מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : אחת ולתמיד - יש צורך לחמם את הקטנוע/אופנוע בבוקר?

ktm690smc
14-07-2015, 14:39
1. שורש השאלה - יש צורך כן או לא?
2. למה? כמה זמן? דקה מספיק ואחר כך נסיעה התחלתית רגילה כדי לתת לו להגיע לטמפ' עבודה?
3. עוד שאלה מעניינת - אם מניעים וישר נוסעים, ללא חימום מינימלי - האם יש נזק רציני/בלאי למערכת?
בבקשה רק מי שמבין ויודע מכניקה שיענה. אין צורך להוסיף עננים על הנושא
מאנשים שלא מבינים בהנדסת מכונה כמוני.

תודה לעוזרים.

beeaaver
14-07-2015, 15:13
אחת ולתמיד אין צורך לחמם את המנוע בבוקר.
יש לנסוע במתינות בדקות הראשונות עד שהמנוע מגיע לטמפרטורת עבודה.
חימום בעמידה במקום אף מזיק יותר מחימום בנסיעה מתונה.

אתה שואל את השאלה כאילו שיש מחלוקת בעם על הנושא הזה,
למרות שכבר שנים ומאות הודעות בכל הפורומים המוטורים בארץ אומרים אותו דבר

erani99
14-07-2015, 16:41
ברור שיש מחלוקת.. עדיין !!!
ואפילו מכונאים מדופלמים יתווכחו בינם לבין עצמם כי המדע לא מדויק.
גילוי נאות - משתמש זה רוכב מ 93' ולו ידע בסיסי+ על מכונאות. מתעניין אבל לא מקצוען.
ולדעתי זו שאלה שפות"ח לא יקבל עליה תשובה חד-משמעית, כמו 100 מיליוני הדיונים על אותו נושא לפניו

beeaaver
14-07-2015, 16:48
המכונאים המדופלמים מוזמנים להתווכח עד מחר,
המלצת היצרנים היא חד משמעית וגורפת, להניע ולסוע. אלא אם אתה רוצה להראות לי user manual שטוען אחרת

Mark
14-07-2015, 16:57
על מושג שנקרא טמפ עבודה שמעת?
לבני אדם יש טמפ עבודה וגם למוע יש טמפ עבודה,בעצם לכל דבר בעולם יש טמפ עבודה,בולמים,בלמים קלאטץ' וכו'

Jack_R1
14-07-2015, 17:24
המלצת היצרנים היא חד משמעית וגורפת, להניע ולסוע. אלא אם אתה רוצה להראות לי user manual שטוען אחרת

רק טיפה דיוק - להניע, לתת לסל"ד להתיצב (לא משנה על איזה ערך) ואז לנסוע. בד"כ זה לוקח בין כמה שניות לחצי דקה.

פותח השרשור - "אחת ולתמיד" אפשר לענות על שאלות שיש להן תשובה מדעית. על השאלה הזאת אין תשובה מדעית, כי אף אחד לא ביצע ניסוי מדעי השוואתי שיכול לענות עליה, בין השאר כי הניסוי כזה שישאיר רק את זמן החימום להיות המשתנה היחיד לא כ"כ אפשרי במציאות.

beeaaver
14-07-2015, 17:26
אמת, תודה ג'ק על הדיוק.

הפלג הצפוני
14-07-2015, 21:13
וביתר דיוק:
הנע את המכונה,שים קסדה בקלוואסה,שים כפפות נגד שמש,משקפי שמש או גשם וסע לדרכך.
בזמן הזה המנוע יתאפס על עצמו.

Ami
14-07-2015, 21:30
לדעתי ולדעת הספר הטכני של האופנוע שלי לא צריך אבל צריך לנסוע מתון בהתחלה

Tribalmistyc2
14-07-2015, 22:54
1. שורש השאלה - יש צורך כן או לא?
2. למה? כמה זמן? דקה מספיק ואחר כך נסיעה התחלתית רגילה כדי לתת לו להגיע לטמפ' עבודה?
3. עוד שאלה מעניינת - אם מניעים וישר נוסעים, ללא חימום מינימלי - האם יש נזק רציני/בלאי למערכת?

העניין המרכזי זה השימון ולא החימום,אבל גם לחימום יש משמעות.
במנוע קר אין שמן,ז"א,שמן יש רק שרובו ירד לאגן ולמערכת השימון לוקח מספר שניות "לסגור מעגל",מאותה סיבה כדאי להמתין כמה עשרות שניות,כשהסל"ד מתייצב ורק אז להתחיל בנסיעה (איטית בלי להעמיס על המנוע עד שיהיה באזור טמפ' עבודה).
בעניין החימום - מנוע קר עובד על תערובת עשירה,פתיחת גז מיותרת מבזבזת דלק,מדללת את השמן בצילינדר ומזהמת את השמן באגן.
בגלל שהבוכנה מתרחבת מהר מהצילינדר עומס יכול להפגיש ביניהם וגם ליצור נזק נוסף שנובע ממרווחים לא נכונים בגלל הפרשי טמפ' בין מכלולים כאלה ואחרים.

nihrider
15-07-2015, 00:54
בעניין החימום - מנוע קר עובד על תערובת עשירה,.

למה מנוע קר עובד על תערובת עשירה?

ktm690smc
15-07-2015, 01:02
אחת ולתמיד אין צורך לחמם את המנוע בבוקר.
יש לנסוע במתינות בדקות הראשונות עד שהמנוע מגיע לטמפרטורת עבודה.
חימום בעמידה במקום אף מזיק יותר מחימום בנסיעה מתונה.

אתה שואל את השאלה כאילו שיש מחלוקת בעם על הנושא הזה,
למרות שכבר שנים ומאות הודעות בכל הפורומים המוטורים בארץ אומרים אותו דבר
את אותו הדבר? אותו הדבר?.... לא יודע באיזה "פורומים" אתה מסתכל, אבל אין תשובה חד משמעית לעניין הזה חד וחלק.
אז או שאתה עושה את עצמך או שאתה באמת לא יודע אבל.. זו מחלוקת גדולה בין רוכבים ומוסכניקים בתחום.
וכמו שכבר אמרו - לתת לסל"ד להתייצב ולא אפ אנד דאון עדיף מאשר לסובב את המצערת איך שהנעת את המנוע.
כן צריך לתת למערכת לעבוד קצת לפני נסיעה, זה לא אומר שצריך לתת לו יותר מ30-40 שניות ולא 2-3 דקות כמו שהייתי נותן.

אז הגענו לסיכום.. מניעים, מחכים פחות מדקה כדי לתת לסל"ד להתייצב על טור קבוע, נוסעים בהתחלה רגוע כדי לתת למערכת להתחמם
ומכאן השמיים הם הגבול..

תודה לכל העוזרים.

R86
15-07-2015, 01:16
את אותו הדבר? אותו הדבר?.... לא יודע באיזה "פורומים" אתה מסתכל, אבל אין תשובה חד משמעית לעניין הזה חד וחלק.
אז או שאתה עושה את עצמך או שאתה באמת לא יודע אבל.. זו מחלוקת גדולה בין רוכבים ומוסכניקים בתחום.
וכמו שכבר אמרו - לתת לסל"ד להתייצב ולא אפ אנד דאון עדיף מאשר לסובב את המצערת איך שהנעת את המנוע.
כן צריך לתת למערכת לעבוד קצת לפני נסיעה, זה לא אומר שצריך לתת לו יותר מ30-40 שניות ולא 2-3 דקות כמו שהייתי נותן.

אז הגענו לסיכום.. מניעים, מחכים פחות מדקה כדי לתת לסל"ד להתייצב על טור קבוע, נוסעים בהתחלה רגוע כדי לתת למערכת להתחמם
ומכאן השמיים הם הגבול..

תודה לכל העוזרים.

על איזה אופנוע מדובר???
כי לפי הניסיון המועט שלי,יש אופנועים שלוקח להם 2-3 דקות להתייצב על סל"ד עבודה ויש כאלה שבין רגע
בכל אופנוע זה שונה,גם לגבי זמן הגעה לטמפרטורת עבודה.

א הזקן
15-07-2015, 08:10

ממידע פנימי: ההמלצה הזו נובעת מתקני זיהום אוויר. כשהמנוע והקטליזטור קרים גזי הפליטה יותר "מלוכלכים". מכיוון שהתקנים מדברים על זיהום לקילומטר היצרנים חייבים לכתוב בהוראות להתחיל לנסוע מיד.

מבחינת המנוע - יש עניין של שימון (חלק גדול מהבלאי של מנוע מגיע מהנעות, בהן המנוע עובד מספר סיבובים למעשה ללא שימון) ועניין של התפשטות תרמית: לא כל החלקים מתחממים באותה מהירות ולכן לא כולם מתרחבים באותו קצב ונוצרות "חוסר התאמות".

לדעתי הנכון הוא להניע ולעמוד חצי דקה עד דקה (השימון כבר תקין, המנוע התחמם מעט) ואז להתחיל לרכב עם כמה שפחות אימוץ המנוע עד הגעה לטמפרטורת עבודה.

beeaaver
15-07-2015, 09:19
ממידע פנימי: ההמלצה הזו נובעת מתקני זיהום אוויר. כשהמנוע והקטליזטור קרים גזי הפליטה יותר "מלוכלכים". מכיוון שהתקנים מדברים על זיהום לקילומטר היצרנים חייבים לכתוב בהוראות להתחיל לנסוע מיד.

ההוראה (להניע ולסוע) קיימת גם בכלים ללא ממיר קטליטי וגם בכלים שיוצרו מלפני שיצאו תקנות זיהום האויר האירופאיות שאנחנו מכירים היום.

מבחינת המנוע - יש עניין של שימון (חלק גדול מהבלאי של מנוע מגיע מהנעות, בהן המנוע עובד מספר סיבובים למעשה ללא שימון) ועניין של התפשטות תרמית: לא כל החלקים מתחממים באותה מהירות ולכן לא כולם מתרחבים באותו קצב ונוצרות "חוסר התאמות".

מנוע שנוסע בצורה תדירה, ולא עומד תקופות ארוכות, השימון בו הוא כמעט מידי.
לחץ שמן נבנה תוך פחות משניה (ראה נורת לחץ שמן בכלי שלך) וזרימת השמן במנוע תקינה תוך מספר סיבובים בודד. אין צורך "להביא" את השמן לאיזורים מרוחקים, ישנו שסתום אל חזור שדואג שהשמן ישמר בהם.

לדעתי הנכון הוא להניע ולעמוד חצי דקה עד דקה (השימון כבר תקין, המנוע התחמם מעט) ואז להתחיל לרכב עם כמה שפחות אימוץ המנוע עד הגעה לטמפרטורת עבודה.
אני מניע שם קסדה ולדרך..

R86, כלים שלוקח להם 2-3 דקות להתייצב פשוט לא מכוונים, זו לא התנהגות תקינה בשום צורה. בכל מקרה אם המנוע מגיב לגז, מבחינתי אפשר לסוע. לא רואה סיבה לעשות לו בייביסיטר במקום.

מכונאים (מוסכניקים) כמו כל אוכלוסיה, יש בינהם חברה חכמים ומוכשרים, יש בינהם טיפשים שניזונים מאגדות אורבניות ובטוחים שהם יודעים יותר טוב מהיצרן, העובדה שיש ויכוח בין מכונאים על הנושא הזה (ועוד נושאים טריוויאלים אחרים) היא טיבעית לחלוטין

Tribalmistyc2
15-07-2015, 11:29
לחץ שמן נבנה תוך פחות משניה (ראה נורת לחץ שמן בכלי שלך) וזרימת השמן במנוע תקינה תוך מספר סיבובים בודד. אין צורך "להביא" את השמן לאיזורים מרוחקים, ישנו שסתום אל חזור שדואג שהשמן ישמר בהם.

חיישן לחץ שמן לא מעיד שום דבר על מילוי המרווחים בשמן על מנוע מרוקן.

Tribalmistyc2
15-07-2015, 11:30
למה מנוע קר עובד על תערובת עשירה?

כי קשה יותר לאדות את הדלק כשהוא נפגש עם מתכת קרה ודרוש יותר דלק.

beeaaver
15-07-2015, 11:31
חיישן לחץ שמן לא מעיד שום דבר על מילוי המרווחים בשמן על מנוע מרוקן.

אמת, קראת את כל ההודעה או רק את השורה על החיישן?
מה הקשר עכשיו מנוע מרוקן?

Tribalmistyc2
15-07-2015, 11:34
לחץ שמן נבנה תוך פחות משניה (ראה נורת לחץ שמן בכלי שלך) וזרימת השמן במנוע תקינה תוך מספר סיבובים בודד. אין צורך "להביא" את השמן לאיזורים מרוחקים ,[/B] ישנו שסתום אל חזור שדואג שהשמן ישמר בהם.

אני לא מבין אם להגיב בצורה מתלהמת גורם לך להרגיש יותר מבין אבל כן,קראתי את ההודעה שלך.
נסה לזכור מה אתה רושם.

beeaaver
15-07-2015, 11:36
לא מתלהם, פשוט לא מבין למה אתה מתפלפל על מנוע מרוקן משמן כאשר בפירוש ציינתי בתחילת ההודעה שלא מדובר בכזה.

אז המנוע לא מרוקן, ההפך, כל (או לכל הפחות רוב) המעברים מלאים בשמן, תוך סיבובים בודדים מרגע מתן סטרטר יש לחץ שמן תקין, יש שמן בכל מקום והמנוע מוכן לעבודה.

Tribalmistyc2
15-07-2015, 11:38
מנוע מרוקן משמן הכוונה למנוע שעמד לילה שלם.
ציטטתי את מה שדיברתי עליו בהודעה מעליך.

beeaaver
15-07-2015, 11:43
מנוע מרוקן משמן הכוונה למנוע שעמד לילה שלם.

חלילה, זה פשוט לא נכון. מנוע לא מתרוקן משמן מעמידה של לילה, מרבית המעברים מלאים בשמן. ישנו שסתום אל חזור ולעיתים אף יותר מאחד בדיוק למטרה הזו.

Tribalmistyc2
15-07-2015, 11:51
חלילה, זה פשוט לא נכון. מנוע לא מתרוקן משמן מעמידה של לילה, מרבית המעברים מלאים בשמן. ישנו שסתום אל חזור ולעיתים אף יותר מאחד בדיוק למטרה הזו.
אני לא יודע מה זה שסתום אל חזור,יכול להיות שאני לא מכיר או שאתה מבלבל בין שסתום by pass שלא שייך לעניין הזה.
בכל אופן,גם אם אני לא מכיר זו לא מערכת סטנדרט במנועים - אישית עדיין לא נתקלתי בה,השמן יורד לאגן והמנוע מרוקן בהחלט.
שמנים מודרניים מהונדסים להשאיר מעטפת דקה על החלקים בדיוק מהסיבה הזו.

אז המנוע לא מרוקן, ההפך, כל (או לכל הפחות רוב) המעברים מלאים בשמן, תוך סיבובים בודדים מרגע מתן סטרטר יש לחץ שמן תקין, יש שמן בכל מקום והמנוע מוכן לעבודה.
המנוע מוכן להתעורר,עד לעבודה יש עוד זמן.
אם אתה חושב שמנוע שבו כבתה נורת לחץ שמן מוכן לעומס אתה טועה וכשאני אומר עומס אני אומר תחילת נסיעה,זה נכון שהמנוע לא ייתפגר מזה אבל זה בהחלט לא מומלץ אם אתה אוהב את הכלי שלך.
זה דבר ידוע שרצוי לתת למנוע לקום "יקיצה טבעית" בגלל שזה אזור זמן רגיש מבחינת בלאי.

uriar
15-07-2015, 12:36
כולכם טועים. חובה לחמם את המנוע בתחילת הנסיעה אבל - את החימום יש לעשות בנסיעה.

מ.ש.ל.

ktm690smc
15-07-2015, 14:56
לא מתלהם, פשוט לא מבין למה אתה מתפלפל על מנוע מרוקן משמן כאשר בפירוש ציינתי בתחילת ההודעה שלא מדובר בכזה.

מתגובתך הראשונה עד עכשיו אתה מגיב ודן איתנו בנושא בתקיפות והתלהמות. זה לא עושה לך יותר גדול ולא משכנע אף אחד שאתה צודק רק כי אתה "צועק" את זה.

beeaaver
15-07-2015, 14:59
זה לא עושה לך יותר גדול
ברור שכן, תנסה זה עובד. בישראל שומעים רק את זה שצועק, נבדק והוכח. אפילו מכונאים מדופלמים מתווכחים ככה.

ktm690smc
15-07-2015, 17:28
ברור שכן, תנסה זה עובד. בישראל שומעים רק את זה שצועק, נבדק והוכח. אפילו מכונאים מדופלמים מתווכחים ככה.
מה שתגיד חבר...

על איזה אופנוע מדובר???
כי לפי הניסיון המועט שלי,יש אופנועים שלוקח להם 2-3 דקות להתייצב על סל"ד עבודה ויש כאלה שבין רגע
בכל אופנוע זה שונה,גם לגבי זמן הגעה לטמפרטורת עבודה.
מדובר באופנוע שהכינוי שלי נקרא על שמו.

JohnnyDee
15-07-2015, 20:51
הטייפון אצלי מניע צ'יק צ'ק ומתייצב תוך 15-30 שניות.
האפריליה לעומתו מבקשת צ'וק פתוח עד הסוף,קיק אחד מניעה, עכשיו לחכות 10 שניות.
סוגר צ'וק לחצי, מפמפם גז עוד חצי דקה בערך.
סוגר צ'וק לגמרי והכלי יציב.
2 דקות בערך עד שהאפריליה מתייצבת.
שניהם 2 פעימות ואני יודע שחשוב לחמם טוב, במיוחד בימים קרים.

ItayK
15-07-2015, 22:04
הטייפון אצלי מניע צ'יק צ'ק ומתייצב תוך 15-30 שניות.
האפריליה לעומתו מבקשת צ'וק פתוח עד הסוף,קיק אחד מניעה, עכשיו לחכות 10 שניות.
סוגר צ'וק לחצי, מפמפם גז עוד חצי דקה בערך.
סוגר צ'וק לגמרי והכלי יציב.
2 דקות בערך עד שהאפריליה מתייצבת.
שניהם 2 פעימות ואני יודע שחשוב לחמם טוב, במיוחד בימים קרים.

אפריליה כמו גם הGS ז״ל שלי. חייב לפתוח צ׳וק ולתת לו דלק כדי לחמם אותו. אח״כ מוריד צ׳וק ומחכה שהסלד יתייצב על 1. אם לא הייתי פועל כך, המנוע היה קר ולא סוחב. נחנק.

Sent from my iPhone

R86
15-07-2015, 22:09
מה שתגיד חבר...

מדובר באופנוע שהכינוי שלי נקרא על שמו.

כן הבנתי באיזה אופנוע מדובר אבל:
בr צריך לפתוח צ'וק מלא,לחכות 20 שניות לסגור חצי צ'וק ולהשאיר פתוח לדקה ואז הוא מתייצב ואפשר להוריד צ'וק.
בהארלי (ספורסטר 1200 ישן) פותחים צ'וק ברז דלק ושתי משיכות גז קלות,חצי סטרטר,עדר סוסים ואפשר לסגור צ'וק.
ובxt600 לוקח 3 דקות עד להתייצבות מלאה.
כולם מכוונים שעון.
אז למה לכל אחד לוקח זמן שונה מהשני???
אתה דיברת באופן כללי וזה לא דבר נכון לעשות בסוגיות שכאלו (כמו מה הצמיג הכי טוב{תלוי באופנוע})

Jack_R1
16-07-2015, 01:11
אני לא יודע מה זה שסתום אל חזור,יכול להיות שאני לא מכיר או שאתה מבלבל בין שסתום by pass שלא שייך לעניין הזה.
בכל אופן,גם אם אני לא מכיר זו לא מערכת סטנדרט במנועים - אישית עדיין לא נתקלתי בה,השמן יורד לאגן והמנוע מרוקן בהחלט.
שמנים מודרניים מהונדסים להשאיר מעטפת דקה על החלקים בדיוק מהסיבה הזו.

זה יכול להיות בפילטר, וזה לא BYPASS VALVE.
http://www.freeasestudyguides.com/oil-pressure-relief-valve-function.html

א הזקן
16-07-2015, 08:18
בבקשה להרגיע, ילדים. מדובר כאן על עניין טכני ואין שום צורך בהתלהמות.

אני חושב שכולנו מסכימים שלמנוע "הכי טוב" (מינימום בלאי שנגרם) לעבוד בטווח טמפרטורות העבודה כשלחץ השמן בטווח התקין והשמן ממלא את כל המעברים וזורם. השאלה היא איך להגיע לתנאים הללו במינימום בלאי. אני חושש שאין לכך תשובה כללית.

ברור שמנוע מתחמם מהר יותר תחת עומס. ברור גם שעבודה בעומס מחוץ לטמפרטורת העבודה גורמת לבלאי מואץ. מהלך החימום האופטימלי, זה שיביא את המנוע לטמפ. עבודה במינימום בלאי שונה ממנוע למנוע ותלוי בהרבה גורמים כגון קיבול החום של המנוע, הטולרנסים הקיימים לעומת המתוכננים וכו'.
גם עניין ההגעה לשימון אופטימלי יהיה שונה ממנוע למנוע, תלוי בגודל ואורך מעברי השמן, בסוג השמן, במצב המנוע וכו'.

לכן, אין לשאלה בכותרת תשובה כללית וחד-משמעית. מי ש"מרגיש" את המנוע ינהג לפי הרגשתו. מי שלא, שיעשה "מה בראש שלו" (למשל, לעקוב אחרי הוראות יצרן).

שני דברים קטנים נוספים: מכיוון שאין כאן שום דבר מוחלט אמירה כמו של יורי "כולכם טועים" אינה משרתת שום מטרה מלבד הלהטת הרוחות.

ל-beeaaver – אני לא ידע עד לאן מגיע הידע ההיסטורי שלך, אבל אני נהגתי על רכבים בהם הוראות היצרן היו לחמם מנוע לפני שיוצאים לדרך. ובהקשר הזה – הוראות יצרן הן פשרה פונקציונלית בין הדרישות הטכניות לאינטרסים של מערכת השיווק. כך שאם אתה מבין מה שאתה עושה, מותר (ואף רצוי לפעמים) לסטות מהוראות יצרן.

doutsh
16-07-2015, 10:31
מכונאי על שלא נזכיר את שמו (טוב, זה אביעד) אומר שזמן החימום הוא "זמן כפפות".
כלומר:
- התלבש וחבוש קסדה.
- הנע את האופנוע
- לבש כפפות
- סע לשלום, כאשר בדקות הראשונות סע בעדינות ולאחר התחממות המנוע עבור לרכיבה רגילה.

nihrider
16-07-2015, 10:39
ומה עושים המסכנים שהאופנוע שלהם לא מניע כשהסטנד למטה?

Jack_R1
16-07-2015, 11:07

מבטלים את חיישן הרגלית ומנסים לזכור לא להשאיר אותה למטה כשמתחילים לנסוע.

beeaaver
16-07-2015, 11:44
שאלה לכל המחממים במקום בגלל שהכלי לא מחזיק בלי צ'וק:

כל מערכת הזרקה מעשירה את התערובת כאשר המנוע קר, גם בנסיעה.
במקום לשבת ולהסתכל על הכלי מטרטר 3 דקות עם צ'וק, למה לא לסוע חצי דקה עם צ'וק מעט פתוח ואז לסגור?
הייתי עושה כך תמיד בפיאט אונו שלי בבקרים קרים מאוד..

JohnnyDee
16-07-2015, 12:39
וואו אין לך מושג כמה זה "מרגיש" לא טוב באפריליה שלי..
אני מעדיף לתת לה להתייצב כרגיל.
ניסיתי כמה פעמים ככה בעבר, לפתוח צ'וק, לנסוע ואז לסגור באמצע.
המנוע לא נשמע טוב כעושים את זה, כמו שא הזקן רשם, הכל ברגש.
שומעים את המנוע, נותנים גז ממש עדין ושומעים\רואים שהטורים יורדים חלק.
א יצא באמת זקן חכם.
ממש ככה, מרגישים את האופנוע כשהוא מוכן.

Yigal
19-07-2015, 21:15

מרימים את הסטנד... בשביל מה יש רגליים?!

אני מתיישב, מניע, שם כפפות ונוסע לשלום.