דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: סיכום הסבב השלישי, ארגנטינה
HWZG5MQVS0CT070IBABV

MotoGP: סיכום הסבב השלישי, ארגנטינה

U2U5GCN030I0GBILAKBFארגנטינה הוא אחרון משלושת מרוצי פתיחת העונה, שבשנתיים האחרונות ובמהלך השנים הקרובות יהוו באופן מסורתי את ה-Fly Away של פתיחת העונה. כמעט סוגרים את העונה שלושת מרוצי ה-Fly Away המקוריים – מוטגי, פיליפ איילנד וספאנג. ליבת העונה היא עדיין אירופית, וכך גם המרוץ האחרון בוולנסיה. מרוצי ה-Fly Away הפכו משמעותיים לרוכבים ולקבוצות. שלושת המרוצים הראשונים הם הקדמה לחלק האירופי והמשמעותי באליפות, אבל תוצאות טובות בשלושת המרוצים הראשונים הם קן שיגור טוב למאבק על האליפות. ב-MotoGP בדרך כלל האליפות נסגרת באחד ממרוצי ה-Fly Away האחרונים. רק פעמיים בעשור האחרון האליפות הגיע לוולנסיה.

למסיבת העיתונאים בחמישי הוזמנו ולנטינו רוסי, אנדראה דוביציוזו, מארק מרקז, קאל קראטשלאו, אלייש אספרגרו ויוני הרננדז. השלושה הראשונים מראים שהם בדרכם להתמודד על האליפות. אספרגרו הוא השגריר של סוזוקי, שחזרו להתחרות באופן מרשים. קראטשלאו יתחרה לראשונה בארגנטינה. את המרוץ הראשון ב-2014 ראה בטלוויזיה בגלל פציעה. ליוני הרננדז הקולומביאני זהו סוג של מרוץ ביתי. אולי מעניין יותר היה לשמוע שניים שלא הוזמנו. הראשון, דני פדרוסה שלא ירכב גם בארגנטינה בגלל אותה פציעה בשרירי הזרועות, ה-Arm Pump, שמונעת ממנו לנצל את מלוא יכולת השריר תחת עומס. לפדרוסה העונה אבודה. ייתכן אף שהקריירה שלו כרוכב מרוצים מגיעה אל קיצה, וגם אם לא – פדרוסה מתרחק מתואר אליפות בקטגוריה הבכירה. השני, חורחה לורנזו, שחווה פתיחת עונה איומה ב-2014 ועם פתיחת עונה בינונית ומאכזבת ב-2015. פעמיים מקום רביעי למי שבעולם ה-GP הוא המתחרה העיקרי לתואר האליפות ביחד עם מרקז הן תוצאות מאכזבות בכל קנה מידה.

4-OK_G106798זאת השנה השנייה בה מתחרים ב-Autódromo Termas de Río Hondo. המסלול היה אמור להצטרף לסדרה כבר ב-2013 וגם נערכו בו מבחנים לקראת המרוץ. רק שהלאמה של חברת הבת של רפסול בארגנטינה גוררת איום מפורש של קבוצת רפסול שלא להגיע למרוץ מחשש לביטחון קבוצת המרוצים שלה, והאיום של רפסול גורם לביטולו ב-2013. המסלול הוא בדיוק כמו שאנחנו אוהבים – מסלול זורם, שוטף ומהיר. מסלול לאופנועים. גם הרוכבים אוהבים את המסלול ואת הקהל הארגנטינאי שכולו התלהבות ותשוקה למרוצים. אורכו של המסלול 4.805 ק"מ, המסלול רחב – 16 מ' – מה שמאפשר גמישות בבחירת קו המרוץ בהתאם לאופנוע ולסגנון הרוכב, 14 פניות מהן 9 ימניות ו-5 שמאליות, מה שמעמיס ושוחק את צדו הימני של הצמיג, והישורת מאפשרת לצבור מהירות של מעל 330 קמ"ש לאורך של 1,076 מטר לקראת ההיירפין בפנייה מס' 5.

מקצה אימון ראשון ו… מרקז מסיים 10 כשאלייש אספרגרו על הסוזוקי קובע את הזמן הטוב ביותר. במקצה השני אלייש עדיין ראשון, אבל מרקז כבר שלישי. בשאר המקצים מרקז כמנהגו נוהג, והוא מסיים בראש טבלת הזמנים באימון 3 ו-4, בדירוג ובחימום למרוץ. בדירוג יהיו אלה מרקז ואלייש שידחסו 3 מקבצי הקפות בתוך 15 דקות. מרקז יקזז מזמנו גם בהקפה האחרונה בדירוג ויעמיד את זמן הפול על 1:37.802 דק'. אחריו יזנק אלייש בפיגור של חצי שנייה, ואת השורה הראשונה בגריד סוגר יאנונה על הדוקאטי. מהשורה השנייה יזנקו קראטשלאו, לורנזו ודובי. רוסי יזנק מהמקום השמיני, כשלפניו פטרוצ'י על הדוקאטי של פרמאק.

ראפידו מרקז עד לאמצע המרוץ, ואז רוסי בפול גז עד ל-2 הקפות לתום המרוץ ולהפיכת כיוון ביציאה מהימנית בפנייה 5 לשמאלית בפנייה 6, כשמרקז בפקודת ההיגוי נוגע עם הקדמי באחורי של רוסי ומתרסק.

JNIO25X0UIONRQU65O0Mהצמיג הנכון. לגריד מרקז מגיע נעול בצמיג אחורי קשה מאוד כמו רוסי וכמו לורנזו. רוכבי דוקאטי כמו רוכבי סוזוקי משתמשים בצמיג הקשה, שהוא הקשה ביותר המותר במסגרת המגבלות טכניות המוטלות על קבוצות המפעל של דוקאטי וסוזוקי. המגבלות לדוקאטי וסוזוקי קלים מהמגבלות של הונדה וימאהה על מנת ליצור תחרות בין היצרנים השונים. במסגרת התקנות השונות, לדוקאטי וסוזוקי כמות דלק גדולה יותר, יותר מנועים לכל רוכב וצמיג בתרכובת רכה. על הגריד מרקז מחליט להמר על הצמיג הקשה במקום הקשה מאד. באמצע המרוץ, כשמרקז מוביל בפער של מעל 4 שניות, נראה היה שההימור משתלם והפער גדול מספיק בשביל לנהל אותו מהמקום הראשון עד לתום המרוץ.

היה גם זינוק. מרקז ואלייש מזנקים היטב וכך גם שאר רוכבי השורות הראשונות. רוסי מזנק משמיני לרביעי בקו החיצוני לפנייה הראשונה רק בשביל להתחכך עם יאנונה שיושב על הפנימי ולשוב למקום השמיני ביציאה מהפנייה. מרקז ואלייש מחליפים מקומות בחוד ואיתם לורנזו וקראטשלאו. מרקז מנצל את העקיפות בין לורנזו, קראטשלו ואלייש על מנת להגדיל את הפער בחוד. בזמן שרוסי מחמם את הצמיג האחורי הקשה מאוד שלו, מרקז פותח פער שעומד בשיאו על 4.5 שניות. בזמן שמרקז טס לפנים רוסי מתחיל בלקטוף את לורנזו ואחריו את יאנונה, קראטשלאו ודובי עד למקום השני. בהקפה ה-7 הדוקאטי של הרננדז נדלק. ממש. הרנדדז נוטש את האופנוע בתקווה שלא הגיר שמן לקו המרוץ. דובי, שאיבד את המקום השני לרוסי, ממשיך ללחוץ חזק ושומר את רוסי במרחק נגיעה.

באמצע המרוץ רוסי מתחיל לקצץ עשירית פה ועשירית שם ממרקז. ההבדל בין הצמיג האחורי של מרקז – קשה – לצמיג האחורי של רוסי – קשה מאד – אינו לינארי. צמיג זהה יתנהג אחרת בהתאם לאופנוע ולסגנון הרכיבה של הרוכב. באמצע המרוץ השאלה היא אם רוסי יקזז את הפער ממרקז לפני תום המרוץ, ושאלה נוספת היא אם מרקז יצליח לנהל את הצמיג ואת הפער עד לתום המרוץ.

1N8WROJRJSVWQ7TB5UPRואז רוסי ברכיבה מבריקה מתחיל לחתוך את הפער בקצב של 1/3 שנייה להקפה. בהקפה ה-18 רוסי מגלח שנייה שלמה מהפער וכבר ברור שההימור של מרקז נכשל והסיום יהיה ראש בראש בינו לבין רוסי. 3 הקפות לדגל השחמט ורוסי צמוד למרקז מאחור. 2 הקפות לסוף ורוסי תוקף את מרקז בפנייה מס' 2, יוצא מעט רחב, ומרקז בפנימי שומר על ההובלה עד לכניסה לפנייה 5 שבה מרקז מחליק את האחורי ומרחיב מעט את הקו. רוסי עכשיו בפנימי כשמרקז משחרר את הבלם ומהדק את הפנייה עוד יותר מרוסי, אבל עם עודף המהירות מרקז פוגע ברוסי באפקס של פנייה 5. רוסי בקו החיצוני ביציאה מהפנייה, אבל מעט לפני מרקז ובקו שמוביל לפנימי בפנייה 6. מרקז, שמנסה בכל כוחו לשמור קו, הופך כיוון חלקיק שניה לפני פקודת ההיגוי של רוסי. הצמיג הקדמי של מרקז נתקל באחורי של רוסי והאופנוע של מרקז מתרומם ומוטח לקרקע. מרקז עוד רץ לאופנוע בניסיון לצמצם נזקים, רק בשביל לגלות שהאופנוע והמרוץ גמורים בשבילו. רוסי חוצה את הקו ראשון ואחריו דובי. קראטשלאו, שבהקפה האחרונה נצמד ליאנונה, מצליח להשחיל את יאנונה בסדק צר שהאחרון משאיר בפנייה האחרונה וגונב לו את המקום האחרון על הפודיום. חמישי מסיים לורנזו ואחריו סמית', אלייש אספרגרו, פול אספרגרו, רדינג ווינאלס שסוגר שני סוזוקים בעשירייה הראשונה. ראוי לציין גם את ג'ק מילר שמסיים במקום ה-12 כשהוא מוביל את רוכבי קטגוריית ה-Open ומעניק מרוץ שמח לקבוצת CWM של לוצ'יו צ'קינלו ביחד עם קאל קראטשלאו.

עד לא מזמן היינו בטוחים ש-122 הניצחונות של ג'יאקמו אוגסטיני ישרדו את ימיו של רוסי, רק שעם הניצחון השני של רוסי העונה וה-110 בקריירה אנחנו כבר לא בטוחים. אנחנו בטוחים שרוסי, נכון להיום, הוא הרוכב הראשון בקבוצת המפעל של ימאהה והאיום הראשי על אליפות שלישית ורצופה של מרקז. לשם כך רוסי מגיע לחרז שבכיסו 30 נקודות אליפות יותר מלמרקז. שבועיים מהיום, ביום ראשון ה-3.5 בשעה 15:00, יחל המסע של רוסי באירופה. ולגבי מרקז, הוא עוד ישוב.

I554QVQ0JYCRVYEXB5IJובשביל לטרוף את הקלפים לגמרי, דובי מסיים פעם שלישית ברציפות במקום השני והדוקאטי GP15 לא נופל מההונדה והימאהה. פתיחת עונה מטורפת!

תוצאות הסבב השלישי

  1. ולנטינו רוסי
  2. אנדראה דוביציוזו
  3. קאל קראטשלאו
  4. אנדראה יאנונה
  5. חורחה לורנזו

טבלת האליפות לאחר הסבב השלישי

  1. ולנטינו רוסי, ימאהה, 66 נק'
  2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 60 נק'
  3. אנדראה יאנונה, דוקאטי, 40 נק'
  4. חורחה לורנזו, ימאהה, 37 נק'
  5. מארק מרקז, הונדה, 36 נק'

5-OK_TI19857 2

 

 

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Pirelli-Cup-2018-Rd4-061

אליפות פירלי קאפ – עונת הבכורה הסתיימה בהצלחה

עונת הבכורה של אליפות פירלי קאפ בישראל הסתיימה בהצלחה בשישי שעבר בפצאל; אלוף האלופים – אלמוג מנגד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO