מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : העברת הילוכים בסל"ד גבוה או נמוך?

ktm690smc
02-10-2015, 19:15
שלום חברים

מדובר בקטמ SMC690 2012.
אני משוטט בחצי שעה האחרונה באתר GEARING COMMANDER (http://www.gearingcommander.com/) ומתחיל להבין הרבה דברים שלא הבנתי.. אבל נתקלתי בכמה סימני שאלה.
האם לכל הילוך יש את הסל"ד המתאים לו כדי להעלות להילוך הבא? ז"א שלא הולכים לפי העיקרון של "הילוך צריך להעלות כל 6500 סל"ד"
אלא נכון יהיה לומר שלכל הילוך סל"ד מסויים שבו צריך לעלות להילוך הבא (לדוגמא: אי אפשר למשוך את ההילוך ה-1 ל7500 סל"ד כי הוא יצרח
וסביר להניח שתישרפו אותו מהר מאוד")..
לא יודע אבל משהו לא מסתדר לי במהירות שבה צריך להעלות כל הילוך (16/42).
ולמה כשנוסעים "רגוע" פתאום המנוע רוצה הילוכים מוקדם יותר מאשר נסיעה אגרסיבית?

nihrider
02-10-2015, 22:01
ככל שתעביר בסל"ד גבוה יותר יקרו מספר דברים:
1) תאוצה מהירה יותר
2) צריכת דלק גבוהה יותר
3) בלאי מהיר יותר

ולמה כשנוסעים "רגוע" פתאום המנוע רוצה הילוכים מוקדם יותר מאשר נסיעה אגרסיבית?

אם בנסיעה רגועה יותר אתה מתכוון שאתה לא מושך את ההילוכים ומעביר בסל"ד נמוך, אז מן הסתם שתצטרך להעביר הילוכים באופן יותר תכוף.
לזה התכוונת?

אתה מדבר על רכיבת שטח?

ktm690smc
11-10-2015, 00:28
ככל שתעביר בסל"ד גבוה יותר יקרו מספר דברים:
1) תאוצה מהירה יותר
2) צריכת דלק גבוהה יותר
3) בלאי מהיר יותר

אם בנסיעה רגועה יותר אתה מתכוון שאתה לא מושך את ההילוכים ומעביר בסל"ד נמוך, אז מן הסתם שתצטרך להעביר הילוכים באופן יותר תכוף.
לזה התכוונת?

אתה מדבר על רכיבת שטח?
למען האמת האופנוע עליו אני נוסע הוא שדון קטן ואגרסיבי מה שמתבטא בנסיעה אגרסיבית ולא "חלקה" גם בנמוכים (כמובן שבגבוהים הוא פשוט הצגה).
השאלה היא כזאת, אסביר את עצמי טוב יותר..
חבר טוב אמר לי שכדאי להעביר הילוך בשיא המומנט, ובאופנוע שלי שיא המומנט נמצא לפי הבנתי ב7.5 סל"ד.
האמת שהתחלתי מאז השיחה בינינו להעלות הילוך בסביבות 7-7.5 טור ובאמת הכלי מגיב חזק וטוב יותר מאשר שהייתי מעלה ב6000 סל"ד.
האם נכונים הדברים, או שאני סתם גורם בלאי ונזק לגיר/מנוע?

strelok89
11-10-2015, 06:15
בגדול שיא המומט זה סלד שבו יש את הנצילות האנרגטית והתרמודינאמית הטובה ביותר במנוע נתון. עכשיו זה נחמד וטוב בהילוכים גבוהים ופחות טוב בהילוכים נמוכים.

בהילוכים נמוכים אין עומס נגדי על המנוע העברה בסלד גבוהה בעצם יוצרת אנרגיה לא מנוצלת , האנרגיה הזו חייבת לבצע עבודה לדחוף אופנוע היא דחפה ועדיין נשאר עודף אז זה הולך לחיכוך ופיתול מיותר של חלקי המנוע.

לדוגמא לתת גז בסרק על המנתק כדוגמא קיצונית בעצם מפנה את כל הכוח של המנוע כלפי עצמו והורס אותו.
כל עוד יש עומס על המנוע והאנרגיה המיוצרת משומשת להנעת הכלי הכל טוב

doutsh
11-10-2015, 14:26
חבר טוב אמר לי שכדאי להעביר הילוך בשיא המומנט...

ממש לא.
נקודת שיא המומנט מסמנת את תחילת האזור שבו המנוע "חי" ומרגיש הכי טוב.
השאיפה שלנו היא להיות תמיד בין נקודת שיא המומנט לבין נקודת שיא ההספק, כלומר אם אתה מעלה הילוך בנקודת שיא המומנט אתה בעצם לעולם לא נמצא בתחום ה"טוב" של המנוע.
במנוע שמתוכנן מושלם, בתאוצה מעמידה את אמור לעלות עד שיא ההספק ואז להעלות הילוך מה שאמור להוריד את הסל"ד בדיוק לנקודת שיא המומנט, משם תעלה שוב עד שיא ההספק וכן הלאה.
כמובן שאף מנוע לא מושלם ולכן ההעלאה לא תתבצע בדיוק בשיא ההספק ולא תוריד אותך בדיוק לשיא המומנט, אבל זה הכיוון הכללי.
ממליץ מאד לקרוא את הכתבה של אביעד בנושא:
http://wheelz.co.il/%D7%98%D7%9B%D7%A0%D7%99-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%98-%D7%95%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A7/

doutsh
11-10-2015, 14:31
בגדול שיא המומט זה סלד שבו יש את הנצילות האנרגטית והתרמודינאמית הטובה ביותר במנוע נתון. עכשיו זה נחמד וטוב בהילוכים גבוהים ופחות טוב בהילוכים נמוכים.

בהילוכים נמוכים אין עומס נגדי על המנוע העברה בסלד גבוהה בעצם יוצרת אנרגיה לא מנוצלת , האנרגיה הזו חייבת לבצע עבודה לדחוף אופנוע היא דחפה ועדיין נשאר עודף אז זה הולך לחיכוך ופיתול מיותר של חלקי המנוע.

לדוגמא לתת גז בסרק על המנתק כדוגמא קיצונית בעצם מפנה את כל הכוח של המנוע כלפי עצמו והורס אותו.
כל עוד יש עומס על המנוע והאנרגיה המיוצרת משומשת להנעת הכלי הכל טוב

זה לא ממש מדויק.
אם אין עומס על המנוע, העבודה תבזבז פשוט על חום. דווקא העומסים והפיתול בחלקי המנוע יהיה קטן יותר.
גם חום יתר זה לא מדהים, ולכן באמת לא מומלץ לעמוד בסרק ולתת גז, בעיקר שגם אין קירור יעיל במצב הזה.

מבחינת העברת הילוכים לדעתי אין סיבה לנהוג אחרת בהילוך נמוך. עדיין האזור הטוב ביותר הוא בין שיא המומנט לשיא ההספק.
זה נכון שבהילוך נמוך שיא ההספק יגיע "מהר" יותר וביותר "קלות" ולכן תצטרך להעלות הילוך יותר מהר, אבל אין בעיה לתת גז בהילוך נמוך.

ktm690smc
11-10-2015, 17:35
היה לי ספק. הרי אין היגיון למשוך את ההילוך הראשון עד 7500 סל"ד, זה גורם לו לצעוק ובטוח שעושה נזק.
מה שמעניין אותי הוא שככל שעולים בהילוכים אפשר יותר למשוך את הסל"ד, ז"א אם ראשון אני מושך עד 4000-5000 סל"ד ומעלה לשני,
ואת השני אני מושך טיפה יותר, הרי שאת השלישי כבר אני יכול למשוך עד טורים גבוהים הרבה יותר (6500-7500) וכן הלאה..
אז.. איך יהיה הכי נכון לנהוג כדי לא לגרום נזק לגיר או למנוע ובכל זאת לנצל באופן הטוב ביותר את המומנט והכוח של המנוע?

nihrider
11-10-2015, 22:12
שים לב בקישור הבא להבדלים בין התאוצה בהילוכים השונים:
http://motorcycleperformanceanalyzer.com/kawasaki/zxr-250c-1991/

תסתכל עליו קצת קודם ואז תשים לב להבדלים הבאים:
1) זה גרף של תאוצה, כלומר גם כשהקו המצוייר מתחיל לרדת, האופנוע עדיין מאיץ
בדוגמא שהבאתי, ב70 קמ"ש כששהילוך הראשון מגיע לקצה שלו, הוא עדיין מאיץ יותר טוב מהילוך שני. מעבר להילוך שני רק מקטין את התאוצה עוד יותר וכך גם כל שאר ההילוכים.

2) ההילוך הראשון מאיץ פי 2 יותר מהר מההילוך השני.
הילוך הראשון מגיע עד 70, השני מוסיף עוד 60 קמ"ש
אבל ההילוך הראשון מאיץ בערך פי 2 יותר מהר ולכן גומר את הסקאלה שלו בהרבה פחות מהזמן.

שאלת:

למה כשנוסעים "רגוע" פתאום המנוע רוצה הילוכים מוקדם יותר מאשר נסיעה אגרסיבית?

אני לא יודע, אולי אתה מגביל את עצמך בראש לסל"ד נמוך ואז כשאתה מגיע אליו אתה מחליף את ההילוך.
הסל"ד יעלה בהתאם למהירות, לא משנה כמה גז תתן.
אם ב4000 בראשון אתה מגיע ל50 אז לא משנה אם תגיע לשם בפול גז או עם טיפה סיבוב של היד.
ואם אתה מחליט שאתה רוכב רגוע אז אתה תעביר ב4000 במקום ב7000 ולכן זה יותר מוקדם מנסיעה אגרסיבית.

strelok89
11-10-2015, 23:27
זה לא ממש מדויק.
אם אין עומס על המנוע, העבודה תבזבז פשוט על חום. דווקא העומסים והפיתול בחלקי המנוע יהיה קטן יותר.
גם חום יתר זה לא מדהים, ולכן באמת לא מומלץ לעמוד בסרק ולתת גז, בעיקר שגם אין קירור יעיל במצב הזה.

מבחינת העברת הילוכים לדעתי אין סיבה לנהוג אחרת בהילוך נמוך. עדיין האזור הטוב ביותר הוא בין שיא המומנט לשיא ההספק.
זה נכון שבהילוך נמוך שיא ההספק יגיע "מהר" יותר וביותר "קלות" ולכן תצטרך להעלות הילוך יותר מהר, אבל אין בעיה לתת גז בהילוך נמוך.

איך האנרגיה תלך על חום?
נניח שבסרק המזרק מזריק 30 גרם דלק לפעימה
בפול גז כ300 גרם דלק לפעימה.
משמע פי 10 אנרגיה פוטנציאלית בשריפה.
חלק ילך לחום אותו החלק בידיוק שילך לחום גם תחת עומס כי מדובר על יעילות טרמית קבועה ללא קשר לסרק או עומס . חלק ילך לחיכוך ששוב יתורגם לחום ובלאי.
חלק לרעש והרעש זהה בנסיעה.
חלק ילך לפיתול החלקים הפנימיים של המנוע
חלק ילך כנצילות.
חלק לתנועה

האנרגיה ששונה בין נסיעה לעמידה בסרק זה בעצם שאין כלום שהולך לתנועת הרכב .
ויש לך פי 10 יותר אנרגיה לבזבז , מה כן משתנה? עוצמת הפיתול והחיכוך.

אגב זו הסיבה שבגללה יש בלאי מואץ בחצאיות בוכנה בהרבה גז על סרק . הטלטל לא מתנגד ומאזן את הבוכנה והופך תנועה אנכים לסיבובי. והגזים גורמים לסיבוב הבוכנה בתוך הצלינדר והבוכנה נעה באלכסון עם המון עוצמה עודפת.
זה המון בלאי במנוע בלאי מיותר.

doutsh
12-10-2015, 11:56
איך האנרגיה תלך על חום?
נניח שבסרק המזרק מזריק 30 גרם דלק לפעימה
בפול גז כ300 גרם דלק לפעימה.
משמע פי 10 אנרגיה פוטנציאלית בשריפה.
חלק ילך לחום אותו החלק בידיוק שילך לחום גם תחת עומס כי מדובר על יעילות טרמית קבועה ללא קשר לסרק או עומס . חלק ילך לחיכוך ששוב יתורגם לחום ובלאי.
חלק לרעש והרעש זהה בנסיעה.
חלק ילך לפיתול החלקים הפנימיים של המנוע
חלק ילך כנצילות.
חלק לתנועה

האנרגיה ששונה בין נסיעה לעמידה בסרק זה בעצם שאין כלום שהולך לתנועת הרכב .
ויש לך פי 10 יותר אנרגיה לבזבז , מה כן משתנה? עוצמת הפיתול והחיכוך.

אגב זו הסיבה שבגללה יש בלאי מואץ בחצאיות בוכנה בהרבה גז על סרק . הטלטל לא מתנגד ומאזן את הבוכנה והופך תנועה אנכים לסיבובי. והגזים גורמים לסיבוב הבוכנה בתוך הצלינדר והבוכנה נעה באלכסון עם המון עוצמה עודפת.
זה המון בלאי במנוע בלאי מיותר.

אני לא מספיק מבין בפיזיקה של מנועים כדי לענות לך על כל השאלות.
מה שאני כן יודע זה שפיתול לא מבזבז אנרגיה.
כדי לבזבז אנרגיה צריך לבצע עבודה, וזה מצריך תנועה. פיתול הוא סטטי ולכן לא מבזבז אנרגיה.
זה כמו שתעמוד מול הקיר ותדחף אותו ממש חזק - אתה מפעיל כח אבל לא מבצע עבודה על הקיר ולכן גם לא מבזבז אנרגיה. כנראה שתתבזבז אנרגיה בצורת חום שיפלט מהשרירים שלך שמתאמצים למרות שהקיר לא זז. אם תדחף ארגז בעזרת אותו הכח שדחפת את הקיר, תבצע עבודה על הארגז ולכן תבזבז אנרגיה, וכנראה שהשרירים שלך יתחממו פחות.

strelok89
13-10-2015, 11:23
אני לא מספיק מבין בפיזיקה של מנועים כדי לענות לך על כל השאלות.
מה שאני כן יודע זה שפיתול לא מבזבז אנרגיה.
כדי לבזבז אנרגיה צריך לבצע עבודה, וזה מצריך תנועה. פיתול הוא סטטי ולכן לא מבזבז אנרגיה.
זה כמו שתעמוד מול הקיר ותדחף אותו ממש חזק - אתה מפעיל כח אבל לא מבצע עבודה על הקיר ולכן גם לא מבזבז אנרגיה. כנראה שתתבזבז אנרגיה בצורת חום שיפלט מהשרירים שלך שמתאמצים למרות שהקיר לא זז. אם תדחף ארגז בעזרת אותו הכח שדחפת את הקיר, תבצע עבודה על הארגז ולכן תבזבז אנרגיה, וכנראה שהשרירים שלך יתחממו פחות.

הכוונה בפיתול זה שתיקח קפיץ ותעקם אותו הוא יתעקם ויבצע עבודה ואז יחזור לקדמותו זה מה שקורה בקראק הפין שעליו יושב התלתל מתעווט כל הקראק גם מתעוות וחוזר לקדמותו, בידיוק כמו קפיץ. אבל גם כמו קפיץ אם מכופפים אותו הרבה פעמים בעוצמה חזקה העסק נשבר.
אם הקראנק היה קשיח כמו קיר הוא היה מתנפץ במהלך העבודה.

עכשיו זה לא רק הקראנק שמתפתל זה גם תושבות המנוע והקייסים ועוד חלקים. חלקי המנוע לא קשיחים כמו קיר הם בעלי יכולות פיתול כדי לבצע את עבודתם