דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: סבב 5, לה-מאן
lorenzo-1

MotoGP: סבב 5, לה-מאן

ימאהה שולטת, דוקאטי במומנטום, ורק מרקז לא מוצא את עצמו

לה מאן, המרוץ השני על אדמת אירופה והחמישי לעונת 2015. מרקז מחפש בנרות ניצחון. לורנזו רוצה להמשיך בפולגז מחרז. רוסי, שמוביל את הטבלה, יצטרך יותר מעקביות על מנת לזכות באליפות. דובי ודוקאטי רוצים לטפס רק מקום אחד על הפודיום ולא לאבד את המקום השני באליפות ללורנזו וימאהה. פדרוסה, שלא רכב מחמת ה-Arm Pump מאז קטאר, חוזר להתחרות.

ממש כמו שאנחנו אוהבים מסלולים:

le-mans

 

אורכו של מסלול בוגטי 4.2 ק"מ. יש בו 9 פניות ימניות ו-5 שמאליות, מה שמכריח את ברידג'סטון לספק למרוץ צמיגים א-סימטרים על מנת להתמודד עם העומס על חלקו הימני של הצמיג. רוחבו של המסלול 13 מטרים, מה שמכריח את הרוכבים לעקיפות על הבלמים או בלימות מאוחרות וטריקת דלתות בשני השקיינים. הישורת האחורית היא הארוכה מבין שתי הישורות ואורכה 674 מטר. מסלול מהיר וזורם שבו גם הפניות האיטיות הן חלק משטף הרכיבה ואין בו את פניות ה'עצור ותן גז' שכל כך מאפיינות את מסלולי האחות הבכירה – F1.

ולנטינו רוסי. כמה אנחנו אוהבים אותו!
ולנטינו רוסי. כמה אנחנו אוהבים אותו!

למסלול בלה מאן מגיע לורנזו אחרי הניצחון בחרז. במהלך האימונים לורנזו מציג קצב מרוץ מהיר משל מתחריו הישרים ובהם מרקז, רוסי ודובי. מבין השלושה, דובי על הדוקאטי יהיה הקרוב ביותר ללורנזו. רוסי, כהרגלו, התקשה לפתח קצב מהיר לכל אורך האימונים והדירוג. למרקז היו מקצים טובים יותר וטובים פחות ובמשך רוב מקצי האימון, אך הוא היה איטי מלורנזו ודובי. עד למקצה הדירוג שבו כבמטה קסם מרקז קובע הקפה של 1:32.246 שמזכה אותו בעמדת הפול, כשהוא מקדים בחצי שנייה את דובי ובעשירית נוספת את לורנזו. רוסי קובע זמן שמדרג אותו שביעי, ומקום אחד אחריו מזנק פדרוסה. בינם לבין החוד יזנקו קראטשלו, יאנונה וסמית', שמראים יכולת טובה.

93,000 אלף צופים רואים את השורה הראשונה של הגריד ובה מרקז, דובי ולורנזו מזנקת היטב. אליהם יצטרפו גם יאנונה ורוסי. לורנזו, שמרחיב מעט את הקו לפנייה מס' 1, דוחק מעט את יאנונה ומרקז שבדיוק סוגר את הקו ונושק לרגע קט ביאנונה. משם החוד ממשיך בדהרה לעבר האסים של דאנלופ. מרקז, שממוקם רביעי, בולם הרבה מאוחר מדי, נכנס ראשון לפנייה ויוצא ממנה רביעי. לפניו בחוד לורנזו מוביל ואחריו דובי ויאנונה, כשמאחוריו נושף בעורפו רוסי. מרקז ישוב ויטעה פעמיים נוספות בבלימה, ובאמצעו של המרוץ הוא ממוקם שישי, כשתי שניות אחרי סמית'. מרקז מתעשת לקראת תום המרוץ, סוגר את הפער על סמית' שסוגר את הפער על יאנונה שממוקם רביעי. שש הקפות לתום המרוץ מרקז צולל לשיקיין של דאנלופ ומשאיר את סמית' ויאנונה מאחור. סמית', שצמיגיו התבלו, יסתפק במקום השישי.

יאנונה, שרוכב לאחר שפרק את הכתף במבחנים במוג'לו מספר ימים לפני המרוץ, יוצא למלחמת עקיפות יוצאת דופן באגרסיביות שלה עם מרקז. אגרסיביות שמזכירה את הימים המשותפים שלהם ב-Moto2. גם ביום רע מרקז אגרסיבי יותר והוא מצליח לשמור על מקום רביעי ו-13 נקודות אליפות, שאולי עוד יתגלו כיקרות מפז.

דוביציוזו והדוקאטי; מאחור יאנונה, ורוסי לפני שעקף את שניהם
דוביציוזו והדוקאטי; מאחור יאנונה, ורוסי לפני שעקף את שניהם

בחוד, לורנזו מוביל החל מהיציאה מפנייה 4 של ההקפה הראשונה ועד לדגל השחמט. בחלקו הראשון של המרוץ הפער בין ארבעת המובילים עומד על כחצי שנייה בין אופנוע לאופנוע. רוסי, שהתקשה לאורך המקצים בשישי ובשבת, משנה מעט את הסט-אפ לחימום בראשון. כהרגלו, המרוץ עושה לרוסי טוב, ובמחצית המרוץ הוא מצליח להשאיר מאחוריו את צמד רוכבי המפעל של דוקאטי – קודם את יאנונה ולאחר מכן את דובי, ולהתייצב במקום השני כשלורנזו כבר מחזיק פער של כ-2 שניות מלפנים. לורנזו ינהל את הפער מרוסי באופן מושלם עד תום המרוץ. דובי ינשוף בעורפו של רוסי לאורך מרבית המרוץ, ורק לקראת סופו רוסי משתחרר ומצליח להבטיח את המקום השני.

שבעה רוכבים לא מסיימים את המרוץ. ראשון המתרסקים, אחרי הקפה וקצת, הוא דווקא פדרוסה, שישוב לרכב ויסיים במקום ה-16. מיד אחריו מתרסק בראדל, שחווה עונה קשה בFORWARD YAMAHA. אלייש אספרגרו, רוכב סוזוקי, פורש כתוצאה מבעיה בקלאץ'. גם קארל אברהם לא מסיים את המרוץ בגלל בעיה טכנית. דה מיליו, רדינג, קראטשלו ומילר מתרסקים בלואו סייד בפניות שונות לאורך המסלול ופורשים מהמרוץ.

שוב רוסי...
שוב רוסי…

בסיום לורנזו מנצח, רוסי מסיים שני וסוגר שבת מושלמת לקבוצת המרוצים של ימאהה עם מקומות 1 ו-2. דובי נועל את הפודיום במקום השלישי ומעניק פודיום רביעי מתוך חמישה מרוצים לדוקאטי. מרקז, כאמור, מסיים רביעי ואחריו יאנונה, סמית', פול אספרגרו, הרננדז, וינאלס על הסוזוקי במקום התשיעי, וסוגר את העשירייה פטרוצ'י על הדוקאטי. בעשירייה הראשונה אנחנו מוצאים 4 רוכבי יאמהה, 4 רוכבי דוקאטי, סוזוקי בודד והונדה אחד בידיו של האלוף מרקז. לקראת מוג'לו, האורות במטה של HRC ידלקו עד השעות הקטנות מחד, ומאידך היה זה אמיליו אלזמורה, המנטור של האלוף מארק מרקז, שניסה לאושש מעט את הביטחון הפגוע של מרקז, שנכון ללה מאן 2014 החזיק בחמישה ניצחונות רצופים.

ב-31.5 שוב בשעה 15:00 יזנקו רוסי, לורנזו, דובי ומרקז למרוץ במוג'לו. מסלול הבית של רוסי וגם של דובי והדוקאטי GP15, מסלול אהוב על לורנזו וגם על מרקז. אנחנו נמנע מלהמר על תוצאות המרוץ ונתייצב אל מול המסך בשעה היעודה.

טבלת האליפות לאחר הסבב החמישי

  1. ולנטינו רוסי, ימאהה, 102 נק'
  2. חורחה לורנזו, ימאהה, 87 נק'
  3. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 83 נק'
  4. מארק מרקז, הונדה, 69 נק'
  5. אנדראה יאנונה, דוקאטי, 61 נק'
הפודיום
הפודיום

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

meoni

ראלי דקאר: משנת 2020 עוברים לסעודיה

החל משנת 2020 ראלי דקאר יעבור לתוואי שטח חדש בערב הסעודית במקום בדרום אמריקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO