דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: הנס בוולנסיה לא קרה
JZ4GQV74HCEJNOA0JLYI

MotoGP: הנס בוולנסיה לא קרה

חורחה לורנזו מנצח את ולנסיה וזוכה באליפות ה-MotoGP לעונת 2015

מרוץ של אלופים. לורנזו, מרקז, פדרוסה ורוסי מציגים רכיבה יוצאת דופן בוולנסיה. מבין הארבעה, לורנזו רוכב באופן מושלם מעמדת הפול דרך ההולשוט בפנייה 1 ועד לחציית קו הסיום, כשהוא מנצח את המרוץ וזוכה באליפות עם יתרון של 5 נקודות על פני רוסי. רוסי, מהקצה השני של הגריד, עושה את המרב ומסיים את המרוץ במקום הרביעי כשהוא עוקף את השדה כולו פרט לשלישיית החוד.

לורנזו זוכה באליפות העולם 2015
לורנזו זוכה באליפות העולם 2015

לורנזו קובע בדירוג שיא מסלול כשהוא מקיף את ולנסיה ב-1:30.011 דק'. מרקז מפגר אחריו בקצת פחות מחצי שנייה. לורנזו מזנק היטב, נכנס ראשון לפנייה 1 ויוצא ממנה כשהוא מוביל על פני צמד ההונדות של מרקז ופדרוסה. בשונה ממרוצי הולשוט אחרים של לורנזו, הוא אינו מצליח לנער מעליו את מרקז, ובמהלך המרוץ הפער בשיאו יעמוד על 0.7 שניות. מרקז רוכב על הקצה לאורך המרוץ כולו, אבל לא מצליח להביא את עצמו קרוב מספיק על מנת לנסות לעקוף את לורנזו. פדרוסה, שהתקשה לעמוד בקצב בחציו הראשון של המרוץ, מוצא את האחיזה ואת הביטחון כשהוא מפגר אחרי לורנזו ומרקז ב-2.8 שניות. מנקודה זאת ואילך הוא מצליח לסגור על הצמד בחוד. שתי הקפות לתום המרוץ אנו מקבלים שלישייה צמודה בחוד. פדרוסה מנסה לעקוף את מרקז למקום השני, אבל האחרון לא מוותר. המאבק בין צמד רוכבי הונדה מאפשר ללורנזו לנשום מעט בחוד.

,רוסי - קיווה לנס
,רוסי – קיווה לנס

רוסי, בסופו של דבר, לא זינק אחרון. הצטרף אליו קראטשלאו שנענש על קשיים טכניים של ההונדה שלו. רוסי מזנק היטב כשכבר בנקודת הבלימה לפנייה 1 הוא מצליח לעקוף כשמונה רוכבים. במהלך ההקפה הראשונה רוסי מתקדם עד למקום ה-16, ומשם במהלך 13 הקפות הוא מתקדם עד למקום הרביעי. רוסי מוציא לפועל את מרבית העקיפות שלו בפנייה 2 הקרויה על שם אחד, מייקל דוהאן, כשהוא בוחר קו מעט פנימי, בולם מאוחר ושומר על הקו. יאנונה עוזר לרוסי, כשההימור על הצמיג הקדמי האסימטרי מתגלה כשגוי והוא מתרסק בהקפה השלישית. פטרוצ'י על הדוקאטי נראה כמי שנותן לרוסי לעקוף כשהוא יוצא רחב מפנייה 2. מנגד, פול אספרגרו לא מוותר בקלות על המקום החמישי ורוסי נדרש לעבודה קשה מולו. בסופו של דבר רוסי, בעקיפה אגרסיבית בפנייה 6 כשבמהלכה נוצר מגע קל בינו ובין פול אספרגרו, מצליח לעקוף לחמישי. הקפה אחת לאחר מכן רוסי עוקף את דובי למקום הרביעי ועושה את המקסימום האפשרי על מנת לזכות באליפות.

לורנזו זכה לשמירה ספרדית

כשרוסי מתמקם ברביעי, הפער בינו ובין פדרוסה במקום השלישי עומד על 11.3 שניות. פער שכזה הוא נצח במרוצי MotoGP . פער שרק נס או התרסקות יכולים לשנות. החל מנקודה זאת במרוץ רוסי תלוי בחסדים של צמד רוכבי הונדה – מרקז ופדרוסה. על מנת לזכות באליפות מהמקום הרביעי על לורנזו לסיים שלישי תוך שהוא מאבד שני מקומות למרקז ופדרוסה. לורנזו, כאמור, רוכב בוולנסיה את המרוץ של חייו. תחת לחץ כבד של מרוץ חורץ אליפות ותחת רדיפה מתמשכת של מרקז בתחילה ושל מרקז ופדרוסה לקראת תום המרוץ, לורנזו רוכב באופן מושלם, כשברוב ההקפות הוא חורך את המסלול סביב 1:31.5 דקות להקפה.

רכב מצוין
רכב מצוין

קשה לנבא מה היה קורה לולא העונש שספג רוסי בעקבות רכיבתו בספנג, אבל גם אין זה משנה. לורנזו זוכה באליפות כשהוא מנצח בוולנסיה תוך תצוגה רכיבה שרק יחידי סגולה מסוגלים לה.

חורחה לורנזו, אלוף העולם!

פודיום ספרדי
פודיום ספרדי

טבלת האליפות בסיום עונת 2015

 1. חורחה לורנזו, ימאהה, 330 נק'
 2. ולנטינו רוסי, ימאהה, 325 נק'
 3. מארק מרקז, הונדה, 242 נק'
 4. דני פדרוסה, הונדה, 206 נק'
 5. אנדראה יאנונה, דוקאטי, 188 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Motogo-Andalicia-2020-009

MotoGP אנדלוסיה: ההמנון הצרפתי ממשיך להתנגן בעוז

אחרי הטירוף של המרוץ הקודם האופנועים והרוכבים עבדו קשה ומתחו את מגבלות העמידות ואת כוח הסבל; חלקם לא שרדו את התנאים

8 תגובות

 1. Avatar
  wiezman@hotmail.com

  ערמת שטויות. לא מאמין שגם כאן נותנים לזה במה.
  נכון הכל היה כשר. אבל מי שנתן ללורנזו את האליפות זה מרקז. שכל מי שקצת רואה מירוצים יכל לראות איך הוא לא מנסה לעקוף. רק שפדרוסה עבר אותו פתאום הוא הצליח. שלא יעבדו עליכם. הייתה פה התערבות בוטה ומכוערת. בכדורגל קוראים לזה משחק מכור.
  חבל שככה זה עובר בשקט. וחבל מאוד חבל לראות רוכב כזה מוכשר מתנהג כמו ילד קקה. יום שחור לMotoGP

 2. Avatar

  בוז בוז בוז כך קראו בפודיום ללורנזו מגיע לו. בוז אחד גדול .

 3. Avatar

  אין ספק שחסרה פה ההתיחסות לשמירה של מרקז על לורנזו. אמנם לא ניתן להוכיח דבר אבל זה ברור כשמש שהספרדים עשו לא מעט כדי להרחיק מרוסי את האליפות. מרקז שידוע בפורענות ובפזיזות שלו שכבר ריסק עשרות אופנועים על נסיונות לעקיפות חסרות משמעות פתאום לא רוצה לקחת סיכון בלעקוף את לורנזו בהקפה האחרונה של העונה כי הוא מפחד לאבד קדמי? די, זה כבר זלזול באינטליגנציה של האוהדים. מאכזב ועצוב מאוד שזאת הרמה שהגיעו אליה בפסגת הספורט המוטורי.
  יש כאלה שיגידו שהעונש שקיבל רוסי הוא זה שעלה לו באליפות, אני אומר לא בהכרח כי אם רוסי היה מזנק ממקום ריאלי הוא היה מוצא את עצמו נאבק בחוד עם מרקז שהיה עושה הכל כדי להפיל אותו או לפחות לעכב אותו, דני היה רוכב על הגל ונדבק ללורנזו לתחת והמירוץ היה מסתיים באותו אופן כשרוסי רביעי, מרקז שלישי, דני ואז לורנזו או לחלופין כשרוסי על הדשא מאיזה בעיטה של מרקז.
  חבל לי מאוד שבמקום מירוץ אופנועים קיבלנו טלנובלה טורקית זולה.

 4. Avatar

  מצטרף לתגובות האחרות. בעשרים שנים של צפייה במירוצים לא ראיתי דבר כזה. רוכב שרוכב לאט במשך שלושה מירוצים בכוונה לחסום רוכבים אחרים כדי לסדר לרוכב אחר את האליפות. הכי קרוב לזה היה לורנזו ששנה שעברה רכב לאט וחסם את פדרוסה ומארקז כדי שרוסי יגיע לעזור לו אבל לפחות שם לורנזו התמודד על האליפות, ואפילו זה היה מגעיל – לורנזו פגע כמה פעמים בפדרוסה וכמעט ריסק אותו עד שהבין שזה לא יעזור.
  חשבו שהגיע היורש של רוסי אבל מארקז הוא לא. רוכב זה לא רק כישרון אלא גם התנהלות של ספורטאי שיודע להפסיד בכבוד – לא מישהו כמארקז, וגם רוצה לקבל אליפות בזכות הרכיבה שלו ולא בגלל שאחרים עושים איתו קנוניה – לא מישהו כלורנזו. השנה ראינו שמארקז ולורנזו אמנם מאוד מוכשרים ומהירים אבל ספורטאים הם לא. חבל שאלו הרוכבים המובילים במוטוגיפי. לפחות ברור לרוב האנשים בדיוק מה קרה ומי האלוף האמיתי בסיפור הזה.

 5. ואני אחזור על הקונספירציה שתמי גורלי הזכירה ומאז מנקרת במוחי:
  מארקז תחרותי (כמו כולם) ואוהב לשבור שיאים (כמו כולם).
  מארקז רוצה לעבור את רוסי בדפי היסטוריה.
  יותר קל לעקוף 8 אליפויות של רוסי מאשר 9 אליפויות שלו.
  as simple (and dirty and fucking ugly) as that

 6. Avatar

  זה לא רעיון של תמי, רוסי אמר את זה בפירוש לפני המירוץ במלאזיה.

 7. Avatar

  חברים יקרים – הסיקור מאכזב בלשון המעטה.
  מחכים לעדכון גם מאחורי הקלעים והנתונים היבשים. עולם שלם גועש וזה לא ניכר בכתבה… תודה.

 8. Avatar

  לרונן, מה דורנה מרוויחה חוץ מרייטינג וכסף? מה עוד היא צריכה להרוויח – רייטינג וכסף הם המטרות היחידות שלה. אבל לא ברור אם בכלל היא הרוויחה אותם במקרה הזה. מה שכן ברור הוא שדורנה היא גוף ספרדי והלאום משחק תפקיד בפוליטיקות כאלה, כמו ששיחק תפקיד בימי סנה-פרוסט כאשר ראש ה FIM היה צרפתי ועשה עוול לסנה עד שסנה לקח את העניינים לידיים..
  דבר נוסף, רוסי התפלא מה האינטרס של הונדה שהרוכב שלה יתנהג כך ויוותר על ניצחון. ובכן אולי הוא שכח אבל להונדה יש איתו חשבון פתוח אחרי שהשפיל אותה ב 2004 והראה שהאליפויות הקודמות הגיעו בזכותו ולא בזכות האופנוע. אז דווקא הגיוני שהתאים להונדה לוותר על ניצחון שאין לו שום משמעות מבחינתה בשביל להרוס לרוסי את הדבר הכי משמעותי שיכול להיות בשבילו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO