דף הבית / חדשות / MotoGP: לורנזו לדוקאטי על כנפי ניצחון בוולנסיה
valencia-2016-001

MotoGP: לורנזו לדוקאטי על כנפי ניצחון בוולנסיה

לורנזו שולט בסבב האחרון של ה-MotoGP בוולנסיה, מנצח בפער גדול ועובר לדוקאטי בסטייל

במרוץ יבש ובתנאים אופטימליים, רוכב חייב להיטיב לבצע את כל חלקי המרוץ – החל מהזינוק ועד דגל השחמט. לורנזו ומרקז הוכיחו את הטענה הזאת במרוץ בוולנסיה – משני הקצוות שלה.

רוסי, יאנונה ומרקז מתקוטטים
רוסי, יאנונה ומרקז מתקוטטים

במהלך האימונים מרקז ולורנזו מציגים קצב מרוץ דומה ומהיר בכמעט שליש שנייה להקפה מרוסי, ויניאלס ושאר הרוכבים. לורנזו מנפץ שוב ושוב את שיא המסלול, כשבתום מקצה הדירוג הוא זוכה בפול פוזישן כשהוא עוצר את השעון על 1:29.401 דקות – שש עשיריות השנייה מהיר מהקפת הפול פוזישן שלו עצמו ב-2015, שזה סוג של נצח במונחי ה-MotoGP. את השורה הראשונה משלימים מרקז ורוסי. בשורה השנייה ויניאלס, דובי ופול אספרגרו. יאנונה מזנק שביעי ופדרוסה, שחזר אחרי שבר בעצם הבריח, מזנק שמיני.

לורנזו מזנק היטב, בולם ראשון ועל הקו לפנייה 1, יוצא ראשון וטס לפנים. הוא קובע קצב מהיר, כשבתום ההקפה הראשונה הפער עומד על 0.4 שניות, ומכאן לורנזו מגדיל את הפער עד לחמש שניות בשיא. לורנזו חוצה את דגל השחמט 1.185 שניות לפני מרקז.

עף על עצמו זה...
עף על עצמו זה…

כשלורנזו מזנק כמו טיל מונחה לפנים, מרקז יורה את עצמו בווילי ארוך מקו הזינוק ומאבד דרייב. ביציאה מהפנייה הראשונה מרקז שישי, ובתום ההקפה הראשונה הוא תקוע בחמישי כשלפניו רוסי, ויניאלס ויאנונה. יאנונה, בזינוק מרשים, הישר מהמקום השביעי על הגריד אל המקום השני במרוץ. רוסי מזנק סביר ומאבד שני מקומות, כשבתום ההקפה הראשונה הוא ממוקם רביעי.

לורנזו מנתק קשר ומותיר ליאנונה, ויניאלס, רוסי ומרקז להילחם על שאריות הפודיום. ולנסיה הוא מסלול קצר וצר באופן יחסי, ומבנה הפניות שבו מקשה מאד על מלאכת העקיפה. כל עקיפה דורשת קור רוח, אומץ ותכנון מוקדם. בהקפות הראשונות של המרוץ היה זה ויניאלס במקום השלישי שמנע מרוסי ומרקז לפתח את הקצב הרצוי. בהקפה הרביעית רוסי והבלוק- פס הקלאסי משאירים את ויניאלס מאחור בפנייה 14, והקפה אחת לאחר מכן עושה זאת גם מרקז.

למה יצאתי בווילי, למה?
למה יצאתי בווילי, למה?

יאנונה, רוסי ומרקז צמודים במאבק על המקום השני. למשך מספר הקפות רוסי עוקף את יאנונה לשני וחוזר חלילה. ולנסיה אמנם מקשה על עקיפות, אבל רוסי תוקף שוב ושוב בפנייה 4, פנייה 6 ובפניות 11, 12, 13 ו-14, רק בשביל לראות את יאנונה חולף על פניו בקלילות בישורת עם כוח המנוע של הדוקאטי. מרקז חווה גם הוא את נחת זרועו של המנוע מבית דוקאטי. אבל מרקז בחר בצמיג קדמי קשה בעוד המתחרים הישירים שלו בחרו בצמיג קדמי בדרגת קושי בינונית. לאחר 2/3 מרוץ הצמיג הבינוני מספק מעט פחות אחיזה, ומרקז זוכה ומתקדם לשלישי על חשבונו של רוסי, ומיד בהמשך ההקפה לשני כשהוא חולף על פני יאנונה. זה האחרון, כמיטב המסורת, משיב למרקז בעקיפה עד שמרקז דוחף בכוח את ההונדה לקו הפנימי בפנייה 3 ומגביר קצב.

מרקז מקזז 4 שניות מהפער שבו מחזיק לורנזו תוך 8 הקפות, ולא נותר למרקז אלא להצטער שבמרוץ יש רק 30 הקפות ושבמקום לזנק קדימה הוא זינק למעלה בווילי.

רוסי ויאנונה ימשיכו בטנגו של עקיפות במאבק על המקום השלישי. הקפה לסיום, רוסי תוקף בפנייה 11 ויאנונה מחזיר לו עקיפה מנגד ושוב מנצל את מנוע הדוקאטי בישורת, פותח פער על רוסי ומסיים שלישי.

יאנונה ורוסי
יאנונה ורוסי

ולנסיה היא אקורד פתיחה לקבוצת המרוצים של ק.ט.מ ול-RC16. מיקה קאליו רוכב היטב עד שהוא נכנע לתקלת אלקטרוניקה ופורש מהמרוץ. קאליו והאופנוע הקטום היו איטיים בשתי שניות להקפה יחסית למובילים, והם בהחלט עשו עבודת פיתוח ראויה. בראדלי סמית' ופול אספרגרו ייקחו את הפרויקט צעד קדימה ב-2017.

מיקה קאליו והק.ט.מ RC16
מיקה קאליו והק.ט.מ RC16

אל תתרחקו, ניפגש שוב ביום שלישי על אותו המסלול במבחן הרשמי הראשון והמסקרן לקראת 2017.

טבלת אליפות ה-MotoGP בסיום עונת 2016

  1. מארק מרקז, הונדה, 298 נק'
  2. ולנטינו רוסי, ימאהה, 249 נק'
  3. חורחה לורנזו, ימאהה, 233 נק'
  4. מאבריק ויניאלס, סוזוקי, 202 נק'
  5. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 171 נק'

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

פול גז

פול גז – להיט הקיץ הקולנועי ואופנועי השטח של ק.ט.מ

הסרט הישראלי 'פול גז', שייצא לאקרנים בתחילת אוגוסט, הוא דרמת מתח והתבגרות הכולל ספורט מוטורי ורכיבת שטח, ומככבים בן אופנועי ק.ט.מ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO