דף הבית / מכונות / מבחני דרכים / ק.ט.מ 890 אדוונצ'ר R ו-S בהשקה מקומית
KTM-890-ADV-Launch-059

ק.ט.מ 890 אדוונצ'ר R ו-S בהשקה מקומית

צמד ה-890 אדוונצ'ר של ק.ט.מ מקבלים עיצוב מחודש ועדכוני אלקטרוניקה, והופכים להיות אופנועים שלמים ועגולים - במיוחד גרסת ה-'S'; רכבנו עליהם בהשקה המקומית

צמד האדוונצ'רים של ק.ט.מ בנפח 890 סמ"ק הם מהכלים החשובים של ק.ט.מ בתקופה האחרונה. הם התחילו ב-2019 כ-790, גדלו כעבור שנתיים ל-890 סמ"ק יחד עם שורה ארוכה של שדרוגים, וכעת ל-2023 – שנתיים נוספות מאוחר יותר, ה-890 אדוונצ'ר וה-890 אדוונצ'ר R –– מקבלים מקצה שיפורים נוסף, וגם חשוב למדי.

העדכון הנראה ביותר לעין הוא העיצוב. בק.ט.מ הפנימו את הביקורות על העיצוב השנוי במחלוקת של הדגמים הקודמים – עם המסיכה הבולטת והיעדר הפיירינג הקדמי – ועיצבו מחדש את צמד ה-890 אדוונצ'ר עם פיירינג קדמי שלם שנותן לאופנוע חזות של אופנוע אדוונצ'ר ראוי וקרבי, ולא אופנוע אנדורו גדול וקצת ביזארי כמו שהיה עד עכשיו. את העיצוב החדש לקחו ק.ט.מ בהשראה מה-450 ראלי של הדקאר, עם פלסטיקה חדשה, משקף חדש ואווירודינמי יותר בשני הדגמים, כנף קדמית גבוהה ל-R ביחד עם מגן מנוע חדש, ומושב חדש לגרסה הרגילה, שמתכוונן בגובה מ-840 ל-860 מ"מ.

עיצוב חדש - הרבה פחות שנוי במחלוקת
עיצוב חדש – הרבה פחות שנוי במחלוקת

מנוע הטווין המקבילי בנפח 889 סמ"ק נשאר ללא שינוי, והוא מציע 105 כ"ס ב-8,000 סל"ד (יש גם גרסת A1 מוגבלת ל-47.6 כ"ס) ומומנט של 10.2 קג"מ ב-6,500 סל"ד. בולמי ה-WP מקבלים כיול מחודש, ומהלך המתלים עומד בבולמי ה-XPLOR של גרסת ה-R הקרבית על 240 מ"מ מלפנים ומאחור, ובבולמי ה-APEX של הגרסה הרגילה, שקיבלה את השם הלא רשמי 'S', הוא נשאר על 200 מ"מ בשני הצדדים – כמו בדגמים היוצאים. החישוקים במידות 21″ מלפנים (צמיג 90/90) ו-18″ מאחור (150/70), כאשר הצמיגים הם של מיטאס מדגם אנדורו + החדש ב-R ופירלי סקורפיון ראלי STR ב-S. המשקל המוצהר נשאר על 196 ק"ג.

מערכות האלקטרוניקה מקבלות מסך TFT חדש בגודל 5″ עם גרפיקה מעודכנת ועם חיבור לשקע USB. המערכת תקרין גם תצוגת ניווט חדשה (turn-by-turn plus) ותצוגה של 10 מספרי טלפון לחיוג מהיר. צמד ה-890 אדוונצ'ר החדשים מגיעים עם מצב דמו (DEMO MODE) חדש אשר מאפשר את כל מבחר אופציות ניהול המנוע (מצב ראלי) ב-1,500 ק"מ הראשונים, ויאפשר לרוכב להחליט אם ברצונו לרכוש את האופציות שבתשלום. בנוסף, מערכת ה-ABS להטיה מקבלת מודולטור חדש (9.3MP) של בוש, כשמצב ABS לשטח ייכנס בצורה אוטומטית במעבר למצב שטח במערכת ניהול המנוע. יש גם כפתור חדש להפעלת מאותתי חירום – כפי שהתקינה מחייבת.

פיירינג קדמי חדש גורם לאופנוע להיראות כמו אדוונצ'ר
פיירינג קדמי חדש גורם לאופנוע להיראות כמו אדוונצ'ר

גרסת ה-R של הק.ט.מ 890 אדוונצ'ר תמיד הייתה קרבית, ותמיד היו לה יכולות גבוהות – בעיקר ברכיבת שטח. המכונה המצוינת הזאת שומרת על המאפיינים של שני הדורות הראשונים, ומשתפרת קצת בתחום האלקטרוניקה והבקרות, אבל בעיקר בתחום העיצוב. אמנם הכתום הק.ט.מי צועק מכל מקום, ונכון שזה עניין של טעם, אבל חייבים להודות שהפיירינג הסגור לחלק הקדמי נראה משמעותית טוב יותר מאשר המסיכה הבודדת שבלטה בדורות הקודמים. עדיין קשה לנו עם עיצוב הפנס הקדמי – כמו בכל האדוונצ'רים של ק.ט.מ – אבל לפחות ברכיבה לא רואים אותו, אז זה פחות מפריע.

כך או כך, העדכונים שגרסת ה-R מקבלת הופכים אותה ליותר מעודנת ויותר קלה לרכיבה – אבל לא פחות קרבית ברכיבת שטח. ניהול המנוע חלק יותר, והשינוי העיקרי נמצא במסך ה-TFT ובממשק המשתמש, שהופך להיות קל יותר לשימוש. לא שהיו לנו בעיות עם הממשק הקודם, אבל כאן בגרסה החדשה עבדו בק.ט.מ על שימוש אינטואיטיבי יותר, עם פחות פונקציות מיותרות ופחות סיבוך. במצב הראלי, שמגיע כלול ב-DEMO MODE (ועולה 5,000 ש"ח עם כל ה-Tech Pack) ניתן לבחור כל אחד מהפרמטרים בנפרד – עוצמת המנוע, התערבות בקרת האחיזה ומצב ABS. הביקורת שלנו היא על מסך ה-TFT החדש, שהוא אמנם יפה מאוד ובעל עיצוב תצוגה מרשים, אבל הוא קטן מדי ולעתים קשה לקרוא בו נתונים.

890 אדוונצ'ר R - אופנוע קרבי לרוכבים שיודעים להזיז אופנוע בשטח
890 אדוונצ'ר R – אופנוע קרבי לרוכבים שיודעים להזיז אופנוע בשטח

מבחינת רכיבה, ה-890 אדוונצ'ר R שומר על המאפיינים של הדור השני. המושב גבוה ולא יתאים לכל רוכב, המנוע חזק מאוד אך יחד עם זאת נשלט וידידותי, וההתנהגות מצוינת, בעיקר בשטח – שם מערכת המתלים יודעת לדרוס כמעט כל דבר ולהשאיר את האופנוע יציב כבר במצב המקורי שלה. צמיגי המיטאס החדשים טובים למדי בשטח, אולם בכביש הם מספקים פחות אחיזה ופחות ביטחון ממה שציפינו. לדעתנו הפירלי סקורפיון ראלי STR – שמגיעים על גרסת ה-S – עדיפים משמעותית גם ל-R מפני שהם משלבים בצורה הטובה ביותר יכולות כביש גבוהות עם יכולות שטח מכובדות.

כך או כך, גרסת ה-R הקרבית שומרת על המאפיינים המוכרים שלה ויכולות השטח, ורק משתבחת בנקודות קטנות.

ההפתעה המשמעותית חיכתה לנו דווקא עם הגרסה הרגילה ('S'). במבחן שעשינו ל-790 אדוונצ'ר הוא ספג מאיתנו ביקורת נוקבת על מערכת המתלים, שהייתה כבישית לחלוטין ותפקדה לא טוב ברכיבת שטח – גם הקלה ביותר. טענו שאנחנו מוכנים לקבל מערכת מתלים לכביש, אבל היא צריכה להגיע עם גלגלי כביש – למשל במידות "19 ו-"17. בדור השני מערכת המתלים שופרה משמעותית, וכאן בדור השלישי מערכת המתלים של ה-890 אדוונצ'ר כבר הגיעה להיות בדיוק כמו שהיא צריכה להיות – מערכת מתלים שמספקת יכולות כביש ראויות כמו ספיגה ויציבות, יחד עם יכולות שטח ראויות.

890 אדוונצ'ר 'S' - ההפתעה: הפך להיות האופנוע שהוא אמור להיות, והוא שלם ועגול
890 אדוונצ'ר 'S' – ההפתעה: הפך להיות האופנוע שהוא אמור להיות, והוא שלם ועגול

כמה ראויות? ובכן, מתלי ה-890 אדוונצ'ר מאפשרים רכיבת שבילים מהירה, ואפילו מהירה מאוד, תוך שמירה מצוינת על ספיגה ועל יציבות. ההבדל מהדור הראשון, ה-790, שבו היו נעילות הידרוסטטיות בבולמים על כל מעבר אבל או חריץ, הוא עצום, ואם בדור השני היה שיפור גדול, פה השיפור כבר קולע במדויק.

גרסת ה-S של הק.ט.מ 890 אדוונצ'ר הגיעה – אחרי 4 שנות ייצור – להיות בדיוק כמו שהיא צריכה להיות: מכונה שמאפשרת לרוכב מתחיל או בינוני את האפשרות לרכוב ביום-יום בנוחות, לצד האפשרות לרכיבת שטח לא מאיימת, כשרמת הרכיבה של הרוכב היא זו שתקבע את רמת השטח שאליו ייכנס – כי האופנוע יכול הרבה מאוד. עם גובה מושב לא מאיים, עם מושב נוח, עם מיגון רוח מצוין, עם מערכות אלקטרוניקה מתקדמות ועם מנוע חזק וסופר-נשלט – הק.ט.מ 890 אדוונצ'ר ממצב את עצמו כאדוונצ'ר כביש-שטח מצוין שהגיע לבשלות.

סדרת האדוונצ'רים הגדולים של ק.ט.מ
סדרת האדוונצ'רים הגדולים של ק.ט.מ

אחרי כמעט 500 ק"מ, שאותם רכבנו על צמד הדגמים בכביש ובשטח בהשקה הישראלית, אנחנו יכולים לומר בפה מלא שצמד הק.ט.מ 890 אדוונצ'ר ו-890 אדוונצ'ר R מגיע בדור השלישי לבשלות. אלו שני אופנועים היושבים על פלטפורמה זהה, אולם לכל אחד מהם ייעוד שונה. בעוד גרסת ה-R מיועדת לרוכבי אדוונצ'ר קרביים שאצלם השטח הוא מרכיב חשוב ועיקרי, והוא בעל יכולות שטח גבוהות מאוד, הרי שגרסת ה-S מיועדת לרוכבי אדוונצ'ר שמשתמשים באופנוע קודם כל ככלי תחבורה וככלי טיולים לכביש, והשטח הוא ערך מוסף. אלו, כאמור, יקבלו בדור השלישי הרבה יותר ביטחון להיכנס לשטח ולהתקדם בבטחה.

מחיריהם של צמד הק.ט.מ 890 אדוונצ'ר ו-890 אדוונצ'ר R נשארו כמו אלו של הדור הקודם – 95 אלף ש"ח ו-105 אלף ש"ח בהתאמה. המחיר אמנם לא השתנה, אולם האופנועים בהחלט כן, או נכון יותר לומר – התקדמו. בעיקר גרסת ה-S, שהופכת להיות אופנוע טוב, שלם ועגול, שיכול לשאת בגאווה את השם 'ק.ט.מ אדוונצ'ר'.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

2025 GASGAS TXT GP 300

גאס גאס מציגה את דגמי הטריאל של 2025

בגאס גאס מציגים את דגמי 2025 של ה-TXT RACING ו-TXT GP עם המשך האבולוציה והשיפורים לדור האחרון של אופנועי הטריאל שהוצג ב-2023

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן