דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: הונדה SH300i
2016YM HONDA SH300i

רכיבה ראשונה: הונדה SH300i

קטנוע הגלגלים הגדולים של הונדה עושה קאמבק לישראל בגרסה משופרת ומעודכנת; איכות והתנהגות מהטובות בקטנועים על חשבון מרחב מחיה ונפח אחסון

 • יתרונות: יציבות, התנהגות, היגוי, חלקות, איכות רכיבה, איכות חלקים וגימור
 • חסרונות: נפח תא אחסון, צפיפות ברגליים, קטן ו'לא מפנק' כמו קטנועי מנהלים פופולריים
 • שורה תחתונה: כלי תחבורה מעולה, זריז ויציב, שאולי יעשה שינוי תפיסתי לגבי קטנועי גלגלים גדולים
 • מחיר: 34,900 ש"ח
 • מתחרים: פיאג'ו בוורלי 350, קטנועי 300 סמ"ק
 • נתונים טכניים: מנוע צילינדר יחיד 279.1 סמ"ק, 25 כ"ס, 2.6 קג"מ, קירור נוזל, הזרקת דלק, תמסורת וריאטור, שלדת פלדה, מזלג טלסקופי 35 מ"מ, צמד בולמים אחוריים, דיסק קדמי 256 מ"מ, דיסק אחורי 256 מ"מ, מערכת ABS, אורך 2,131 מ"מ, בסיס גלגלים 1,438 מ"מ, גובה מושב 805 מ"מ, מיכל דלק 9 ל', משקל 169 ק"ג, צמיגים 110/70-16, 130/70-16

הונדה SH300i - קאמבק לישראל
הונדה SH300i – קאמבק לישראל

מה זה?

ההונדה SH300 הוא אחד מרבי המכר הגדולים של הונדה, רק לא אצלנו בישראל. באיטליה למשל, משפחת ה-SH נמצאת שנים ארוכות בצמרת טבלאות המכירות. האיטלקים אוהבים קטנועי גלגלים גדולים ויודעים להעריך את האיכויות של ה-SH – גם בגרסת ה-300 וגם ב-125 סמ"ק. אנחנו הישראלים פחות מתחברים לקטנועי גלגלים גדולים, ומעדיפים קטנועי מנהלים נוחים ומפנקים, למרות היתרונות הדינמיים והבטיחותיים הברורים של גלגלים גדולים. נפח תא אחסון מתחת למושב ונוחות לרגליים חשובים לנו יותר מהתנהגות דינמית.

ההונדה SH300 כבר הגיע ארצה בשנים קודמות, אבל כמו כל קטנועי הגלגלים הגדולים – לא זכה להצלחה במכירות. לפני שנתיים בהונדה שדרגו את ה-SH300, והוא קיבל שלדה חדשה וארוכה יותר, עיצוב חדש ומודרני, מנוע מחודש שעומד בתקנות יורו 4 ובעל תצרוכת דלק טובה יותר, וגם אבזור כמו פנסי LED היקפיים, כולל בפנס הראשי, מפתח קרבה KEYLESS, וגם מערכת ABS כסטנדרט.

העיצוב החדש הביא איתו גם הגדלה של נפח תא האחסון, וכעת הוא מכיל קסדה שלמה לעומת חצי קסדה בדגם הקודם. גם האות i התווספה לשם הדגם על מנת להבדיל אותו מהדגם הקודם, וכעת הוא נקרא SH300i.

בהונדה ישראל החליטו לתת סיכוי נוסף לקטנוע הגלגלים הגדולים האיכותי שלהם, וכעת הוא עושה קאמבק לארץ – בגרסה החדשה שלו ובמחיר של 35 אלף ש"ח.

גלגלי "16 שמספקים יציבות גבוהה
גלגלי "16 שמספקים יציבות גבוהה

ביצועים

ההונדה SH300i מציע חבילת ביצועים מרשימה למדי לקטנוע 300 סמ"ק. הוא מזנק כמו טיל מרמזורים, מהר יותר מהרוב המכריע של הקטנועים העירוניים, והוא מגיע מהר למדי ל-150 קמ"ש. יחידת המנוע והווריאטור לא רק חזקה, אלא גם חלקה ונעימה, ונותנת תחושה של איכות גבוהה.

אבל העניין החשוב פה הוא ההתנהגות הדינמית. מרשים לראות כל פעם מחדש כיצד גלגלי "16 בקטנועים מחפים על מערכת מתלים בינונית. וזה לא שהמתלים של ה-SH בינוניים, כן? הם בסדר גמור ויותר מזה בהתחשב בסגמנט. אבל הגלגלים הגדולים נותנים פה ערך מוסף עצום של יציבות ושל ספיגת מהמורות.

ההיגוי זריז וקליל, היציבות בתוך הפנייה מרשימה, ובגדול ה-SH – למרות הקומפקטיות שלו – הוא אחד הכלים היציבים והנעימים לרכיבה שיש בסגמנט.

גם שאר המכלולים עובדים היטב. הבלמים למשל חזקים ויעילים, והתחושה הכללית שמתקבלת מה-SH היא של כלי איכותי ומגומר בעל ביצועים מהטובים שבסגמנט.

בטיחות אקטיבית גבוהה
בטיחות אקטיבית גבוהה

איך זה מרגיש?

ראשית, כמו הונדה איכותי. ה-SH300i הוא כלי מוקפד מאוד בכל הקשור לאיכות חומרים וגימור. הוא מהודק מאוד, והוא איכותי. מרגישים את זה בפלסטיקה, בתפעול, בגימור של החלקים הקטנים, ובעצם בכל מקום אפשרי.

תנוחת הרכיבה מציבה את הרוכב זקוף, עם מושב גבוה כמו בשאר קטנועי הגלגלים הגדולים, ויש מדרס שטוח. הבעיה היא שהרוכב מקובע בתנוחת רכיבה אחת בלבד, וזה מעט צפוף – במיוחד לרוכבים גבוהים. אין פה מדרס שיוט שעליו אפשר להניח את הרגליים ולהתרווח ברכיבה בינעירונית למשל, וגם הקוקפיט קטנטן יחסית לקטנועי מנהלים מרווחים, וממבט הרוכב ה-SH נותן תחושה שהוא הרבה יותר קטן מגודלו האמיתי.

מאידך, הקומפקטיות הזו הופכת אותו לאחד מהכלים היעילים ברכיבה אורבנית ובתנועה צפופה. זווית הצידוד של הכידון גדולה מאוד, הוא משתחל בקלות בין מכוניות או במקומות צפופים, ועם המנוע החזק והחלק בשילוב עם הזריזות המרשימה קל מאוד לברוח מבעיות בכביש, כך שמקבלים פה התנהגות דינמית משובחת על חשבון נוחות ופינוק.

מבחינת אבזור ומפרט, ה-SH300i מגיע עם מפתח קרבה KEYLESS שנשאר בכיס בזמן רכיבה, עם פנסי LED איכותיים – כולל בפנס הראשי – שנותנים לו נופך יוקרתי, ועם מערכת ABS שעובדת היטב. תא האחסון שמתחת למושב אמנם גדל במעבר לדגם החדש, אבל הוא עדיין מכיל קסדה אחת בלבד, וגם זה קצת בלחץ. בתוך תא האחסון יש גם שקע טעינה 12V. פרט לכך יש כאמור מדרס שטוח שעליו ניתן להניח מעט מטען, וו-תלייה בחלקו הקדמי, וסבל מאחור.

יתרון חשוב של ה-SH300i הוא תצרוכת הדלק המצוינת, שעמדה במהלך המבחן על 27 ק"מ/ל', למרות שלחצנו ורכבנו מהר למדי. ברכיבה רגועה יותר תצרוכת הדלק צפויה להשתפר.

על חשבון נפח אחסון מתחת למושב (שגדל בדור הנוכחי)
על חשבון נפח אחסון מתחת למושב (שגדל בדור הנוכחי)

עלויות וסיכום

ה-SH300i הוא קטנוע טוב ואיכותי, ששם את הדגש על התנהגות דינמית מצוינת על חשבון נוחות ופינוק. הוא יעיל מאוד, יש לו מנוע חזק וחלק, הוא זריז משמעותית מכל קטנוע אחר בסגמנט, והוא מציע בטיחות אקטיבית גבוהה בזכות גלגלי ה-"16 שמעלימים את תחלואי האספלט האורבני. ואחרי הכל, הוא גם בנוי איכותי מאוד ומגומר ברמה מהגבוהות בסגמנט.

רוכבים שמוכנים לוותר על נוחות על מנת לקבל התנהגות דינמית איכותית ימצאו את ה-SH300i ככלי תחבורה יעיל מאוד – במיוחד בתנועה צפופה. לדעתנו ככלי תחבורה עירוני או לתחבורה מהפרברים לעיר הגדולה חזרה, במיוחד בשעות העומס, הוא מהכלים היעילים יותר שיש על הכבישים היום – גם בשל קלות התפעול והרכיבה עליו וגם בשל הזריזות הגבוהה.

ויותר מזה, ייתכן שה-SH300i יתחיל פה את תהליך השינוי שהרוכב הישראלי צריך – לקבל יותר התנהגות דינמית ויותר בטיחות אקטיבית, על חשבון הנוחות והפינוקים שהקטנוע מציע. זו הגדולה של קטנועי גלגלים גדולים, וההונדה SH300i מצטיין בסעיפים אלו.

מחירו של ה-SH300i נקבע על 35 אלף ש"ח, כשהמתחרים העיקריים שלו הם הפיאג'ו בוורלי 350 (שנמכר במחיר זהה), וכן קטנועי 300 סמ"ק כמו ימאהה איקסמקס (36 אלף ש"ח) וקימקו דאונטאון (31,500 ש"ח). במחיר הזה הוא מהווה עסקה לא רעה בכלל.

עלויות טיפולים

 • 1,000 ק"מ – 525 ש"ח
 • 12,000 ק"מ – 695 ש"ח
 • 24,000 ק"מ – 2,536 ש"ח
 • סה"כ ל-24,000 ק"מ – 3,756 ש"ח

* המחירים כוללים חלפים, עבודה ומע"מ, והם נכונים למוסך המרכזי של הונדה וליום פרסום המבחן בלבד.

מפתח קרבה KEYLESS
מפתח קרבה KEYLESS

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Yamaha XT500 79 2

נוסטלגיה: ימאהה XT500 – הזה שניצח את הדקאר

ה-XT500 המקורי משנת 1976 נחשב לאחד האופנועים החשובים ביותר של ימאהה, נמכר בהמוניו ואף ניצח את ראלי פריז דקאר האימתני

תגובה אחת

 1. Avatar

  המספרים אינם הכל.
  מציע לך שתעשה עליו נסיעת מבחן, אתה תשאל עצמך להיכן נעלמו 8 סוסים

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן