דף הבית / חדשות / הרלב"ד: דו"ח חדש על מערכות בטיחות לאופנועים
P90104999

הרלב"ד: דו"ח חדש על מערכות בטיחות לאופנועים

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים משחררת דו"ח חדש הסוקר את מערכות הבטיחות האקטיביות והפסיביות לאופנועים, את מידת יעילותן, ונתונים נוספים כמו התמריצים שהמדינה נותנת למערכות אלו

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד) משחררת בימים אלו דו"ח חדש העוסק במערכות בטיחות לאופנועים ולקטנועים. בדו"ח יש סקירה על מערכות הבטיחות לאופנועים – אקטיביות ופאסיביות, אלקטרוניות ומכאניות – מידת ההשפעה של המערכות על בטיחות הרוכב ועל ההגנה עליו, וכן את התמריצים שהמדינה נותנת או לא נותנת לייבוא אופנועים עם מערכות הבטיחות, להתקנות חיצוניות (אפטר מרקט) או לרכישה על-ידי הרוכב. 

דו"ח מערכות הבטיחות לרכבים דו-גלגליים, המופץ בימים אלו על-ידי הרלב"ד, סוקר כאמור את כל מערכות הסיוע והבטיחות (ARAS – Advanced Riding Assistance System) שיש כיום לאופנועים ולקטנועים. הסיבה להפקת הדו"ח היא כמובן העלייה הדרמטית במספרי תאונות הדרכים שבהן מעורבים רוכבי דו-גלגלי, וביחס ישר גם מספרי ההרוגים. כך למשל, אחרי שבשנים 2019 ו-2020 נהרגו 69 רוכבים בכל שנה, בעת כתיבת שורות אלו – לקראת סוף חודש אוגוסט – בשנת 2021 נהרגו כבר 66 רוכבי דו-גלגלי על כבישי ישראל, בשנה הקטלנית ביותר לרוכבי דו-גלגלי בישראל אי-פעם.

הדו"ח סוקר את מערכות הבטיחות והסיוע לרוכבי אופנועים – גם אלו האקטיביות העשויות למנוע תאונה, וגם אלו הפסיביות המיועדות להקטין את הנזק ואת הפגיעה במקרה תאונה. בנוסף, הדו"ח סוקר גם מערכות אלקטרוניות (כמו ABS, בקרת אחיזה או בקרת יציבות), וגם מערכות מכאניות (כמו קלאץ' מחליק ומערכת בלימה משולבת).

הדו"ח מציין את מידת היעילות של המערכות על-פי מחקרים שונים שנערכו בחו"ל, וכן מציין האם המערכת מגיעה במקור על האופנוע או על הקטנוע, או שניתנת להתקנה חיצונית או לרכישה בנפרד. בנוסף, הדו"ח מציין אם המערכת היא חובה על-פי התקינה האירופאית, האמריקאית או העולמית, וכן מה התמריץ במס הקנייה שאותו נותנת רשות המסים למערכת הבטיחות – ככל שאכן קיים. בנושא הזה מחבר הדו"ח אף מעביר ביקורת על המדינה, וטוען כי על מערכות מסוימות צריכות לקבל מהמדינה תמריצים גדולים יותר על-מנת לעודד רוכבים להשתמש במערכות (למשל אפוד כרית אוויר) ועל-ידי כך להפחית את מספרי רוכבי הדו-גלגלי הנפגעים על כבישי ישראל.

מערכות הבטיחות שאותן הדו"ח מסקר הן כאמור גם אלקטרוניות וגם מכאניות, כשהדו"ח נוגע בנקודות העיקריות של המערכות ולא נכנס לעומקן. כך למשל תמצאו בדו"ח מערכות כמו ABS, בקרת אחיזה, בקרת יציבות, בקרת עזר לבלימה, בלימה משולבת, מערכת עזר לבלימת חירום, קלאץ' מחליק, אפוד ומעיל מתנפח, כריות אוויר לאופנוע, מערכת לזיהוי שטחים מתים, אורות יום (DRL), משכך היגוי וניטור לחץ אוויר בצמיגים.

שרית עמרם-כץ, סמנכ"לית למידע ומחקר ברלב"ד: "בשנים האחרונות אנו רואים גידול קבוע במספר רוכבי דו-גלגלי המעורבים בתאונות קשות וקטלניות. הרלב"ד ממקדת מאמצים במציאת דרכים לצמצום ההיפגעות של רוכבים באמצעים שונים, בהם הכשרה לתפיסת סיכון, טיפול בתשתיות וכן ביצוע מחקר ייעודי בקרב רוכבי אופנועים המפורסם באתר הרלב"ד, הנגשת מידע ועידוד שימוש במערכות בטיחות אפקטיביות לאופנועים. המסמך שפרסמנו מסכם מידע מקיף ועדכני אודות מערכות הבטיחות הקיימות עבור אופנועים".

יואל נחום, מנהל הטכנולוגיות והחדשנות ברלב"ד: "מערכות בטיחות באופנועים הן מהמרכיבים המשמעותיים והחשובים להפחתת תאונות הדרכים בקרב כלים דו-גלגליים. רוכב האופנוע פגיע יותר בתאונה ביחס לרכבים בהם הנהג רתום למושב, והרכב בו הוא נוסע סופג חלק מאנרגיית הפגיעה. כמו כן, לאופנוע פרופיל צר יחסית לרכב והנראות שלו נמוכה יותר בעיקר בנקודות המתות של הרכב או הסתרה על-ידי גורמים מחוץ לרכב. ישראל אימצה את התקינה האירופית במלואה, וכל אופנוע חדש מצויד במערכות בטיחות המוגדרות כמערכות חובה באירופה. משרד התחבורה בשיתוף הרלב"ד ורשות המיסים מעודדים רכישת אופנועים הכוללים גם מערכות בטיחות אחרות שלא מחויבות על-פי התקינה האירופית. ההטבה כוללת הנחה במס הקנייה והוזלת המחיר לצרכן".

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

hi_24MY_Ninja_500_SE_GN1_ACT__1_

חדשים בארץ: קוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500

הקוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500 הגיעו ארצה בגרסאות רגילות ו-SE; המחירים - 44 עד 47 אלף ש"ח; אירוע ההשקה בשישי הקרוב במטרו שופ תל-אביב

6 תגובות

 1. Avatar

  מעניין שלא התייחסו שם לשני גלגלים מקדימה, ליתרון של ABS בהטייה, הייתי מוסיף אפילו בקרת ווילי
  אבל כן הכניסו מצמד מחליק?
  מרגיש קצת שהדברים שנכנסים פנימה הם בעיקר לובי של יצרנים.
  ועוד שאלה – מה זו מערכת בקרת יציבות? (מעבר לשם גנרי של בוש למערכת שלהם מהדור הבא שכוללת אוסף של טכנולוגיות)

 2. Avatar

  שום מערכת לא תציל איש ,אם לא רוכבים כשיש משהו בין האזניים!!!

 3. Avatar

  עסקינן בחרטא, כמיטב ברברת הרלב"ד.
  שום מערכת באופנוע לא תציל בבון שעלה על דו"ג.
  שום מערכת לא תמנע החלקה כשהבבון הגזים בהטייה, או לא דחף מספיק היגוי הפוך.
  שום מערכת לא תציל את מי שלא לקח הכשרה נוספת אחרי קבלת הרשיון.
  שום מערכת לא תציל את מי שלא תרגל במגרש בלימות חרום עם אופנוע המצוייד ב"גלגלי עזר", עד שהבלימות יצאו לו מהאף.
  שני דברים יעזרו, מעט:
  למגן לעזאזל את כל גדרות ההפרדה והשוליים.
  להכריח רוכבים לרכוש מעילים מתנפחים.
  גבל.

 4. Avatar

  שורה תחתונה האם יוזלו מחירי הביטוח למי דיש את כל מערכות ההגנה??

 5. Avatar

  מערכות אלקטרוניות לבטיחות באופנועים, בשלב הזה של התפתחות הטכנולגיה, הם לא יותר מסוג של ביטוח ולא יצילו איש שלא ירכוב עם מוח בין האזניים.

 6. Avatar

  רוב מוחלט של אופנועים בארץ לא פועלים כמו שצריך חנוקים קשים ללא רפרנס מדויק מהגלגלים
  אולי זו איכות הדלק ואולי פשוט בעיה של מכונאים שלא יודעים לפתור

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן