דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: פיאג'ו ONE – החשמלי האורבני
Piaggio-one-launch-ride-016

רכיבה ראשונה: פיאג'ו ONE – החשמלי האורבני

פיאג'ו נכנסת לתחום החשמלי עם ה-ONE - קטנוע קטן, מעוצב ומאובזר, אך עם מנוע חשמלי; התוצאה היא כלי עירוני איכותי וזריז, אך לא מהיר; מבחן דרכים

צילום: רונן טופלברג

 • יתרונות: עיצוב, התנהגות כביש, טעינה ביתית, מחיר ביטוח חובה
 • חסרונות: ביצועי מנוע, מחיר
 • שורה תחתונה: קטנוע עירוני מעוצב אך מוגבל המהווה מדרגת ביניים בין קוקקינטים ואופניים חשמליים לבין קטנועי 125 סמ"ק
 • מחיר: 16,950 ש"ח
 • מתחרים: NIU NQi GT, זאפ פולס
 • מפרט טכני: מנוע חשמלי 3,000 וואט (כ-4 כ"ס), סוללת ליתיום 2.3Ah במשקל 15 ק"ג, טעינה מלאה ב-6 שעות, טווח רכיבה 66 ק"מ עד 85 ק"מ במצב אקו, שלדת צינורות פלדה, בולם קדמי קפיץ הידראולי חד-צידי, בולם אחורי כפול, דיסק קדמי ואחורי בקוטר 175 מ"מ, מערכת בלימה משולבת CBS, אורך 1,680 מ"מ, משקל מלא 94 ק"ג, צמיגים 100/80-10
 • אבזור: מפתח קרבה KEYLESS, מסך LCD צבעוני, פנסי LED, שקע טעינה USB

צפו בווידאו – פיאג'ו ONE במבחן דרכים:

עריכת וידאו: אביעד אברהמי

מה זה?

הפיאג'ו 1 הוצג לפני שנה, וכעת הוא מגיע אלינו. כל היצרניות הגדולות הציגו בשנתיים האחרונות דגמי קונספט חשמליים, אך הפיאג'ו 1 הוא הראשון שמגיע לכבישי ארצנו. הקטנוע החשמלי הראשון בארץ מיצרנית מובילה, ולא סתם – היצרנית שהמציאה את הקטנוע.

העולם צועד לקראת כלי רכב חשמליים. תאהבו את זה או לא – זה לא משנה, פרט לחקיקה ששואפת להוריד את זיהום האוויר בערים בתוך עשור, צריך לזכור שהדלק הוא משאב טבעי מוגבל, ויום אחד הוא ייגמר. בפיאג'ו כמובן מבינים את כיוון הרוח ומתחילים להתכונן, וזהו הניסיון הראשון שלהם בתחום. בישראל נמכרו בשנת 2021 לא פחות מ-611 כלים חשמליים, מתוכם 555 קטנועים – בעיקר של ניאו, זאפ ובליץ. כלים כאלו מתחרים בקטנועים רגילים, אך גם באופניים החשמליים שמחירם ההתחלתי נמוך משמעותית ואינם מצריכים רישוי או ביטוח חובה. על היתרונות והחסרונות נרחיב בהמשך.

הניסיון הראשון של היצרנית הוותיקה כולל מספר דגמים שההבדלים ביניהם הם בהספק המנוע. דגמים מוגבלים יותר, מתאימים לדרגת הרישוי האירופאית L1e, מאפשרים רכיבה על שבילי אופניים או מותרים מגיל 14 – תלוי במדינה. אלינו מגיע דגם פיאג'ו 1 אקטיב החזק מביניהם. הפיאג'ו 1 נראה כמו קטנוע סטנדרטי, מעט קטן, אך עם עיצוב מיוחד, ומשווק בחמישה צבעים בולטים לעין. הוא מצויד בלוח שעונים LCD, תאורת LED מלאה, שקע USB ומערכת התנעה ללא מפתח.

פיאג'ו ONE
פיאג'ו ONE

ביצועים

הפיאג'ו 1 נראה במבט ראשון כמו קטנוע 50 סמ"ק קטן ויפה. העיצוב מושקע ומוקפד לפרטים קטנים כמו הטקסטורה המשושה על חלקי הפלסטיק, הזרוע האחורית הקמורה ועד נגיעות קטנות כמו הפסים הצבעוניים על החישוק הקדמי שתואמים לצביעת האופנוע. העיצוב בולט ומושך ולא סתם אנחנו פותחים איתו את המבחן – זהו אחד האלמנטים המרכזיים והחשובים בפיאג'ו 1.

גם כשעולים על הפיאג'ו 1 התחושה היא של קטנוע 50 סמ"ק. קטן וקליל, אך יש מקום לרגליים והברכיים לא נתקעות בכידון – לפחות כל עוד לא מרכיבים. כשניגשים להתנעה הדברים מתחילים מעט להשתנות מקטנוע סטנדרטי. ראשית יש להדליק את הקטנוע מהשלט שמגיע גם עם מפתח רגיל – למקרה שתרצו לפתוח את המושב כשהסוללה מנותקת. לאחר הלחיצה על השלט יש להעביר את בורר ההתנעה למצב פתוח (כמו בקטנועים עם מפתח קרבה). לאחר מכן יש לבחור בעזרת כפתור ה-'מתנע', המסומן כ-MAP, באחת משלוש מפות ניהול המנוע – מצב ספורט, מצב אקו או רוורס (שלב זה אינו חובה ואפשר להישאר על מפת ברירת המחדל). לחיצה נוספת, ארוכה, על כפתור MAP בשילוב עם לחיצה על מנוף הבלם, נורית החיווי Ready תידלק על לוח השעונים – והקטנוע מוכן לתזוזה. כל הסיפור הזה אורך שתי שניות כמובן, ועדיין, יש פה שלבים לא הכרחיים. לאחר ההתנעה לא קורה כלום. פרט לנורית על לוח השעונים אין כל רעש או סימן שהקטנוע מוכן לפעולה, אך בסיבוב המצערת המנוע יתחיל לזוז.

היציאה מהמקום בהחלט סבירה ומספיקה לפתיחת פער קטן מהמכוניות ברמזור. משם הקטנוע צובר מהירות בקצב רגוע עד למהירות הסופית של כ-60 קמ"ש במישור. בעליות מורגשת ירידה חריפה בקצב צבירת המהירות, ומאידך בירידות העניינים זזים קצת יותר מהר. בסך הכל הפיאג'ו 1 אינו קטנוע מהיר, יש לו מספיק קצב לעמוד בקצב התנועה העירונית אך מידי פעם זכינו לצפצוף מנהג קצר רוח. כל מעטפת הביצועים הזו היא במצב ספורט, במצב אקו המהירות הסופית נחתכת ל-30 קמ"ש. מבחינתנו מצב זה לא שמיש פרט למקרי חירום בהם הרוכב חייב לשמור על המעט שנשאר בסוללה. ואם כבר מזכירים את מפות ניהול המנוע, אנחנו לא באמת בטוחים שקטנוע כל כך קל וקטן צריך הילוך אחורי, אבל זה בוודאי לא מזיק. האפשרות עשויה להיות שימושית בתמרוני חניה, במדרון, עם מורכב או לרוכבים מאותגרי גובה.

ממדים של 50 סמ"ק
ממדים של 50 סמ"ק

פרט לביצועים המוגבלים ולשקט, אין הבדל ברכיבה על הפיאג'ו 1 לעומת קטנוע קונבנציונלי. תנוחת הרכיבה מוכרת, הבולמים – צמד קפיצים מאחור וצמד בולמים הידראוליים מלפנים התלויים על זרוע קטנה כמו בווספה – סופגים היטב את מהמורות הכביש. מערכת הבלימה המשולבת עוצרת מצוין, על אף שהיינו שמחים לקבל גם מערכת למניעת נעילת הגלגלים ABS.

ההיגוי קל וזריז, אבל לא תזזיתי. התנהגות הכביש טובה ביחס לכלי עם גלגלי "10. המושב נוח, אך מעט צפוף בהרכבה. אולי כל התיאורים האלו נשמעים מאוד רגילים, אבל זה מה שמייחד את הפיאג'ו 1 לעומת כלים כמו אופניים חשמליים – ההרגשה והבטחון שהוא נותן הן של קטנוע ולא של אופניים. גם הנוכחות על הכביש היא של קטנוע, ואותם נהגים קצרי-רוח צפצפו אבל לא חתכו או עקפו בפראות. התחושה על הכביש היא אמנם לא בראש שרשרת המזון, אבל גם לא בתחתית. הרכיבה על כלי עם מכלולים של קטנוע ובלבוש ממוגן יותר בטוחה מרכיבה על אופניים חשמליים. ואם כבר מדברים על בטחון, נזכיר שהפיאג'ו 1 חייב ברישוי ומשום כך גם בביטוח חובה, אם כי ביטוח מוזל של 50 סמ"ק. יהיו שיראו את תוספת התשלום השנתית כחיסרון לעומת אופניים חשמליים, אך מי שמשלם ביטוח גם נהנה מפיצוי במקרה שיהיה מעורב חלילה בתאונה.

בסך הכל רכבנו כשעתיים בתוך תל-אביב על הפיאג'ו 1, ובזמן הזה התרוקנה הסוללה עד ל-60%, אם כי רוכבים קלי משקל (כמו העורך) חזרו עם כ-70% סוללה. נתוני היצרן על טווח של 66 ק"מ במצב ספורט נשמעים מציאותיים לחלוטין. במצב אקו הטווח יגדל עד ל-85 ק"מ, אך כאמור – האקו ישמש למצבי חירום בלבד.

וגם ביצועים עירוניים של 50 סמ"ק
וגם ביצועים עירוניים של 50 סמ"ק

איך זה מרגיש?

פרט לעיצוב הייחודי, הפיאג'ו 1 מצויד באבזור מודרני. לוח השעונים במסך LCD גדול וצבעוני הכולל בנוסף לכל הפרטים הרגילים גם מידע על צריכת אנרגיה מיידית וממוצעת, רמת הטעינה בסוללה, ונותן אינדיקציה כשהסוללה נטענת בזמן בלימה. המסך גדול וקריא, ומאפשר קישוריות לטלפון לצפייה בהתראות (באנגלית בלבד). לפיאג'ו 1 יש תאורת LED, מתחת לכידון נמצא וו מטען, משמאלו שקע USB ומימינו מתג ההתנעה. מתג ההתנעה כשל מנגנון KEYLESS, אך בפיאג'ו 1 אין זה בדיוק מפתח קרבה מכיוון שיש ללחוץ על השלט להפעלתו. בכל מקרה אין צורך להשתמש במפתח כל עוד יש חשמל בסוללה. אם החשמל אזל או שהסוללה בטעינה, אפשר לשלוף מתוך השלט מפתח פיזי ולפתוח בעזרתו את המושב.

מתחת למושב יש תא אחסון שבו ניתן לאחסן קסדה פתוחה או תיק קטן, אך את עיקר המקום מתחת למושב תופסת הסוללה, שמשקלה 15 ק"ג. לא סוללה קלה, אך בניגוד למתחרים רבים לפחות מדובר פה בסוללה אחת בלבד כך שסך הכל המשקל שיש לסחוב קטן משמעותית ומצריך רק יד אחת. ופה הגיע הזמן לדבר על איך מטעינים את הפיאג'ו 1. למי שיש שקע חשמלי בחניה זה קל ופשוט – מחברים את המטען בצד אחד לחשמל ובצד השני לסוללה, ולא צריך לסחוב כלום. מי שאין לו גישה לחשמל בחניה יצטרך לפרק את הסוללה (פירוק מהיר וקל) ולסחוב אותה אחר כבוד אל השקע והמטען. לבסוף, מי שאין ברשותו נקודה קבועה וירצה לטעון אותה גם בבית וגם במשרד, יצטרך לסחוב גם את הסוללה וגם את המטען. זה אומנם תרחיש נדיר יותר, אך במקרה כזה המטען יתפוס חלק גדול מנפח האחסון מתחת למושב, ויש גם לציין שהוא אינו נוח במיוחד לסחיבה. הוא קל ויש לו ידית נשיאה, אך אין איך לקבע את החוטים משני צידיו ותצטרכו לאלתר בעזרת גומייה או תיק נשיאה.

עוד חשוב לציין שבזמן טעינה, בין אם הסוללה במקומה או שהוצאה, הקטנוע לא מקבל מתח כלל ויש צורך במפתח לפתיחת המושב. כאן הסוללה היחידה מתגלה כחיסרון לעומת צמד סוללות, בהן אפשר לטעון אחת בזמן שהשנייה ממשיכה לספק מתח לכלי. חיסרון שולי ומאוד ספציפי – אך בכל זאת חיסרון.

מודרני ומגניב - תחליף בטיחותי לאופניים חשמליים
מודרני ומגניב – תחליף בטיחותי לאופניים חשמליים

סיכום ועלויות

הפיאג'ו 1 הוא קטנוע לכל דבר ועניין – פרט לכוח ולמהירות שהוא מספק. הממדים הפיזיים הקטנים מאפשרים להשתחל איתו בכל מקום, ובתנועה העירונית הכוח בהחלט מספק, גם אם אינו מסעיר. העיצוב בולט ומיוחד, ואולי מכוון לצעירים אבל לא רק. עצרו אותנו עוברים ושבים בזמן המבחן בכמות שלא זכורה לנו, ולא רק בגלל העיצוב. כולם זיהו שמדובר בכלי חשמלי וזה עורר את סקרנותם. מהיפסטרים תל-אביביים ועד קשישים, הם זיהו שמדובר פה במשהו חדש. ואכן, ההיצע החשמלי בתחום הדו-גלגלי עד היום היה ברובו אופניים חשמליים, כמה קטנועים סיניים, זירו אחד ואנרג'יקה הנדירה.

המתחרה העיקרי לפיאג'ו 1 הוא הניו, שמגיע בשני דגמים ברמות כוח שונות – אך אינו מיוצר על-ידי חברת קטנועים ותיקה ומוכרת. תחרות נוספת לפיאג'ו 1, וגם למתחריו, מגיעה מהאופניים החשמליים. כאן עולה השאלה: אופניים חשמליים מגיעים לביצועים קרובים (לאחר הסרת הגבלות) לפיאג'ו 1 ומחירם נמוך משמעותית. בנוסף, אין צורך לשלם בהם על רישוי וביטוח חובה מה שמוזיל את התחזוקה שלהם לרמה כמעט אפסית. אבל ביטוח חובה הוא גם יתרון. במקרה של תאונה הרוכב מכוסה ויש אפשרות גם לביטוח צד ג'. ואם הקטנוע משמש לעבודה, רישוי וביטוח הופכים לתנאי הכרחי. ומעבר לעלות ולכיסוי, הרכיבה על הפיאג'ו 1 מחייבת קסדה תקנית, והנוכחות והתנהגות הכביש היא כשל קטנוע. עם כל הכבוד לאופניים חשמליים, קטנועים חשמליים כמו הפיאג'ו 1 מספקים יותר בטיחות ובטחון לרוכב.

הפיאג'ו 1 מיועד למי מחפש כלי חשמלי עירוני, בין אם הסיבה היא איכות הסביבה או עלות התחזוקה, אך גם מעוניין בסטייל מיוחד ובגב של יצרן גדול ויבואן ותיק. למי שמחפש אמצעי להתניידות בתוך העיר ומעוניין במכלולי בטיחות של קטנוע ושקט נפשי מביטוח החובה. הביצועים אמנם מוגבלים, אך מדובר בכלי איכותי, קל לרכיבה ועם מראה מיוחד.

עלויות טיפולים:

 • 1,000 ק"מ – 179.6 ש"ח
 • 5,000 ק"מ – 179.6 ש"ח
 • 10,000 ק"מ – 179.6 ש"ח
 • 15,000 ק"מ – 179.6 ש"ח
 • 20,000 ק"מ – 179.6 ש"ח
 • סה"כ ל-20 אלף ק"מ – 898 ש"ח

המחירים כוללים חלפים, עבודה ומע"מ, והם נכונים ליום פרסום המבחן בלבד.

אודות אורי ארגמן

אורי ארגמן
כבר שלושים שנה רוכב בשביל לחיות וחי בשביל לאכול בורקס - זה לא קשור אבל מחפש את הפרקטיות בכל כלי ונהנה גם מהטוסטוס הכי קטן

עשוי לעניין אותך

2023_YAM_YZ450F_EU_DPBSE_ACT_004_03_preview

ימאהה: דור חדש ל-YZ450F לשנת 2023

בימאהה מציגים דור שמיני וחדש לאופנוע המוטוקרוס, ה-YZ450F, עם מנוע חדש, שלדה חדשה, פחות משקל ויותר אלקטרוניקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן