מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : החייאת מצבר

goneni5
31-10-2016, 23:16
אז המצבר מת, קניתי מטען מצבר והטענתי והחזיק חודשיים-שלוש. אחרי עוד טעינה החזיק חודש. אחרי זה שבוע. ועכשיו מת כמעט לגמרי. יש מה לעשות ? המצבר של שנפ 6 אמפר. אטום. הבנתי שאולי אפשר לפתוח ולהוסיף מים מזוקקים, אם מישהו מבין אשמח לעצה.

שאלה נוספת, האם אפשר לשים מצבר 7אמפר בקטנוע שמיועד להיות עם 6 אמפר ?

תודה למשיבים

Jack_R1
31-10-2016, 23:21
אטום מים או אטום חומצת ג'ל?

אם זה מים - אפשר לנסות להוסיף, אולי יחיה, אולי לא. זה תלוי במצב פלטות המתכת - הן מתבלות עם הזמן וקורסות, וכשזה המקרה - אין מה לעשות, המצבר מת. בגלל זה יש אורך חיים למצברים.

אם זה אטום ג'ל - עד כמה שאני זוכר, חבל על הזמן.

אין בעיה להחליף 6 אמפר-שעות ב-7 אמפר-שעות (שזה לא אמפר - 6A - אלא 6Ah - דברים שונים, אחד מודד זרם, אחד מודד קיבול אנרגיה).

נ.ב. למה אופטופיק? זה שייך לפורום הטכני ולשם אני גם מעביר את זה.

nihrider
31-10-2016, 23:37
איזה מטען מצברים יש לך?
יש כאלה שמיועדים להחייאת מצברים גמורים

למשל לזה יש מצב recond:
http://www.ctek.com/cy/en/chargers/MXS%205.0

(http://www.ctek.com/cy/en/chargers/MXS%205.0)

goneni5
01-11-2016, 00:39
במטען הזה אני משתמש. שכחתי לציין שההטענות האחרונות הגיעו למאה אחוז ממשהו כמו אפס בשעתיים וחצי. אמור לקחת 9-10 שעות. אז אולי זה אומר שהוא איבד מהיכולת שלו-CAPACITY.
אני לא מבין במצברים- חרוט עליו מלמעלה 11-12, כתוב שיש בו חומצה גופריתית.
המצבר הזה לפי מספר הדגם שרשום tyx7a bs
http://www.schnapp.co.il/?CategoryID=168&ArticleID=170

nihrider
01-11-2016, 00:53
ניסית מצב recond?

goneni5
01-11-2016, 01:35
לא שמתי לב לדגם ששלחת, זה הדגם של המטען שיש לי http://www.e-shetach.co.il/pl_product~3194~16~127.htm
כנראה השקעתי בדגם הלא נכון.

יש מה לעשות מעבר לזה?

Max
01-11-2016, 04:45
אז המצבר מת, קניתי מטען מצבר והטענתי והחזיק חודשיים-שלוש. אחרי עוד טעינה החזיק חודש. אחרי זה שבוע. ועכשיו מת כמעט לגמרי. יש מה לעשות ? המצבר של שנפ 6 אמפר. אטום. הבנתי שאולי אפשר לפתוח ולהוסיף מים מזוקקים, אם מישהו מבין אשמח לעצה.

שאלה נוספת, האם אפשר לשים מצבר 7אמפר בקטנוע שמיועד להיות עם 6 אמפר ?

תודה למשיבים

ישנה סיבה מיוחדת שגורמת לצורך בטעינה חוזרת? "
קניתי מטען מצבר והטענתי והחזיק חודשיים-שלוש"
בהנחה שאתה עושה שימוש מידי פעם בקטנוע לא אמורה להיות בעיה מלכתחילה...אלא אם כן, ישנה צריכת זרם גם כאשר הוא כבוי/מערכת טעינה שאינה טוענת מלכתחילה/מצבר עייף.

Jack_R1
01-11-2016, 07:50
יש מה לעשות מעבר לזה?

כשאתה בודק את המצבר - איך אתה בודק אותו? ע"י הנעה של הקטנוע בעזרתו?
יכול להיות, בהמשך לדבריו של מקס, שהבעיה מסתתרת בקטנוע ולא במצבר.
יש מכשירים שמאפשרים לבדוק את המצבר בעומס. אחרי טעינה מלאה, קח אותו למוסך \ חנות מצברים \ חנות חלפי רכב שבודקת מצברים ותבקש למדוד. אם תהיה נפילת מתח גדולה בעומס - אז המצבר כנראה גמור. אם לא תהיה - אז צריך להבין יותר מה קורה בקטנוע, יכול להיות שהסטרטר דורש החלפת פחמים (בקושי מסתובב, גם כשהמצבר ממש טוב), יכול להיות שהוא נפרק מהר מאוד, יכול להיות שמערכת הטעינה לא טוענת יותר ואז הקטנוע בעצמם עובד על מצבר בלבד. כשאתה מחבר את המצבר לקטנוע אחרי בדיקה כזאת - תניע ותבדוק עם רב-מודד את הטעינה על הדקי המצבר, אמור להיות באזור של 13.5-14.5V.

Tribalmistyc2
01-11-2016, 08:25
מה הקשר בין Ah ל A ואיך יתבטא ההבדל למע' הטעינה אם עולים בזרם של המצבר?

Jack_R1
01-11-2016, 09:06
מה הקשר בין Ah ל A ואיך יתבטא ההבדל למע' הטעינה אם עולים בזרם של המצבר?

קצת מרחיק את השרשור מהדיון בבעיה של פותח השרשור, אבל:

- אמפר הוא זרם, זאת מדידה רגעית - כשאתה מודד, זה תקף לאותה נקודת הזמן שבה מדדת. בגסות - זה בעצם כמות האלקטרונים שעוברת ביחידת זמן נתונה בקו שאתה מודד בו זרם.
- אמפר-שעות זה קיבול, מהשם שלו - זה אומר שהמצבר מסוגל להחזיק זרם מסוים למשך זמן מסוים. נניח, 6 אמפר-שעות - אומר שהמצבר מסוגל להחזיק זרם של 6A במשך שעה, או לחילופין זרם של 1A במשך 6 שעות, או כל מכפלה אחרת בין הזמן בשעות לזרם באמפרים שנותנת את המספר 6 (בערבון מוגבל - בהמשך).
אם משתמשים באותה ההקבלה הגסה של הזרם - אז אמפר-שעות זה כמות האלקטרונים הכוללת שנמצאת במצבר ויכולה לזוז. אפשר לרוקן אותה לאט יותר או מהר יותר, ובהתאם לזה ייקח יותר או פחות זמן לעשות את זה, אבל הכמות היא קבועה. כמובן שמדובר על מצבר טעון במלואו.

לגבי הקשר בין הקיבול (או קיבולת, לא יודע מה המושג הנכון יותר) לזרם וההערה מקודם:
יש פרמטר נוסף למצבר והוא הזרם הרגעי המקסימלי אותו הוא מסוגל להעביר. את הנתון הזה לא ניתן להסיק מהקיבול של המצבר, זה נתון נפרד והוא ניתן לכל מצבר, רק לא באותיות גדולות. סטרטר דורש זרם גבוה מאוד, כמה עשרות אמפרים, ולכן לנתון הזה יש חשיבות - מצבר חלש מדי לא יאפשר לסטרטר להסתובב.

מצבר מאותו סוג (רטוב\יבש\ליתיום\וכו') שהקיבול שלו יותר גבוה, לרוב יהיה גם בעל זרם רגעי גבוה יותר, וזה לרוב גם תקף לזרם הטעינה - כשטוענים מצבר, מפעילים עליו מתח יותר גבוה ממה שהוא אוגר, ואז הזרם זורם לתוכו ולא החוצה ממנו. הזרם הזה עולה ככל שקיבול המצבר גבוה יותר (שוב, באותו סוג של מצבר). אז אם לוקחים מצבר בעל קיבול גבוה יותר ושמים ברכב - מע' הטעינה של הרכב תצטרך לספק זרם טעינה גבוה יותר. אם מגזימים (למשל, מנסים לטעון מצבר פרוק לגמרי של רכב ממע' הטעינה של קטנוע קטן) - אז במקרה הטוב יש הגבלת זרם טעינה והמצבר פשוט ייטען נורא לאט, ובמקרה הרע זה יעמיס יותר מדי על המיישר\מייצב של מע' הטעינה והוא יתחמם ויישרף.

Tribalmistyc2
01-11-2016, 09:22
אני יודע שזרם נמדד ב dq/dt ומה זה CCA,רציתי להבין מה ההבדל בין A ל Ah.
תודה על הפירוט!

goneni5
01-11-2016, 19:10
אין לי מכשיר לבדיקת מתח. אבל כבר הספקתי להטעין את המצבר 3-4 פעמים אתמול והיום. לקטנוע יש בעיה נוספת שכשהוא עומד כמה ימים ללא הנעה קשה להניע, בלילה שקר זה אפילו בלתי אפשרי. כשעובד רצוף מניע ברגע.

מאתמול- כשקשה להניע, המצבר, שלפי המטען טעון 100 אחוז, מספיק ל-3-4 ניסיוניות. אחרי זה לא קורה כלום, גם הצופר מצפצף כמו יתוש, ולחיצה על ברקס שמדליקה אור אחורי גורמת לעמעום האור בלוח המחוונים.
סיימתי עכשיו עוד טעינה, חיברתי את המצבר, הניע ברגע פעמיים.
נדמה לי שהבעיה במצבר, השאלה אם אפשר להוסיף מים מזוקקים כדי להחיות אותו, לפי הדגם מצבר שצרפתי בהודעה למעלה?

שנית, האם המכשיר הזה יוכל למדוד מתח של מצבר ? התכוונתי להזמין ממילא.
http://www.moto-depot.co.il/product_info.php?cPath=46_1708&products_id=559

Jack_R1
01-11-2016, 20:43
אם מצבר אחרי טעינה מספיק ל-3-4 ניסיונות ואחרי זה כל מה שאתה מתאר קורה - זה אומר שהמצבר אכן פגום.
עפ"י התמונה ניתן להסיר את האטם למלא חומצה - לא יודע אם מים מזוקקים יעזרו. צריך גם להיזהר לא למלא יותר מדי, כדי שלא יווצר לחץ במצבר.
רב-מודד יכול למדוד מתח של מצבר, אבל לא בעומס. מצד שני, אתה יכול להדליק אורות ולקבל מדידה בעומס קל, או להפעיל התנעה ולקבל מדידה בעומס כבד.

goneni5
01-11-2016, 21:36
תודה. ושאלה אחרונה - איפה אני משיג תערובת חומצה למצבר? מוסך, חנות מצברים, אייס הום סנטר?
בבדיקה מהירה בגוגל מציעים לא להתעסק בחומצה ולהוסיף רק מים מזוקקים. אם אני יכול להתחיל במים מזוקקים ובמידה ולא יועיל לשאוב חלק מהמים עם מזרק ואז להוסיף חומצה -זה מה שאעשה.

Ami
02-11-2016, 13:02
תכריז על שעת המוות ותקנה חדש

goneni5
02-11-2016, 13:35
כל רגע הקטנוע מוכרז כמת.
קטנוע ישן שקניתי כדי לבצע בו טיפולים ולצבור ידע וניסיון מכני. וזו הסיבה שקניתי מטען מצברים ולא מצבר.
התגובה של מיותרת.

doutsh
02-11-2016, 17:14
בגדול מצבר זה לא משהו שאמורים לטפל בו, ולכן אין לך ממש צורך לצבור ידע וניסיון מכני בהחייאת מצברים.
אם מערכת הטעינה והחשמל בקטנוע תקינה, לא אמורים לגעת במצבר כמה שנים עד שיום אחד הוא מת ומחליפים אותו.
אם אכן הבעיה היא המצבר ולא מערכת החשמל, תחליף אותו ותשקיע את הזמן והמאמץ בצבירת ידע במקומות יותר רלוונטיים.

goneni5
02-11-2016, 23:40
דווקא ממה שקראתי באינטרנט מסתבר שבמצבר כן צריך לטפל - לנקות קטבים, לבדוק שיש מים וכו'.
אבל הכוונה שלי הייתה שיהיה חבל לקנות מצבר חדש לקטנוע ישן ומעט מרוסק שכל רגע יכול לשבוק חיים, על דעת עצמו או בגללי.

בכל אופן, תודה למי שעזר. אני אנסה לעשות מה שאפשר ואם אין בררה אחליף מצבר.

strelok89
03-11-2016, 07:09
היום הרוב המוחלט זה מצברים אטומים , אין מה לעשות איתם.
וחבל על הידע הפחות נחוץ עדיף תלמד את מערכת הטעינה ותוודא שהיא תקינה כי זה מה שבסוף משפיע ישירות על המצבר

כמו שנאמר לך.

לנקות קטבים? אם תמרח גריז עליהם בהרכבה אין מה לנקות :)

Sent from mTalk using windows 10 mobile