דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: הוסקוורנה FE350
image044

רכיבה ראשונה: הוסקוורנה FE350

ה-FE350 הוא התשובה של הוסקוורנה לקטגוריית הביניים; אופנוע אנדורו ורסטילי שלא מצטיין בכלום אבל טוב בהכל

רוכבים: איציק קלנר, אלעד ששון, יוחאי דויטש, אסף זומר, אביעד אברהמי

צילום: בני דויטש

  • יתרונות: מנוע, גיר וקלאץ', מתלים והתנהגות, ורסטיליות
  • חסרונות: משקל, גודל פיזי, מחיר
  • שורה תחתונה: אופנוע אנדורו אולאראונד – לא מצטיין בכלום אבל טוב בהכל
  • מחיר: 68,950 ש"ח
  • מתחרים: ק.ט.מ 350EXC-F, שרקו SE-R300, גאס גאס EC300F
  • נתונים טכניים: מנוע צילינדר יחיד 4 פעימות, 349.7 סמ"ק, 6 הילוכים, קלאץ' הידראולי, בולמים קדמיים WP 48 מ"מ מסוג 4CS, בולם אחורי WP עם מנגנון לינקים, מיכל דלק 9.5 ליטר, משקל כ-108 ק"ג
הוסקוורנה FE350
הוסקוורנה FE350

מה זה?

ה-FE350 הוא התשובה של הוסקוורנה לקטגוריית הביניים שהתפתחה בתחום האנדורו בשנים האחרונות. ביניים – בין אופנועי ה-250 התזזתיים והרייסרים לבין ה-450 הגדולים והחזקים מדי לרוכב הממוצע. הבסיס ל-FE350 הוא הק.ט.מ 350EXC-F, שיצא לראשונה ב-2012 כמחליף ל-400EXC.

בבסיסו של ה-FE350 מנוע 4 פעימות בנפח 350 סמ"ק, כשהוא וה-250 בנויים על טכנולוגיה זהה שמגיעה בכלל מדגמי המוטוקרוס של ק.ט.מ. המטרה הייתה ליצור אופנוע ורסטילי לשימושי אנדורו מגוונים, ושמתאים לטווח רחב של קהל יעד. אנדורו-אולאראונד. השלדה ומכלוליה זהים לחלוטין בין כל דגמי האנדורו של הוסקוורנה, למעט ה-TE125 שקטן במידות השלדה, כך שיש מזלג הפוך עם קארטרידג' סגור מסוג 4CS, כמו בדגמי הסיקסדייז של ק.ט.מ, ומאחור בולם אחורי עם מערכת לינקים. כמו כל דגמי ק.ט.מ והוסקוורנה, הוא מגיע עם מכלולי איכות כמו בלמי ברמבו, חישוקי DID, מצמד הידראולי של ברמבו וכידון של נקן.

הדגם שבכתבה הוא משנת הייצור 2015, כשההבדלים בינו לבין דגם 2016 זניחים ולא משמעותיים, ותוכלו לקרוא עליהם פה.

image056
אנדורו ורסטילי

ביצועים

הדבר הבולט ביותר שאפשר להגיד על ה-FE350 הוא שהאופנוע הזה לא מצטיין בשום תחום. יש טובים ממנו בספיישלים, יש טובים ממנו בסלעים, יש טובים ממנו בטיפוסים ויש טובים ממנו בשבילים מהירים. יחד עם זאת, ה-FE350 טוב בהכל. לא מצטיין, אבל בהחלט טוב, וככזה הוא בהחלט מתאים לקטגוריה כאופנוע אנדורו ורסטילי.

המנוע מגיב מצוין, אבל לא חד מדי כך שהוא לא מרתיע ולא מעייף את הרוכב. יתרונו הגדול הוא המומנט הרב שיש בטווח הסל"ד הנמוך והבינוני, מה שמאפשר פחות עבודת קלאץ'. כמובן כשמושכים את הגז מקבלים משיכת 4 פעימות קרבית חזקה, קצת יותר חזקה משל 250F.

מערכת המתלים פה מצוינת, וכפועל יוצא ההתנהגות. הפרונט דבוק לקרקע, כמו שמצופה מ-4 פעימות, הגלגלים עוקבים היטב אחרי תוואי השטח, והמתלים דואגים להשאיר אותם מחוברים ואת האופנוע יציב, וזה נותן לרוכב הרבה ביטחון לרכב מהר. ההיגוי והזזת האופנוע מצד לצד פחות זריז משל 250 מרובע פעימות או משל דו-פעימתיים למיניהם, בעיקר בשל משקל האופנוע היחסית גבוה, ולעתים התכונה הזו בעוכריו של האופנוע. מאידך, אותה התכונה בדיוק הופכת אותו למצוין על שבילים למשל, או בקטעים מהירים יותר, בשל היציבות הגבוהה. הבלמים, שזהים בין כל דגמי האנדורו של הוסקוורנה,מרגישים פה כמתאימים בדיוק לדגם ולמשקל.

לא מצטיין בכלום, אבל טוב בהכל
לא מצטיין בכלום, אבל טוב בהכל

איך זה מרגיש

ביחס לאופנועי אנדורו קטנים וקלים יותר, שוב – כמו 250F או דו-פעימתיים, ה-350 מרגיש קצת כמו אוניה. הוא כבד יותר, המסות המסתובבות הכבדות במנוע מקשות עליו להסתובב או לפנות, וגם הגודל הפיזי, על אף שזהה לשאר דגמי הוסקוורנה, מרגיש לפתע קצת מוגזם. יחד עם זאת, כשמתרגלים לתוספת הלא גדולה ביחס ל-250F מקבלים את היתרונות של ה-350 – המנוע הגמיש והעקיבה המושלמת. כדי לרכב איתו מהר צריך להתרגל לתגובות המעט איטיות שלו, ולתזמן את הפעולות בזמן, למשל הכניסה לפנייה. הוא לא חד כמו 250F, לטוב ולרע.

יכולת העקיבה של ה-350 תבוא לידי ביטוי גם ברכיבת סינגלים, שם הוא ידרוס את כל מה שמתחתיו וייתן לרוכב ביטחון לפתוח גז. ושוב, הרבה יציבות. מכלול התכונות הללו, ובעיקר המנוע הגמיש והיציבות הגבוהה, הופכת אותו לוורסטילי מאוד, ושוב – הוא לא מצטיין בשום תחום אבל הוא בהחלט טוב בהכל. לכן לדעתנו ה-FE350 מתאים מאוד דווקא לרוכבים מתחילים יותר כ-4 פעימות ראשון (הוא ולא ה-FE250), וגם לרוכבי פנאי של סוף שבוע שרוצים אופנוע אנדורו שיודע לעשות הכל בלי דרמות – מסינגלים, דרך ספיישלים, רכיבת שבילים, טיולי מדבר, ועד אנדורו טכני, סלעים וטיפוסים.

משקל מעט גבוה, מנוע גמיש ומצוין
משקל מעט גבוה, מנוע גמיש ומצוין

עלויות

מחירו של ההוסקוורנה FE350 עומד על 68,950 ש"ח, וזאת לאחר הורדת מס הקנייה. לדעתנו זהו מחיר גבוה מדי לאופנוע אנדורו, הגם שמקבילו הקטום נמכר במחירים דומים ועל אף שהמחיר ירד בכ-12 אלף שקלים. התחזוקה מתבצעת בכל 15 שעות מנוע, וחלקה הגדול יכול להתבצע על ידי הרוכב.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 41, רוכב על אופנועים 25 שנה ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

FB Mondial

השקה מקומית: אופנועי FB מונדיאל

היצרנית האיטלקית, שעשתה קאמבק ב-2014 ומייצרת אופנועים קטנים, נחתה בארץ עם צמד דגמי HPS; המחירים: 19 עד 30 אלף ש"ח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO