאפשר גם בבלימה חזקה ובפניות, ויאפשר גם פה יותר אחיזה ואף שמירה על הגלגל האחורי הפעם על הקרקע. במצב של מצערת מלאה בקו ישר הכנפונים יתכנסו פנימה בשביל להפחית את הגרר וההתנגדות לאוויר.

התרשים גם מאפשר לחזות בחזית עיצובית חדשה עם פנס בודד, שלא בטוח כלל אם תגיע לדגם הסדרתי החדש. אין כרגע מועד הצגה או יציאה לדגם החדש, אך מועד פרסום הפטנט יותר ממרמז על כך שהאופנוע כבר מוכן ויוצג כבר השנה בתערוכת מילאנו בנובמבר. נמשיך ונעדכן.

CBR1000RR-wings-01

CBR1000RR-wings-02

CBR1000RR-wings-03

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

09-2020-BMW-R-nineT-Erlkoenig-169Gallery-aeda6531-1723936

ב.מ.וו: ה-R nineT מתחדש ל-2021

בב.מ.וו מעדכנים את ה-R nine T לעמידה בתקנות יורו 5 ומחדשים אותו לשנת 2021; דגם מבחן נתפס בעדשת הריגול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO