דף הבית / מגזין / נוסטלגיה: ימאהה באנשי – אטרף על ארבעה גלגלים
Yamaha Bunshee 350 (1)

נוסטלגיה: ימאהה באנשי – אטרף על ארבעה גלגלים

הימאהה באנשי הוא אמנם טרקטורון משנות ה-80, אבל הוא הרוויח את מקומו בטור הנוסטלגיה בזכות מנוע טווין מקבילי דו-פעימתי ואופי מטורף

הימאהה באנשי (Banshee) 350 הוא טרקטורון עם מנוע דו-פעימתי כפול צילינדרים, שבשנות ה-80 יצר נישה משל עצמו וזכה לפופולריות גדולה – עד היום.

אין לנו כוונה להתרחב לתחום הטרקטורונים, אבל יש כאלה שהרוויחו את מקומם אצלנו בפול גז ועוד יותר בטור הנוסטלגיה. הימאהה באנשי 350 הוא בהחלט אחד מהם. הוא היה הטרקטורון הדו-צילינדרי והדו-פעימתי היחיד שנבנה בייצור סדרתי, עם מנוע שנלקח מדגם כביש ספורטיבי, על-מנת לתת מענה לקוואדים של יצרניות אחרות.

בשנות ה-80 יצאו סוזוקי והונדה לשוק עם טרקטורונים ספורטיביים בעלי מנועים דו-פעימתיים עם צילינדר אחד בנפח 250 סמ"ק. כלים אלו זכו להצלחה רבה במרוצים ובמכירות. כאשר בימאהה רצו להצטרף לחגיגה, החליטו בחברה ללכת על כל הקופה. הבאנשי (מיתוס על אישה אירית שצורחת אל תוך הלילה) לקח את מנועו לא פחות מאשר ה-RD350 האייקוני בפני עצמו, שהיה אופנוע כביש ספורטיבי שידע לתת בראש לחזקים וגדולים ממנו. המנוע הוא טווין מקבילי בנפח 347 סמ"ק מקורר נוזל. ההספק הופחת לעומת ה-RD ועמד על 34 כוחות סוס בסוף קצה סקאלת הסל"ד, ו-5.5 קג"מ, שמספיקים ל-120 קמ"ש המגיעים בסוף ההילוך השישי.

המתלים הקדמיים היו מתלי עצה כפולים ועצמאיים עם מהלך של 230 מ"מ וכיוון של חמישה מצבי עומס קפיץ. מאחור היה מהלך גלגל של 220 מ"מ, והמשקל היבש עמד על 175 ק"ג. העיצוב היה קומפקטי, רחב ועם שני פנסים קטנים מלפנים וצמד מפלטים מאחור. ההצלחה הייתה מיידית.

אל העולם הבאנשי הגיע בשנת 1987, והמשיך בייצור כמו שהוא עד לשנת 2006. הוא המשיך להימכר בשנתון הזה עד לשנת 2008 בקנדה ו-2012 באוסטרליה. הבאנשי לא היה כלי למתחילים, אבל כששוק השיפורים פרח סביבו, כל רוכב מנוסה יכול היה לתפור בדיוק את המכונה אותה רצה. בין אם זה לדיונות בקליפורניה, למדבר הבאחה, למסלול המוטוקרוס או לכל מקום שאפשר למנוע לצרוח בכל הכוח. הריגוש שהיה מעניק לרוכבים העניק לו סוג של חיי נצח, כי עד היום ניתן למצוא בלוחות המכירות בעולם (וגם בארץ, אגב) כלים שמורים, שנראים כמו חדשים.

הבאנשי משויך לכלי האטרף שרק המחשבה עליהם מעלה את הדופק אצל כל רוכב. האסוציאציה הישירה לאדרנלין היא זו שמקנה לכלי מקום של כבוד בטור הזה.

יש עשרות סרטוני באנשי ברשת, אבל הנה אחד בפול גז שמשאיר עשן וריח במסך שלכם:

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

hi_24MY_Ninja_500_SE_GN1_ACT__1_

חדשים בארץ: קוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500

הקוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500 הגיעו ארצה בגרסאות רגילות ו-SE; המחירים - 44 עד 47 אלף ש"ח; אירוע ההשקה בשישי הקרוב במטרו שופ תל-אביב

תגובה אחת

  1. Avatar

    מרימה בשלישי?
    :))))

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן