דף הבית / חדשות / MotoGP לה-מאן: משלושה יוצא אחד
MotoGP-Le-Mans-2017-004

MotoGP לה-מאן: משלושה יוצא אחד

ולנטינו רוסי, מאבריק ויניאלס ומארק מרקז הגיעו ללה-מאן צמודים מאוד, אבל רק אחד יצא עם נקודות - מלוא הנקודות

ללה-מאן מגיעים שלושת המתחרים העיקריים לאליפות כאשר מפרידות ביניהם 4 נקודות בלבד: רוסי עם 62 נקודות, ויניאלס עם 60 נקודות ומרקז עם 58 נקודות. אליהם מצטרף השנה פדרוסה, שבכיסו 52 נקודות אליפות, שזה כאילו להתחיל את העונה מחדש בלה-מאן.

מתחילים במחווה להחלמתו של ניקי היידן שנפצע קשה בתאונת אופניים
מתחילים במחווה להחלמתו של ניקי היידן שנפצע קשה בתאונת אופניים

בשישי המסלול רטוב ובחוד נראים רוכבים שונים מבדרך כלל, ביניהם מילר על ההונדה RCV, באז  ואברהם על הדוקאטי, ואפילו ברדלי סמית' על RC16 של ק.ט.מ. הגשם של שישי והמסלול היבש ברובו וההולך ומתייבש בשאריתו בשבת סיפקו לנו יום שבת של אימונים ודירוג מותחים. מקצה האימון השלישי שקובע את העשרה שיעברו ישירות למקצה הדירוג הקובע, התנהל בסופו כמקצה דירוג. המפסידים העיקריים במקצה זה היו דובי, זרקו, פדרוסה ולורנזו. שני האחרונים אף סגרו את טבלת הזמנים.

זרקו הימר על מקצה אחד רצוף ללא עצירות להחלפת צמיגים והוביל את Q1 עד שהודח למקום השלישי על ידי דובי ופדרוסה. אבל זרקו הוא קוסם, ועל הצמיגים הרכים והמשומשים שלו הוא מקדים את פדרוסה בחמש מאיות השנייה ושולח את פדרוסה לזנק מהמקום ה-13. לורנזו לא ממשיך את המומנטום מחרז ומזנק מהמקום ה-16.

יוהאן זרקו - פעמיים אלוף Moto2 נותן בראש על אופנוע לוויין
יוהאן זרקו – פעמיים אלוף Moto2 נותן בראש על אופנוע לוויין

את מקצה הדירוג הקובע כובשים רוכבי ימאהה, כשבפול פוזישן ויניאלס ואחריו רוסי וזרקו. זרקו שוב זוהר ברגע האחרון כשהוא מדיח את קראטשלאו מהמקום השלישי לרביעי בהקפה האחרונה. מרקז מזנק מהמקום החמישי. לה-מאן היה טוב מאד ל-RC16 של ק.ט.מ, כשפול אספרגרו מדרג שמיני וברדלי סמית' מדרג עשירי.

15:00, האורות האדומים כבים ומזנקים

השורות הראשונות מזנקים היטב, כשטוב מכולם מזנק זרקו. ויניאלס וזרקו נכנסים יחדיו לפנייה 1, אבל לפנייה 2 זרקו ממקם את עצמו באופן מושלם וסוגר לויניאלס את הקו הפנימי. מרקז מצליח לדחוק את רוסי לרביעי, אבל כבר לאחר מספר פניות רוסי מחזיר לעצמו את המקום השלישי. פדרוסה, שנשדד בהקפה האחרונה של מקצה הדירוג Q1, מזנק כהרגלו כמו טיל מונחה מדויק וקל משקל למקום השמיני.

ויניאלס - מכתיב קצב מטורף
ויניאלס – מכתיב קצב מטורף

למשך 6 הקפות זרקו מוביל את המרוץ, כשאחריו ויניאלס, רוסי ומרקז. בשונה מקטאר, זרקו לא מאבד את האופנוע אלא רק את ההובלה לויניאלס, והוא ממשיך ורוכב מצוין במסלול הביתי אל מול הקהל הצרפתי ומסיים במקום השני. פודיום ראשון ליוהאן זרקו – פעמיים אלוף ה-Moto2 ברציפות, ואת זה זרקו משיג על אופנוע של קבוצת הלוויין ימאהה טק 3 ולא על אופנוע מפעל.

מרקז רוכב רביעי, כשמדי פעם הוא סוגר מעט את הפער על רוסי בשלישי ומדי פעם הפער גדל. קצב המרוץ עומד על 1:32.5 דקות להקפה – קצב מהיר בשנייה שלמה מהקצב הצפוי למרוץ על פי אימון חופשי שלוש וארבע. את הקצב קובע בחוד ויניאלס, כשזרקו ורוסי עומדים בקצב. מרקז נאלץ לרכב על המגבלות על מנת לשמור את רוסי במרחק סביר. בתחילת ההקפה ה-18 מרקז טס בפנייה אחת ושתיים מהר על מנת לשמור את רוסי, אבל לפנייה 3 הוא נושא מהירות רבה מדי, ובליטוף הבלם הקדמי אל תוך הפנייה מרקז מאבד את הקדמי בלואו-סייד ומסיים את המרוץ.

מרקז - מנסה לרדוף ומאבד את המרוץ
מרקז – מנסה לרדוף ומאבד את המרוץ

פדרוסה מאבד זמן ואולי מעט בטחון כשמרקז מתרסק ממש מולו ומשאיר את הטריו של ימאהה בחוד. רוסי יושב צמוד לזנב של זרקו, ושבע הקפות לתום המרוץ הוא מחליט לאיים על המקום הראשון. רוסי מאחר בבלימה לפנייה 1, וכשהוא מקביל לזרקו רוסי ממקם עצמו בקו הפנימי לשיקיין בפנייה 3 ומשאיר את זרקו מאחור. זה האחרון מחליט לנתק מגע ולסיים על הפודיום ולא להסתכן במאבק עם רוסי. רוסי מגביר את הקצב, שובר את שיא המסלול ונצמד לויניאלס. רוסי, שמבין שמבלי לנצח מרוצים אין אליפות, מהמר על כל הקופה. הוא חותך באגרסיביות לקו הפנימי בפנייה 3, יוצא מעט רחב אבל מצליח לשמור על הקו בפנייה 4 ועל ההובלה. ויניאלס, שגם הוא שבר את שיא המסלול בלה-מאן, שומר את רוסי במרחק תקיפה. ויניאלס חותך את השיקיין כשהוא טועה בבלימה, אבל לא מרוויח מקום. בשתי ההקפות האחרונות רוסי רוכב מהר ומנסה להגן על הקו. ויניאלס, שמקיף בסערה את לה-מאן בפעם האחרונה, מכריח את רוסי לרכב על הקצה. קו הגנתי ובלימה מאוחרת מאוד בכניסה לפנייה 8 מוציאה את רוסי רחב, וויניאלס מנצל זאת ומוביל את המרוץ. רוסי לא מוותר ובמאמץ עליון הוא נצמד לויניאלס. רק שזה האחרון רוכב את ההקפה האחרונה בקצב ששובר שוב את שיא המסלול. רוסי בניסיון לנצח את המרוץ דוחף חזק מאוד, בלימה מאוחרת ומהירות פנייה גבוהה מדי, ורוסי מאבד את האופנוע בלואו-סייד. ובסיום ויניאלס, זרקו ופדרוסה שזוכה בפודיום שלל.

פדרוסה - זוכה בפודיום שלל
פדרוסה – זוכה בפודיום שלל

שלושה נכנסו ללה-מאן בחמישי ורק ויניאלס יצא משם כשצמיגיו על האספלט. מרקז ורוסי נפלו חלל אל מול קצב המרוץ שאותו קבע ויניאלס – מרקז נפל במרדף ורוסי נפל תחת לחץ הרודף. פדרוסה מנצל את אפס הנקודות של רוסי את מרקז ומשפר למקום השני באליפות.

לורנזו מסיים שישי תודות לעדר שלם של דוקאטי GP15 ו- GP16 ולאפריליה של אלייש אספרגרו שנופלים שדודים לתקלות טכניות. חרז היה אור, אבל נראה שהיה זה אור קטן.

במוג'לו, בדיוק בעוד שבועיים, הכל יכול להשתנות.

רוסי - כאן עוד מחייך. אחרי ההתרסקות הוא בכה
רוסי – כאן עוד מחייך. אחרי ההתרסקות הוא בכה

תוצאות הסבב החמישי – לה-מאן

  1. מאבריק ויניאלס
  2. יוהאן זרקו
  3. מארק מרקז
  4. אנדראה דוביציוזו
  5. קאל קראטשלאו

טבלת האליפות לאחר הסבב החמישי

  • מאבריק ויניאלס, ימאהה, 85 נק'
  • דני פדרוסה, הונדה, 68 נק'
  • ולנטינו רוסי, ימאהה, 62 נק'
  • מארק מרקז, הונדה, 58 נק'
  • יוהאן זרקו, ימאהה, 55 נק'
ועוד אחת של זרקו - כי מגיע לו!
ועוד אחת של זרקו – כי מגיע לו!

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

oil in the blood

שמן בדם – הטריילר

הסרט החדש 'Oil in the blood' מתאר את סצנת בניית אופנועי הקאסטום שפורחת בשנים האחרונות, ולפי הבילד-אפ הוא הולך להיות מרתק וחשוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO