דף הבית / טור / טור עורך: פול גז בן 20!
FGZ_logo_w800x533

טור עורך: פול גז בן 20!

שיהיה בשעה טובה - מגזין פול גז חוגג 20 שנה ברשת הישראלית!

היום לפני 20 שנים – ב-18.8.2002 – מגזין פול גז עלה לרשת האינטרנט. 20 שנה זה לא צחוק, ובזמן הזה פול גז ביסס את מעמדו כמגזין אינטרנט מקצועי ברמה עולמית, המוביל את תחום העיתונות הדו-גלגלית בישראל ומכסה מגוון רחב מאוד של נושאים – חדשותיים, עיתונאיים ומגזיניים. חוגגים 20 שנה!

שיעור היסטוריה

מגזין פול גז הוקם על-ידי רונן 'ארגוס' רוזנר ותומר 'כרובי' ברעם, שני רוכבים שהיו פעילים מאוד ברשתות החברתיות הדו-גלגליות של סוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 – שהיו בעיקר פורומים דו-גלגליים. בחודשים הראשונים בכלל קראו לאתר החדש בולשיטדוטקום, והדומיין היה bullshitdotcom.com. השם הזה נבחר – כמו האתר עצמו – בערב של המון אלכוהול וכפרודיה על טור במגזין 'מוטו' שבו זלזל העורך באתרי האינטרנט שמספקים מידע מהיר וזמין. אבל מהר מאוד המיזם החובבני הזה של כמה חברים הפך למערכת עיתונאית מקצועית לכל דבר ועניין, מגזין שמתעדכן מדי יום ומספק לקהל הגולשים מידע אמין ומקצועי על דו-גלגלי בכל רבדיו.

כמה חודשים אחרי הקמת בולשיטדוטקום, הוחלף שם האתר לפול גז והחל השימוש בדומיין fullgaz.co.il. את השם והדומיין קיבלנו מדויד מארק ורן ורדי, שני חברים שהפעילו את אתר פול גז – אתר שעסק בתחום האנדורו והשטח – לפני הקמת בולשיטדוטקום, ועם הזמן עברו לנהל את פעילותם בפורום אופנועי השטח בתפוז. השם נשאר מיותם והועבר אלינו באהבה.

ברבות השנים, פול גז הפך לאבן שואבת לחובבי דו-גלגלי ומוטוריקה בישראל. העקרונות שהנחו אותנו היו מקצועיות ללא פשרות, כתיבה איכותית וטיפול בנושאים רבים ככל האפשר בתחום הדו-גלגלי, אך יחד עם זאת כתיבה 'בגובה המשקף', כלומר בגובה העיניים, בשפה פשוטה, ברורה ולא מליצית. בנוסף, היה חשוב לנו לשמור על הכיף שבעשייה. בכל זאת, אנחנו עוסקים באופנועים – תחום שכולו כיף ותשוקה. על הקווים המנחים האלה אנחנו מקפידים עד היום – 20 שנים אחרי הקמת האתר, ולשמחתנו הקהל מצביע ברגליים ובוחר בנו כספק התוכן הדו-גלגלי המקצועי שלו. אנחנו שמחים להגיד, בלי להצטנע, שמאז ועד היום אנחנו שומרים על המעמד של המגזין הדו-גלגלי הגדול, הנפוץ והמוביל בישראל, ויש אומרים גם המשפיע ביותר.

שני אירועים משמעותיים עברו על פול גז בשנים האלה. הראשון היה ב-2010, אז זנחנו את הפלטפורמה הישנה לאתר, שתוכנתה על-ידי אחד מהחברים ב-2002 ומאז רק הלכה והתרחבה בטלאים ותיקונים, עד לרמה שהיה בלתי אפשרי לעבוד איתה בצורה מודרנית. בשנה הזו עברנו לפלטפורמת וורדפרס, ומאז ועד היום אנחנו איתה. לצערנו, במהלך המעבר איבדנו חומר רב מהעבר, חומר שלא ניתן היה לשחזר.

האירוע השני, שהיה משמעותי וקשה יותר, קרה בתחילת שנת 2015. אז, בשל סכסוכים פנימיים, השתלט עלינו גורם זר שאינו קשור לתחום האופנועים או לעיתונות בכלל, והוא הרים לנו בלם יד, פשוטו כמשמעו. הפעילות כולה נעצרה תוך יום. בהחלטה משותפת הרמנו אתר חדש, מהר ככל האפשר, וחזרנו לפעילות מלאה בזמן שאנחנו משפצים ומשפרים את התשתית תוך כדי תנועה. תוך זמן קצר חזרנו למקום הטבעי לנו מבחינתנו, עם אתר חדש ומודרני, עם תוכן מקצועי ואמין שמתפרסם באופן יום-יומי, ועם מערכת שמתפקדת באופן מלא. במקרה הזה דווקא הצלחנו להציל חלק מתכני העבר – לפחות את החשובים שביניהם. לצערנו הרב, באירוע המצער הזה של 2015 איבדנו נכס חשוב ביותר – את פורום האופנועים של פול גז על כל ההיסטוריה העשירה שלו. את הפורום הישן לא ניתן היה לשחזר במעבר לפלטפורמה החדשה, ונאלצנו לפתוח אותו מחדש, על דף חלק.

כך או כך, מאז הקמת האתר החדש בשנת 2015 ועד היום, מגזין פול גז התייצב לחלוטין, מנוהל בצורה מסודרת מאי-פעם, והשקט התעשייתי הזה מאפשר לנו כבר שנים ארוכות ורצופות להתרכז בעשייה ובייצור תוכן דו-גלגלי איכותי. ויש לנו אפילו עמוד ויקיפדיה.

מי אנחנו בכלל?

העורך הראשי של מגזין פול גז ומי שעומד בראש האופרציה הזו הוא הח"מ, אביעד אברהמי. הצטרפתי למערכת חודשים ספורים אחרי ההקמה – בזמן היותי סטודנט להנדסת רכב – ככתב לעניינים טכניים הקשורים לאופנועים. עם הזמן הרחבתי את תחומי האחריות שלי והתחלתי לכתוב על פרויקטים שונים, וכן מבחני דרכים – כביש ושטח. בהמשך הדרך מוניתי לעורך מדור מבחני דרכים, ובהמשך גם לעורך המשנה של המגזין ולמי שאחראי על כל החדשות השוטפות באתר, וכן לרכז מערכת. החל משנת 2013, כלומר יותר מ-9 שנים, אני משמש כעורך הראשי של המגזין – וזוהי התקופה הארוכה ביותר שבה שימש אדם כלשהו כעורך הראשי של פול גז.

אבל אני לא לבד במערכת הזו, ויש אנשים מצוינים שעושים עבודה יום-יומית להגיש לכם תוכן דו-גלגלי. אסי ארנסון, שלפני 4 שנים חזר לכתוב בפול גז אחרי הפסקה קצרה, הוא עורך מדור החדשות. הוא נמצא עם האצבע על הדופק לגבי כל מה שקורה בארץ ובעולם, ומביא את החדשות בצורה מדויקת, ולא פחות חשוב – מהירה. אסי גם לקח על עצמו את תחום האדוונצ'רים, ובאופן רשמי הוא בוחן האדוונצ'רים של המגזין. אורי ארגמן, המוכר לחלקכם בשם 'יוריאר', הוא בוחן הקטנועים של פול גז, ולאחרונה הוא גם תפס את משבצת מבחני הדרכים של הקרוזרים, שמדברים אליו מאוד. ויש את נמרוד ארמן, שעושה את כל עבודת התכנות והתחזוקה של האתר, וכשיש לו זמן (לצערנו לא הרבה) הוא גם מבצע מבחן דרכים לאופנוע – בארץ או בחו"ל.

בשנתיים האחרונות צלמת המערכת היא אופק דנון, צלמת צעירה שפנתה אלינו וביקשה לצלם עבורנו. זיהינו את הפוטנציאל הגדול שטמון בה, נתנו לה את ההזדמנות, ומאז אנחנו עובדים איתה צמוד ומלווים אותה בדרכה המקצועית בתחום הצילום המוטורי. התוצאות מדברות בעד עצמן, וניתן לראות אותן בכל מבחני הדרכים של השנתיים האחרונות. אופק רק בת 22, אבל אתם עוד תשמעו עליה בעתיד – ותזכרו איפה שמעתם את השם שלה לראשונה.

פרט לחברי המערכת הקבועים יש גם חברים שעוזרים ונותנים יד בתחומים שונים, בין אלו מנהלי הפורומים שלנו – שעושים עבודה יום-יומית בהתנדבות ובאהבה, ובין אם אלו כותבים מזדמנים או חברים, שמספקים טקסטים כאלה ואחרים כשיש להם על מה. לכולם כמובן הרבה מאוד הערכה.

בנוסף, מערכת פול גז מוכרת כבר כמעט 6 שנים על-ידי לשכת העיתונות הממשלתית כגוף תקשורת לגיטימי במדינת ישראל, ושניים מתוך כותבי האתר מחזיקים בתעודת עיתונאי של לע"מ.

מה אנחנו עושים?

פול גז שם לעצמו מטרה לדווח ולעדכן באופן המהיר והמדויק ביותר על כמעט כל מה שקורה בעולם הדו-גלגלי – העולמי וכאן אצלנו בישראל. זאת הסיבה שמדור החדשות שלנו עשיר מאוד, ואנחנו מדווחים על כל מה שחשוב בעולם האופנועים – אם זה אופנועים חדשים שנחשפים או שמגיעים ארצה, תהליכים בחברות, תמונות 'ריגול', וכל מה שקשור לענף האופנועים. אנחנו משתדלים לדווח בצורה עניינית וממוקדת, ובשפה ברורה, בגובה העיניים.

גם מבחני דרכים אנחנו מפיקים כבר 20 שנה, כשאנחנו משתדלים לרכוב על כל אופנוע או קטנוע שמגיע לישראל. כמובן שאי-אפשר לכסות את הכל, שכן המגוון הוא עצום, ולכן אנחנו מקפידים לבחון כל כלי חשוב שמגיע לישראל. בשנים האחרונות כל מבחן דרכים מתבצע לא רק בטקסט ובתמונות – אלא גם בווידאו שמצורף למבחן הדרכים ומעשיר מאוד את התוכן. ערוץ היוטיוב שלנו, שבו עולים כל סרטוני הווידאו שאנחנו מפיקים, נמצא בתנופה אדירה בשנים האחרונות, והוא רק הולך וגדל. לא רק במבחני דרכים, אגב, אלא גם בראיונות, סקירת מוצרים, אירועים וכו'. כך למשל הפודקאסט של פול גז, שבמסגרתו אנחנו משוחחים עם דמויות חשובות בעולם האופנועים הישראלי, הולך ותופס תאוצה.

אנחנו מכסים גם את כל הקשור ברגולציה ממשלתית, מסים, ביטוח חובה, תהליכים ממשלתיים הקשורים לדו-גלגלי (למשל בוועדות הכנסת), ואנחנו נמצאים בקשר ישיר ורצוף עם כל הגורמים הקשורים בנושאים סבוכים אלו, המשפיעים ישירות על כל רוכב אופנוע או קטנוע בישראל. בהקשר הזה נציין שכהחלטה אסטרטגית אנחנו משתדלים פחות להיות מעורבים אקטיבית ויותר לדווח לכם על מה שקורה, וזאת על-מנת להפריד בין אקטיביזם חברתי לבין עיתונות – שכן בין שני אלו צריך להיות גבול ברור. במצב תקין יש את האקטיביסטים שפועלים למען התחום, ויש את העיתונות שמדווחת. ערבוב בין שני הדברים עלול לפגוע בתחום העיסוק העיקרי שלנו – עיתונות. יחד עם זאת, לדברים שאנחנו כותבים ולפעילות העיתונאית שלנו בהחלט יש השפעה על מקבלי ההחלטות, ואת זה אנחנו יכולים לומר אחרי 20 שנה של ליווי צמוד של תחומים אלו.

תחום נוסף שבו אנחנו מטפלים בארבע השנים האחרונות הוא מכת הרוכבים ההרוגים על הכבישים בישראל. אנחנו משתדלים לכתוב על כל רוכב שנהרג על כבישי ישראל בעמוד הפייסבוק שלנו, קרוב ככל האפשר למועד התאונה, ולתת את הפרטים הראשוניים. בתחילת כל חודש אנחנו מפרסמים כתבה שמסכמת את כל הרוגי החודש הקודם, עם כל הפרטים על נסיבות התאונה שהצלחנו להשיג, עם תמונה מזירת התאונה, ועם סיכום במספרים של החודש האחרון ומתחילת השנה. אנחנו יכולים להגיד בוודאות שהפרסומים השוטפים הללו משפיעים על רוכבים רבים, אשר כתוצאה מהם רוכבים בזהירות יתר. אנחנו מקווים מאוד, אגב, שמכת התאונות וההרוגים תיכחד, ושלא נצטרך לכתוב יותר על הרוגים על דו-גלגלי.

ויש גם את פורום האופנועים שלנו, שממשיך להיות פעיל ולהיות פלטפורמה לדיונים איכותיים – גם בתקופה שבה הרשתות החברתיות הן הפלטפורמות העיקריות לאינטראקציות בין אנשים בכלל ובין רוכבים בפרט – בקבוצות וואטסאפ או פייסבוק. אנחנו יכולים להגיד בגאווה גדולה שלמרות שרוב הפורומים 'מתו' ועבר זמנם – פורום האופנועים של פול גז עדיין פעיל, ועדיין מספק תוכן איכותי ומעמיק.

המספרים מדברים בעד עצמם: התנועה באתר פול גז הולכת וגדלה בהדרגה, והיא שוברת שיאים מפעם לפעם. נתוני הגלישה הקבועים מדברים על 100 עד 140 אלף משתמשים ייחודיים בחודש, כשהשיא של כל הזמנים עומד על 148,500 בחודש בודד. הנתון הזה הוא בלתי נתפס בעינינו, והוא הוכחה שאנחנו עושים דברים נכון וכי יש קהל רחב ומגוון לתוכן שאנחנו מספקים.

בתקופה שבה הפצת התוכן חשובה לא פחות מהתוכן עצמו, ידענו להיות עם האצבע על הדופק בזמן אמת ולמצוא דרכים חדשות ויצירתיות כדי להגיע לקהל הגולשים הוותיק כמו גם לקהל חדש. אחת הדרכים היותר מוצלחות שפיתחנו היא פלטפורמת הווטסאפ ורשימות התפוצה שלנו. נכון להיום רשומים לרשימות התפוצה של פול גז יותר מ-6,000 גולשים שמקבלים את כל התוכן שלנו ישירות לטלפון הנייד ומיד כשהוא מתפרסם. בנוסף לכך יש כ-1,300 גולשים שרשומים לערוץ הטלגרם שלנו, כ-2,500 גולשים שרשומים לניוזלטר השבועי שלנו, ויש כמובן את עמוד הפייסבוק של פול גז שלו כ-43 אלף עוקבים, את ערוץ היוטיוב שמונה כ-9,250 מנויים, את חשבון האינסטגרם שלנו שמונה יותר מ-4,000 עוקבים, וגם את חשבון הטוויטר – שאמנם קטן יחסית אבל הולך ומתפתח. כך שתוכלו למצוא אותנו בכל מקום ובכל רשת חברתית. ואם זה לא מספיק, אז יש לנו גם אפליקציה ייעודית לאנדרואיד.

פרט למגזין פול גז ולפורום, יש לנו שלושה שיתופי פעולה אסטרטגיים וארוכי טווח עם מדיות רכב מהחשובות בישראל: כבר עשור שלם שאנחנו ספקי התוכן הדו-גלגלי של מדור הרכב של ידיעות אחרונות, וכתבות שלנו תוכלו למצוא על בסיס קבוע במדור הרכב שבמוסף 'ממון' ובמוסף הרכב המושקע של ידיעות אחרונות שיוצא לאור שלוש פעמים בשנה. השת"פ השני, שקיים גם הוא כעשור שנים, הוא עם 'עולם הרכב' של ערוץ הספורט. השת"פ הזה החל עוד בימיהם בגלובס TV, ועם המעבר לאכסניה של ערוץ הספורט שיתוף הפעולה התרחב והתהדק, וכיום אנחנו מספקים חלק נכבד מהתכנים הדו-גלגליים של 'עולם הרכב' – גם בתכנית הטלוויזיה וגם באתר האינטרנט. בשני השת"פים האלה אנחנו מאוד גאים, והם מהווים עבורנו חותמת למקצועיות של פול גז במדיה הישראלית. השת"פ השלישי והלא פחות חשוב הוא עם מחירון האופנועים של לוי יצחק. במסגרת השת"פ הזה אנחנו מספקים תכנים דו-גלגליים לחוברת מחירון האופנועים של לוי יצחק, והמחירון האינטרנטי האינטראקטיבי של לוי יצחק מוטמע אצלנו בפול גז.

אנחנו חוגגים 20 שנות פעילות, אבל אנחנו לא נחים על זרי הדפנה. אנחנו כאן כדי להמשיך – בפול גז – להביא לכם, הגולשים, את התכנים המקצועיים ביותר, בשפה האיכותית והברורה ביותר, ובשאיפה גם בזמן המהיר ביותר – בכל מה שקשור לדו-גלגלי. וכן, אנחנו גם ממשיכים להגיש לכם את התכנים 'בגובה המשקף'. בהזדמנות זו גם נגיד תודה לכם – הגולשים – על כך שאתם ממשיכים לתת לנו את אמונכם וממשיכים לבקר באתר באופן קבוע ולצרוך את התכנים שלנו. 

לעוד שנים ארוכות של פעילות, של תוכן איכותי ושל עשייה דו-גלגלית.

אביעד, בשם מערכת פול גז.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

BMW R90S 1

נוסטלגיה: ב.מ.וו R90S

הב.מ.וו R90S היה הסמן הימני של אופנועי הספורט-תיור בשנות ה-70 - עם יכולות גבוהות בקו ישר, בכבישים המפותלים, בייחודיות של מנוע הבוקסר ובצביעה הדו-גונית

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן