מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : דלק 98 לימאהה ויראגו 500 טוב או לא טוב

arima
04-09-2015, 19:59
שלום חברים
היום לראשונה תדלקתי ב 98 את אופנוע. הרגשתי שהאופנוע מגיב ברבה יותר טוב, תאוצה מהירה יותר, עבודה חלקה יותר בקיצור יש הבדל
בנוקיה פגשתי מכר וכשסיפרתי לו על העניין הוא טען שאסור לי להתמכר לאוקטן הזה כי בסופו של דבר הוא יהרוס לי את המנוע..
אשמח לשמוע חוות דעת
אמיר

Shasha127
04-09-2015, 20:02
ממש לא. אם אתה יכול לעמוד בזה כלכלית אין בעיה, תהנה.

JohnnyDee
05-09-2015, 02:27
אצלי בספר זה אסור ומצויין במפורש.
תבדוק בספר.

Jack_R1
05-09-2015, 12:17
אוסף קשקושים - גם שלך עם "הרגשות" שלא עולות בקנה אחד עם המציאות, וגם של מי שסיפר לך שזה הורס משהו.

אלא אם שייפת את הראשים של הויראגו שלך והעלת את הקומפרסיה אל מעבר לנקודה שבה יש נקישות במנוע, אוקטן גבוה לא יעשה לך כלום - לא לטוב ולא לרע. חוץ מהפגיעה בכיס, כמובן.

כדי לדעת למה זה אוסף קשקושים, מספיק להבין מה זה מספר אוקטן ומה ההבדל בין דלק 95 ל-98 בשימוש במנוע שלא נועד ספציפית ל-98 (מנוע עם יחס דחיסה גבוה במיוחד - מה שויראגו בערך הכי רחוק ממנו).

http://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/chemistry/%D7%9E%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%98%D7%9F-%D7%99%D7%93%D7%99%D7%93%D7%99%D7%94:

האוקטן הוא יחידת מידה האומדת את יכולת הבנזין לעמוד בפני הצתה עצמית; יחידת מדידה זו הומצאה ע"י הכימאי ראסל מרקר.
עבודה יעילה של מנוע דורשת סנכרון, תערובת הדלק והחמצן צריכה להידלק ע"י הניצוץ החשמלי כאשר הבוכנה (צילינדר) מצויה בדיוק במיקום הנכון. כאשר ההצתה לא מתרחשת בתזמון נכון נוצר חוסר התאמה בין פעילות דחיסת הבוכנות וההצתה והמנוע מאבד מיעילותו. התופעה מוכרת כ"צלצולים" הבוקעים מהמנוע.

JohnnyDee
05-09-2015, 20:35
למה באפריליה אסור?

Yigal
05-09-2015, 20:37
למה באפריליה אסור?

אסור? ההנחייה היא לפחות 95 נטול עופרת ממה שידוע לי.

arima
05-09-2015, 20:55
תודה למשיבים
ואגב גק עם כל הכבוד ויש
אני מכיר את הנבלה שלי ויש הבדל בהתנהגות האופנוע בין האוקטנים...

Jack_R1
05-09-2015, 21:15
תודה למשיבים
ואגב גק עם כל הכבוד ויש
אני מכיר את הנבלה שלי ויש הבדל בהתנהגות האופנוע בין האוקטנים...

יש לזה בדיוק הסבר אחד אפשרי, אולי שניים בלחץ:
1. שייפת את הראש והעלת קומפרסיה מה-150-160 המקורי של ויראגו ל-220+, יש לך נקישות בלי 98 בגלל הדחיסה הגבוהה. ממש, אבל ממש לא סביר.
2. ההצתה שלך מקודמת הרבה מעבר לרגיל, ויוצרת נקישות - ואיכשהו ההבדל באוקטן מאיט את תחילת השריפה מספיק כדי שזה לא יקרה. לא יודע עד כמה סביר.

אז תבחר - או שהאופנוע שלך במצב קטסטרופאלי ועוד שניה מתפגר (וגם נורא קל לבדוק - בדיקת קומפרסיה פשוטה תעיד על זה בסבירות גבוהה מאוד), או שה"שיפור" הוא פרי הדמיון שלך, בערך כמו שאופנוע נקי אחרי טיפול נוסע יותר טוב. בכל מקרה, "שיפור" מהעלאת האוקטן ניתן להשיג אך ורק במקרה אחד - על כלים מודרניים בעלי יחס דחיסה גבוה במיוחד, שמיועדים לעבוד עם דלק באוקטן גבוה אך יכולים לספוג גם את זה הנמוך עם זיהוי נקישות ודרדור הצתה אוטומטי. דוגמאות של כלים כאלה יש - בודדים ביותר, כולם יותר חדשים מ-2010. בכל שאר המקרים אין שום "שיפור" ובמקרה הטוב יש פשוט מניעת פעולה לקויה והרסנית של המנוע (כי נקישות במנוע מאוד הרסניות).

Tribalmistyc2
05-09-2015, 21:58
כל מה שגורם לתא שרפה להתחמם ייתר על המידה יכול לגרום להצתה מוקדמת באוקטן נמוך בהתאמה ויש לזה יותר משני הסברים,
יחס דחיסה עולה בגלל עודפי פיח ותא שרפה שעמוס בפיח זה בדיוק כמו לגלח מהראש.
מצת עם דרגת חום לא נכונה יצית כשהדלק יבוא איתו במגע בדומה לתערובת ענייה שמבעירה אזורים שבאים במגע עם דלק.
מערכת קירור שלא מתפקדת כמו שצריך,כנראה לא רלוונטי לאופנוע הזה אבל סיבה.

יש מנועים עם יחס דחיסה נמוך מאוד שיודעים לעבוד עם אוקטנים נמוכים וגבוהים ע"ח ביצועים אמנם הם לא אטמוספריים.

skull
05-09-2015, 22:31
ניתן לקבל העלאה באוקטן ע''י הוספת מתנול לדלק.
אני עושה את זה ברכב כמה שנים,לא כדי להעלות אוקטן,אך כדי להנות מהיתרונות האחרים.

arima
05-09-2015, 23:19
יש לזה בדיוק הסבר אחד אפשרי, אולי שניים בלחץ:
1. שייפת את הראש והעלת קומפרסיה מה-150-160 המקורי של ויראגו ל-220+, יש לך נקישות בלי 98 בגלל הדחיסה הגבוהה. ממש, אבל ממש לא סביר.
2. ההצתה שלך מקודמת הרבה מעבר לרגיל, ויוצרת נקישות - ואיכשהו ההבדל באוקטן מאיט את תחילת השריפה מספיק כדי שזה לא יקרה. לא יודע עד כמה סביר.

אז תבחר - או שהאופנוע שלך במצב קטסטרופאלי ועוד שניה מתפגר (וגם נורא קל לבדוק - בדיקת קומפרסיה פשוטה תעיד על זה בסבירות גבוהה מאוד), או שה"שיפור" הוא פרי הדמיון שלך, בערך כמו שאופנוע נקי אחרי טיפול נוסע יותר טוב. בכל מקרה, "שיפור" מהעלאת האוקטן ניתן להשיג אך ורק במקרה אחד - על כלים מודרניים בעלי יחס דחיסה גבוה במיוחד, שמיועדים לעבוד עם דלק באוקטן גבוה אך יכולים לספוג גם את זה הנמוך עם זיהוי נקישות ודרדור הצתה אוטומטי. דוגמאות של כלים כאלה יש - בודדים ביותר, כולם יותר חדשים מ-2010. בכל שאר המקרים אין שום "שיפור" ובמקרה הטוב יש פשוט מניעת פעולה לקויה והרסנית של המנוע (כי נקישות במנוע מאוד הרסניות).

גק תודה על התשובה אבדוק את אופציה 2 במוסך בקדם האפשרי לפעמים בעיקר בהילוך נמוך או בהלוך לא מתאים אני שומע נקישות..האם זה אומר המנוע עומד להתפגר? הקומפרסיה אצלי היתה 180 בבדיקה אחרונה ..טיפה גבוה
האם יש צורך לדעתך לבדוק את מערכת ההצתה ?

Jack_R1
05-09-2015, 23:32
אם אתה באמת משוכנע שבשימוש ב-98 הרגשת שיפור מורגש - הייתי בודק כיוון הצתה וגם התאמה של מצת, עפ"י מה שטרייבל כתב למעלה.
הנקישות שאתה שומע זה כנראה מהשסתומים ולא מהמנוע. מעולם לא שמעתי מנוע עם נקישות של הצתה מוקדמת מדי, אז אני לא יכול להגיד לך אם בנסיעה זה נשמע היטב או שזה לא נשמע בכלל.

קומפרסיה 180 זה כלום, כל עוד לא מדובר בדו"פ או בכלי עם מפחת קומפרסיה. מנוע אטמוספרי של r1 נדרש ל-200-210 והוא לא קרוב ללהקיש. גודל הצילינדרים שלו בערך זהה לשלך. יש עוד פרמטרים שמשפיעים על קומפרסיה ומאפשרים מס' שונה שנמדד עבור אותו יחס דחיסה, אבל ההבדל הגס גדול מדי בשביל להתחיל להתחשב בהם, זה פשוט רחוק מאוד מהאזור שבו אפשר לחשוב על להטיל ספק עפ"י נתוני הקומפרסיה.

טרייבל, לא מדברים כאן על מנועי טורבו שמורידים בהם את יחס הדחיסה בדיוק מהסיבה שהטורבו מפצה עליו ועוד עם "ספייר". במנוע אטמוספרי צריך קומפרסיה 220+ כדי שאפשר יהיה להעלות השערה שהוא דורש אוקטן גבוה. וגם פיח - זה לא מנוע 50 סמ"ק, אין שום סיכוי שכמות הפיח תצטבר לשכבה שתעשה משהו כ"כ משמעותי לקומפרסיה.

Tribalmistyc2
06-09-2015, 00:09
קומפרסיה 180 זה כלום, כל עוד לא מדובר בדו"פ או בכלי עם מפחת קומפרסיה. מנוע אטמוספרי של r1 נדרש ל-200-210 והוא לא קרוב ללהקיש. גודל הצילינדרים שלו בערך זהה לשלך. יש עוד פרמטרים שמשפיעים על קומפרסיה ומאפשרים מס' שונה שנמדד עבור אותו יחס דחיסה, אבל ההבדל הגס גדול מדי בשביל להתחיל להתחשב בהם, זה פשוט רחוק מאוד מהאזור שבו אפשר לחשוב על להטיל ספק עפ"י נתוני הקומפרסיה.

טרייבל, לא מדברים כאן על מנועי טורבו שמורידים בהם את יחס הדחיסה בדיוק מהסיבה שהטורבו מפצה עליו ועוד עם "ספייר". במנוע אטמוספרי צריך קומפרסיה 220+ כדי שאפשר יהיה להעלות השערה שהוא דורש אוקטן גבוה. וגם פיח - זה לא מנוע 50 סמ"ק, אין שום סיכוי שכמות הפיח תצטבר לשכבה שתעשה משהו כ"כ משמעותי לקומפרסיה.

פיח נוצר ממחסור בחמצן ומזליגת שמן,זה יכול לקרות גם ב 1000 סמ"ק.
במנוע אטמוספרי שיחרוג מהטמפ' שבה תוכנן לשרוף לא צריך שום דבר בשביל ליצור פרי הצתה זה בכלל לא שייך לקומפרסיה.
נקודה נוספת בעניין הקומפרסיה זה שיחס דחיסה נמצא ביחס ישר לשיטת הקירור ולכן 180 psi יכול להיות סטנדרט למנוע מקורר נוזל וגבוהה למנוע מקורר אוויר,בזמן ש 220psi עשוי להיות הרבה יותר מדיי.

TheDevilInside
06-09-2015, 01:12
מנצל"ש- אוקטן 98 לקטנוע 50 סמ"ק 2 פעימות יתן משהו? כן, לא, שחור, לבן?

Jack_R1
06-09-2015, 01:27
אוקטן 98 נותן משהו אך ורק לאופנוע שתוכנן מראש לעבוד על אוקטן 98 - שזה 3-4 דגמי אופנועים בעולם עד כה במקרה הטוב. אני זוכר רק אחד בוודאות וזכרון מעורפל אומר לי שמתישהו באחד השרשורים בפולגז עוד אחד עלה.
לכל השאר הוא לא נותן כלום אם הם תקינים.

את הביטוי הקודם תפעיל על השאלה שלך ותגיע למסקנה לוגית.

Jack_R1
06-09-2015, 01:37
פיח נוצר ממחסור בחמצן ומזליגת שמן,זה יכול לקרות גם ב 1000 סמ"ק.
במנוע אטמוספרי שיחרוג מהטמפ' שבה תוכנן לשרוף לא צריך שום דבר בשביל ליצור פרי הצתה זה בכלל לא שייך לקומפרסיה.
נקודה נוספת בעניין הקומפרסיה זה שיחס דחיסה נמצא ביחס ישר לשיטת הקירור ולכן 180 psi יכול להיות סטנדרט למנוע מקורר נוזל וגבוהה למנוע מקורר אוויר,בזמן ש 220psi עשוי להיות הרבה יותר מדיי.

שכבת הפיח לא יכולה לגדול מעבר לעובי מסוים, כתלות בתנאים - כי פיח אינו חומר דביק ורעידות המנוע גורמות לאבקה להתפורר ולהתנתק. לא קשור לנפח.
הצתה מוקדמת שבאה עקב טמפ' גבוהה מדי לא בהכרח תפוצה ע"י אוקטן גבוה יותר - למיטב הבנתי החום משמש כ"מקדם הצתה" גם בדלק בעל אוקטן גבוה, ואין את "אפקט השיפור".
עד כמה שאני זוכר במעורפל, באופנועים מקוררי אויר הקומפרסיה התקינה לרוב מסתובבת סביב 180 ומקוררי מים - סביב 200. המקרה של פות"ש זה 180 - לא נראה גבולי.

TheDevilInside
06-09-2015, 02:26
מנצל"ש- אוקטן 98 לקטנוע 50 סמ"ק 2 פעימות יתן משהו? כן, לא, שחור, לבן?

TheDevilInside
06-09-2015, 02:49
לא יודע למה הופיע פעמיים. בכל מקרה, תודה Jack-R1)

Tribalmistyc2
07-09-2015, 20:53
שכבת הפיח לא יכולה לגדול מעבר לעובי מסוים, כתלות בתנאים - כי פיח אינו חומר דביק ורעידות המנוע גורמות לאבקה להתפורר ולהתנתק. לא קשור לנפח.
הצתה מוקדמת שבאה עקב טמפ' גבוהה מדי לא בהכרח תפוצה ע"י אוקטן גבוה יותר - למיטב הבנתי החום משמש כ"מקדם הצתה" גם בדלק בעל אוקטן גבוה, ואין את "אפקט השיפור".
עד כמה שאני זוכר במעורפל, באופנועים מקוררי אויר הקומפרסיה התקינה לרוב מסתובבת סביב 180 ומקוררי מים - סביב 200. המקרה של פות"ש זה 180 - לא נראה גבולי.
אתה טועה ציפוי פיח יכול לגרום לדטונציות והוא לא מתפרק מהר כמו שאתה חושב.
אוקטן יותר גבוהה יותר עמיד להצתה בגלל חום,בין אם זה חום מדחיסה או חום מכל סיבה אחרת.
מנועי קירור אוויר מראש מתוכננים עם יחסי דחיסה נמוכים מקירור נוזל ובנוסף ובניגוד לקירור נוזל,יחס הדחיסה וטמפ' השרפה עובדים ביחסים כמעט הפוכים.

strelok89
08-09-2015, 15:05
יורגש שינוי במעבר מ95 ל 98 בעיקר פסיכולוגי בפועל כל עוד אין נקישות ה98 יפחית ביצועים כי הוא נשרף יותר לאט.
אם המנוע יודע לזהות בנזין 98 להקדים הצטה ולנצל אותו יהיה שיפור כאן זה לא המקרה