דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: פיאג'ו MP3 350 Sport – הקבינט הבטחוני
Piagio-MP3-350-Sport-014

רכיבה ראשונה: פיאג'ו MP3 350 Sport – הקבינט הבטחוני

ה-MP3 התלת-גלגלי המצליח של פיאג'ו מקבל את מנוע ה-350 המוצלח מהבוורלי - צעד שבא לטפל בבעיית יחס הכוח / משקל של קודמו

 • יתרונות: בטיחות, גימור, יכולת דינמית, תחושת בטחון
 • חסרונות: מחיר, גודל פיזי, משקל
 • שורה תחתונה: קטנוע תלת-גלגלי איכותי ובטיחותי למי שיכול להרשות לעצמו לא למהר
 • מחיר: 46,950 ש"ח
 • מתחרים: הונדה פורצה 300, סוזוקי בורגמן 400, ימאהה איקסמקס 400
 • נתונים טכניים: צילינדר יחיד 350 סמ"ק, 30.6 כ"ס, הזרקת דלק, בקרת אחיזה ASR, תמסורת וריאטור, שני דיסקים קדמים 258 מ"מ, דיסק אחורי 240 מ"מ, מערכת ABS, משקל מלא 256 ק"ג, בסיס גלגלים 1,545 מ"מ, גובה מושב 790 מ"מ, מיכל דלק 12 ליטרים. גלגלים קדמיים 110/70R13, אחורי 140/70R14
פיאג'ו MP3 350 Sport
פיאג'ו MP3 350 Sport

מה זה?

פיאג'ו לא המציאה את הקטנוע התלת-גלגלי, אך ה-MP3 שהוצג ב-2006 היה הראשון בעל צמד מתלים וזרועות נפרדים לכל גלגל קדמי, המאפשרים הטיה של הגלגלים יחד עם גוף הקטנוע. הפטנט החדשני של החברה האיטלקית הוותיקה נשאר ייחודי במשך שנים ארוכות, וזכה לנתח שוק מכובד עם מעל ל-170,000 כלים שנמכרו ברחבי העולם.

היתרונות הבטיחותיים של ה-MP3 ברורים: יותר גלגלים, יותר אחיזה בפניות, יותר אחיזה בבלימה ופחות סיכוי להימרח על הכביש. בבריטניה ובחלק ממדינות אירופה וארה"ב אין צורך ברישיון לאופנוע כדי לרכוב עליו, וכל בעל רישיון נהיגה יכול להיפרד מהפקקים ולעבור לרכוב על MP3 מסדרת LT. אך יש גם חסרונות: משקל ומחיר. ה-MP3 יקרים וכבדים משמעותית מקטנוע בנפח דומה. הדור החדש של ה-MP3 מנסה לשפר את שתי החולשות האלו.

שלושה דגמים חדשים של MP3 הוצגו השנה, בנפחים של 300, 350 ו-500 סמ"ק. דגם הביניים, ה-MP3 350 Sport, קיבל את המנוע של הבוורלי 350 המוצלח, שהושתל בשלדה של הדגם היוצא, ה-MP3 300 ie, ושומר על מראה דומה עם שינויים קלים. ההבדל הבולט ביותר במראה הוא במשקף הרוח שקיבל צורה משולשת – הוצר בחלקו העליון והורחב בתחתית. גם המושב חדש, אך הצורה הכללית שלו דומה, ומספר פריטים כמו הגריל הקדמי וידיות המורכב זכו לגימור בשחור מט ולמתיחת פנים קלה.

לשלושת הדגמים יש בולמים חדשים עם קפיצים אדומים. לשלושתם מערכת למניעת נעילת הגלגלים ABS ומערכת לבקרת אחיזה ASR הניתנת לניתוק. מאותתי LED ותאורת יום LED נוספו לפנסים הקונבנציונליים, ותא כפפות עם שקע USB, לוח שעונים עשיר במידע ותא מטען גדול משלימים את רשימת האבזור.

התלת-גלגלי מקבל את מנוע הבוורלי 350
התלת-גלגלי מקבל את מנוע הבוורלי 350

ביצועים

ה-MP3 הוותיק סובל מדימוי איטי וחלש, שנבע בעיקר מהמשקל הגבוה של מערכת הגלגל הקדמי. לשני הדגמים האחרים פיאג'ו פיתחה מנועים חדשים – מנועי ה-HPE – אך הדגם הזה הוא שילוב בין חלקים קיימים: המנוע המוצלח והמוכח של הפיאג'ו בוורלי 350 הושתל בגופו של ה-MP3 LT 300 ie, שפרט למחסור בכוח היה מוצלח למדי. השינוי מורגש היטב, וה-MP3 350 יעמוד בקצב של קטנועי 300.

הישיבה על ה-MP3 350 מרווחת וגבוהה מעל למכוניות, והוא מתמודד יפה עם מהמורות ורוחות צד. ההרגשה בהחלט נוסכת בטחון, אבל שלא תטעו – החלפת כיוון אינה דורשת מאמץ מיוחד והתחושה בעת שינוי כיוון היא כמו של קטנוע 'רגיל' למרות משקלו הלא מבוטל. בפניות מהירות או החלפות נתיב ההרגשה יציבה והקטנוע לא יזוז מהקו הנבחר, אך התפעול של הכידון, ההטיה והשימוש בגוף הרוכב זהים לרכיבה על קטנוע דו-גלגלי.

ל-MP3 350 תאוצה יפה מעמידה ותאוצות ביניים טובות. מנוע הבוורלי מעט מחוספס, אך מאיץ ללא בעיה עד ל-120 קמ"ש, מהירות שיוט, ומשם למהירות המרבית (על השעון) של 145 קמ"ש. בנסיעה על הכביש המהיר הוא יציב ובעל נוכחות.

פתיחת מצערת חזקה במצב עמידה תגרום למערכת בקרת האחיזה להיכנס לפעולה. המערכת ניתנת לביטול בלחיצת כפתור, אך אנחנו לא רואים כל צורך לוותר עליה.

מנוע מחוזק
מנוע מחוזק

ליציבות של ה-MP3 350 תורמים גם המתלים המעולים. הבולמים קשים, אך עם יכולת ספיגה מצוינת, והם גורמים לפסי האטה לשמש בבטחון מלא כרמפה לקפיצה מהנה. ספיגת המהמורות מצוינת, וההפתעה הגדולה היא מהמתלה הקדמי שלמרות המשקל הכבד משכך את תחלואות הכביש טוב כמו האחורי. במקרים בהם רק גלגל אחד מהשניים הקדמיים סופג זעזוע, הזעזוע מורגש באופן מופחת ואין שום משיכה הצידה בכידון. גם כשגלגל אחד עלה בפנייה על פינת המדרכה, במהירות נסיעה ובהטיה, הקטנוע לא איבד את הקו או משך הצידה. מרשים.

כשהתנועה הופכת לצפופה יותר מתגלה החיסרון העיקרי של ה-MP3 350 – הגודל הפיזי וזווית הצידוד המוגבלת מקשות על ההשתחלות בין המכוניות. לרוב המקומות הוא נכנס, אבל לפעמים ויתרנו מראש כדי לא לקחת סיכון ולהיתקע בין המכוניות. אך למרות הכל הוא נותן להשתחל יותר מהרבה אופנועים, וגם אם לפעמים צריך לחכות שהרמזור יתחלף רק כדי להגיע אליו. אפשר להסתדר איתו גם בתנועה הצפופה של דאון-טאון תל-אביב. פשוט צריך מעט יותר סבלנות.

ה-MP3 350 בולם מצוין. השילוב של שלושה גלגלים ומערכת ABS מצוינת ולא מורגשת מאפשר לסחוט את ידיות הבלימה או דוושת הבלם ללא חשש. לחיצה על הדוושה נותנת את מלוא כוח העצירה, אך אנחנו העדפנו את מנופי הבלם הרגילים גם בגלל מהירות התגובה, שכן האצבעות כבר מונחות על הידית לעומת הרגל שצריכה להתרומם אל הדוושה, וגם בגלל הפידבק העדיף מהידיות. הדוושה מפעילה את הבלמים מאוחר יותר ואין מספיק היזון חוזר ממנה. מצאנו שאנו משתמשים בדוושה רק לאחר שכבר עצרנו, ברמזורים, כדי להשאיר את הידיים חופשיות.

יציבות גבוהה ובטיחות משופרת
יציבות גבוהה ובטיחות משופרת

איך זה מרגיש?

תנוחת הרכיבה על ה-MP3 זקופה, ונותנת תחושה גבוהה יותר מקטנוע ממוצע. אין מדרס אלכסוני שיאפשר להעביר את הרגליים הרחק לפנים, ואפילו על המדרס השטוח אי-אפשר להעביר את הרגליים עד סופו כי במדרס הימני ממוקמת דוושת הבלם המגבילה את התנועה, אבל המדרס נמשך אחורנית עד אל מתחת לישבן ואפשר להעביר את הרגליים מעט אחורנית, דבר שמאפשר להרים את הישבן בקלות כשפוגשים בבור.

המושב מעט קצר וקשיח, אך גם אחרי רכיבה ארוכה לא מורגשת חוסר נוחות. המשקף החדש של ה-350 מספק מיגון רוח מצוין בכל מהירות. סביבת הנהג, כמו הקטנוע כולו, מרווחת, איכותית וברמת גימור מצוינת.

ההבדל הגדול ב-MP3 מקטנועים אחרים מתחיל לפני הרכיבה, כשניגשים אליו בחניה. ה-MP3 350 גדול בכל כיוון ובכל זווית. יש לו 'מעצור הטיה' – מערכת הידראולית שנועלת את המתלה הקדמי בלחיצת כפתור כך שאי אפשר יהיה להטות את הקטנוע. כשעולים על הקטנוע ומעצור ההטיה נעול, אפשר פשוט להתיישב ולהתחיל לנסוע. לא לפני שמשחררים את בלם היד כמובן – ידית שנמצאת מול רגלי הרוכב. כשהקטנוע מתחיל לזוז מעצור ההטיה משתחרר אוטומטית, וכדאי להיות מוכן לכך – בעיקר כשעוצרים שוב. למעשה, בניגוד לרכיבה בה ה-MP3 נותן תחושה כמו של כל קטנוע אחר, יציאה מעמידה ועצירה דורשות התרגלות.

כאמור, בתחילת תנועה מעצור ההטיה משתחרר, ובעצירה הבאה עומדות בפני הרוכב שתי אפשרויות. הראשונה, לעצור ולהוריד רגל כמו בקטנוע דו-גלגלי. ה-MP3 350 לא גבוה במיוחד, אולי מעט רחב וכבד, אבל אין שום מניעה להגיע לקרקע עם רגל בטוחה. האפשרות השנייה היא לא להוריד רגל. ממש לפני שהקטנוע נעצר יש ללחוץ על כפתור הנעילה הממוקם על הכידון ונלחץ עם אגודל ימין, והמערכת ננעלת ומשמיעה צפצוף חיווי. היינו שמחים אם מעצור ההטיה היה משתלב אוטומטית בעת עצירה, אך אנחנו יכולים להבין את הבעייתיות שבכך.

נעילה הידראולית בעצירה לבולמים הקדמיים
נעילה הידראולית בעצירה לבולמים הקדמיים

רכבנו על ה-MP3 350 כשבוע, וככל שהזמן עובר מתרגלים. כשההטיה נעולה, זה כיף להחזיק את הקטנוע בעזרת דוושת הבלם ולהשאיר את שתי הידיים חופשיות להתמתחות ופוזות על הנהגים שליד, כששתי הרגליים על המדרס.

ולבסוף, בחניה, אפשר להשאיר את הקטנוע עם מנעול ההטיה ובלם יד בלבד, אך אנחנו העדפנו להשתמש ברגלית האמצעית (והיחידה) ליתר בטחון, וגילינו שקשה מאוד להרים את ה-MP3 על רגלית אמצע, ואפילו כשכל המשקל של הרוכב מונח על הרגלית עוד יש צורך במשיכה חזקה.

לוח השעונים של ה-MP3 כולל שני שעונים אנלוגיים גדולים וברורים וביניהם מסך LCD שמעליו ומתחתיו שורת נורות חיווי ארוכה. בשעון השמאלי מד מהירות ומד דלק ובימני מד סל"ד וחום מנוע. צג ה-LCD כולל שעון, מד טמפרטורת סביבה ותצוגה מתחלפת, הנשלטת מכפתור על הכידון ומחליפה בין טעינה וקילומטראז' מוערך עד לתדלוק הבא. ההחלפה בין מדי הקילומטראז' השונים, אחד כללי ושניים מתאפסים, מתבצעת בלחיצה על כפתור ליד הצג ולא מהידית. קיימות נוריות אזהרה לכל דבר, כולל ביטול המנגנון לבקרת האחיזה, אך הנורית השימושית ביותר היא הנורית הגדולה מתחת ללוח שמהבהבת במהירות נמוכה כשניתן לנעול, ונדלקת כאשר מנגנון ההטיה נעול.

ל-MP3 350 תא מטען ענק המכיל שתי קסדות מלאות עם עודף. אנחנו הצלחנו להכניס אליו סט רכיבה שלם: קסדה נפתחת, מעיל רכיבה, מכנסיים ממוגנים, כפפות ונעלי רכיבה. המושב נפתח על זרוע הידראולית, ויש תאורה שימושית בתא. המושב של ה-MP3 350 נפתח מכפתור הממוקם מתחת לכידון, סידור נוח ולא מצריך לכבות את הקטנוע, אך שימו לב – הכפתור יפתח את המושב כל עוד הכידון לא נעול. מעל ללוח השעונים יש תא כפפות שיכיל טלפון וארנק ובו יש שקע USB. יש גם וו-תלייה נשלף מתחת לכידון, ובכך מסתיימות אפשרויות ההעמסה. ברשימת האבזור של ה-MP3 יש גם מאותתי LED, משטחי רגליים מתקפלים למורכב וידיות אחיזה ומאותתי חירום – אך חסר לנו מפתח קרבה.

Piagio-MP3-350-Sport-007

סיכום ועלויות

הפיאג'ו MP3 350 Sport הוא כלי איכותי, מרווח ונוח, עם גימור מצוין ומספיק כוח בכדי להתמודד עם המשקל העודף. הרכיבה עליו נוסכת הרגשת בטחון יוצאת דופן, והוא כלי פרקטי ונוח לשימוש. יכולת ההשתחלות בתנועה שלו מוגבלת רק במעט לעומת קטנועים בנפח מנוע או גודל פיזי דומה, אך הוא מתאים יותר לנסיעות בינעירוניות ארוכות מאחיו הקטן ה-MP3 300. הוא גם מעט יותר מוגבל באפשרות החניה יחסית לקטנוע דו-גלגלי, אך יש לו יתרונות גם בתחום זה: אין סכנת החלקה בעת טיפוס על מדרכה באלכסון, וזו אפילו חוויה כיפית למדי המדגימה את היכולת של המתלה הקדמי בצורה טובה.

אז למי הוא מיועד? ראשית, לכל מי שרצה לרכוב על MP3 אך הדגם הקודם היה חלש עבורו. בנוסף, לכל מי שמעוניין בהגנה הנוספת שמתקבלת מהגלגל הקדמי הנוסף. קהל היעד של קטנועי ה-400 סמ"ק, שמחפשים קטנוע מרווח לנסיעות בינעירוניות ומוכנים לוותר על הביצועים בתמורה לאותה בטיחות. הוא יתאים לרוכבים חדשים, ובאותה מידה לרוכבים ותיקים שכבר לא מחפשים ריגושים אלא בעיקר תוספת בטיחות (לא שה-MP3 350 לא יכול לספק ריגושים, כן? הכל יחסי).

הפיאג'ו MP3 350 Sport הוא קטנוע איכותי ובשל, ונקודת התורפה של הדגם הקודם טופלה היטב בהשתלת המנוע שעבר. ה-MP3 350 יתאים לכל רוכב שמחפש יותר בטיחות, ומוכן לוותר מעט על הזריזות והמהירות, ובעיקר – מוכן לשלם את ההפרש במחיר. כל רוכב, מכל סגמנט, יכול לעשות לעצמו את החישוב הזה ולבחור מה מתאים עבורו. לכל בחירה יש יתרונות וחסרונות ולכל בחירה יש מחיר. ואם בבחירות עסקינן, ולסיכום אחרון: אנחנו לא יודעים מי ירכיב את הממשלה הבאה, אבל ה-MP3 350 כבר הבטיח את מקומו בקבינט הבטחוני.

עלויות תחזוקה

 • 1,000 ק"מ – 515 ש"ח
 • 10,000 ק"מ –1,325 ש"ח
 • 20,000 ק"מ – 2,447 ש"ח
 • סה"כ ל-20,000 ק"מ – 4,287 ש"ח

אודות אורי ארגמן

אורי ארגמן
כבר כמעט שלושים שנה רוכב בשביל לחיות וחי בשביל לאכול בורקס - זה לא קשור אבל מחפש את הפרקטיות בכל כלי ונהנה גם מהטוסטוס הכי קטן

עשוי לעניין אותך

20YM Africa Twin Adventure Sports Fog Lights

הונדה: מתלים אדפטיביים למוטוקרוס ותצוגה עילית

הונדה ממשיכה להתפתח טכנולוגית ומציגה תצוגה עילית לאופנועים ומערכת מתלים אדפטיבית לאופנועי מוטוקרוס; סקירת הפטנטים האחרונים של הכנף האדומה

תגובה אחת

 1. אחלה מבחן.
  האם יש נתונים של צריכת דלק?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO