דף הבית / מכונות / מבחני דרכים / השקה עולמית: CFMOTO 450MT – אדוונצ'ר פלייבייק
CFMOTO-450MT-Launch-32

השקה עולמית: CFMOTO 450MT – אדוונצ'ר פלייבייק

ב-CFMOTO מציגים את ה-450MT אדוונצ'ר - עם מנוע טווין מקבילי 450 סמ"ק, חישוק "21 מלפנים והרבה הבטחה לכיף; ומשיקים אותו לעיתונות העולמית בפיליפינים

כתב: Takis Maniatis, bikeit.gr; תרגום: אסי ארנסון

  • יתרונות: עיצוב, מנוע, מכלולים, פשטות יחסית, תפיסה, מחיר באירופה
  • חסרונות: איכות גימור, מצערת רגישה מדי בחלק מאופנועי המבחן, צמיגים פשוטים
  • שורה תחתונה: פליי בייק מעולה שגם נראה טוב ועם יכולות גבוהות בשטח ובכביש, ובמחיר נמוך
  • מחיר: טרם נקבע בישראל; הערכה: כ-40 אלף ש"ח
  • מתחרים: ווג 300 ראלי
  • נתונים טכניים: מנוע טווין מקבילי, 499 סמ"ק, הספק 43.4 כ"ס ב-8,500 סל"ד, מומנט 4.4 קג"מ ב-6,250 סל"ד, 8 שסתומים, DOHC, קירור נוזל, הזרקת דלק, 6 הילוכים עם קלאץ' מחליק בתפעול מכאני, שלדת צינורות פלדה, בולמים קדמיים הפוכים של קאיאבה בקוטר 41 מ"מ עם כיוון עומס קפיץ ושיכוך כיווץ, מהלך גלגל 200 מ"מ, זרוע אלומיניום עם בולם יחיד של קאיאבה בעל כיוון עומס קפיץ ושיכוך החזרה, מהלך גלגל 200 מ"מ, דיסק יחיד של J.Juan בקוטר 320 מ"מ עם קליפר רדיאלי 4 בוכנות, דיסק אחורי בקוטר 240 מ"מ עם קליפר צף כפול בוכנות, אורך 2,210 מ"מ, בסיס גלגלים 1,505 מ"מ, גובה מושב 820 מ"מ, מרווח גחון 220 מ"מ, מיכל דלק 17.5 ל', משקל 175 ק"ג, צמיגי CST Ambro טיובלס 140/70-18, 90/90-21, צריכת דלק ממוצעת במבחן 22.17 ק"מ/ליטר
  • בקרות ואלקטרוניקה: מסך TFT בגודל "5, פנסי LED היקפיים, בקרת אחיזה מתנתקת, ABS מתנתק, CFMOTO Ride App Connectivity, שקע USB לטעינה
CFMOTO 450MT
CFMOTO 450MT

חברת CFMOTO הציגה משהו מאוד מעניין בתערוכת מילאנו האחרונה בדמותה של גרסת ה-450 למשפחת ה-MT שבסגמנט האדוונצ'ר (שנקרא Ibex 450 בארצות הברית). מדובר כאן על אדוונצ'ר עם נתונים שמעודדים לרדת גם לשטח, עם חישוקי 21″ ו-18″, בולמים ארוכי מהלך (200 מ"מ), כנף קדמית גבוהה (בגרסת שטח נוספת) ומשקל של 175 ק"ג. בעוד שהמושג אדוונצ'ר בשנים האחרונות נותן לגיטימציה לפרמיה מוגדלת לאופנוע שבסופו של דבר יורד בקושי לשבילים, כאן ניסו הסינים להחזיר את השפיות למחיר ולייצר לאו דווקא אדוונצ'ר, אלא פלייבייק של פעם. כזה שחווים איתו הנאה, פשטות בשימוש, אפשרויות רבות להרפתקה על אספלט ומחוצה לו ביחיד ובזוג, שימוש יום יומי, ועלויות רכישה ואחזקה נמוכות. הגענו עד לפיליפינים לרכוב עליו לראשונה ולהבין האם הפשטות (במובן החיובי) חזרה לעולם האדוונצ'רים.

המיקום המוזר בפיליפינים התברר כאילוץ לוגיסטי, שכן בסין יש בעייתיות באישורי רכיבה לזרים, והמיקום הזה נוח יותר ל-CFMOTO מאשר באירופה. אבל אנחנו לא מתלוננים, מה גם שהכבישים הם יותר עפר מאספלט וקיבלנו מנה גדושה של שטח מגוון לבחינת האדוונצ'ר החדש. היינו הולכים קצת רחוק ומתארים את ה-450MT כשילוב בין ק.ט.מ 640 אדוונצ'ר ישן לבין הימאהה טנרה 700 המודרני. עד כדי כך הוא ייחודי, שהוא בא למלא חלל גדול בתחום עם נתוני השטח שהוא מביא ביחד איתו.

ההיילייט של האופנוע בקטגוריה הוא מנוע הטווין מקבילי שמגיע לכאן מהאחיות לפלטפורמה – מה-450SR הספורטיבי וה-450NK נייקד בנפח 450 סמ"ק, עם השיטה שמפרידה את פיני גל הארכובה ב-270° לטובת החספוס הנחמד. ההספק עומד על כמעט 45 כ"ס והמומנט על 4.4 קג"מ. מעט פחות בסוסים, טיפה יותר בקג"מ, שבא לידי ביטוי בסל"ד נמוך יותר לטובת ייעוד השטח. שישה הילוכים מריצים את המנוע דרך מצערת עם כבל ומתנתקים בעזרת מצמד מחליק שמונע מהגלגל האחורי להינעל בעת הורדת הילוכים אגרסיבית. המנוע חזק, אבל כמובן שלא מאיים או מפחיד רוכב מתחיל, חלק מאוד ועם גרף מומנט לינארי שמשרת את הרכיבה גם בשטח. המצערת חלקה ומדויקת ומאפשרת לדייק את הרכיבה, למרות שהיו עיתונאים שהתלוננו על מצערת רגיזה ורגישה בחלק מאופנועי המבחן. המנוע עצמו גם פשוט במובן החיובי של המילה, כזה שלא יתקלקל ולא יגזול ממך יותר מדי את הדלק היקר, כשהגענו כאן לצריכה מרשימה של כ-22 ק"מ לליטר.

מנוע טווין מקבילי טוב ויעיל, עם סאונד כיפי
מנוע טווין מקבילי טוב ויעיל, עם סאונד כיפי

הממדים שלו גדולים, ומאפשרים הרבה מקום מחייה לשני רוכבים ובטח לרוכב אחד. המשקל, שעל הנייר אינו נמוך, מחולק נכון לאורך האופנוע, ובשום מקום, כולל בעצירה בעליות, אינו מפריע. הרכיבה על ה-450MT קלה ופשוטה, כשהבולמים מספקים הידראוליקה טובה ואף קשים יותר בכיול הראשוני ממה שציפינו, כלומר הוא לא אופנוע רך שנכנע למהמורות ומאפשר קצב רכיבה גבוה יותר מהצפוי. ההתנהגות עצמה צפויה, אין התפרצויות כוח לא צפויות והאופנוע עושה את כל מה שאנחנו מבקשים ממנו. קל מאוד לפנות איתו, לשנות כיוון, לבלום. הבנתם את התמונה – אופנוע שמשתף פעולה עם הרוכב ולא מתנגד אליו בשום שלב או תופס את מרכז העניינים ומסכן את שלום הרכיבה. אגב, את גובה חיבור הבולם האחורי ניתן לשנות בעזרת שתי נקודות מיקום על הלינקג' ובכך להנמיך את גובה המושב ל-800 מ"מ לטובת רוכבים מאותגרי גובה, או להגביה ל-870 מ"מ למאותגרי הגובה לצד השני.

נתמקד שוב בבולמים של קאיאבה, שניתנים לכיול לפי דרישות הרוכב. בשום שלב במהלך המבחן הם לא סגרו מהלך או הסיטו את האופנוע מהציר שנבחר. הם לא שידרו תחושה ספוגית מצד אחד ולא שברו את הידיים של הרוכב מצד שני. בשום שלב הם לא עייפו את הרוכב. תוואי הרכיבה אמנם לא היה קשוח ולא עירב סינגלים או סלעים, אבל גם רכיבה ארוכה במהירות של 70-60 קמ"ש בתוואי שאינו אספלט יכול לעייף לאורך זמן. כאמור, כאן זה לא היה המצב, ומדובר במערכת בולמים טובה שמאפשרת רכיבת שטח בקצב גבוה תוך ספיגה טובה, והיא מתכתבת היטב עם מידות הגלגלים – כשהתוצאה היא יכולות שטח טובות מאוד לדו"ש-אדוונצ'ר. גם הבלמים משתפים פעולה ונושכים היטב, וטוב שיש את האפשרות לנתק את ה-ABS מהגלגל האחורי לטובת השליטה בשטח. מי שקצת הגבילו הם הצמיגים (CST Ambro) שהתקשו לייצר אחיזה בתוואי השטח של העפר והפודרה העמוקה.

יכולות שטח אמיתיות
יכולות שטח אמיתיות

בקטעי הכביש הקצרים שרכבנו עליהם התחזקה תחושת הנוחות והשליטה של ה-450MT. מהירות השיוט הנוחה היא סביב ה-130-120 קמ"ש, כאשר לא ניסינו לעבור את ה-150 קמ"ש על השעון לאות כבוד לחוק ולמשטרה המקומית. נגיע לארץ ונראה על כביש 6 את יכולות השיוט האמיתיות שלו. החלפת ההילוכים חלקה לגמרי, למרות שמדובר באופנועים חדשים מפס הייצור. יש צליל נחמד מהאגזוז, לא חזק מדי ובטח לא מפריע לשכנים.

מילת ביקורת יכולה להיאמר על הגימור הלא כל כך איכותי במקומות מסוימים, וההבנה שעל-מנת להוריד את המחיר גם התפשרו במעט על איכות החומרים.

ניתן לומר שה-CFMOTO 450MT החדש נותן יותר תחושה של אופנוע פלייבייק חביב ולא מאיים, שיכול לקחת את הרוכב על ציודו לכל מקום על הכביש ובשטח ולאפשר לו חוויות מעניינות. אין כאן את התחושה של אדוונצ'ר יוקרתי שרק יכול לאיים עם עודף הטכנולוגיה ואלקטרוניקה שהוא מציע. העיצוב יפה, היכולות טובות ובשום מקום לא הרגשנו שאנחנו צריכים עוד. ב-CFMOTO רוצים להנגיש אותו לרוכבים רבים, ולכן התמחור שלו באירופה הוא מתחת ל-6,000 אירו, כלומר פוטנציאלית הוא יכול להימכר בישראל בפחות מ-40 אלף ש"ח.

המבחן המצומצם בפיליפינים השאיר לנו טעם של עוד והראה אופנוע עם פוטנציאל גבוה שמנגיש את הרכיבה על הכביש, ובעיקר בשטח. נשאר לנו רק לראות איך הוא יתנהג בישראל, פה דרישות השטח יכולות להיות גבוהות יותר ממה שהקולגות שלנו חוו בהשקה העולמית.

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

2025 GASGAS TXT GP 300

גאס גאס מציגה את דגמי הטריאל של 2025

בגאס גאס מציגים את דגמי 2025 של ה-TXT RACING ו-TXT GP עם המשך האבולוציה והשיפורים לדור האחרון של אופנועי הטריאל שהוצג ב-2023

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן