דף הבית / ספורט / ענפים בעולם: ה-TT של האי מאן
TT2

ענפים בעולם: ה-TT של האי מאן

השבוע הסתיים אחד המרוצים הוותיקים, מפורסמים ומסוכנים ביותר בעולם האופנועים, שמוגדר על ידי הרוכבים כ–"60 ק"מ של טרור"

מה זה?

האי מאן שוכן בין אנגליה לאירלנד, והוא מארח על כבישי האי, עוד משנת 1907 (למעט הפסקות הכרחיות מסיבות של מלחמה כזו או אחרת), את אחד המרוצים המאתגרים ומסוכנים שמוכרים בעולם האופנועים – ה-TT של האי מאן.

המתחרים רוכבים 10 הקפות של המסלול, כאשר אורך כל הקפה הוא כ-60 ק"מ (37.7 מייל למען הדיוק) ומעל 200 פניות. תוואי המסלול, כאמור, סובב את האי, ומורכב מכבישים ציבוריים צרים, מפותלים ולעתים בין בתים. אופי המרוץ הוא נגד השעון בגלל הכבישים הצרים, אך 10 השניות בהזנקה בין רוכב לרוכב יזכו אותנו הצופים בניסיונות עקיפה גבוליים. עד לשלהי שנות ה-70 האירוע היה חלק מסדרת הגרנד-פרי של הימים ההם.

https://www.youtube.com/watch?v=9qY0VmMfD84

צפו: ה-TT של האי מאן

מהיר – הרוכבים טסים במסלול; מראה נפוץ זה אופנוע שטס עם שני גלגלים באוויר (נמדדו בממוצע 1.2 מטר באוויר). שיא המסלול שייך למייקל דנלופ, נציג למשפחת דנלופ המפורסמת, שקבע ב-2016 זמן של 16.53.9 דקות ומהירות ממוצעת של 215.6 קמ"ש על גבי הב.מ.וו S1000RR שלו. דנלופ ניצח השנה בקטגוריה הבכירה על גבי הב.מ.וו, אך הפסיד את תואר שיא ההקפה המהירה לדין האריסון (קוואסאקי), שקבע 16.50.3 ד' ומהירות ממוצעת של 216.4 קמ"ש. דנלופ יתנחם גם בניצחון בקטגוריית הסופרספורט, הפעם על גבי הונדה.

מסוכן – נכון להיום 252 רוכבים נהרגו על האי מתחילת המרוצים, כולל באימונים למרוץ השנה. מעניינת העובדה ש-146 הם מהמתחרים הרשמיים, ואילו השאר הם אורחים שעלו עם אופנועיהם על המסלול וניסו את מזלם, או צופים שאתרע מזלם והיו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון.

נצפה – מעל 55 אלף צופים מגיעים במהלך השבועיים שבהם האירוע מתקיים – שבוע אימונים ושבוע מרוצים. אחד הגורמים שמושכים את הקהל זה האפשרות לעלות על המסלול, בזמן ההפסקות, ולחוות את מה שהמתחרים חשים. זה גם מביא אותנו בחזרה לסעיף הקודם.

ה-TT של האי מאן משודר לכל העולם ומאפשר גם לראות את ההבדלים בין שלל הקטגוריות – מסופרבייקס יורקי אש, דרך סיידקארס וכלה באופנועים חשמליים.

כך זה נראה ממבט הרוכב – דין האריסון

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

BbKRT_versions

בימוטה חוזרת לאליפות הסופרבייק העולמית

בבימוטה מודיעים על הקמת קבוצת מרוצים חדשה, שתשתף פעולה עם קוואסאקי ותריץ לפחות שני אופנועים באליפות הסופרבייק העולמית בעונת 2025

תגובה אחת

 1. Avatar

  hש אחוות אופנוענים!!!
  רציתי לשתף – הבוקר יום א 10.6.18 התחיל בלחץ (הקפצתי את הבן החייל לתחנת רכבת) לא שמתי לב למד הדלק.
  בדרך לעבודה נתקעתי סמוך לבית קברות ירקון (פ"ת),
  התחלתי לדחוף את האופנוע במסע ארוך לכיוון תחנת דלק….
  אחרי דקה נעמד אופנוען לידי,גבר חייכן בשם אייל שמייד הציע להרכיב אותי לתחנת הדלק.
  בדרך חזרה לאופנוע (עם בקבוק דלק ביד) נעצרו לידי שני אופנוענים נוספים לברר אם אני צריך עזרה….
  אייל – שוב תודה רבה,
  כיף להתחיל את השבוע בידיעה שיש אחוות אופנוענים!!!

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן