מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : שתי פעימות מול ארבע פעימות בנסיעה בכביש

thekeeper
17-02-2016, 15:51
שלום לכולם, אני מנסה לעשות קצת סדר. יש לי קטמ 125 ואני מרוצה מכל רגע איתו.
בנסיעה על הכביש לכיוון השטח ובחזור יש שמועה שאומרת שצריך ״לפמפם״ בגז. אני מנסה כבר הרבה זמן להבין את הטענה הזאת.
מה ההבדל בין נסיעה בשביל לכביש? בשניהם הגז בערך באותו מצב. ברור שלא ניסע באופנוע כזה בכביש מהיר בפול גז אבל זה מגיע מהרבה שיקולים שלא קשורים לגז.. יש עוד שמועה על זה שאם נותנים לאופנוע לרוץ בירידה עם בלימת מנוע בלי גז זה יכול
לפגוע במנוע. שוב, גם בשטח עושים את זה. זה מרגיש כמו שמועות לא מבוססות ואשמח אם מישהו יעשה באמת סדר ויסביר לי את ההגיון מאחורי זה

JohnnyDee
17-02-2016, 18:29
השטח הוא דינאמי מאוד.
רוב הזמן אם אתה רוכב בשטח קצת טכני אתה תשים לב שהאופנוע לא נשאר על סל"ד מסויים להרבה זמן ועולה ויורד בהתאם לתוואי השטח.
בכביש אנשים נוטים להחזיק מצערת על מצב סטאטי ובסל"ד גבוהה.

doutsh
17-02-2016, 18:58
נתחיל בזה שבאמת אין הבדל בין שטח לכביש, ומה שיגרום נזק כאן יגרום נזק שם.
אם אתה נוסע על שביל בגז קבוע, זה זהה לנסיעה בגז קבוע בכביש. כנ"ל לגבי בלימת המנוע.
כמו שג'וני אמר, נסיעה בגז קבוע יותר מכמה שניות בשטח זה מצב די נדיר ולכן לרוב מדברים על זה בהקשר של נסיעה על כביש.

עבור שני המצבים (גז קבוע ובלימת מנוע) חשוב להבין שהשימון במנוע שתי פעימות מגיע מהדלק, בניגוד למנוע ארבע פעימות.

נסיעה בגז קבוע -
גז קבוע כשלעצמו לא עושה נזק. יש הרבה מנועי שתי פעימות שנוסעים בגז קבוע ופתוח ולא קורה להם כלום (מכסחת דשא, טיסן, אופנועי ראלי ישנים).
כל עוד יש מספיק דלק (ולכן שמן) במנוע, הכל בסדר.
הבעיה היא שאופנועי שטח לא מיועדים לכך, ולכן הקרבורטור שלהם לא מכוון בהתאם. הסכנה היא שיווצר מצב של תערובת ענייה (הרבה אוויר ומעט דלק) מה שגם יעלה את טמפרטורת המנוע וגם לא יאפשר שימון טוב והמנוע עלול להפגע.
בהאצה התערובת אמורה להיות מעט עשירה, מה שמקרר ומשמן את המנוע ושומר עליו.
אם היית יודע בוודאות שבמצב מצערת מסוים התערובת שלך עשירה היית יכול להשאר במצב הזה בנסיעת כביש. מאחר וזה לא המצב, מומלץ לשחק עם המצערת על מנת לא "להתקע" במצב של תערובת ענייה.

בלימת מנוע -
כאשר אתה סוגר את המצערת, מעט מאד תערובת (אוויר + דלק) נכנסת למנוע, המינימום ההכרחי כדי שהמנוע לא יכבה בסרק.
אם אתה מושך קלאץ', הבוכנה תאט לסל"ד סרק והכל בסדר.
אם אתה מנסה להשתמש בבלימת מנוע (מה שלא ממש עובד במנוע שתי פעימות קטן), הגלגל בעצם מאלץ את הבוכנה להמשיך להסתובב מאד מהר, אבל כאמור כמות הדלק שנכנסת קטנה וכמות השמן קטנה ממה שהמנוע היה רוצה בסל"ד הזה.

לסיכום, גם בכביש וגם בשטח לא מומלץ לרכב במצערת קבועה ולהשתמש בבלימת מנוע.

Tribalmistyc2
17-02-2016, 23:04
אתה טועה תערובת שמן לא שייכת לתערובת דלק אוויר,יחס שריפה טוב הוא להשאיר מעט תערובת אחרי הפעולה וזה בשביל הקירור,השימון התרחש קודם כשהתערובת נשאבה למנוע-לפני שזה נשרף.

הבעיה במצערת קבועה תלויה בסל"ד,בסל"ד גבוהה התערובת לא משתהה במנוע התחתון כי יש הפרש לחצים גדול בין הקראנקייס לצילינדר מה שמגביר שחיקה במיסבים של הקיסים מדובר בנזק לטווח ארוך ולא מיידי,ובנינו, מערכת שימון של מנועים כאלו זה לא בדיוק מערכת שימון גם ככה.

Tribalmistyc2
17-02-2016, 23:07
אגב לעניות דעתי מוטוקרוסים שמים 3 אחוז לליטר שזה דיי עשיר אז למה תערובת עניה?

doutsh
18-02-2016, 11:07
מסכים איתך לגבי הנזק במנוע תחתון בסל"ד גבוה. אני לא חושב שזה עומד בסתירה למה שאני אמרתי.

לא יודע לגבי אופנועי מוטוקרוס, אבל בקטמ 125 שהבחור שאל עליו, שמים 1.6% (או אולי 1.7%?).

בלי קשר, תערובת ענייה/עשירה מתייחס כמובן לתערובת דלק/אוויר ולא שמן/דלק (כמו שציינת וכמו שאני הדגשתי לאורך כל ההודעה שלי).
דווקא 3% שמן, אחוז גבוה יחסית, יגרור תערובת ענייה ולא עשירה.

Tribalmistyc2
18-02-2016, 11:23
הבעיה היא שאופנועי שטח לא מיועדים לכך, ולכן הקרבורטור שלהם לא מכוון בהתאם. הסכנה היא שיווצר מצב של תערובת ענייה (הרבה אוויר ומעט דלק) מה שגם יעלה את טמפרטורת המנוע וגם לא יאפשר שימון טוב והמנוע עלול להפגע.
בהאצה התערובת אמורה להיות מעט עשירה, מה שמקרר ומשמן את המנוע ושומר עליו.
אם היית יודע בוודאות שבמצב מצערת מסוים התערובת שלך עשירה היית יכול להשאר במצב הזה בנסיעת כביש. מאחר וזה לא המצב, מומלץ לשחק עם המצערת על מנת לא "להתקע" במצב של תערובת ענייה.
אני מדבר על הפסקה הזאת.
אין קשר בין תערובת של שריפה לבין תערובת של שמן.
אתה יכול להיות בתערובת שמן אופטימלית אבל בתערובת שריפה ענייה או עשירה - אין קשר בין הדברים.

בעניין המצערת - במנוע שמכוון אין חלק עני בסקאלה של המצערת,בכל מצב אתה תקבל תערובת שקרובה לאופטימלית לכן אין צורך לשחק בגז,למעט בלימת מצערת כמו שציינת וציינת נכון.

לעניין המצערת הקבועה - צודק,רק חידדתי את הנקודה אין סתירה.
אבל בגדול מנועים מתוכננים ליעוד מסוים ובגלל זה הגיוני שמנועים כאלו לא תוכננו למצערות קבועות,בניגוד למנוע טיסן או חרמש אבל זה ספקולציות ואת הגורם האמיתי כבר רשמתי.

נ.ב. למה 3% זה תערובת עניה?

doutsh
18-02-2016, 16:34
בפסקה הזו דיברתי על תערובת ענייה בהיבט דלק/אוויר שתגרום להתחממות. אפקט נוסף שאולי הוא פחות משמעותי הוא שבתערובת דלק/אוויר ענייה יש פחות דלק ולכן גם פחות שמן (עבור אותו אחוז שמן שערבבת בדלק) ולכן גם השימון יהיה פחות טוב ביחס לתערובת דלק/אוויר עשירה, מה שרק יגביר את אפקט החימום.
תערובת עשירה בדלק תקרר את המנוע וגם תכניס יותר שמן למנוע.

נכון, בקרבורטור מכוון אופטימלית השאיפה היא להיות ביחס נכון תמיד. אני לא חושב שזה אפשרי וזה בטוח לא נכון ברוב האופנועים שמסתובבים בשטח.

לגבי 3% שמן -
במנוע שתי פעימות תערובת דלק/אוויר היא בפועל תערובת שמן/דלק/אוויר.
על כל ליטר דלק שיכנס למנוע, בפועל רק 970 מ"ל הם דלק ו-30 מ"ל הם שמן ולכן ככל שאחוז השמן עולה יש פחות דלק ביחס לאוויר והתערובת נהיית ענייה.
כמובן שאם אתה שם תמיד 3% שמן והקרבורטור מכוון בהתאם, זה לא ישפיע, אבל אם המנוע מכוון ל1% ותשים 3%, תקבל תערובת קצת ענייה.

Tribalmistyc2
18-02-2016, 17:23
בפסקה הזו דיברתי על תערובת ענייה בהיבט דלק/אוויר שתגרום להתחממות. אפקט נוסף שאולי הוא פחות משמעותי הוא שבתערובת דלק/אוויר ענייה יש פחות דלק ולכן גם פחות שמן (עבור אותו אחוז שמן שערבבת בדלק) ולכן גם השימון יהיה פחות טוב ביחס לתערובת דלק/אוויר עשירה, מה שרק יגביר את אפקט החימום.
תערובת עשירה בדלק תקרר את המנוע וגם תכניס יותר שמן למנוע.

נכון, בקרבורטור מכוון אופטימלית השאיפה היא להיות ביחס נכון תמיד. אני לא חושב שזה אפשרי וזה בטוח לא נכון ברוב האופנועים שמסתובבים בשטח.

לגבי 3% שמן -
במנוע שתי פעימות תערובת דלק/אוויר היא בפועל תערובת שמן/דלק/אוויר.
על כל ליטר דלק שיכנס למנוע, בפועל רק 970 מ"ל הם דלק ו-30 מ"ל הם שמן ולכן ככל שאחוז השמן עולה יש פחות דלק ביחס לאוויר והתערובת נהיית ענייה.
כמובן שאם אתה שם תמיד 3% שמן והקרבורטור מכוון בהתאם, זה לא ישפיע, אבל אם המנוע מכוון ל1% ותשים 3%, תקבל תערובת קצת ענייה.

המושג תערובת ענייה אומר שהיחס נוטה לכיוון האוויר,מה שאומר שצריך להוסיף דלק או לצמצם אוויר.
במצב שבו נבחר לצמצם אוויר,אנחנו לא משפיעים על השמן כי לא שינינו את הכמות של הדלק ועדיין קיבלנו תערובת ענייה.

לגבי ה 3%,העלת נקודה מעניינת לא חשבתי על זה.
הנקודה הזו יכולה להתקיים רק אם שמן דוחה דלק ולעניות דעתי שמן דווקא מתמוסס בדלק.

JohnnyDee
18-02-2016, 19:35
טרייבל ואם זה כמו באפריליה שלי ויש מיכל שמן נפרד ומשאבת שמן?
האם שימון כזה עדיף משימון ישיר?
יש גם חיישן tps.

Tribalmistyc2
18-02-2016, 19:43
טרייבל ואם זה כמו באפריליה שלי ויש מיכל שמן נפרד ומשאבת שמן?
האם שימון כזה עדיף משימון ישיר?
יש גם חיישן tps.

השיטה שח המיקסר עדיפה על תערובת אבל פחות אמינה.