דף הבית / מכונות / מבחני דרכים / השקה עולמית: גאס גאס EC300 דגם 2018
GASGAS-EC300-2018-Launch-034

השקה עולמית: גאס גאס EC300 דגם 2018

גאס גאס מתאוששת מהמשבר, מפתחת דגמים חדשים ומשיקה את דגמי האנדורו הדו-פעימתיים של 2018; צעד גדול קדימה

צילום: גאס גאס

  • יתרונות: עיצוב, מנוע, מתלים והתנהגות, משקל, ארגונומיה, גימור
  • חסרונות: תפעול בלם קדמי (ידית פשוטה)
  • שורה תחתונה: גאס גאס חוזרת לעניינים ומשיקה EC300 דו-פעימתי חדש לחלוטין שמקפיץ את החברה קדימה לחזית
  • מחיר: טרם נקבע
  • מתחרים: ק.ט.מ 250/300EXC, הוסקוורנה TE250/300, שרקו SE-R250/300, בטא 250/300RR ו-TM EN250/300
גאס גאס EC300 דגם 2018 - תקופה חדשה בגאס גאס
גאס גאס EC300 דגם 2018 – תקופה חדשה בגאס גאס

גאס גאס חוזרת לעניינים ומשיקה צמד דגמי אנדורו חדשים לחלוטין לשנת הדגם 2018, שניהם דו-פעימתיים: EC250 ו-EC300. אבל קודם כל, בואו נעשה סדר עם מה שקורה בגאס גאס.

גאס גאס העולמית – התאוששות

גאס גאס הספרדית נמצאת בעיצומה של התחדשות. בשנים האחרונות החברה נקלעה למשבר חמור שבמהלכו הייתה קרובה מאוד לפשיטת רגל, הפסיקה ייצור ופיטרה עובדים, בין היתר בשל מחלוקות קשות עם הבנקים וחוסר יכולת לעמוד איתנה מבחינה פיננסית. החברה, אגב, הייתה בבעלות קבוצת רוכשים ישראלים.

בסוף שנת 2015 נרכשה החברה על-ידי TORROT – חברה ספרדית בבעלות אמריקאית המייצרת אופניים וקטנועים חשמליים, וזו האחרונה החלה בהליך הבראה עמוק. תוך זמן קצר הוחזרו רוב העובדים לעבודה, והמפעל הנמצא בעיירה הספרדית ג'ירונה חזר לייצר אופנועי טריאל, במקביל לפס ייצור לאופניים וקטנועים חשמליים תחת המותג TORROT. בשנת 2016, למשל, מכרה גאס גאס כ-6,000 אופנועי טריאל, מה שהכניס מזומנים להמשך פיתוח של דגמי אנדורו בפרט, וחמצן לחברה בכלל.

כעת, עם ההתאוששות והתקופה החדשה של גאס גאס, החברה משיקה צמד אופנועי אנדורו חדשים לחלוטין לשנת הדגם 2018 – ה-EC250 וה-EC300. השמות אמנם זהים לדו-פעימתיים הקודמים, אולם בפועל מדובר באופנועים חדשים לחלוטין – מהמסד ועד הטפחות.

צמד הדגמים הללו הם הסנונית הראשונה של אופנועי האנדורו מבית גאס גאס בתקופה החדשה. בעתיד הקרוב ייחשפו דגמים נוספים, שנמצאים כעת בפיתוח, בין היתר דגמי 4 פעימות. אולם אלה האחרונים לא יגיעו עם מנועי ימאהה כמו בעבר, אלא – ככל הנראה – עם מנועי ה-250 / 310 סמ"ק, שהטכנולוגיה שלהם נרכשה מב.מ.וו ושימשה את דגמי ה-TE250R / TE310R של הוסקוורנה בתקופת ב.מ.וו. בגאס גאס לא מדברים על הדגמים הללו, רק אומרים שיש כמה וכמה דגמי אנדורו חדשים בקנה, ושהם ייחשפו בעתיד.

מתאוששים (מפעל גאס גאס בג'ירונה)
מתאוששים (מפעל גאס גאס בג'ירונה)

ומה קורה עם גאס גאס בארץ?

ובכן, עדיין לא ברור. כזכור, כל הפעילות של מוטוטראק – היבואנית המקורית של גאס גאס החל מ-2010 – נרכשה לפני חודשים ספורים על-ידי מטרו מוטור. המשמעות הפשוטה היא שהייבוא של גאס גאס, כמו גם אופנועי בטא ורכבי השטח של ארקטיקאט, עובר לידי מטרו.

אולם נכון לימים אלו הרכישה ממתינה לאישור של הממונה על ההגבלים העסקיים. עד שיתקבל האישור הזה, פעילות גאס גאס ובטא בישראל עדיין נמצאת בבעלות מוטוטראק.

במידה ויתקבל האישור מהממונה על ההגבלים העסקיים ופעילות מוטוטראק תעבור לידי מטרו, יוחלט במטרו מה לעשות עם צמד המותגים גאס גאס ובטא. עד אז הכל עדיין תחת ערפל.

מה קורה בארץ? בעוד זמן קצר נדע
מה קורה בארץ? בעוד זמן קצר נדע

EC250 / EC300 חדשים ל-2018

כאמור, צמד אופנועי האנדורו הראשונים של גאס גאס בתקופה החדשה של החברה – הם חדשים לחלוטין. למעט המנועים הדו-פעימתיים מייצור של גאס גאס, שגם הם עברו מקצה שיפורים, צמד הכלים תוכננו ונבנו מחדש, כולל השלדה, המתלים, הארגונומיה, וכמובן – העיצוב. יש הרבה מאוד שינויים, וחלקם חשובים מאוד כמו מערכת המתלים החדשה של KYB וכן הורדת המשקל המאסיבית של 9%. כעת שוקלים הכלים 105 ק"ג – נתון שעומד בכבוד בתחרות מול האופנועים הדו-פעימתיים של המתחרים.

אז מה חדש? בואו נתחיל במנועים. צמד מנועי ה-250 / 300 סמ"ק הדו-פעימתיים של גאס גאס נשארים כמעט כמו שהם בבסיסם, אולם נערכו בהם מספר שינויים. תא השריפה עוצב מחדש, גל הארכובה הוחלף, ולטענת גאס גאס יש השנה פחות ויברציות מבעבר. אולם שני נתונים הם חשובים יותר: ראשית, אספקת הכוח שופרה וכעת גם ה-250 וגם ה-300 חזקים יותר לאורך כל טווח הסל"ד (4.5 קג"מ ב-7,000 סל"ד ל-250 סמ"ק, ו-5 קג"מ ב-7,000 סל"ד  ל-300 סמ"ק). בנוסף, עקומת המומנט שטוחה יותר, כך שהמנועים גמישים יותר.

EC300 דגם 2018 - אופנוע חדש לחלוטין
EC300 דגם 2018 – אופנוע חדש לחלוטין

העניין השני הוא יורו 4. לעומת ק.ט.מ, שציידה את מנועי הדו"פ שלה בהזרקת דלק על מנת לעבור את תקנות יורו 4, בגאס גאס נשארים עם קרבורטור. אופנועי ההומולוגציה יגיעו עם קרבורטור מוגבל במיוחד של דל'אורטו שעובר את תקנות יורו 4, אולם בתוך 'קיט מרוצים' שיגיע יחד עם האופנוע תמצאו בנוסף גם קרבוקטור קייהין PKW38 בלתי מוגבל, שלמעשה יסיר את ההגבלות ויאפשר ביצועים מקסימליים ממנוע.

יש גם מערכת פליטה חדשה (רגילה בדגמים הרגילים, FMF בדגמי הפקטורי וכן בדגמי הקרוס-קאנטרי המיועדים לשוק האמריקאי), מערכת קירור עם רדיאטורים חדשים וחזקים יותר, וכן קלאץ' חדש עם ציפוי עמיד יותר ומערכת שימון יעילה יותר.

תיבת האוויר והמסנן חדשים גם הם, ובגאס גאס מתגאים בשליפה מהירה למסנן – ללא שימוש בכלים. פלסטיק הצד נשלף בקלות, ואת המסנן מחזיק מוט עם קפיץ הנשלף גם הוא בקלות, כך שהגישה למסנן האוויר פשוטה וקלה.

בולמי KYB מלפנים ומאחור
בולמי KYB מלפנים ומאחור

שלדה ומכלולים

השלדה הראשית חדשה לחלוטין, עשויה פלדת כרומולי, קלה יותר בכ-20% מהשלדה הקודמת ומגיעה עם מגני צד מקוריים. שלדת הזנב עשויה מאלומיניום, וגם היא חדשה וקלה יותר מבעבר.

אחד החידושים המעניינים הוא מערכת המתלים החדשה של קאיאבה (KYB), שמחליפה את המרזוקי הקדמי והזקס האחורי שהגיעו בעבר. המזלג הוא מטיפוס קארטרידג' סגור בקוטר 48 מ"מ, ומאחור מותקן בולם אחורי הכולל כיוונים מלאים, כולל שיכוך כיווץ מהיר ואיטי. הבולמים פותחו על-ידי גאס גאס וקאיאבה על בסיס בולמים קיימים ובהתאמות לדגמי ה-EC.

מאחור מחובר הבולם, דרך מערכת לינקים פרוגרסיביים חדשה, אל זרוע אחורית חדשה הדומה מאוד לזו של דגמי ק.ט.מ, והכוללת מנגנון מתיחה ומחליקי שרשרת חדשים.

שלדת כרומולי חדשה
שלדת כרומולי חדשה

מה עוד חדש? ובכן, רגליות הרוכב – רחבות יותר ולא תופסות בוץ, רגלית הצד – הכוללת גומייה רחבה למניעת שקיעה בקרקע רכה, מגני המנוע והשלדה, מיכל הדלק – שהשנה נפחו גדל ל-10 ל' ויחד עם זאת הוא צר יותר, המושב השטוח, החישוק האחורי של אקסל, וכן הבלמים דיסקים גליים של NG ומשאבות וקליפרים של ניסין היפנית.

גם מערכת החשמל חדשה לחלוטין, כשמצבר הליתיום ממוקם מעל תיבת האוויר, וכפתור ההתנעה עבר לצד שמאל של הכידון (יורו 4 מחייב כפתור דימום מנוע בצד ימין, ולכן מצד הכפתורים התחלפו). יש גם לוח שעונים חדש, וכן פנס LED אחורי.

ואיך אפשר בלי ארגונומיה ועיצוב? גם כאן, הכל חדש לחלוטין, ה-EC250 / EC300 של 2018 צרים מבעבר וכאמור קלים יותר, כשהושקעה עבודה רבה על יצירת סביבת רוכב וארגונומיה מודרניות. העיצוב מודרני ויפה, ויותר ממזכיר את אופנועי האנדורו של ק.ט.מ – רק באדום. על פניו נראה שגם איכות הרכיבים, הברגים והפלסטיקים שופרה, כך שנותר לקוות שהאופנועים של גאס גאס גם יזדקנו טוב יותר מבעבר.

זרוע אחורית - דומה לזו של ק.ט.מ
זרוע אחורית – דומה לזו של ק.ט.מ

איך זה מרגיש?

במסגרת ההשקה לעיתונות העולמית רכבנו על ה-EC300 החדש, שכבר נמצא בייצור סדרתי וצפוי להגיע לשווקים בשבועות הקרובים. דגם ה-250 סמ"ק לא נכח בהשקה, וחבל.

עלייה על האופנוע מגלה שהוא אכן מרגיש קטן וצר יותר מבעבר, וכמובן קל יותר. שני יתרונות אלו כבר שמים את גאס גאס במקום טוב יותר אל מול התחרות הקשה בתחום אופנועי האנדורו הדו-פעימתיים, במיוחד אלו של ק.ט.מ והוסקוורנה. השורה התחתונה היא שה-EC300 לחלוטין מיישר קו עם האופוזיציה מבחינת גודל פיזי, רוחב ומשקל.

המנוע של ה-EC300 תמיד היה מנוע טוב. השנה הוא מרגיש גמיש במיוחד, נעים לשימוש, ובאופן יחסי עם מעט ויברציות, אם כי לא ברמה של ק.ט.מ והוסקוורנה מ-2017 שמגיעים עם גל איזון.

מנוע טוב וגמיש - חזק מבעבר
מנוע טוב וגמיש – חזק מבעבר

אבל העניין הגדול בגאס גאס EC300 של 2018 הוא לא המנוע, אלא ההתנהגות, ששופרה משמעותית, על אף שהייתה טובה למדי בדגמים קודמים.

עם הממדים החדשים ה-EC300 קל מאוד לשליטה, והוא זריז ונכנס מצוין לפניות, גם תחת עומסים. אהבנו במיוחד את מערכת המתלים, שהיא לדעתנו השיפור הגדול ביותר בגאס גאס. לא שהמתלים הקודמים לא עבדו טוב – להפך, עבדו מצוין, אולם מערכת המתלים פה טובה יותר ומאוזנת יותר, וזה בא לידי ביטוי באחיזה ובמהירות הרכיבה. מורגשת פה הידראוליקה ברמה גבוהה מאוד.

רוכבים כבדים מ-90 ק"ג התלוננו שהמתלים מעט רכים עבורם, אולם לשאר העיתונאים שבמשקלים ממוצעים יותר, כולל אנחנו על 64 הק"ג שלנו, המערכת עבדה לא פחות ממושלם.

מסלולי הרכיבה שלנו כללו ספיישל טסט שטוח עם אלמנטים של מוטוקרוס, וכן קטע יער שכלל קרקע מבולגנת והרבה שורשים – תנאים שלא דומים למסלולי הרכיבה הישראלים הכוללים שפע של אבנים וסלעים, ולכן מבחן מעמיק יותר נצטרך לעשות כאן בארץ, על המסלולים המקומיים שלנו.

אופנוע אנדורו מצוין שמיישר קו עם המתחרים
אופנוע אנדורו מצוין שמיישר קו עם המתחרים

אם לסכם, אז גאס גאס נמצאת בתקופת התחדשות, והאווירה הכללית שם היא מצוינת. עובדה – ה-EC300 החדש של 2018 מקפיץ את גאס גאס 2 קליקים קדימה ברמה של האופנוע, בביצועים, במשקל, ולא פחות חשוב – באיכות החומרים, שיבוא לידי ביטוי בהזדקנות. המחיר, אגב, צפוי להיות בכ-20% זול מק.ט.מ והוסקוורנה, כפי שקורה בשאר אירופה.

גאס גאס היא חברה החשובה מאוד לשוק האנדורו העולמי, וגם אצלנו בישראל היא חדרה יפה מאוד לשוק בזכות מחירים תחרותיים, כך שהמותג הזה חשוב גם לנו. עם הליין החדש של 2018 נראה שגאס גאס נמצאת על הדרך הנכונה, כך שמעבר לאופנוע מצוין – כאמור טוב משמעותית מדגמי העבר – נראה שיש למה לצפות מהחברה בשנים הקרובות.

הכותב היה אורח של גאס גאס בהשקה העולמית בספרד

מפרט טכני

מנוע 
תצורהצילינדר יחיד, 2 פעימות, 249.3 / 299.3 סמ"ק, קירור נוזל
הזנת דלקקרבורטור קייהין PKW 38, שסתום עלים V-FORCE 4
הספק-
מומנט4.5 קג"מ / 5 קג"מ
קוטר קדח, מהלך בוכנה66.4X72.0 מ"מ / 72.0X72.0 ממ
יחס דחיסה-
הילוכים6 עם מצמד בתפעול הידראולי של מגורה
שלדה ומכלולים
תצורהפלדת כרומולי
מתלה קדמימזלג הפוך של KYB בקוטר 48 מ"מ, קארטרידג' סגור AOS, כיוונים מלאים, מהלך 300 מ"מ
מתלה אחוריזרוע אלומיניום עם מערכת לינקים פרוגרסיביים ובולם יחיד של KYB, כיוונים מלאים
בלמיםקדמי" דיסק 260 מ"מ, קליפר צף כפול בוכנות של ניסין; אחורי: דיסק 220 מ"מ, קליפר צף בוכנה בודדת של ניסין
צמיגיםמצלר סיקס דייז; קדמי 90/90-21; אחורי 140/8-18
ממדים
אורך כולל2,145 מ"מ
בסיס גלגלים1,480 מ"מ
גובה מושב960 מ"מ
מיכל דלק10 ל'
משקל יבש105 ק"ג
מחיר טרם נקבע

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

RX 300 2T My25 (8)

בטא מציגה את דגמי המוטוקרוס לשנת 2025

בבטא מציגים את דגמי המוטוקרוס של 2025 - ה-RX450 וה-RX300 הדו-פעימתי שמציע השנה יותר כוח ושלדה חדשה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן