דף הבית / חדשות / משלט 21 נסגר לרכיבת אופנועים
Mishlat-21-004

משלט 21 נסגר לרכיבת אופנועים

איזור משלט 21 בהרי ירושלים נסגר למעבר כלי רכב, ובהם אופנועים, על-ידי רשות הטבע והגנים

משלט 21 – הגבעה המסולעת והמפורסמת בהרי ירושלים – נסגר על-ידי רשות הטבע והגנים מכל הכיוונים למעבר כלי רכב, לרבות אופנועים.

משלט 21 - נסגר לתנועת כלי רכב
משלט 21 – נסגר לתנועת כלי רכב

משלט 21 בהרי יהודה נחשב למקום עלייה לרגל בסופי שבוע עבור רכבי שטח אמיתיים (עם הילוך כוח ונעילות). נקודת השיא של המשלט מורכבת משטחי סלע ומדרגות מאתגרות, המאפשרות בחירת נתיבי תנועה ודרגות קושי שונות. הרבה רכבים השאירו שם דיפרנציאלים, ציריות ופח ברבות השנים. המקום משמש כשטח משחקים גם לרוכבי אנדורו, אשר יכולים לעקוף חלק מהמכשולים או לאתגר את עצמם עם מדרגות הסלע הגדולות. משלט 21 יכול להיות גם שדה קרב עבור רוכב אדוונצ'ר קרבי, אשר אמיץ וכשרוני מספיק כדי להגיע לשם.

במהלך שבוע שעבר התקינו אנשי רשות הטבע והגנים מחסומים ושלטי איסור כניסה לרכבים (ואופנועים). בחלקו התחתון, בסמוך לשער הגיא, יש מחסום מסיבי עם בולדרים החוסמים את השביל העולה לרכס המשלטים. בשליש הגובה יש מחסום נוסף, ובחלקו העליון – לאלו שמגיעים מכיוון בית מאיר – יש גדר ארוכה החוסמת את המעבר. השלטים מגדירים איסור כניסה ותנועה לרכבים ואופנועים.

אל תספרו לאף אחד, אבל עדיין יש גישה בסינגל האקסטרים, היורד בחלקו המערבי של המשלט – בסמוך לשלט המגרסה. הסינגל, שיורד מהשביל הלבן הראשי של דרך בורמה, מוביל דרך מדרגות מאתגרות לערוץ מתחת לרכס ולאמבטיית הסלעים ששם, ועולה לכיוון המשלט. ציר תנועה לרוכבים מנוסים בלבד.

שיעור בהיסטוריה

משלט 21 (נ.ג 531) הוא אחת מהגבעות השולטות על כביש לטרון–ירושלים, ונמצא כקילומטר מצפון לישוב בית מאיר (בית מחסיר באותן השנים). במסגרת השלב הראשון במבצע מכבי, שנועד להשיג שליטה ולאבטח את כביש חולדה-ירושלים למעבר שיירת אספקה, כוחות חטיבת הראל, עציוני וגבעתי תפסו שליטה על יעדים שונים לאורך הכביש. המשלט נתפס בליל ה-9 במאי 1948, וכוח הפלמ"ח שישב בו סייע לכיבוש המשלטים מצפון לכביש ולהדיפת מתקפות הנגד שנערכו באזור. במהלך הקרבות עם צבא ההצלה, המשלט ספג אש ארטילרית וירי נק"ל מאזור בית מחסיר. כיבוש משלט 21 על-ידי כוחות ישראלים אפשרה לשלוט באש ובתצפית על שלוחת המסרק, על שער הגיא ועל דרך בורמה, במטרה לשמור על דרך האספקה לירושלים פתוחה.

Mishlat-21-002

Mishlat-21-005

Mishlat-21-003

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

KARIBOU (1)

מודעה: קריבו הרפתקאות אופנועים בעולם

קריבו הרפתקאות אופנועים מציעה טיולי אופנועים ייחודיים ברחבי העולם בכמה סגמנטים ובגישה קצת שונה - החל מהמסלול, דרך המלונות והמסעדות, ועד האווירה הכללית

תגובה אחת

  1. Avatar

    נו אז? חסרות עליות בארץ?

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן