מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : ג'וירייד 200 - השפעת אופן הנסיעה על המנוע

ktm690smc
23-08-2015, 10:59
אהלן חברים

הכלי המדובר הוא זה שבכותרת אולם השאלות הן טכניות כלליות.

1. למה כשפותחים מצערת ב"פול גז" או איך שנהוג לומר "קיק-דאון" צריכת הדלק גדולה יותר מאשר פתיחות מצערת רגועות? מה ההסבר המכני לזה?
2. אני מחליף שמן מנוע כל 1000 קילומטר - האם הדבר תקין ובריא יותר למנוע או שעדיף לתת לשמן שהוחלף לעבוד במנוע יותר מאשר 1000 קילומטר?
3. גם בנוגע לפתיחות מצערת אבל בהקשר אחר - אני רוכב רגוע מאוד על הקטנוע - פתיחות מאוד רגועות והדרגתיות, בעיר בחיים לא יצא לי לעבור את
ה60 קמ"ש (בד"כ נוסע על 40-50 גז קבוע) ומחוץ לעיר לא עברתי בחיים את ה80 (כן, נוסע ממש כמו זקן אבל זה לא מפריע לי לשמור על בריאות
הקטנוע ועל החיים שלי על הדרך). השאלה לסעיף זה היא מה ההסבר המכני לכך שרכיבה רגועה ולא אגרסיבית תשמור יותר על המנוע/צילינדר/וריאטור
וכו'?

תודה רבה.

Jack_R1
27-08-2015, 12:04
טוב, אני רואה שאתה לא מקבל תשובות, ולמרות שהכותרת חסרת כל משמעות וממש לא לרוחי, לא רוצה להשאיר שרשור מוזנח. מצאתי גם כותרת יותר סבירה לכל השאלות שלך - להבא תשתדל להפעיל קצת את המחשבה בעצמך.

1. היחס בין התערובת שנכנסת למנוע, העוצמה שמופקת ממנו, והאנרגיה שמושקעת במעבר ממצב מהירות א למצב מהירות ב (האצה\האטה * זמן) - לא לינארי. ככל שתפתח את המצערת יותר - המנוע ישאב יותר תערובת ויפיק יותר הספק, אבל שני אלה לא זהים, יכול להיות שהמנוע "יאכל" הרבה יותר דלק ויפיק טיפה יותר הספק. זה תלוי מנוע, תלוי מצב מצערת, ולא ניתן לחיזוי\חישוב, רק למדידה עבור כל מקרה ומקרה.

2. כן, ולהחליף כל יום זה עוד יותר בריא למנוע. אבל זה כמעט לא יועיל למנוע ומאוד יזיק לכיס. אז היצרן מגדיר את המינימום הנדרש של הנזק לכיס שישאיר את הכל עובד בצורה תקינה, כל השאר בידי המשתמש, רוצה להחליף כל יום - תפאדל.

3. שחיקה מופחתת. סל"ד עולה - הספק עולה - כוחות שפועלים בתוך המנוע עולים - הכוחות האלה עוברים דרך כל מיני רכיבים מכניים ושוחקים אותם. פחות כוחות - פחות שחיקה. שוב, השחיקה היא מחושבת ע"י היצרן וכל עוד אתה לא מביא את הסל"ד לתחום האדום - אתה לא אמור להזיק לקטנוע, ז"א אתה סתם "מבזבז" את הקטנוע שלך ולא לוקח את מה שהוא יכול לתת. מצד שני, לאף אחד אין שום מספר קסם שיגיד לך "סע 90 ולא יקרה כלום, סע 100 והקטנוע ישפוך מנוע", ואם יש מישהו שאומר לך ככה - כנראה שאין לו מושג באמת.

ktm690smc
30-08-2015, 12:55
תודה על התשובות. שבוע מצויין (אם למישהו יש עוד מידע לשפוך על הנושא - אשמח).

doutsh
30-08-2015, 14:00
לגבי שאלה 3, ג'ק ענה חלקית והתייחס למעטפת שבה אתה רוכב (מהירות סופית).
לגבי רכיבה אגרסיבית מבחינת האצות ובלימות חזקות ופתאומיות, כאן מדובר לדעתי בבלאי שהיצרן לא לקח בחשבון.
אני לא יודע כמה זה משמעותי בקטנועים, מאחר והווריאטור "מרכך" את המכות, אבל באופנועים זה בהחלט יכול ליצור בלאי מואץ לכל מה שמקבל מכות - גיר, סלסלת קלאץ', שרשרת,
צמיג.
לבוכנה ולצילינדר לדעתי זה לא ממש ישנה, שם הכוחות שפועלים הם גם ככה מאד גדולים ובגלל המהירות הגדולה שלהם אני לא חושב שהם חווים פתיחת גז פתאומית כמכה.

Tribalmistyc2
30-08-2015, 16:27
1.צריכת הדלק גבוהה יותר כי המנוע לא מגיב באופן מיידי,הוא אוהב פתיחה לינארית,גם מבחינת המכלולים וגם מבחינת הניצולת.
כשאתה פותח מצערת באופן חד המנוע נבלם מרכיב שמסתובב לאט מדיי - הגלגל האחורי, ודלק שהיה אמור להישרף נדחס ולא עושה כלום,בניגוד למצב של אם וכאשר המנוע מסתובב מהר ואתה דוחף פנימה עוד,כל המכלולים בקירוב חופפים במהירותם ואין מה שיצור בלימות - לכן אם אתה רוצה לחסוך וגם להיטיב עם המנוע תעבוד עם יד ימין בצורה לינארית.

2.התקן המינימלי של היצרן הוא תקן מיושן בגלל זה ההחלפה היא כל אלף,אני בספק אם,עם תקן מודרני צריך להחליף לפני 3k (כמו שאומר היבואן).
בהחלפת שמן אתה מריץ את המנוע בלי שמן,כמו בהתנעה רק ליותר זמן כי המשאבה מרוקנת בניגוד למנוע קר לכן אין צורך לעשות את זה,תחליף אחת ל3 וזהו.

3.כיוצא מ -1,האצות פתאומיות מעלות עומס על מיסבים ומחברים.