דף הבית / טור / MotoGP: דעה אחרת
NCOW0VOVJQYUH5ZUA2YT

MotoGP: דעה אחרת

נעם יעקובסון מביא את הפרשנות שלו לרצף האירועים האחרון ב-MotoGP

בעוד עשור, תואר האליפות יהיה רשום על שם ספרדי אחד, חורחה לורנזו שמו. בעוד עשור האליפות המוכתמת עם האותיות הקטנות תהיה צחה כשלג והאותיות הקטנות ידהו וייעלמו להן. את המקומות השני והשלישי שמאוכלסים על ידי ולנטינו רוסי ומארק מרקז בהתאמה לא יזכרו בהקשר לעונת 2015. נו טוב, מי שה-MotoGP זורם בדמו יזכור ועוד איך.

בעוד עשור האליפות תהיה נקייה ולבנה
בעוד עשור האליפות תהיה נקייה ולבנה

יותר משעונת 2015 היא סיפור האליפות של לורנזו, היא – ובגדול – סיפור מערכת היחסים בין שני רוכבים דומים מאוד. דומים בסגנון הרכיבה, דומים באגרסיביות שלהם על מסלול המרוצים, דומים בחיות שהכניסו למרוצי הקטגוריה הבכירה, דומים באהדת הקהל ודומים במלחמות הפסיכולוגיות שניהלו על המסלול ומחוצה לו. האחד, רוסי בן ה-36 ולקראת סוף קריירת המרוצים, והשני, מרקז בן ה-22, הכוכב הזורח והעולה.

רוסי חזר ליאמהה ב-2013 כשמרקז בעונת הרוקי שלו במדי רפסול הונדה. מרקז רוכב עונת רוקי מבריקה שבסופה היה לאלוף הצעיר ביותר בקטגוריה הבכירה. רוסי חווה עונה חיובית אחרי השנתיים בדוקאטי, כשהוא מנצח באסן לראשונה מאז 2010. עונה ללא אירועים יוצאי דופן בין השניים. ב-2014 רוסי משיל לגמרי את השנתיים הקשות בדוקאטי ומסיים שני באליפות למרקז. זה האחרון מדהים את עולם המרוצים כשהוא מנצח את כל עשרת המרוצים הראשונים של העונה וזוכה באליפות שנייה ברציפות. גם עונה זאת ללא אירועים יוצאי דופן בין השניים.

אם על רוסי עברו חמש אליפויות רצופות בטרם חטף את הסטירה שלו, על מרקז עברו רק שתיים, כשהוא מגלה כמה קשה היא הזכייה בתואר האליפות. רוסי רוכב עונה מדהימה בעוד מרקז רוכב עונה של רכבת הרים עם ירידות חדות ועליות תלולות. עונה זאת מעמידה לראשונה את רוסי ומרקז ראש בראש. בתחילה במאבק ישיר על האליפות ובהמשך במאבקים קשים על המסלול ומחוצה לו.

הקרב המרובע בפיליפ איילנד
הקרב המרובע בפיליפ איילנד

זה מתחיל בארגנטינה. רוסי במקום השני סוגר פער של 4 שניות בינו ובין מרקז. הוא עוקף, ומרקז, אגרסיבי בטירוף ולא מבין ש-20 נקודות הן אין סוף יותר מאפס, הופך כיוון מעט מוקדם מדי. הקדמי של מרקז נוגע באחורי של רוסי, ובום – מרקז מתרסק. אין צל של ספק שהאחריות היא על מרקז.

זה ממשיך באסן, כשמרקז מנסה עקיפה אחרונה בכניסה לשיקיין. מרקז אמנם בקו פנימי, אבל רוסי מוביל. המגע בין מרקז לרוסי מחייב את רוסי לזקוף את האופנוע, לצאת קצת לרכיבת שטח, אבל לסיים ראשון. שוב, האחריות המלאה על מרקז.

מרקז כבר מזמן לא מתמודד על תואר האליפות ולא נותר לו אלא לנסות לנצח כמה שיותר מרוצים. בדיוק כמו שהיינו מצפים מרוכב ברמתו.

פיליפ איילנד. היחסים בין רוסי למרקז עולים לנקודת רתיחה על המסלול. לאורך הקפות רבות מתקוטטים רוסי, מרקז ויאנונה על שני המקומות האחרונים בפודים. 52 עקיפות שרובן בין השלושה האלה. לורנזו בודד בחוד עד שמרקז נותן גז ועם הקפה אחרונה יוצאת דופן שולח את לורנזו למקום השני.

ההתקוטטות בספאנג
ההתקוטטות בספאנג

בין פיליפ איילנד לספאנג רוסי מנסה גישה אחרת. רוסי, שהיה רב אמן בתרגילי פסיכולוגיה על מקס ביאג'י, סטה ג'יברנאו, קייסי סטונר ועל חורחה לורנזו הצעיר, מאשים את מרקז במסיבת העיתונאים של הסבב בספאנג בכך ששיחק ברוכבים בפיליפ איילנד. לאחר מסיבת העיתונאים הרוחות רק הלכו והתלהטו כשרוסי מאשים את מרקז בכך שהוא מתערב לטובת לורנזו במרוץ לאליפות. רק שמרקז הוא לא סטונר. מרקז הוא הבריון השכונתי של ה-MotoGP שלא ממש מתרגש מרוסי. על המסלול בספאנג, מרקז ברכיבה בעייתית אך לא בלתי חוקית (וחוקים בלתי כתובים אינם חוקים) מצליח להוציא את רוסי מכליו. מרקז אכן משחק בו לאורך מספר הקפות, אבל מי שנשבר תחת הלחץ הוא רוסי. רוסי מנסה לתקשר עם מרקז פעמיים עד שמאבד את הראש. רוסי מתנהל בצורה מסוכנת על המסלול כשבמהלך האירוע מרקז מתרסק. רוסי אינו אשם בהתרסקות של מרקז וגם לא נענש על כך. את שלוש הנקודות רוסי חוטף, בצדק, על רכיבה מסוכנת במרוץ.

בתוספת נקודת עונשין אחת אותה חטף רוסי במיזאנו על רכיבה איטית בקו המרוץ במקצה אימון, רוסי מגיע לארבע נקודות שמשמעותן זינוק מהעמדה האחרונה על הגריד בוולנסיה. בפועל, הלכה האליפות.

הלכה האליפות
הלכה האליפות

רוסי אחראי לאובדן האליפות

מלכתחילה הייתה זאת עונה יוצאת דופן. מרקז גילה חולשה כשהוא לא מסיים 6 מרוצים. אלוף מכהן שלא מסיים 6 מרוצים?! לורנזו פותח את העונה בצורה בינונית, בדרך מזג האוויר מתעמר בו כשהוא מתחלף לגשום או לתנאים משתנים ביום המרוץ, ובמיזאנו לורנזו מתרסק ומעניק לרוסי מתנה. רוסי, בשונה ממרקז ולורנזו, מגלה יציבות מרשימה לאורך העונה כשהוא מנצח 4 מרוצים, מסיים במקום השני 3 פעמים, במקום השלישי 8 פעמים, במקום הרביעי פעמיים, והתוצאה הגרועה ביותר של רוסי היא במיזאנו כשהוא מסיים חמישי.

את האליפות רוסי מאבד במיזאנו כשהוא שוגה בתזמון הכניסה להחלפת האופנוע לסליקס, ומסיים חמישי במרוץ שאותו אמור היה לסיים על הפודיום. את האליפות רוסי מאבד בארגון, כשאינו מצליח לעקוף את פדרוסה במאבק על המקום השני. את האליפות רוסי מאבד בפיליפ איילנד, כשאינו מצליח לעקוף את יאנונה במאבק על המקום הרביעי.

,מרקז - הביא רוסי לאליפות
,מרקז – הביא רוסי לאליפות

רוסי ממשיך לטעון כנגד מרקז גם לאחר ולנסיה. עם התחושות והרגשות של רוסי קשה להתווכח. כך רוסי מרגיש. רק שהמציאות לא ממש תומכת בטענות שלו ושל רבים מאוהדיו. חלק מהטענות מרחיקות לכת אל הצד הקונספירטיבי.

אם מרקז עוזר ללורנזו, איך ייתכן שבאוסטרליה מרקז עוקף את לורנזו מספר פניות לקו הסיום ומונע מהאחרון 5 נקודות אליפות יקרות? אבל כבר אמרו שהאמת היא בעיני המתבונן.

הטענה על רכיבה מסוכנת של מרקז, שאינו מתמודד על האליפות, מחזיקה רק אצל אוהדי רוסי ובעלי זיכרון קצר. רוסי רכב באותה צורה בדיוק במוטגי 2010 כשהוא מסכן את לורנזו בדרכו לתואר הראשון שלו.

פדרוסה ויאנונה רכבו בדיוק כמו שהיינו מצפים מרוכבי מרוצים.

,רוסי - אחראי לאובדן האליפות של עצמו
רוסי – אחראי לאובדן האליפות של עצמו

מרקז וסבך האינטרסים. דיברו על האינטרס של מרקז למנוע אליפות 10 לרוסי על מנת שיוקל לו לעקוף את רוסי בטבלאות האליפות. דיברו על האינטרס הספרדי של מרקז- פדרוסה- לורנזו לאליפות ספרדית. דיברו על הרצון של מרקז למנוע אליפות מרוסי. אבל בסופה של עונה, על קו הזינוק בוולנסיה, לפחות לטעמי, למרקז ולהונדה היה אינטרס אחד ראשון במעלה והוא להזים את את כל אותן הטענות ולהוריד את הקוף הזה מעל גבו. ניצחון של מרקז בוולנסיה היה משפר את מצבו של מרקז בטווח המידי והארוך. מרקז סיים שני פשוט כי לורנזו היה מהיר ממנו.

ואחרון, לורנזו. לורנזו היה יכול לשתוק כל הדרך מספאנג ועד לדגל השחמט בוולנסיה ולזכות בתואר בקלאסה. יכול היה. זה הזמן לחזור ולקרוא את הפסקה הראשונה.

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

236667

פייקס-פיק: האם הסתיים עידן האופנועים במרוץ?

התאונה הטרגית האחרונה שהתרחשה במרוץ הפייקס-פיק המפורסם, שבה נהרג רוכב דוקאטי קרלין דאן, עלולה לסיים את עידן מרוצי האופנועים על ההר

4 תגובות

 1. WELL SAID.
  מסכים עם 99%.
  עם מה לא?
  1 – עד ולנסיה, לא ראיתי מעולם מירוץ אחד בו מארקז יושב על מישהו כ"כ הרבה הקפות, ולא מנסה אפילו לעקוף. בטח לאור היכולות העקיפה על הקצה שהוא הציג בספאנג. אמנם היה למארקז אינטרס לנצח כדי לטהר את שמו, אבל הערס שבפנים דרס את האינטרס, ולא ויתר על ההזדמנות לדפוק את רוסי אחרי כל הבלאגן ביניהם. לו היה עוקף ומנצח, עקיפה של פדרוסה על לורנזו היתה נותנת את האליפות לרוסי. וזה ראינו שכמעט קרה, אם מארקז לא היה מפריע לו. תכלס פדרוסה יצא "השחקן המשתפר" של החצית השניה של העונה, אם ימשיך באותה רמה בשנה הבאה, יהיה קרב מטורף על האליפות.
  2. לורנזו נכנס לפני רוסי להחליף אופנוע במיזאנו, והוא יוצא באטרף להשיג אותו (הוא ראה שרוסי לא נכנס ויקיף עוד פעם אחת עם צמיגי גשם). האטרף הזה גורם ללורנזו להתרסק. לו רוסי היה נכנס איתו להחלפת אופנוע, אני מאמין שלורנזו היה טיפה יותר שקול כשרוסי על הכוונות שלו, ולא היה מתרסק (ומקבל יותר מ-0 נקודות).
  לכן לדעתי דווקא שם אין הפסד של האליפות, גם אם טעות בשיקול הדעת שעלתה לרוסי בפודיום.

  שכחת איללכא.

 2. " מרקז סיים שני פשוט כי לורנזו היה מהיר ממנו."
  מה??
  אני אישית ספרתי שתי הזדמנויות קלאסיות לעקיפה נקיה בלי לסכן את לורנזו.
  ומי שמכיר את מרקז, יודע שהוא היה לוקח הזדמנות כזאת הרבה לפני שבכלל היינו שמים לב אליה בתור צופים.
  כל זה רק מוכיח, שהוא באמת התכוון רק לשמור על הגב של לורנזו ולעזור לו לקחת את האליפות.
  היה עדיף אם הייתם מוחקים את השורה הזאת.

 3. דבר אחד שכתבת וצרם מאוד כי הוא כל כך לא נכון: "רוסי ומארקז דומים מאוד". כשלא מסתכלים על הפרטים זה נשמע נכון, אבל בוא נסתכל על הפרטים:
  "אגרסיביות" – מתוך 330 מירוצים, כשאת רובם כמובן הוא מנהל במאבקים על החוד, אפשר לספור על יד אחת את מס' העקיפות ה "אגרסיביות" של רוסי כשבכולן – למעט אולי לגונה סקה מי שאשם במגע הוא הרוכב השני – במקרה של סטה למשל רוסי היה לפניו באופן ברור וסטה בחר פשוט להתנגש בו, כנ"ל המקרים שהזכרת לגבי מארקז וכו'. רוסי ידוע בעקיפות הנקיות והאלגנטיות שלו ואפילו סטונר שידוע כמי שלא אוהב אותו החמיא לו פעם על כך. מארקז לעומת זאת עוקף צמוד והרבה פעמים נוגע גם כשהוא מהיר הרבה יותר מהרוכב השני ויכול לעקוף אותו בלי דרמות. למה? כי השיטה שלו היא להלך אימים – שכל רוכב שיודע שהוא מאחוריו יתחיל לפחד – לא מעקיפה אלא מלעוף מהמסלול.
  רכיבה מסוכנת – זכור מקרה אחד שרוסי הוריד רוכב אחר מהמסלול בגלל טעות שלו – כשניסה לעקוף את סטונר עם הדוקאטי. אפילו במקרה הזה הוא מייד הודה בטעות והתנצל. מארקז לעומת זאת פגע כמה וכמה פעמים ברוכבים והוריד אותם מהמסלול, אפילו במקצה אימונים!
  ספורטיביות – זה אולי ההבדל הגדול ביותר ביניהם והוא התגלה השנה באופן בוטה. רוסי ידע להפסיד כשזה הגיע – וזה הגיע הרבה פעמים. מעולם לא צייץ לרעה ב 2006,2007,2010-2014. אפילו ב 2006 כשהיידן לקח אליפות עלובה כמעט בלי לנצח וכשברור שהיה לו הרבה מזל, רוסי פירגן ואמר שהטוב ביותר ניצח. לא התבכיין כמו לורנזו והתחיל לבלבל את המוח שבעצם ככה אבל בעצם ככה ובעצם ככה וביבש הוא דווקא בסדר וברטוב הוא מסכן ומגיע לו לזכות באליפות. ומעל הכל: בכל מירוץ רוסי רכב הכי טוב שיכל ונאבק בכולם ללא משוא פנים, גם כשלא היה בקרב האליפות הוא נאבק בסטונר כמו בלורנזו כמו בפדרוסה. גם ביריבות הקשה שהיתה עם ביאג'י רוסי נאבק בו בצורה נקיה. מארקז הראה השנה שספורטאי הוא לא – כי ספורטאי יודע להפסיד בכבוד, וכבוד זה הדבר האחרון שהיה למארקז העונה. החל מחוסר לקיחת אחריות בארגנטינה – טען שרוסי הפיל אותו בכוונה, ובהולנד, ועד לרכיבה המכוערת במירוצים האחרונים שכבר כתבו עליה מספיק.
  בקיצור, חלילה מלומר שרוסי ומארקז דומים מאוד. כן – דומים במהירות שלהם, ולא – אחד ספורטאי והשני אפס.
  יום טוב

 4. נעם
  כמי שמסקר מירוצי GP וכותב (ציטוט):
  "מרקז כבר מזמן לא מתמודד על תואר האליפות ולא נותר לו אלא לנסות לנצח כמה שיותר מרוצים. בדיוק כמו שהיינו מצפים מרוכב ברמתו".
  ועוד (ציטוט) "ניצחון של מרקז בוולנסיה היה משפר את מצבו של מרקז בטווח המידי והארוך. מרקז סיים שני פשוט כי לורנזו היה מהיר ממנו."
  איך ניצחון של מרקז בוולנסיה היה משנה את מצבו בדיוק?
  בתור מי שראה את מרקז מימיו הצעירים- אתה באמת חושב שהוא רצה לנצח את לורנזו פשוט לא היה מספיק מהיר? (גם כשלורנזו עלה בחצי שניה בזמני ההקפה ?)

  כשמרקז רוצה לנצח (תמיד.. טוב, מסתבר שכמעט תמיד) יש שתי אופציות!!
  1 הוא מנצח
  2 הוא מתהפך

  והכי חשוב!! כשנוח לך אתה מגדיר את האתיקה שבין הרוכבים הטובים בעולם –"(וחוקים בלתי כתובים אינם חוקים)"?!?!?
  באמת??- אלסיבוני כבר פחות ילדותי מזה

  נראה שכוונתך הייתה לתת קונטרא לאוהדי רוסי החמומים והרותחים יותר מאשר ליצור כתבה שקולה, וחבל.
  לפחות אביעד אברהמי בחילת הכתבה הכריז על סובייקטיביות מוחלטת לצד רוסי. אתה מתחבא מאחורי "סיקור אובייקטיבי" אה, סליחה רשמת "דעה אחרת"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO