דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: ק.ט.מ RC390
IMG_0226

רכיבה ראשונה: ק.ט.מ RC390

הספורטיבי החדש של ק.ט.מ לקטגוריית הביניים; עיצוב של Moto3, אבל איך הוא נוסע?

צילום: אביעד אברהמי, אייל פרדר

'רכיבה ראשונה' היא קונספט חדש שאנחנו ב-WheelZ עושים. מדובר במבחן מהיר וזריז לכל כלי דו-גלגלי שמגיע ארצה, גם אם מדובר בכלי חדש לחלוטין או בשדרוג זניח לדגם קיים, גם אם מדובר בקטנוע 125 סמ"ק בסיסי או באדוונצ'ר-תורר של 200 אלף שקל. כל כלי יקבל את הבמה הזו, כשהרעיון הוא לתת את המידע הצרכני החשוב, ובאופן זה ליצור קטלוג דגמים מלא, כך שכל מי שמחפש כלי כזה או אחר ימצא את המידע שהוא מחפש כאן ב-WheelZ. הרכיבה הראשונה לא מחליפה את מבחן הדרכים המסורתי שלנו אלא נמצאת במקביל. מבחני דרכים מלאים ומפורטים נמשיך להפיק ולפרסם, אלא שמעתה נוכל להתייחס אליהם כמגזיניים יותר וצרכניים פחות, מה שאומר שיהיה לכם מעניין יותר לקרוא אותם (ולנו מעניין יותר להפיק אותם). סקירות 'רכיבה ראשונה' יתפרסמו לעתים קרובות – פעמיים, שלוש ואפילו ארבע וחמש פעמים בשבוע, כשהכוונה היא לכסות את כל מגוון הכלים שמגיע ארצה. ועכשיו ברשותכם נחזור לק.ט.מ RC390 – האופנוע הראשון במדור החדש.

ק.ט.מ RC390

יתרונות: עיצוב, ספורטיביות, מנוע

חסרונות: בולם אחורי, מחיר

סיכום: קרבי, חד, קשוח ויקר ביחס לקטגוריה

מחיר: 51,900 ש"ח (במבצע זמני 44,900 ש"ח)

מתחרים: הונדה CBR500R, הונדה CBR300R, קאוואסאקי נינג'ה 300, ימאהה YZF-R3

נתונים טכניים: מנוע צילינדר אחד, 373.2 סמ"ק, 43 כ"ס, 6 הילוכים, גובה מושב 820 מ"מ, משקל 147 ק"ג, צמיגים 110/70-17, 150/70-17

ק.ט.מ RC390
ק.ט.מ RC390

מה זה?

ה-RC390, שהוצג בשנה שעברה יחד עם צמד אחיו – ה-RC125 וה-RC200, הוא האופנוע הספורטיבי של ק.ט.מ לקטגוריית הביניים A1 (באירופה A2) – קטגוריה שמתחממת מאוד בשנים האחרונות. משפחת ה-RC הקטנה בנויה על פלטפורמת הדיוק, עם השינויים הנדרשים כדי להפוך לאופנועי ספורט, בעיקר בשלדת הזנב, בפרונט ובארגונומיה. העיצוב קרבי ולא מתפשר, והוא נשען על העיצוב של אופנוע ה-Moto3 של ק.ט.מ. מי שאחראים על העיצוב, כמו בכל הקטומים – סדנת KISKA.

ביצועים

את הק.ט.מ מניע סינגל בנפח 373 סמ"ק, שכאמור לקוח יחד עם השלדה מהדיוק 390. הוא מפיק 43 כ"ס (32 קילוואט), על אף שהמגבלה לקטגוריה עומדת על 47.6 כ"ס (35 קילוואט), כך שכמו כלים אחרים בקטגוריה, בק.ט.מ בחרו שלא להגיע למגבלת ההספק. יחד עם זאת, בתור סינגל הוא גמיש מאוד, וגם בהרכבה בעלייה בהילוך גבוה יש לו מספיק כוח כבר מ-3,000 סל"ד כדי לדחוף את האופנוע. בקצה הסקאלה הוא מפסיק לנשום רגע אחד מוקדם מדי (שוב – סינגל), אבל אנחנו חיים עם זה, בעיקר בגלל הגמישות. רק הסאונד עם האגזוז המקורי קצת מבאס. הגיר, לעומת זאת, חד ומדויק כמו באופנועי השטח של ק.ט.מ.

IMG_0235
מהספורטיביים בקטגוריה

איך זה מרגיש?

תנוחת הרכיבה היא הספורטיבית ביותר בקטגוריה. אם בכלים מקבילים יפניים פלג הגוף העליון זקוף, כאן בק.ט.מ יש ממש רכינה לפנים – כמעט כמו באופנוע ספורט אמיתי. יחד עם זאת, כמו מקביליו בנפחי ה-300 סמ"ק, לא מדובר פה באופנוע פול-סייז, אלא מידה אחת פחות. כחלק מהעיצוב הלא מתפשר עוצב המושב האחורי כאילו מדובר ביחידת וואן-סיט. זה נראה טוב, אבל זה פחות נוח. המורכבת, או במקרה שלנו – המורכב, צריך להיות בעל ישבן קטן וכושר גבוה כדי לבלות זמן רב על המושב האחורי. מצד שני, גם המושב הקדמי הספורטיבי שטוח וקשיח, כך שגם זה לא מושב של גולדווינג.

אחד מתפקידיו העיקריים של ה-RC390, מעבר לשימוש יומיומי ככלי תחבורה, הוא תקיפת כבישים מפותלים. אז בתחום הזה הוא טוב למדי. ההיגוי חד ומדויק, בדיוק כמו שמצופה מכלי בנפח קטן-בינוני, צמיגי המצלר מספקים אחיזה טובה, והמתלים בסך הכל טובים – במיוחד הקדמי ההפוך שיודע לספוג כוחות רבים, למשל כניסה לפנייה תחת בלימה. האחורי קצת פחות עומד בסטנדרט, וכשלוחצים את האופנוע חזק הוא מתחיל לנדנד את האופנוע. הבלמים טובים ויעילים, וכבונוס מקבלים פה גם ABS כסטנדרט.

עלויות

ה-RC390 מציע לדעתנו את העיצוב והפוזה הבולטים ביותר בקטגוריה, אבל מצד שני הוא גם היקר ביותר. במחיר המבצע (45,000 ש"ח), הק.ט.מ מתומחר במקביל למתחריו בשוק ומציע אופציה ספורטיבית מעניינת.

עיצוב בהשראת אופנוע ה-Moto3 של ק.ט.מ
עיצוב בהשראת אופנוע ה-Moto3 של ק.ט.מ

 

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

RX 300 2T My25 (8)

בטא מציגה את דגמי המוטוקרוס לשנת 2025

בבטא מציגים את דגמי המוטוקרוס של 2025 - ה-RX450 וה-RX300 הדו-פעימתי שמציע השנה יותר כוח ושלדה חדשה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן