דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: קוואסאקי Z650
Kawasaki-Z650-004

רכיבה ראשונה: קוואסאקי Z650

הקוואסאקי Z650 החדש נכנס לקטגוריה הרותחת של הנייקדים הבינוניים עם עיצוב קרבי ותג מחיר מפתה, אבל יש לו גם כמה חסרונות; רכיבה ראשונה

צילום: אלכס טאובין

 • יתרונות: מחיר, עיצוב, גמישות מנוע, התנהגות במהירויות נמוכות
 • חסרונות: אופי מנוע, בולם אחורי והתנהגות במהירויות גבוהות, אין גרסת A1
 • שורה תחתונה: קוואסאקי נכנסת לסגמנט החם עם מכונה סופר-מעוצבת ובמחיר מעולה, אבל עם כמה פינות חדות
 • מחיר: 49,985 ש"ח לפני אגרות
 • מתחרים: סוזוקי SV650, ימאהה MT-07, הונדה CB650F, ק.ט.מ דיוק 690, יוסאנג GT650
 • נתונים טכניים: טווין מקבילי, 649 סמ"ק, 68 כ"ס, 6.7 קג"מ, הזרקת דלק, 6 הילוכים, שלדת מסבך משולשים, מזלג טלסקופי 41 מ"מ מהלך 125 מ"מ, זרוע אחורית עם בולם אופקי מהלך 130 מ"מ, צמד דיסקים חצי צפים 300 מ"מ, דיסק אחורי 220 מ"מ, מערכת ABS, אורך 2,055 מ"מ, בסיס גלגלים 1,410 מ"מ, משקל 187 ק"ג, גובה מושב 790 מ"מ, מיכל דלק 15 ל', צמיגים 120/70ZR17, 160/60ZR17
קוואסאקי Z650 - חדש ל-2017
קוואסאקי Z650 – חדש ל-2017

מה זה?

ה-Z650 הוא הנציג החדש של קוואסאקי לאחת הקטגוריות החמות שיש היום בשוק – הנייקדים הבינוניים, כרטיסי הכניסה לעולם האופנועים הגדולים. הוא הוצג במילאנו 2016, כחודש אחרי הנינג'ה 650, כששניהם בנויים על אותה הפלטפורמה, ולמעשה הוא המחליף המודרני של ה-ER6. למעשה, הוא אפילו מקבל את המנוע של ה-ER והוורסיס, רק שתקנות יורו 4 שסגרו גם עליו קיצצו לו כ-3 כ"ס מהקצה.

פרט למנוע הרוב חדש – השלדה, הזרוע האחורית, ובעיקר העיצוב. בקוואסאקי הלכו על אוריינטציה למשפחת ה-Z, שבשנים האחרונות הפכה להיות קרבית וחדה – לפחות במראה. אז גם ה-Z650 החדש הוא כזה, והוא שומר על רוח Z. כך למשל מיכל הדלק מעוצב ומפוסל, כנפוני המיכל חדים ועם מדבקות Z קרביות, הזנב המדורג מעוצב ספורטיבי, והפנס האחורי הוא סוללת LED-ים בצורת האות Z. בהחלט עיצוב מרשים שמושך מבטים בכל מקום.

מנוע של ה-ER6, כל השאר חדש, עיצוב חד, מודרני ומרשים
מנוע של ה-ER6, כל השאר חדש, עיצוב חד, מודרני ומרשים

ביצועים

לעומת ה-Z-ים הגדולים (750R, 800, 1000), שמציעים חבילת ביצועים מעולה, הביצועים של ה-Z650 מזכירים יותר את אלו של ה-ER6, וזה בסדר כשמדובר על אופנוע תקציב שמהווה אופנוע גדול ראשון.

המנוע כאמור נלקח מאותו ER6 / ורסיס. במעבר הזה הוא איבד מעט מההספק, אבל קיבל עיבוי מורגש בסל"ד הנמוך והבינוני, ומרגישים את זה מיד עם שחרור הקלאץ' הראשון. בהמשך סקאלת הסל"ד המנוע נותן תחושה שנגמר לו האוויר למרות שבהחלט יש לו עוד מה לתת, אולם ההתנהגות הזו מעודדת שורט-שיפטינג – העברת הילוכים מהירה, ואנחנו דווקא מתחברים לסוג הרכיבה הזה על גלי המומנט.

מהירות השיוט עומדת על סביב 140-150 קמ"ש, כמו שאר הנייקדים בסגמנט, והסופית תדגדג את ה-200 ואפילו תחצה אותה אם ממש תתאמצו, אבל זה לא ממש הקטע שלו כמו שאתם מבינים.

מבחינת התנהגות, את ה-Z650 אנחנו מחלקים לשניים. במהירויות נמוכות, למשל ברכיבת מגרש או בכבישים מאוד טכניים, הוא כיפי מאוד מפני שהוא סופר-זריז וגמיש, ובשילוב המנוע שמושך מסל"ד רצפה מקבלים יופי של מכונת שעשועים. מצד שני, ברגע שהעומסים והמהירויות עולים, הבולם האחורי הפשוט בעל ההידראוליקה הבינונית גורם לנדנודים של הזנב והאופנוע, מרחיב את הקו בפניות ובאופן כללי נותן תחושה פחות נעימה.

לעומת הבולם האחורי החלש, הבלמים הקדמיים הם מהחזקים שפגשנו בסגמנט, ויש כמובן ABS שלא ניתן לניתוק.

ביצועים - אל תלחצו אותו יותר מדי והכל יהיה בסדר
ביצועים – אל תלחצו אותו יותר מדי והכל יהיה בסדר

איך זה מרגיש?

יותר מדי כמו ER6, בעיקר בגלל המנוע. הוא פשוט מיושן מדי. תצורת הטווין המקבילי הקונבנציונלי עם סדר הצתה של 180 מעלות משעממת מאוד, והסאונד ומכלול התחושות מרגישים מיושנים. אפשר להתרגל לזה, אבל כששמים אותו מול טווין מקבילי מודרני, למשל של MT-07, טימקס או ב.מ.וו F800GS, שלכל אחד מהם תצורת טווין מקבילי עם סדר הצתה שונה, עד כמה זה משמעותי? ובכן, במהלך המבחן חשבנו לעצמנו שהלוואי ותיכנסנה כבר לתוקף תקנות יורו 5 ואז המנוע הזה יושתק עוד יותר. כן, עד כדי כך. המנוע הזה שייך לעשור הקודם. ב-2017 אנחנו מצפים למנוע משמעותית יותר מהנה, למרות שהוא בהחלט גמיש ויעיל.

תנוחת הרכיבה דווקא טובה. המושב נוח, לא גבוה מדי כך שכל רוכב יוכל להגיע לקרקע בבטחה, הכידון שטוח למדי ומודרני, וה-Z650 נכנס בדיוק למרכז הסגמנט הזה של הנייקדים הבינוניים מבחינת ממדים ותנוחת רכיבה. לוח השעונים מודרני, קטן, והוא מציע מלבד מחשב דרך גם מד סל"ד דיגיטלי שהולך ועולה ככל שעולה מהירות המנוע. נחמד מאוד.

איכות הבנייה והגימור לא רעים בכלל. לא ציפינו לטופ שקוואסאקי יכולה לייצר, בכל זאת – אופנוע של 50 אלף ש"ח, אבל ה-Z650 מרגיש מהודק למדי ומגומר ברמה טובה. בהחלט נקודת זכות ל-Z.

בחייכם קוואסאקי, תגנזו כבר את הטווין המקבילי הזה!
בחייכם קוואסאקי, תגנזו כבר את הטווין המקבילי הזה!

סיכום ועלויות

ה-Z650 נכנס כאמור בדיוק למרכז הסגמנט החם של הנייקדים הבינוניים. האופנועים הללו מהווים נכון להיום את כרטיס הכניסה הטוב ביותר לעולם האופנועים הגדולים, ולשם ה-Z650, יחד עם אחיו התאום – הנינג'ה 650 – מכוון.

היתרונות הגדולים שלו הם העיצוב החד ואפילו מוחצן, שבהחלט עשוי לדבר לצעירים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם האופנועים הגדולים, וגם המחיר – 50 אלף ש"ח שמכוונים בול בפוני של הסוזוקי SV650 .

מאידך, המנוע שלו מיושן מאוד, שלא לומר משעמם, והבולם האחורי שלו מאבד את הדעת מוקדם מדי, מה שפוגע בהתנהגות הדינמית שלו – בעיקר במהירויות בינוניות וגבוהות. כזה הוא ה-Z650, עם פינות חדות. כמו גם למשל הבלם הקדמי, שהוא מהחזקים שפגשנו בסגמנט הזה. חיסרון נוסף הוא שאין בנמצא נכון לעכשיו גרסה מוגבלת לרישיון A1, כמו חלק נכבד מהמתחרים שלו, כך שכדי לעלות על ה-Z650 תצטרכו רישיון נהיגה A בלתי מוגבל.

אבל עדיין, ב-50 אלף ש"ח מדובר בעסקה מעולה, ששוב – עשויה לדבר להרבה מאוד צעירים בגלל השילוב של המחיר עם העיצוב. במיוחד כשה-MT-07 הפופולרי של ימאהה עולה עשירייה יותר, וכך גם ההונדה CB650F. רק לסדר את הבולם האחורי ולשים אטמי אוזניים כדי לא לשמוע את המנוע – ויש לכם אחלה של אופנוע מתחילים.

Kawasaki-Z650-020

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 42, רוכב על אופנועים 26 שנה ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Gasgas-TXT-GP-003

גאס גאס: גרסת GP מוגבלת ייצור ל-TXT טריאל

בגאס גאס משחררים גרסה מיוחדת של אופנועי הטריאל בסדרת TXT, המאובזרת בחלקי גרסאות המרוצים

תגובה אחת

 1. Avatar
  מאור נסימי

  בתור אחד שמתחיל בקטגוריה של הנייקד בכלל אך לא באופנועים בפרט ולאחר שבחנתי את הכלים באותה הקטגוריה של ה z650 אני מסכים לחלוטין עם חוות הדעת של פול גז ובמיוחד הנושא של הבלם האחורי שמורגש מיד כשיושבים על האופנוע..אולם זה בר כיוון שניתן לוויסות לפי משקלו של הרוכב…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO