דף הבית / גריד / השקה עולמית: ימאהה Nmax 125
image007

השקה עולמית: ימאהה Nmax 125

ה-NMAX החדש של ימאהה מביא איתו פרט לעיצוב ספורטיבי גם ABS כסטנדרט ותצרוכת דלק נמוכה; רכבנו עליו בפורטוגל

 • יתרונות: 125 שאשכרה השקיעו בפיתוח שלו
 • חסרונות: זה עדיין קטנוע 125
 • סיכום: קטנוע עירוני מצוין עם תצרוכת דלק נמוכה, מערכת ABS טובה\ ושגם נראה טוב
 • מחיר: פחות מ-20 אלף ש"ח (צפוי להגיע לארץ באוגוסט)
 • מתחרים: הונדה PCX
 • נתונים טכניים: מנוע סינגל 125 סמ"ק, DOHC עם תזמון משתנה, 12.1 כ"ס, 1.2 קג"מ, תמסורת וריאטור, גובה מושב 765 מ"מ, משקל 127 ק"ג, צמיגים 110/70-13, 130/70-13

עריכה: אסף רחמים

פקקי תנועה אינסופיים ומצוקת חניה מאפיינים את הערים הגדולות, והופכים את התנועה אליהן ובתוכן לסיוט ארוך ומתמשך. זהו מצב שלכאורה אמור היה לעודד רבים לעבור לקטנוע – אבל המציאות מראה מגמה הפוכה. באירופה אין סימנים של חזרה למספרי המכירות של לפני 2007, שאחריה צנח שוק הדו"ג כולו בכחמישים אחוזים, ואצלנו – למרות מזג האוויר הנוח ברוב ימות השנה, השוק מדשדש כבר שנים וקפוא על מספרי מכירות מגוחכים. מה עוצר מאנשים לעלות על קטנוע ולהביא מזור לכל כאבם?

ימאהה Nmax 125 - כנראה מגיע בלי הבחורה
ימאהה Nmax 125 – כנראה מגיע בלי הבחורה

אמנות הפיתוי

בימאהה שמים את האצבע על שלושה גורמים שמהווים לדעתם את החסמים עיקריים לכניסת צעירים ונהגים למעגל הרוכבים: בטיחות, תדמית, ומחיר. שלוש הנקודות האלו עמדו לנגד עינם כשפיתחו את הקטנוע העירוני המודרני החדש שלהם, ה- Nmax. את הבטיחות הם בחרו לשפר על ידי ציוד ה- Nmaxבמערכת ABS למניעת נעילת גלגלים בבלימה כסטנדרט – לראשונה בקטנוע 125. לטובת התדמית הם מיצבו את ה- Nmaxכאח קטן של הטימקס והאיקסמקס, כשבנוסף לשם המשפחה קיבל הרך הנולד גם כמה קווי עיצוב דומים. את ה'שיק' ספורטיבי הם מגבים בשלדה קשיחה, גלגלי "13 עם צמיגים שמנמנים, והצהרה של טכנולוגיה מתקדמת במנוע.

המנוע המדובר מתוכנן לספק רמה גבוהה של ביצועים, במקביל לצריכת דלק חסכונית במיוחד. הממדים של יחידת ההנעה קומפקטיים למדי, והרדיאטור הקטן צמוד לצידו של המנוע ולא תופס מקום בחזית. לדברי אנשי ימאהה, נעשה תכנון מיוחד ושימוש בחומרים מתקדמים להפחתת חיכוכים פנימיים במנוע, והחידוש העיקרי הוא תזמון שסתומים משתנה שמתבצע על ידי סולנואיד חשמלי שב-6,000 סל"ד מסיט את גל הזיזים בכמה מעלות ומאפשר לו לעלות בקלות לסל"ד גבוה. את הצד הכלכלי אמורה לסגור צריכת דלק שעומדת על 45 ק"מ לליטר (מוצהרת) והמחיר (באירופה) שנמוך יותר מהמתחרים הישירים.

ימאהה Nmax 125 - מגיע גם בלי בועז...
ימאהה Nmax 125 – מגיע גם בלי בועז…

הבחירה של ימאהה בליסבון להשקה של ה- Nmaxמעידה על ביטחון מלא במוצר שלהם. אפשר להגיד שהאספלט העירוני הממוצע אצלנו מרגיש כמו שטיח פרסי לעומת כבישי האבנים הלא ממש משתלבות שיש שם בחלקים ניכרים של העיר. תוסיפו לכך מסילות חלקלקות של 'טראמס', עליות וירידות תלולות ותחזוקה לקויה – ותבינו למה לתת לעיתונאים לרכב על קטנוע חדש דווקא שם, זה הימור מסוכן למדי.

אמנות הגיהוץ

אתר הצילומים הראשון הוא שדרה רחבה עם כביש צר ומשובש משני צידיה. במהירות איטית הטלטולים מרעידים את הקטנוע כולו ואת הרוכב יחד איתו, מה שמהווה מבחן דרכים גם לסתימות שבשיניים. הפתרון הוא להגביר מהירות, מה שמאתגר עוד יותר את המתלים הפשוטים, וכאן ה-Nmax הקטן מפתיע ועובר למוד של גיהוץ. הטלטולים נעלמים, היציבות נשמרת בצורה מרשימה, וגם הבאמפים האכזריים שמקפיצים את הקטנוע כולו לא מסיטים אותו מקו הנסיעה. מערכת ה-ABS לא מתבלבלת מהשיבושים ונכנסת לפעולה רק מתי שבאמת צריך, כך שעוצמת הבלימה המצוינת בפני עצמה לא נפגעת גם על כביש משובש מאוד.

אבל כן מגיע עם ABS
אבל כן מגיע עם ABS

אתר הצילומים השני מתקיים בכיכר ענקית, עם אספלט סלול היטב לשם שינוי. הכביש סביב הכיכר מורכב מארבע ישורות קצרות ופניות של תשעים מעלות ביניהן. הכביש רחב, התנועה דלילה, ואפשר לפתוח גז ולהשכיב חזק בפניות. ה-Nmax משתף פעולה ומפגין התנהגות כביש מצוינת ואפילו מהנה. הקשיחות של השלדה והמתלים יחד עם הצמיגים האוחזים מאפשרים להשכיב עד הרגליות, עם הרבה פידבק מהפרונט וללא הרגשה של 'נפילה' לתוך הפנייה.

שמחנו לגלות תנוחת ישיבה מרווחת מאוד ומושב נמוך (מה שישרה בטחון על רוכבים חדשים). עוד פרט חיובי התגלה בקטעים המהירים  יחסית של ההשקה – ה- Nmaxמשיג בקלות את מאה הקמ"ש המוצהרים, ומוסיף עוד לצבור מהירות. ראינו 112 קמ"ש על הצג הדיגיטלי ועדיין לא פגשנו את מנתק ההצתה, כך של- Nmaxבהחלט יש גם כושר בינעירוני מסוים. התמסורת מתרגמת באופן מיידי כל משיכת מצערת לתנועת גלגל, ללא השהיה מוחשית, והסחיבה אחידה וחזקה לאורך כל קשת הסל"ד. התוצאה היא מנוע שמרגיש חזק מיד מהזינוק, ולא מאבד אוויר בחלק העליון של הסקאלה. צריכת הדלק האופטימלית המוצהרת עומדת כאמור על 45 ק"מ לליטר – כשבצג הדיגיטלי של קטנועי המבחן ראינו נתוני צריכת דלק ממוצעת של בין 33 ל-36 ק"מ לליטר, בתנועה עירונית מאומצת ואינטנסיבית.

קטנוע 125 מודרני עם תצרוכת דלק נמוכה
קטנוע 125 מודרני עם תצרוכת דלק נמוכה

הצ'ק-ליסט

אחרי שעות ארוכות של שיטוט גיליתי שאת הצ'ק-ליסט שלי ה- Nmax צולח עם ציונים גבוהים יחסית בכל הפרמטרים, אבל מה שיותר חשוב הוא החיבור של כל הסעיפים האלה לכלל חבילה אחידה של מכונה מתפקדת, וגם כאן הציון גבוה מאוד. ההשוואה מול המתחרה הישיר שלו, ההונדה PCX, מעניינת מאוד. מי ינצח? מסוג השאלות שרק מבחן השוואתי ארוך וצמוד יכול לענות עליהן ונוכל להידרש אליו באוגוסט הקרוב לכשיגיע ה-Nmax לישראל.

בועז 'The Dude' בר - על קטנוע
בועז 'The Dude' בר – על קטנוע

אודות בועז בר

בועז בר
אוהב, רוכב, וכותב על דו-גלגליים. הוגה קטנועים והוזה אופנועים. "קטנוע הוא מוצר צריכה בסיסי" (הרמב"ס).

עשוי לעניין אותך

Honda-RC51-VTR1000-SP2-005

נוסטלגיה: הונדה VTR1000 SP2 – דוקאטי על הכוונת

הונדה בנתה את ה-SP1 וה-SP2 לדבר אחד בלבד, וזה לנצח את אליפות העולם בסופרבייק ואת דוקאטי בפרט; כמה יחידות של הרייסר אף הגיעו לישראל

4 תגובות

 1. Avatar

  אחלה צילום אחלה עריכה

 2. Avatar

  נראה קטנוע יפה ,המנוע מעניין והקטע שהוא מוגיע למהירות שתאפשר נסיעה בכבישים מהירים תיתן לו יתרון
  אם המחיר יהיה סביר

 3. Avatar

  הקטנוע הזה הולך להמכר פה בכמויות מטורפות

 4. Avatar

  תזמון שסתומים משתנה על ידי סולנואיד חשמלי (ברז חשמלי) 6,000 סל"ד – היה בהחלט חידוש מעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO