מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : העלאת הילוכים ללא קלאץ

ducati boy
29-06-2015, 23:01
שלום חברים,
לאחרונה התאמנתי על העלאת הילוכים ללא קלאץ ואני מצליח להעלות את כל ההילוכים ללא קלאץ,
השאלה שלי האם העלאת והורדת הילוכים ללא קלאץ פוגעת באופנוע?

תודה!

JohnnyDee
29-06-2015, 23:20
לא חושב שסתם ככה המציאו את ידית הקלאץ'..
ממה שאני ניסיתי קודם אתה מאיץ לטורים בינוניים וכבר מניח את הרגל עם טיפה לחץ כלפי מעלה (לעלות הילוך)
אתה עולה בטורים, ותוך כדי, בלי הרבה כוח, מעלה את הרגלית הילוכים למעלה.
צריך להרגיש חלק.
להוריד אני פחות הצלחתי.
אבל להעלות הילוכים בלי קלאץ' אפשר בקלות.

Jack_R1
29-06-2015, 23:21
אם אתה עושה את זה ממש טוב - לא, לא פוגעת, להיפך.
אם אתה עושה את זה לא ממש טוב, או ממש גרוע - כן, מאוד פוגעת, עד כדי הצורך בשיפוץ הגיר במקרים הגרועים באמת.

Jack_R1
29-06-2015, 23:24
אתה עולה בטורים, ותוך כדי, בלי הרבה כוח, מעלה את הרגלית הילוכים למעלה.
לא, לא כך. כשאתה עולה בסל"ד שיניי השילוב נצמדים בכח למגרעות שלהם, ולהזיז אותם דורש הפעלת כח שוחק מאוד על דוושת ההילוכים = נזק לגיר.
צריך להפסיק את הגז רגעית כדי לשחרר את ההצמדה ולאפשר להילוך לעבור.
לא קשה במיוחד, אבל מפספסים כשמתאמנים, ויש אופנועים שידועים כרגישים מאוד לפספוסים האלה, ולא צריך להתפלא אם יום אחד ההילוך יתחיל לקפוץ החוצה.

Shasha127
29-06-2015, 23:43
שלום חברים,
לאחרונה התאמנתי על העלאת הילוכים ללא קלאץ ואני מצליח להעלות את כל ההילוכים ללא קלאץ,
השאלה שלי האם העלאת והורדת הילוכים ללא קלאץ פוגעת באופנוע?

תודה!
בלהעלות הילוכים בלי קלאץ' הסיכוי לנזק נמוך יותר מאשר להוריד הילוכים בלי קלאץ'.
אם אתה עושה את זה כמו שצריך (עניין של סל"ד מנוע והבנה איפה נמצאות הנקודות המתאימות להעברה ומתי לשחרר את הגז ולהעביר) אין בעיה להעלות הילוכים ככה, להוריד תוריד עם קלאץ'.
למעשה, הגיר באופנוע בנוי ויודע לעבוד כך - אין בו סינכרונים או כל מכלול שילוב חיצוני פרט לגלגלי השיניים עצמם (ואעצור את ההסבר כאן כי הוא ארוך).

R86
29-06-2015, 23:53
בלהעלות הילוכים בלי קלאץ' הסיכוי לנזק נמוך יותר מאשר להוריד הילוכים בלי קלאץ'.
אם אתה עושה את זה כמו שצריך (עניין של סל"ד מנוע והבנה איפה נמצאות הנקודות המתאימות להעברה ומתי לשחרר את הגז ולהעביר) אין בעיה להעלות הילוכים ככה, להוריד תוריד עם קלאץ'.
למעשה, הגיר באופנוע בנוי ויודע לעבוד כך - אין בו סינכרונים או כל מכלול שילוב חיצוני פרט לגלגלי השיניים עצמם (ואעצור את ההסבר כאן כי הוא ארוך).

אשמח אם תמשיך,בדיוק התחיל להיות מעניין

ducati boy
30-06-2015, 00:14
אני מתאמן על זה ב 4 ימים האחרונים, בהתחלה היו קצת פספוסים, עכשיו עד ההילוך 5 לא יוצא לי כמעט לפספס וההילוך תמיד עובר חלק לגמרי, מה שאני עושה נניח מראשון לשני מגיע לנקודה המתאימה תוך כדי או לפני אפשר להגיד מעלה טיפ טיפה את הטורים , עוזב את הגז ומעלה, למרות שאני מבין אותך בסך הכל אשמח אם תסביר לי מה כוונה בדיוק בפיספוס, תודה.

Shasha127
30-06-2015, 00:29
אשמח אם תמשיך,בדיוק התחיל להיות מעניין

ננסה לפשט עם הסרטון הבא שממחיש איך גיר של אופנוע מתפקד בהעברת הילוכים שיהיה מול העיניים.

https://www.youtube.com/watch?v=vq11CusULlk

קודם כל שים לב ששיני הגלגלים ישרות (לטובת חוזק ביחס לגודל) לעומת אלכסוניות בגירים של רכב (לצרכי התאמה מירבית בין הגלגלים ועבודה שקטה יותר).
דבר שני ולעניין שילוב ההילוכים - בסרטון אתה יכול לראות שבין גלגלי השיניים בגיר האופנוע אין שום חלקים או מכלולי שילוב בניהם (סינכרונים, מנעולים, טבעות שילוב), אלא פינים ומגרעות שילוב גסים וחזקים כחלק אינטרגלי בגלגלי השיניים עצמם.
צורת העבודה הזו - מרווחים גדולים שיכולים לקלוט ולעמוד בשילוב מהיר וגס, יחד עם גג"שים ישרים מאפשרת העברה עם הפרדה מינימלית של הקלאץ' (באופנועים הקלאץ' עושה תנועה קטנה מאוד ולרוב בהאצה ההילוך עובר לפני הפרדה מלאה של הקלאץ') ונותנת יכולת להעברת הילוכים מהירה וגסה (קליק ברגלית).
הסיבות האלו ונוספות אגב, הן הסיבות שברכבי כביש חזקים מאוד המשפרים מתקינים תיבות העברה גסות וחזקות (Dog-Leg Gearbox) שבהן הגג"שים בנויים כמו באופנוע (ישרים ולא אלכסוניים) לטובת חוזק הגיר מול הכח שהמנוע מוציא ולעמידות בעומס כבד בהעברת הילוכים גסה בהאצות חזקות.

רק חשוב לציין -זו לא המלצה להעביר הילוכים בלי קלאץ'. עבודה עם הקלאץ' יכולה רק לעזור ולהאריך את חיי הגיר.

JohnnyDee
30-06-2015, 00:42
סליחה אם הטעתי אבל אני עושה בדיוק כמו שג'ק כתב.
כמובן שלרדת זה יותר טריקי, בגלל זה רשמתי שלעלות זה יותר קל.
מרגיש לי מאוד חלק.
כשאתה רוכב הרבה זמן על אותו הכלי וכבר מכיר את כל התגובות שלו אז זה יותר נקלט.
אם אני מעביר בלי קלאץ' זה יוצא מאוד חלק ולא מרגישים שום מכות או "כוח" כשאתה לוחץ על הרגלית הילוכים.
צודק ג'ק זאת טעות שלי לגמרי זה פשוט יוצא אינסטינקטיבית שסוגרים את הגז, לחלק הקטן הזה יש השפעה משמעותית על כל ה"חלקות" בהעברה.
אשמח לצלם וידאו אם מישהו מוכן לצלם אותי עם gopro או להשאיל אחת, אתן פקדון בתמורה :p
פות"ש תשתפשף על זה עד שיצא חלק כמו חמאה.
אם אתה מהצפון תבוא נתרגל ביחד.

Jack_R1
30-06-2015, 00:49
צורת העבודה הזו - מרווחים גדולים שיכולים לקלוט ולעמוד בשילוב מהיר וגס, יחד עם גג"שים ישרים מאפשרת העברה עם הפרדה מינימלית של הקלאץ' (באופנועים הקלאץ' עושה תנועה קטנה מאוד ולרוב בהאצה ההילוך עובר לפני הפרדה מלאה של הקלאץ') ונותנת יכולת להעברת הילוכים מהירה וגסה (קליק ברגלית).

ובדיוק נקודות השילוב הגסות האלה (GEAR DOGS) הן הנקודות שנשחקות בשילוב לא מדויק, ואם לא בנויות מראש עם הטיה הפוכה (פין שמתרחב לקראת הקצה וכך "נועל את עצמו" תחת לחץ" - יישחק בשילוב לא מדויק ויפסיק לנעול את ההילוך.

לכן כתבתי את מה שכתבתי - אם מעבירים הילוכים טוב, אז לא מזיקים. אם לא מעבירים טוב - אז מזיקים מאוד.

אפשר לראות כאן reverse taper (הטיה הפוכה):
http://www.badweatherbikers.com/buell/messages/47623/450975.jpg

וכאן אפשר לראות איך שיניי השילוב נהרסות:
http://www.frederickbecker.com/How_To/Second_Gear/Day_2/6th_gears.JPG

Mark
30-06-2015, 12:08
אפשר לדעת למה זה טוב?
אתה במירוץ מוטו גפ שכל שניה חשובה לך?
הקלאץ' קיים על מנת להפריד בין המנוע לגיר,אם אתה מעביר הילוכים בלי קלאץ' וגז פתוח(אחרת למה לא ללחוץ קלאטץ') אז אתה בעצם יוצר לחץ מטורף על הצלחות של הקלאטץ' וטוחן את הגלגשים של ההילוכים.
אני אישית לא מבין למה לעשות את זה בכל רכיבה שהיא לא על מסלול מירוץ ובזמן תחרות
אשמח לשמוע אם אני טועה במשהו

R86
30-06-2015, 13:14
תודה רבה לשניכם! ג'ק ושאשא

ItayK
04-07-2015, 11:47
אותי מעניין לדעת עד כמה זה מאפשר מעבר הילוכים מהיר לעומת שימוש במצמד

Sent from my iPhone