דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP ולנסיה: רפסול הונדה ומארק מרקז
MotoGP-Valencia-2019-006

MotoGP ולנסיה: רפסול הונדה ומארק מרקז

מארק מרקז סוגר טריפל בסבב האחרון של עונת 2019 בוולנסיה, כשהוא משלים אליפות קבוצה לאליפות רוכב ואליפות יצרן

המרוץ האחרון בעונת 2019 סבב, רובו, את קבוצת רפסול-הונדה. בחמישי אחה"צ כינס חורחה לורנזו, רוכב קבוצת המפעל בעונת 2019, מסיבת עיתונאים שבה הודיע שהמרוץ בוולנסיה יהיה האחרון שלו כרוכב מרוצים. בתום המרוץ בוולנסיה לורנזו תולה את חליפת העור בביתו שבאנדורה ומסיים קריירה בת 18 עונות שהחלה בגיל 15 בשנת 2002, ובמהלכה זכה בשתי אליפויות רצופות ב-250 סמ"ק כשהוא רוכב עבור אפריליה ושלוש אליפויות MotoGP כשהוא רוכב עבור ימאהה.

ואז הגיע מארק מרקז לעוד יום עבודה במסלול ריקרדו טורמו בוולנסיה על מנת לסגור להונדה תואר נוסף.

הטריפל של מרקז (וגם אליפות שמינית)
הטריפל של מרקז (וגם אליפות שמינית)

באימונים היו אלה צמד רוכבי ימאהה YZR-M1, מאבריק ויניאלס ופאביו קוארטררו, שנראו כמאיימים על מרקז ועל ההונדה RC213V שתחתיו. קוארטררו צולל לבדו אל מתחת ל-1:30 דק' להקפה וכובש את עמדת הפול בפעם השישית העונה. אחריו מרקז, וסוגר את השורה הראשונה ג'ק מילר על הדוקאטי GP19 של קבוצת פרמאק. ושוב, כמו בימאהה, גם בדוקאטי רוכב קבוצת לוויין מראה לרוכבי קבוצת המפעל את זנב האופנוע. ויניאלס מדרג רביעי, אבל מראה קצב מרוץ מהיר מעט משל מרקז.

קוארטררו - מקום שני מכובד
קוארטררו – מקום שני מכובד

יום המרוץ היה קר משמעותית מאשר באימונים. טמפרטורת המסלול במרוץ צנחה בשבע מעלות יחסית לדירוג, ואיתה גם צנחה המהירות של ויניאלס, שמסיים שביעי בוולנסיה בדיוק שבועיים אחרי הניצחון שלו בספאנג.

מי שלא סבלו מתנאי הסביבה היו מרקז, קוארטררו ומילר. זה האחרון זינק היטב אל ההולשוט וחטף מקוארטררו כבר בפנייה מספר 2. בחוד רוכבים קוארטררו, מילר ורינס על גבי הסוזוקי GSX-RR. מרקז נסוג עד למקום השישי, אבל בהקפה השנייה מרקז כבר סוגר על קוארטררו.

מרקז, קוארטררו ומילר
מרקז, קוארטררו ומילר

ריקרדו טורמו הוא מסלול של קו מרוץ אחד ומעט אפשרויות עקיפה. מרקז מזהה חריץ קטן בכניסה לפנייה 11 וצולל אל הקו הפנימי. קוארטררו מתעקש בקו החיצוני, אבל מרקז מחזיק בקו הפנימי ומיד פותח פער של כחצי שנייה. קוארטררו עוד מצליח לשמור על פער של 0.6 שניות ממרקז למשך מרבית המרוץ, עד שלבסוף מרקז מצליח להכניעו ומגדיל את הפער עד ל-1.9 שניות בטרם יחצה את קו הסיום כשנייה לפני קוארטררו. את הפודיום סוגר מילר.

ניצחונו של מארק מרקז סוגר עבור הונדה את הכתר המשולש, כשמרקז זוכה באליפות בתאילנד, הונדה זוכה באליפות היצרנים בספאנג, וקבוצת המפעל רפסול-הונדה זוכה בכתר הקבוצתי בוולנסיה. בהתחשב בתוצאות של לורנזו ושל קאל קראטשלאו, רוכב קבוצת הונדה LCR העונה, ניתן לומר שגם שני הקודקודים הנוספים בכתר המשולש רשומים באותיות זהב על שמו של מארק מרקז.

דוביציוזו מוביל את דבוקת הרוכבים השנייה
דוביציוזו מוביל את דבוקת הרוכבים השנייה

הניצחון בוולנסיה הוא ה-12 העונה של מארק מרקז. בשישה מרוצים נוספים מרקז מסיים במקום השני, ורק באוסטין שבטקסס מרקז מתרסק. גם אז, כשהוא מוביל את המרוץ בפער של 4 שניות תמימות.

אנדראה דוביציוזו והדוקאטי GP19 מסיימים במקום הרביעי, רינס בחמישי, ולנטינו רוסי שמיני. האחים אספרגרו סוגרים את העשירייה הראשונה, כשאלייש על האפריליה RS-GP תשיעי ופול על ה-RC16 של ק.ט.מ במקום העשירי.

MotoGP-Valencia-2019-002

16 מעלות צלזיוס באספלט תפסו רבים לא מוכנים, ובהם מיקלה פירו רוכב המבחן של דוקאטי, קראטשלאו, איקר לקואונה רוכב ק.ט.מ טק 3 שהיה בדרך לזכות בנקודות במרוץ הראשון שלו ב-MotoGP, יוהאן זרקו שרוכב מחליף בקבוצת אידומצ'י LCR, דנילו פטרוצ'י והדוקאטי הרשמי, פרנקו מורבידלי רוכב פטרונאס ימאהה, ואנדראה יאנונה על גבי האפריליה. שלושה רוכבים צללו זה אחר זה בלואוסייד בפנייה בודדת באמצע המרוץ. ראשון היה פטרוצ'י, מיד אחריו מתרסק יוהאן זרקו, שקם וצועד במלכודת החצץ כשגבו מופנה לאיקר לקואונה ול-RC16 שטס אליו ושולח אותו לסלטה מטורפת אל החצץ. למזלו הטוב של זרקו, ללא פציעה.

עונת 2020 מתחילה מחר, כשהרוכבים יבחנו את האופנועים של עונת 2020. שמועה אומרת שאלכס מרקז, אלוף ה- Moto2, עשוי להצטרף לאחיו הגדול בקבוצת רפסול. לזה אנחנו קוראים 'פול האוס'.

תוצאות הסבב ה-19 – ולנסיה

 1. מארק מרקז
 2. פאביו קוארטררו
 3. ג'ק מילר
 4. אנדראה דוביציוזו
 5. אלכס רינס

טבלת האליפות בסיום עונת 2019

 1. מארק מרקז, הונדה, 420 נק'
 2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 269 נק'
 3. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 211 נק'
 4. אלכס רינס, סוזוקי, 205 נק'
 5. פאביו קוארטררו, ימאהה, 192 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

BbKRT_versions

בימוטה חוזרת לאליפות הסופרבייק העולמית

בבימוטה מודיעים על הקמת קבוצת מרוצים חדשה, שתשתף פעולה עם קוואסאקי ותריץ לפחות שני אופנועים באליפות הסופרבייק העולמית בעונת 2025

2 תגובות

 1. Avatar

  נו,נתיניו של מלך העבר רוסי,מה דעתכם?

 2. Avatar

  זה כנראה באמת נגמר. עצוב אבל זו דרך העולם.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן