דף הבית / מכונות / רכיבה ראשונה: CF MOTO 800MT בהשקה מקומית
CFMOTO-800MT-Launch-023

רכיבה ראשונה: CF MOTO 800MT בהשקה מקומית

ה-800MT - האדוונצ'ר-ספורט החדש של CF MOTO פרי השת"פ עם ק.ט.מ - הוא אופנוע מצוין עם מפרט מכובד שסוגר את הפער מהיפנים והאירופאים, והוא עסקה מעולה במחיר מעולה

צילום: ערן שלמה, רונן טופלברג

 • יתרונות: מנוע טווין של ק.ט.מ, מכלולי שלדה, התנהגות דינמית, אלקטרוניקה מתקדמת, איכות חלקים וגימור, נוחות גבוהה, מחיר
 • חסרונות: תפעול משקף קדמי לא נוח, אין בקרת אחיזה, תגובת מצערת לא תמיד מדויקת
 • שורה תחתונה: אדוונצ'ר-כביש מצוין וטכנולוגי עם מנוע הק.ט.מ 790 אדוונצ'ר ועם איכות וגימור גבוהים ובמחיר מעולה; הסינים יישרו קו עם התעשייה
 • מחיר: 64,900 ש"ח
 • מתחרים: סוזוקי ויסטרום 650, ימאהה טרייסר 900, ב.מ.וו F900XR, טריומף טייגר 900
 • נתונים טכניים: מנוע טווין מקבילי, נפח 799 סמ"ק, הספק 95 כ"ס ב-9,250 סל"ד, מומנט 7.65 קג"מ ב-8,000 סל"ד, 8 שסתומים, DOHC, קירור נוזל, הזרקת דלק, מצערות חשמליות, 6 הילוכים עם קלאץ' מחליק בתפעול מכאני, שלדת צינורות עם מנוע גורם נושא עומס, בולמים קדמיים הפוכים של קאיאבה, כיוון עומס קפיץ, שיכוך כיווץ ושיכוך החזרה, מהלך 160 מ"מ, זרוע אלומיניום עם בולם יחיד של קאיאבה, כיוון עומס קפיץ, שיכוך כיווץ ושיכוך החזרה, מהלך גלגל 150 מ"מ, צמד דיסקים קדמיים בקוטר 320 מ"מ עם קליפרים רדיאליים 4 בוכנות, דיסק אחורי בקוטר 260 מ"מ עם קליפר צף כפול בוכנות, אורך 2,234 מ"מ, בסיס גלגלים 1,531 מ"מ, גובה מושב 825 מ"מ, מיכל דלק 19 ל', משקל מלא 231 ק"ג, צמיגים: 110/80R19, 150/70R17, תצרוכת דלק במבחן 16 ק"מ/ל'
 • בקרות ואלקטרוניקה: מצערות חשמליות, 2 מצבי רכיבה – ספורט וגשם, חיישן מדידת אינרציה IMU, מערכת ABS להטיה, בקרת שיוט, ניטור לחץ אוויר לצמיגים, ביטול מאותתים אוטומטי, מסך TFT בגודל "5, פנסי LED היקפיים, תאורה מתכווננת לפנייה, פנסי ערפל, שקע 12V, שקע USB כפול

צפו בווידאו – CF MOTO 800MT ברכיבה ראשונה:

עריכה: אביעד אברהמי

מה זה?

את CF MOTO אנחנו מכירים בישראל כבר שנתיים וחצי. המותג העולה מסין החל לפני מספר שנים שיתוף פעולה אסטרטגי עם ק.ט.מ שבמסגרתו בין היתר נבנה מפעל חדש בסין המייצר כלים לשוקי המזרח, ואם עד עכשיו ב-CF MOTO ייצרו כלים קטנים ובינוניים, הרי ששיתוף הפעולה עם ק.ט.מ מאפשר לחברה להתפתח לכלים גדולים. ה-800MT שכאן במבחן הוא הפרי הראשון של שיתוף הפעולה הזה.

ה-800MT נחשף לעולם ממש לאחרונה, והשוק הישראלי הוא אחד הראשונים בעולם שמקבל את האופנוע הזה. זהו אדוונצ'ר-כביש בנפח 800 סמ"ק, כשהמאפיין הראשון שלו הוא מנוע הטווין המקבילי LC8c שמגיע מהק.ט.מ 790 אדוונצ'ר (זה האחרון גדל בינתיים ל-890 סמ"ק). זה לא מנוע הבנוי על בסיס הטכנולוגיה, אלא ממש אחד לאחד מנועו של ה-790 אדוונצ'ר, המורכב כמובן במפעל החדש בסין. הוא מפיק 95 כ"ס וכמעט 8 קג"מ, וכאן הוא מגיע עם מצערות חשמליות ועם 2 מפות ניהול מנוע – ספורט וגשם.

סביב המנוע בנו ב-CF MOTO שלדה חדשה, עם שלדת זנב פריקה, כשעבודת הגוף מוכוונת לכביש – בדומה לכלים כמו סוזוקי ויסטרום או ימאהה טרייסר. העיצוב מודרני לחלוטין, כשהחברה המעצבת את אופנועי CF MOTO – וגם את ה-800MT – היא סדנת KISKA האוסטרית, המעצבת את אופנועי ק.ט.מ בעשורים האחרונים, וכן את הוסקוורנה בעשור האחרון. המושב מדורג, ויש משקף רוח המתכוונן ידנית בעזרת צמד ברזים.

CF MOTO 800MT
CF MOTO 800MT

מכלולי השלדה איכותיים למדי, כשיש מערכת בולמים של קאיאבה מתכווננת במלואה, עם מזלג הפוך מלפנים ובולם יחיד מאחור, ויש מערכת בלמים של J. Juan עם קליפרים רדיאליים ודיסקים קדמיים בקוטר 320 מ"מ. החישוקים בקוטר "19 ו-"17, כלומר מידות של אדוונצ'ר-כביש, כשבגרסת הספורט שכאן במבחן הם יצוקים, ואילו גרסת הטורינג שתגיע בשבועות הקרובים תהיה עם חישוקי שפיצים. הצמיגים של מקסיס, בחתך כביש, והכל מתכתב היטב עם מהלכי הגלגלים הקצרים יחסית של 160 ו-150 מ"מ מלפנים ומאחור בהתאמה.

מערכות האלקטרוניקה מכובדות למדי. יש כאן חיישן IMU למדידת אינרציה, כשעליו הוטמעה מערכת ABS להטיה וביטול אוטומטי למאותתים. יש בקרת שיוט וניטור לחץ אוויר בצמיגים, פנסי LED היקפיים – כולל פנסים מתכווננים לפנייה, ויש מסך TFT צבעוני ואיכותי בגודל "7 מכובדים, שמתממשק כמובן לטלפון הנייד ולמערכת התקשורת שבקסדה. באופן תמוה מאוד, אין כאן בקרת אחיזה, וקרוב לוודאי שמערכת כזו נמצאת בפיתוח, וכי היא תוטמע בעתיד. מבחינת אבזור מקורי יש שקע 12V ושקע USB כפול, פנסי ערפל מקוריים – LED כמובן, מיגון צד למיכל הדלק, סבל ותושבות לארגזי צד.

כל המפרט המכובד הזה עולה 65 אלף שקלים בלבד, כך שאם ה-800MT פורע את הצ'קים שהמפרט כותב – הרי שמדובר בעסקה מעולה. את זה באנו לבדוק בהשקה המקומית.

מנוע הטווין המקבילי LC8c שהגיע מהק.ט.מ 790 אדוונצ'ר
מנוע הטווין המקבילי LC8c שהגיע מהק.ט.מ 790 אדוונצ'ר

ביצועים

את המנוע אנחנו מכירים היטב מהק.ט.מ 790 אדוונצ'ר, והוא בהחלט מוצלח. הוא מספק מומנט זמין כבר מסל"ד נמוך, והוא לינארי ויעיל מאוד עד לקצה הסקאלה ול-95 כוחות הסוס שהוא מספק, שמביאים את ה-800MT לקצת יותר מ-200 קמ"ש. אהבנו מאוד את מכלול התחושות שהוא מספק בזכות סידור גל הארכובה של 70 מעלות בין פיני הארכובה, מה שיוצר תחושה של מנוע וי-טווין. מנוע ה-LC8c של ק.ט.מ הוא מנוע מודרני וקטן, והוא מתאים מאוד לקונספט של אדוונצ'ר בכלל ושל אדוונצ'ר-ספורט בפרט.

יחד עם זאת, נראה שמערכת ההזרקה עדיין לא אפויה במאה אחוז, שכן במצבים מסוימים תגובת המנוע לא הייתה בקורלציה לעבודת המצערת – כשפעמים בודדות קרה שפתיחת מצערת הובילה תגובה איטית ואז הגברה ותאוצה. ב-CF MOTO יצטרכו ללטש את ניהול המנוע, ועל הדרך להטמיע בקרת אחיזה. המנוע אמנם נשלט לחלוטין, אבל מערכת בקרת אחיזה כבר הפכה לסטנדרט, בטח באופנועים גדולים, ומערכת כזו עם כמה מצבים – כולל אחת לשטח – בהחלט נדרשת כאן.

ההתנהגות הדינמית בכביש מעולה, לא פחות. לא ציפינו להיגוי מהיר, אבל הוא לגמרי נשלט ומדויק, ומאפשר שינויי כיוון מהירים בכבישים מפותלים. בנוסף, ה-800 MT יציב בזכות בסיס גלגלים ארוך ומערכת מתלים טובה, ומספק ביטחון רב בהתנהגות הדינמית שלו. מערכת המתלים מספקת מהלך קצר יחסית לאופנועי אדוונצ'ר, כלומר מוכוונת כביש, וסביבת המחייה הטבעית של האופנוע – קרי כבישים ציבוריים מכל סוג, כולל משובשים – היא עושה עבודה מעולה, סופגת היטב, מספקת הידראוליקה איכותית ושומרת את הגלגלים מחוברים לקרקע.

ביצועי כביש מצוינים
ביצועי כביש מצוינים

גלגלי "19 ו-17″ הם לדעתנו הפשרה המוצלחת ביותר לאדוונצ'ר המיועד לכביש, והם משלבים בצורה טובה אחיזת כביש, זריזות, יציבות וספיגת זעזועים בכבישים לא מושלמים. גם כאן ב-800MT המצב זהה, וצמיגי המקסיס בעלי החתך הכבישי מספקים בדיוק את זה.

ה-800MT בגרסת הספורט לא מיועד לרכיבת שטח, גם בגלל מהלכי המתלים, גם בגלל מידות הגלגלים וגם בגלל החישוקים היצוקים. יחד עם זאת, ניתן להתגלגל על שבילים פשוטים, ואפילו לעבור מכשולים קלים. מהלכי הגלגלים לא יפרגנו בספיגת מכשולים ולכן צריך לנהל את הקצב בזהירות, וגם המשקל שעומד על 231 ק"ג רטובים לא תורם לביטחון ברכיבת שטח, אבל כאמור זה אפשרי – כמו עם כל אדוונצ'ר בסגמנט.

מה עוד? ובכן, במסגרת ההתנהגות הדינמית הטובה גם מערכת הבלמים טובה למדי ואפילו מפתיעה, עם עוצמה טובה בידית ועם הרבה רגש, וכמובן עם מערכת ABS מתקדמת להטיה. כך יוצא שה-800MT מציע חבילת ביצועי כביש טובה מאוד ואפילו איכותית, עם הערך המוסף של ירידה מהשטח לשביל.

עם ערך מוסף של התגלגלות על שבילים פשוטים
עם ערך מוסף של התגלגלות על שבילים פשוטים

איך זה מרגיש?

תנוחת הרכיבה ב-800MT זקופה, והיא נוחה מאוד – גם לאורך זמן. המושב המדורג נוח, רחב ותומך היטב, והוא בגובה נוח שיאפשר לכל רוכב להניח רגל יציבה על הקרקע. הכידון בגובה נכון והוא רחב מספיק כדי לספק שליטה, ומיגון הרוח טוב למדי על המצב הגבוה. הנוחות הזאת הופכת את ה-800MT לאופנוע מצוין דווקא למרחקים ארוכים. בנוסף, יש כיוונים למנופי הבלם והקלאץ', לרגלית הבלם, וכן לגובה ולמרחק רגלית ההילוכים.

המשקל עומד כאמור על 231 ק"ג כולל נוזלים, והנתון הזה לא נמוך כלל. ברכיבת שבילים הוא מורגש, אולם ברכיבה בסביבת המחייה הטבעית של ה-800MT, בכביש ציבורי, תחושת הכבדות אינה קיימת. אם כבר אז להפך, שכן כאמור שינויי הכיוון מתבצעים בקלות והיציבות גבוהה.

האלקטרוניקה והבקרות טובות למדי. יש כאמור מערכת ABS להטיה, אולם היא אינה ניתנת לניתוק, גם לא על הגלגל האחורי, מה שמעיד על האוריינטציה הכבישית של ה-800MT. פנסי ה-LED יעילים ואף יפים, אך עיקר תשומת הלב הוא למסך ה-TFT המצוין – אחד הטובים שפגשנו – כשהוא ברור לגמרי בכל תנאי מזג אוויר, מגיע בגימור מט, מציע מסכים מתחלפים, ומתממשק לטלפון הסלולרי ולמערכת התקשורת שבקסדה כך שהוא מציע משולש תקשורת מקיף. התפעול מתבצע מבית המתגים השמאלי, והוא קל ואינטואיטיבי – מזכיר מאוד את הממשק של ק.ט.מ עם תפריטים ותפריטי משנה.

אחד המאפיינים החשובים ב-800MT הוא איכות הגימור, כשנראה שהאופנוע הזה סוגר את הפער בין הסינים לבין היפנים והאירופאים. הסינים עוברים בעשור וחצי האחרון תהליך של התקדמות מהירה, ועד לאחרונה הם היו כמעט שם. ה-800MT כבר מציב סטנדרט חדש באופנועים סיניים, כשהוא האופנוע הסיני האיכותי ביותר שעליו רכבנו. זה לא רק איכות המכלולים, זה גם איכות החומרים, איכות הבנייה והאיכות הכללית של הגימור, וזה בא לידי ביטוי בכל מקום באופנוע. כאופנוע חדש זו בשורה חשובה, שבעיקר אומרת שהסינים סגרו את הפער וכעת הם מסתכלים ליפנים ולאירופאים בלבן של העיניים. כעת נותר לראות כיצד ה-800MT יעמוד במבחן הזמן וכיצד הוא מזדקן. אנחנו מעריכים בזהירות שגם בתחום הזה תהיה קפיצת מדרגה.

נוחות גבוהה, איכות חומרים מפתיעה
נוחות גבוהה, איכות חומרים מפתיעה

סיכום ועלויות

ה-800MT הוא אופנוע חשוב של CF MOTO והוא אופנוע חשוב בכלל. הוא מציע מנוע מצוין של ק.ט.מ, מודרני חזק ויעיל, והוא מציע מכלולי שלדה טובים והתנהגות כביש מעולה. הוא גם מציע מערכות אלקטרוניקה מתקדמות – גם אם לא מושלמות – שבוודאי ישתפרו בהמשך. הוא גם נוח מאוד, והוא מציע ארגונומיה מוצלחת, מושב נוח ומיגון רוח טוב למדי. לייעוד שלו – אדוונצ'ר-כביש לשימושי יום-יום ולרכיבות ארוכות – ה-800MT טוב מאוד ואפילו מצוין.

אבל מעבר לזה, יש פה את עניין ההתקדמות העקבית שהסינים עושים, כשנראה שה-800MT סוגר את הפער מהיפנים ומהאירופאים ומציע מוצר איכותי למדי עם איכות חומרים ואיכות גימור גבוהות. זו בשורה עצומה לשוק, שכן זו עשויה להיות הנקודה שבה הסינים יעמדו בשורה אחת עם טובי היצרנים. אם הסטנדרט הגבוה של ה-800MT יעבור גם לכלים קטנים יותר, ואם הכלים יזדקנו בצורה סבירה ולא מוגזמת – הרי שזו נקודת המפנה של הסינים. זה קרה בתחום הרכב לפני כמה שנים טובות, וכעת הבשורה מגיעה גם לדו-גלגלי.

ומעל הכל יש פה את עניין המחיר: ה-CF MOTO 800MT עולה 65 אלף ש"ח בלבד. עם מנוע מצוין, עם מכלולי שלדה איכותיים, עם מערכות אלקטרוניקה מתקדמות – גם אם לא מושלמות – עם איכות בנייה וגימור טובים, אפילו טובים מאוד, ועם חבילה שנותנת תחושה טובה ומחוברת – המחיר הזה מעולה, וה-800MT הוא עסקה מעולה עם הרבה מאוד אופנוע במחיר נמוך למקובל בשוק. בשורה אמיתית לשוק הישראלי!

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Graceland9056AA

טריומף: הבונוויל T120 במהדורת אלביס פרסלי מיוחדת

בטריומף מציעים מהדורה מיוחדת ומוגבלת של הבונוויל T120 לזכרו של אלביס פרסלי האגדי, כשברקע סיפור שהוא רכש בזמנו כאלו לכל חבריו

2 תגובות

 1. Avatar
  קול-בי קריינות ודיבוב

  קלאצ' הידראולי? חבל.
  נראה אחל'ה כלי.
  שנו את כותרת הוידיאו, זה לא אפריליה טוארג 660.

 2. Avatar

  מה הצפי להגעת הדגם המאובזר יותר עם חישוקי שפיצים טיובלס ועוד?

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן