דף הבית / חדשות / חצי מרוכבי הדו-גלגלי רוכבים ללא ביטוח חובה!
image023

חצי מרוכבי הדו-גלגלי רוכבים ללא ביטוח חובה!

מנתוני דו"ח מבקר המדינה עולה ש-49% מרוכבי האופנועים והקטנועים רוכבים ללא ביטוח חובה בתוקף; מישהו באוצר צריך לחשב מסלול מחדש!

כתב: אילן בלבן

השבוע פורסם דו״ח מבקר המדינה – דו״ח שנתי 67א, שבו בין היתר בוחן המבקר את ההתנהלות של קרנית. זוהי קרן ציבורית אשר תפקידה לפצות נפגעי תאונות דרכים אשר אין באפשרותם לתבוע פיצוי ממגוון סיבות (הפוגע אינו ידוע, הפוגע אינו מבוטח, או שהביטוח אינו מכסה את הפיצוי), על פי חוק הפלת"ד (פיצוי לנפגעי תאונות דרכים). הדו"ח בוחן את דרכי התנהלותה של קרנית ומעלה שאלות רבות לגבי אופי התנהלותה והצורה בה נוהלה. אבל זה לא לב העניין.

מהדו"ח עולה נתון מדאיג במיוחד: 49% מכלל הרכבים הדו-גלגליים בשנת 2014 נעים על הכבישים ללא ביטוח חובה.

הכוונה היא לרוכבים שלא ביטחו את הכלי שברשותם בביטוח חובה במשך 61 יום ומעלה.

%d7%93%d7%95%d7%97-%d7%9e%d7%91%d7%a7%d7%a8-67%d7%90-%d7%a7%d7%a8%d7%a0%d7%99%d7%aa

המסקנה המתבקשת מדו"ח זה היא שיש ציבור עצום של רוכבים – כ-60,000 – שלא יכול להרשות לעצמו לבטח את כלי הרכב שבו הוא משתמש בביטוח חובה, ובמידה והנתון הזה אכן נכון – מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה.

ביטוח החובה, כעולה משמו, הוא חובה על כל כלי רכב מנועי הנע בכבישי ישראל, ונסיעה ללא ביטוח מהווה הפרה של פקודת הביטוח ודינה עד שלושה חודשי מאסר או קנס. על כן ביטוח זה הוא מעין מס המוטל על כל כלי רכב הנע על כבישי ישראל ומטרתו לוודא שבמקרה של תאונה יהיה מי שיפצה את הנפגעים. אם ביטוח החובה הוא מעין מס, עליו להיות שווה לכל נפש על מנת שכל בעלי הרכב יוכלו לממן אותו ולא לעבור על החוק. באותה מידה, אם מס הכנסה יעלה באופן גורף ל-50% מההכנסה של כל האזרחים – חלק לא קטן מהאוכלוסייה (אלה עם הכנסה נמוכה גם כך) לא יוכלו גם לשלם ויהפכו בין לילה לעבריינים.

דבר דומה קורה היום לרוכבי הדו-גלגלי – ביטוח החובה לדו-גלגלי בסיסי להתניידות אל העיר וחזרה מגיע לאלפי שקלים לשנה, לעתים אף יותר ממחיר הקטנוע, מה שגורם ל-49% מהרוכבים לא לשלם את הביטוח ולהפוך לעבריינים.

וזהו הכשל האדיר של משרד האוצר והמפקח על הביטוח: האוצר יצר מנגנון ביטוחי אשר 50% מהמשתמשים בו אינם יכולים לעמוד בתשלום הפרמיה שלו ולכן נאלצים לעבור על החוק.

כולנו תקווה שמישהו שם במשרד האוצר ובמשרד המפקח על הביטוח יתעשת ויבין כי ביטוח חובה נגיש ובמחיר שווה לכל נפש הוא הכרח מיידי, גם אם יפגע במעט ברווחי הענק של חברות הביטוח מתיק ביטוחי החובה.

לבלוג של אילן בלבן – לחצו כאן.

אודות כתב אורח

Avatar

עשוי לעניין אותך

25YM Honda CRF250R

הונדה מציגה את אופנועי המוטוקרוס של 2025

בהונדה מעדכנים ל-2025 את דגמי המוטוקרוס בנפחים 250 ו-450 סמ"ק עם שיפורי שלדה, בלמים ומנוע, ויש גם גרסת CRF250RWE חדשה

2 תגובות

 1. Avatar

  מדינה של מושחתים ורודפי בצע. המדינה כמו כל מדינה מנוהלת ע"י טייקונים שמקושרים לממשלה.
  המצב חרא. לא רואה שיפור באופק. אני מיואש כבר מהנושא. אפס כוחות.

 2. Avatar

  בהרבה מדינות בעולם, ביטוח חובה עולה 100 דולר בשנה.

  למה כאן זה פי 10?

  הראש היהודי. כסף.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן