דף הבית / חדשות / MotoGP חרז: מופע האימים של מארק מרקז
Motogo-Jerez-2020-002

MotoGP חרז: מופע האימים של מארק מרקז

מארק מרקז - רמה אחת מעל כולם - כמעט ועושה את הלא ייאמן, אבל אז חוטף בענק

שי טהר

חלוד, זחוח, לחוץ, או שסתם עבר עליו יום נאחס? לא משנה התוצאה האיומה בסבב הזה וההשלכות קדימה בעונה המקוצרת והאינטנסיבית שצפויה לנו, מרקז הוא הכוכב המדובר וזה שנתן את ההצגה הכי טובה בעיר. אחרי הכל, עדיף אקשן משובח מעוד סתם מרוץ משעמם עבור ניקוד.

אז אחרי פתיחה חזקה של ויניאלס עם הימאהה שצויד במתקן שיגור חדש, מרקז מתמקם אחריו ומתחיל ללחוץ. ויניאלס מחזיק כמה הקפות ומתחילים לראות שהוא על הקצה, כשפעם-פעמיים האחורי שלו מאבד אחיזה ביציאה מפניות. עוד קצת לחץ ומרקז עובר להוביל, כשהוא ממשיך לדחוף חזק קדימה.

יוצאים לדרך - פתיחה חזקה של ויניאלס
יוצאים לדרך – פתיחה חזקה של ויניאלס

בינתיים מאחור ג'ק מילר על הדוקאטי והכוכב הצרפתי העולה פאביו קוארטררו על הימאהה לוויין של פטרונס, מצמצמים את הפער על ויניאלס שבחר בצמיג קדמי רך ומבין שהוא חייב לנהל ביתר זהירות את המשך המרוץ אם הוא רוצה לסיים אותו בתוצאה ראויה.

ואז מגיע הרגע של מרקז בפנייה על שם פדרוסה: הוא מאבד את הקדמי, ובאינסטינקט או תרגולת המוכרים שלו, כשכל רוכב אחר בעולם מסיים בהתרסקות בטוחה, הוא מצליח באלפיות שנייה להחזיר אחיזה לפני ההגעה לחצץ בשולי המסלול, ואז כשהוא כבר עמוק בחצץ במהירות דו-ספרתית הוא שומר את ההונדה על שני גלגלים וצולח את השטח חזרה למסלול כשכולם כבר חלפו על פניו.

ואז מגיע מרקז
ואז מגיע מרקז

הקוף שהיה שם על גבו מהרגע הראשון, עכשיו עם עיניים בוערות באש אדומה, דופק על החזה וצורח, זה הכל או כלום, והוא דוחף בכל הכח המנטלי והפיזי את המכונה המטורללת הזו קדימה, חותך דרך הרוכבים כאילו הם לא קיימים עוד הקפה ועוד אחת, מצמצם קדימה, מתעלם מהמגבלות, מועך, מעוות ומתמרן אותן במשחק מסוכן, הימור לא מחושב מבוסס תחושה ותשוקה למהירות וניצחון.

בינתיים מלפנים קוארטררו ומילר עוברים את ויניאלס, כשהצרפתי הצעיר שפתח מהפול בצורה פושרת מתאושש ומוביל בבטחה וממשיך לדחוף קדימה. לעומתו ויניאלס מתחיל להילחץ מהדבוקה שבנויה מדוביציוזו על הדוקאטי, מורבידלי על הימאהה של פטרונס, ופול אספרגרו על הק.ט.מ, מתחילים לסגור עליו ולהתקרב.

רמה מעל כולם
רמה מעל כולם

חוזרים לנמלה שממשיכה במחול המטורף. הוא כבר עובר את הדבוקה בהובלת דובי, ריח הפודיום באפו כשג'ק מילר על הדוקאטי נחלש וויניאלס עובר אותו ומתמקם שני. חמש הקפות לסיום מרקז עובר גם את מילר, לא לפני שהאוסטרלי העיקש מנסה להחזיר ולשמור על המקום, אבל מרקז קטלני, לא משאיר סיכוי, ועוד פנייה ומילר מריח אגזוזים של הונדה.

עכשיו, אחרי שהוביל את המרוץ, כמעט התרסק וחזר את כל הדרך מהמקום האחרון ועד לעמדת פודיום די בטוח, מרקז יכול היה להרגיע טיפה, אבל ויניאלס מול העיניים שלו, והוא במוד תקיפה מרגיש חזק ומהיר, וחברי ומנהלי הקבוצה שלו יחד איתו בטירוף רוצים עוד, עוד טיפה. אבל אז המציאות בועטת אותו בהיי-סייד אכזרי. הפעם ללא שום סיכוי. מרקז מתרסק חזק. שבר לא פשוט בזרוע ימין, ועתיד העונה כרגע מבחינתו מעורפל.

ההתרסקות הזו מחזירה את דובי, שכזכור שבר עצם בריח באימון מוטוקרוס רק לפני שלושה שבועות, לפודיום, כשויניאלס מסיים שני, ומנצח את המרוץ בענק פאביו קוארטררו.

ניצחון GP ראשון לקוארטררו
ניצחון GP ראשון לקוארטררו

הצרפתי, שכבר בשלהי העונה שעברה נכנס למרקז מתחת לעור והתחיל לשחק לו בראש, מצליח לקטוף ניצחון GP ראשון, כשהמתחרה הישיר שלו מושבת לכל הפחות למרוץ הבא ואולי אף יותר מזה, יש עליו כרגע קצת פחות לחץ ותוספת מומנט חיובי להמשך.

ואיך אפשר אף מילה עד עכשיו על הדוקטור ולנטינו רוסי? קשה, אבל אין יותר מידי מה לדווח. בזמן שבני קבוצתו מסיימים ראשון, שני וחמישי, הוא לא מסתדר עם האופנוע והצמיגים ופורש בגלל תקלה.

ביום ראשון הקרוב ניפגש שוב באותו המקום ובאותה השעה – חרז, ספרד, הפעם בלי מארק מרקז.

טבלת האליפות לאחר הסבב הראשון

  1. פאביו קוארטררו, ימאהה, 25 נק'
  2. מאבריק ויניאלס, ימאהה, 20 נק'
  3. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 16 נק'
  4. ג'ק מילר, דוקאטי, 13 נק'
  5. פרנקו מורבידלי, ימאהה, 11 נק'

אודות שי טהר

שי טהר
רוכב אנדורו, מוטוקרוס וכביש, כותב על MotoGP ועל נושאים שבוערים בי.

עשוי לעניין אותך

RX 300 2T My25 (8)

בטא מציגה את דגמי המוטוקרוס לשנת 2025

בבטא מציגים את דגמי המוטוקרוס של 2025 - ה-RX450 וה-RX300 הדו-פעימתי שמציע השנה יותר כוח ושלדה חדשה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן