דף הבית / חדשות / תלת-גלגלי: ניצחון משפטי לפיאג'ו מול פיג'ו
3-Wheels-Comp-Test-052

תלת-גלגלי: ניצחון משפטי לפיאג'ו מול פיג'ו

צו בית משפט בצרפת ובאיטליה הכריע כי מנגנון ההטיה בתלת-גלגלי של פיג'ו, הוא העתק זהה של הפטנט מסדרת ה-MP3 של פיאג'ו; המשמעות: פיג'ו לא יוכלו למכור יותר את המטרופוליס 400

מלחמת פ' ב-פ': פיאג'ו השיגו ניצחון בערכאות המשפטיות על פיג'ו, עם ההחלטה שמנגנון ההטיה במטרופוליס 400 של פיג'ו הוא העתק של ה-MP3 של פיאג'ו ומהווה הפרת זכויות פטנט. ההחלטה, שהתקבלה בבתי משפט שונים באיטליה ובצרפת, מטילה על פיג'ו קנס כספי כבד ואוסרת על מכירת התלת-גלגלי של הצרפתים באותן המדינות. 

הפיאג'ו MP3 הוצג לראשונה ב-2006, והיה הראשון להביא את קונספט הקטנועים התלת-גלגליים עם צמד הגלגלים הקדמיים, עם היתרונות הבטיחותיים הברורים של תוספת אחיזה מלפנים בבלימה ובהטיה. מאז נמכרו בעולם יותר מ-170,000 כלים מסדרת ה-MP3, כשהמשפחה עוברת עדכונים כאלו ואחרים בכל מספר שנים (כשהעדכון האחרון לפני מספר חודשים).

הפיג'ו מטרופוליס 400 מיוצר בצרפת החל מ-2011. הדגם שקיים כרגע בארץ קיבל עדכון והתאמה לתקנות יורו 4 בשנת 2017. בעולם הושק דגם חדש עם התאמה לתקנות יורו 5, מתיחת פנים, פנסי LED, מסך TFT, ועוד שדרוגים – והוא אמור להגיע ארצה בקרוב.

פיג'ו מטרופוליס 400, פיאג'ו MP3 וימאהה טריסיטי 300
פיג'ו מטרופוליס 400, פיאג'ו MP3 וימאהה טריסיטי 300

קטנועים תלת-גלגליים המאפשרים הטיה תופסים נתח שוק זניח ביחס לכלים דו-גלגליים – אך הם במגמת עלייה. המונח המקצועי בחו״ל הוא Tilting Three-Wheeler או Leaning Multi-Wheel, שזה בעברית ׳תלת־גלגלי רוכן או נוטה׳. על החסרונות המובנים שלהם ביחס לקטנוע קונבנציונלי, בעיקר המחיר והמשקל, מחפה היתרון הבטיחותי שמקנה גלגל נוסף. במדינות רבות – כולל בעתיד הקרוב בישראל –  בעלי רישיון נהיגה ברכב רשאים לרכב על תלת-נוטים ללא צורך ברישיון נוסף, מה שמאפשר למי שמואס בפקקים לעבור לתלת-נוטה ולחסוך בזמן ובכסף. בארץ, כאמור נכון להיום, הם עדיין חייבים ברישיון לאופנוע, אך לפחות נהנים מהנחה בביטוח החובה, שיחד עם כל שאר מערכות הבטיחות שלהם יכולה להגיע עד ל-21% משמעותיים.

בשני משפטים נפרדים שנוהלו בצרפת ואיטליה נקבע כי מנגנון ההטיה של הפיג'ו מטרופוליס, המאפשר להטות את התלת גלגלי כמו אופנוע, מהווה הפרת פטנט של הפיאג'ו MP3. בית המשפט בפריז גזר על פיג'ו קנס כספי של מיליון וחצי יורו (לא כולל הוצאות משפט) ואסר על פיג'ו לייצר, להפיץ, לפרסם או להחזיק כל כלי אשר הוגדר שהפר את הפטנט. איסור דומה הוטל גם באיטליה, שם גם הוחלט שפיג'ו ישלמו קנס של 6,000 יורו על כל כלי שיימכר החל מ-30 יום מקבלת גזר הדין, וכן קנס נוסף של 10,000 יורו על כל כלי שיימצא בסוכנויות החל מ-90 יום מקבלת גזר הדין.

ההחלטות טרם עלו לערכאות ערעור בצרפת ובאיטליה, ואנו משערים שבפיג'ו יבחרו להגיש ערעור. נמשיך לעדכן בסיפור המעניין הזה.

צפו בפיאג'ו מול פיג'ו (וגם בימאהה טריסיטי 300): 

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

Yamaha XT500 79 2

נוסטלגיה: ימאהה XT500 – הזה שניצח את הדקאר

ה-XT500 המקורי משנת 1976 נחשב לאחד האופנועים החשובים ביותר של ימאהה, נמכר בהמוניו ואף ניצח את ראלי פריז דקאר האימתני

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן