מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : gs500 נכבה בסרק (כ"ע)

jkob.s
15-09-2016, 06:59
הי, אני סטודנט (תפרן משהו) שכבר הרבה זמן חלם להכנס לעולם הרכיבה.
אתמול במזל טוב, רכשתי את הכלי הראשון שלי, ובמטרה להשאר איתו כמה שנים טובות.

הרכש החדש (ויש שיטענו ישן) הוא סזוקי GS500 שעל הכביש כבר מ98.
הכלי נרכש בהתאם לתקציב, ומצבו לא מזהיר במיוחד (יד 20)

ולשאלות
המנוע לאחר ההנעה לא מצליח להשאר על סלד סרק. כלומר, אם אני על ניוטרל, המנוע נכבה.
האם זה עניין של כיוון במנוע? מה אפשר לעשות בנידון?
כמו כן, אני גם לא יכול לגלוש עם האופנוע. (להכנס להילוך ראשון מבלי לתת גז)

שמן חדש, צמיגים במצב טוב, שרשרת שומנה. מה אני צריך לעשות בשביל התחזוקה? בהתחשב שהבעלים הקודמים לא עשה כלום.

הסיבה שרכשתי כלי כבד יחסית היא בשביל נסיעות ארוכות (300 ק"מ בערך)
מאחר והכלי עם קרור אוויר, אני מפחד מהתחממות מנוע. ומשום מה אין לכלי נורת חום מנוע.
איך אני יכול להתקין מד טמפרטורה? כלומר גשש וצג בקוקפיט.

חשוב לי להדגיש. אני בלי ידע טכני בעולם המנועים, אך יש לי ידיים טובות, ואני מתכוון לעשות את כל הטיפולים ותיקונים בעצמי.
בתודה מראש, יעקב.

strelok89
15-09-2016, 07:28
ברוך הבא לפורום הטכני ,
בפורום יש חשיבות גדולה לכותרת תקינה ועינינית שמכילה גם דגם אופנוע.
"בעיות טכניות ב.... " זו כותרת לא עינית ,להבא תקפיד על כותרת תקינה.

ועכשיו תתחיל מבדיקות פשוטות, קרבורטור תקין?
2 הצלינדרים עובדים?
פילטר אוויר תקין?
סדקים וקרעים בצינורות אוויר?

Sent from mTalk using windows 10 mobile

jkob.s
15-09-2016, 07:55
הכל תקין למיטב הבנתי.
נסעתי עם האופנוע כ160 ק"מ. האופנוע נוסע חלק, ולא מורגשת שום בעיה.

אגב, המנוע נכבה בסרק רק ב10 דקות הראשונות להפעלתו.

strelok89
15-09-2016, 08:05
יש לך צוק אתה משתמש בו?

jkob.s
15-09-2016, 08:31
בהנחה.
לפתוח אותו גם שאני מגיע לרמזור?

jkob.s
15-09-2016, 08:31
בהנעה *

R86
15-09-2016, 08:39
לא
פותח צ׳וק->מניע->משאיר צ׳וק פתוח ולא נוגע בגז->לא עומד על טורים? נכבה?

jkob.s
15-09-2016, 08:43
עומד על טורים.

R86
15-09-2016, 09:35
אוקיי
נותן לו להתחמם ואז מוריד צ׳וק?

jkob.s
15-09-2016, 09:42
2 דקות, ואז מוריד ומתחיל בנסיעה.

jkob.s
16-09-2016, 06:07
ומה לגבי מד חום?
קיימת אפשרות להשיג מד חום עם צג? מניח בטווח של 50-200 מעלות?

strelok89
16-09-2016, 06:11
כניראה אתה פשוט סוגר מוקדם מידי צוק זה הכל. ואין מד חום כי זה לא רלוונטי

Tribalmistyc2
16-09-2016, 09:08
יכול להופיע בגלל מצערות לא חופפות,לכלוך במעברים,ברגי פיילוט לא מסונכרנים,הצפה באחד או בשני הקרבורטורים - גבהיי מצופים לא מכוונים\שסתומי מצופים דפוקים,מצופים מחוררים וכו
מנוע ששורף שמן ומציף את המצתים גם יכול להיות וכן מרווחי שסתומים נמוכים מידיי.

תתחיל מלכוון סלד סרק על מנוע חם ולראות אם המניפולדים שלמים ולא סדוקים,תבדוק גם מה מצבו של המסנן אוויר.

בקשר לקירור - בנסיעה רציפה הקירור אופטימלי כל עוד שהתערובת נכונה והפלאגים מתאימים,אתה צריך לדאוג מהפקקים.

קיים מד חום לקירור אוויר אבל זה מיותר כי בגדול אין לו על מה לשמור בגלל שאין באמת מערכת קירור.

jkob.s
30-09-2016, 18:48
המון תודה חברים!
הגיע אלי חבר שמבין קצת באופנועים, הקשיב למנוע, ולטענתו הכל נשמע כמו שצריך:)
ואני אכן סוגר את הצוק מוקדם ממה שצריך.

אני מעדיף שלא לפתוח עוד שרשור, לכן אמשיך עם השאלות כאן (מנהל, תקן אותי אם זה לא רצוי)

נסעתי עם האופנוע לאילת, והחיוך לא ירד מהפרצוף כל הנסיעה. אבל כל הזמן חששתי שאני מאמץ את המנוע יותר מדי.
מבחינת שיוט לטווח ארוך (100-400 ק"מ) על כמה סל"ד אני יכול לנסוע? כלומר מהירות שתשמור על חיי המנוע.
ומבחינת נסיעה חסכונית ככל האפשר, מה הסל"ד המומלץ? (אצלי באופנוע, 5K סל"ד = 100 קמ"ש)
בדרך לאילת לא עברתי את ה100 קמ"ש...

וכמובן תודה לעונים.

Jack_R1
30-09-2016, 19:58
2 דקות, ואז מוריד ומתחיל בנסיעה.

טעות שלך.
תתחיל בנסיעה עם הצ'וק ואחרי כמה דקות תוריד את הצ'וק כשהמנוע פועל נקי גם בלעדיו.
אין שום צורך לעמוד במקום כשהצ'וק דלוק, זה מאט את החימום ולא מועיל בכלום.

אין מהירות ש"שומרת על חיי המנוע". אל תתקרב לתחום האדום.

jkob.s
30-09-2016, 20:09
jack, אין הבדל בין נסיעה על 5.5K או על 6.5K מבחנת חיי מנוע? (מופתע, כנראה בגלל שכל הניסיון שלי ברכבים מגיע ממסחרית דיזל)

Jack_R1
30-09-2016, 20:12
אין שום הבדל שתוכל לכמת אותו ולקבוע איזשהו סף לגבי כל דבר שהוא. ההבדל בצריכת הדלק נובע מהתנגדות האויר בעיקר, מתי זאת הופכת למשמעותית ומתי מתחיל להיות אכפת לך - אלה לא שאלות טכניות והתשובה אליהן היא סובייקטיבית.

יש 2 עקרונות קצת סותרים בנושא:
א) ככל שהסל"ד יותר גבוה לאותו הילוך, משקל ושאר התנאים, כך המאמץ על המנוע גדל. אין שום סף שמתחתיו המאמץ "לא מורגש" ומעליו המאמץ "כן מורגש".
ב) אם המנוע לא מתאמץ כלל והבעירה שלו לא אפקטיבית לאורך זמן, הוא צובר פיח ויעילותו יורדת.

jkob.s
30-09-2016, 20:15
החכמתי. תודה ושבת שלום!

Jack_R1
30-09-2016, 20:17
קצת ערכתי את התשובה למעלה. שבת שלום.

TundraOG
03-10-2016, 02:52
עצה קטנה - בנסיעות ארוכות תדאג לא להשאיר את המנוע באותו הסל"ד לזמן ממושך על מנת לתת לחלקים במנוע להתחמם/להתקרר בצורה ראויה.
תתחיל לדוגמא בשיוט רגוע על הילוך שישי ב-120 על 6 אלף סל"ד, לאחר 80-100 ק"מ תעבור לחמישי ב-6 וחצי-7 אלף סל"ד.

מבחינת עבודת מנוע אצלי העניינים מאוד רגועים עד 6 אלף סל"ד ומשם זה "מצב ספורט" שהמנוע מתחיל להתעורר לחיים ובמידה ואני רוצה לרכב מעט ספורטיבי אזור ה-7 אלף נותן תחושה נהדרת. מעל 8 אלף מעולם לא עליתי כדי לא לאמץ את המנוע הישן.

ובחירה מצויינת לאופנוע. אני רוכב על אחד כבר כ-4 חודשים וזה פשוט סוס עבודה שיקח אותך לכל מקום, בתנאי שאתה לא מזניח אותו כמובן.

yotams4
03-10-2016, 04:18
הגזמה לא לעלות מעל 8. במנוע תקין אין שום בעיה.

Jack_R1
03-10-2016, 20:46
עצה קטנה - בנסיעות ארוכות תדאג לא להשאיר את המנוע באותו הסל"ד לזמן ממושך על מנת לתת לחלקים במנוע להתחמם/להתקרר בצורה ראויה.
תתחיל לדוגמא בשיוט רגוע על הילוך שישי ב-120 על 6 אלף סל"ד, לאחר 80-100 ק"מ תעבור לחמישי ב-6 וחצי-7 אלף סל"ד.

מבחינת עבודת מנוע אצלי העניינים מאוד רגועים עד 6 אלף סל"ד ומשם זה "מצב ספורט" שהמנוע מתחיל להתעורר לחיים ובמידה ואני רוצה לרכב מעט ספורטיבי אזור ה-7 אלף נותן תחושה נהדרת. מעל 8 אלף מעולם לא עליתי כדי לא לאמץ את המנוע הישן.

אין שום סיבה לעקוב אחרי העצה הזאת, אם כבר, מומלץ מאוד שלא לעשות כך - זה מזיק לכיס (דלק) ולא מועיל לשום דבר אחר. אין שום חלקים שצריכים להתחמם\להתקרר שסל"ד קבוע מזיק להם או מפריע להם להתחמם בכל צורה שהיא.

העצה הזאת נכונה אך ורק בזמן הרצה (ואני מניח שזה הגיע למייעץ עצמו בצורה כזאת, או ישירות או "יד שניה" ומישהו - הוא או מי שסיפר לו - פשוט לא הבין את משמעות העניין). בהרצה צריך לקחת את זה לאקסטרים ובכלל לא להישאר לאורך זמן על אותו הסל"ד וגם לא על אותו ההילוך, אלא כל הזמן להחליף את העומס. אין שום סיבה שבעולם שתעשה את זה למנוע שכבר מזמן עבר את ההרצה.

אם כבר, הנסיעה הנכונה היא החסכונית ביותר - הסל"ד הכי נמוך וההילוך הכי גבוה שבו המנוע סוחב טוב, לא מקרטע והשסתומים לא "מצלצלים" (כל זה כשכבר בחרת את המהירות הרצויה ואתה פשוט מתאים את ההילוך הנכון). אין שום בעיה להישאר בסל"ד קבוע גם לאורך מאות קילומטרים (אם היה בכלל אפשרי).

וכן, כמו שכתבו, אין שום בעיה "לאמץ" מנוע תקין, ואין שום גבול שמעליו זה "מאמץ" ומתחתיו זה "לא", הכל הרגשות סובייקטיביות.

jkob.s
05-10-2016, 03:20
אז בעיקרון, אימוץ המנוע תלוי במצערת ולא בסל"ד. (מקווה שהבנתי נכון)
המון תודה אנשים!

strelok89
05-10-2016, 07:01
הבנתה נכון ההגיון נורא פשוט.
יותר מצערת-יותר דלק-יותר פיצוץ-יותר לחץ וכוח ומאמץ.
אתה רוצה ליסוע במצערת הנמוכה ביותר האפשרית מבלי לצלצל.
עכשיו אם ליסוע בחמישי ו30% מצערת או 4 יותר סלד ו 10% מצערת ה4 חסכוני יותר ומאמץ פחות מהסיבה שרשמתי למעלה.

Jack_R1
06-10-2016, 11:34
רק הבהרה קטנה - המאמץ הנקודתי של המנוע בכל פעימת כח הוא כמעט נטו מצערת, אבל צריכת הדלק היא מצערת * סל"ד * פקטור משתנה (גאומטריית יניקה\פליטה, פעולת השסתומים בסל"ד נתון וכו'). הפקטור קשה מספיק כדי שלא ניתן יהיה לקבוע חד-חד-ערכית את צריכת הדלק לכל מקרה נתון, אלא רק למקרים קיצוניים, כפי שסטרלוק הביא למעלה, עם הבדלים של עשרות אחוזים (לא בטוח כמה מקרים כאלה יתרחשו). לרוב, בגלל שההילוכים די צמודים, המעבר מהילוך להילוך לא ישחרר מספיק מהמצערת כדי לפצות על הסל"ד שיתווסף.