דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: סיכום הסבב השני, COTA
_g108112

MotoGP: סיכום הסבב השני, COTA

COTAקוטה, או Circuit of the Americas שבסמוך לאוסטין טקסס, הוא אחד המסלולים החדשים בסדרה. כחלק מהניסיון של דורנה וכרמלו אספלטה, העומד בראשה, להביא את ה-GP למחוזות חדשים או מחודשים, אנחנו חווים עדנה למרוצים בארה"ב. אם במשך שנים לא היה מרוץ אחד לרפואה בארה"ב, בשנים האחרונות דורנה עושה מאמץ לחדור למעוז התרבות הצרכנית, שבשבילו מרוצי הנסקאר האובליים הם קודש הקודשים. זה התחיל עם החזרה של ה-MotoGP ללגונה סקה ב-2005, זה המשיך עם מרוץ נוסף באינדיאנפוליס ב-2008, ונעצר עם שלושה מרוצים ב-2013 עם מרוצים באוסטין, לגונה סקה ואינדיאנפוליס. לצערנו, ב-2014 איבדנו את לגונה סקה ופניית ה-Corckscrew המפורסמת. אם לגונה סקה היה אחד המסלולים המיוחדים בסדר והמסלול באינדי הוא מין שעטנז שהותאם ל-GP, אז המסלול באוסטין הוא קצת – איך לומר – קצת יותר מדי. המסלול, שתוכנן על ידי הרמן טילקה, נחנך בסוף 2012. אורכו 5.515 ק"מ ורוחבו 15 מטר. 1,200 מטרים הופכים את הישורת האחורית לארוכה בסדרה. במסלול עשרים – כן 20 – פניות, מתוכן 9 ימניות ו-11 שמאליות.

ניתן להבין שהיזמים וטילקה הגזימו בניסיון לדחוף הכל מהכל של עולם המסלולים במסלול אחד בודד.

_g108645עדיין, ביום ראשון יהיה מרוץ וכולם ייאלצו בזינוק להידחק לפנייה מס' 1, שהיא אחת המאתגרות בסדרה כולה. בקצה הישורת שמסתיימת בעלייה חדה נחה לה פניית היירפין הדוקה ועיוורת שבה לא רואים את היציאה בנקודת הכניסה לפנייה. דמיינו לעצמכם מה עובר ל-25 רוכבים שמגיעים ביחד לפנייה, ואז דמיינו מה עובר בראשו של האלוף המכהן, מארק מרקז, לאחר הפנייה הראשונה במרוץ בקטאר. מנגד יעמדו תוצאותיו של מרקז באוסטין בשנתיים שמתחרים שם. מרקז מנצח באוסטין ניצחונות ברורים, והוא עושה זאת תוך שליטה מוחלטת בכל המקצים המדודים. בסוף שבוע של מרוץ יש 4 מקצי אימון, דירוג וחימום. בסך הכל 6 מקצים מדודים פרט למרוץ עצמו. בשנתיים שמתחרים באוסטין מרקז מסיים ראשון ב-10 מתוך 12 מקצים, כשהתוצאה החלשה ביותר שלו היא בחימום למרוץ ב-2013, אז הוא מסיים רביעי.

לפיכך נאמר, ברוכים הבאים ל- Marquez Land.

התחזית צופה 54% סיכוי לגשם בשעת הזינוק, 14:00 לפי השעון המקומי. מזג האוויר הצפוי באוסטין הוא מהסוג ששנוא על הרוכבים – המרוץ יכול להיות יבש או רטוב, או גם וגם ואז נקבל מרוץ מדגל לדגל כולל החלפת אופנועים בפיטס – מרוצים שתמיד טומנים הפתעות בחובם. גם ב-2015 מרקז שולט במקצים כשהוא מוביל את הטבלה פרט למקצה הראשון בו הוא מסיים שני לדובי.

מקצה הדירוג למרוץ הוא מאותם מקצים שצריך לחוות בשידור חי. מקצי הדירוג, Q2, נמשכים 15 דקות, ובמסלול ארוך כמו אוסטין מאפשרים שני מקבצים של הקפות. רוב הרוכבים חשים את המסלול בסבב הראשון, ובסבב השני נותנים בגז. לעתים לורנזו ופדרוסה – שלא מתחרה באוסטין ובארגנטינה עקב Arm Pump – יוצאים ראשונים למסלול, וכך, ללא רוכבים אחרים בדרכם הם מנסים לקבוע הקפה מהירה שתספיק לפול. כך עשה לורנזו גם באוסטין רק בשביל להפסיד את הפול למרקז מיד בהקפה הראשונה של המקבץ האחרון.

_g109176הרוכבים נכנסים להחלפת צמיגים, והצוות של מרקז מתקשה בהנעת האופנוע. האופנוע מתרצה ומרקז יוצא להקפה שמביאה אותו לקו הזינוק רק בשביל לגלות שאופנוע מס' 1 שלו לא תקין. מרקז משעין את האופנוע על הקיר שמפריד בין הגריד לפיטס ורץ לפיט שלו על מנת לקחת את אופנוע מס' 2. הוא מצליח לחצות את קו הזינוק רגע קט לפני תום המקצה, ויש לו הקפה אחת בודדת לשפר את עמדת הזינוק שלו שנסוגה לשורה השלישית. מרקז דוהר על המסלול וקובע זמני ביניים מהירים מאוד. בפנייה מס' 10 מרקז חווה רגע מסמר שיער כשהאופנוע מאבד אחיזה ומתפתל תחתיו בפראות. הוא משתלט על ההונדה הסורר מבלי להרפות במצערת וקובע 2:02.135 דקות. מהיר ב-0.339 שניות מדובי. סוגר את השורה הראשונה לורנזו. את השורה השנייה מוביל רוסי ואחריו קראטשלאו ורדינג. בשורה השלישית יאנונה ואחריו האחים אספרגרו, כשאלייש הבכור עם הסוזוקי איטי ב 0.734 שניות ממרקז.

המרוץ מתחיל… בדחייה של כמעט 40 דקות. פס קטן אבל מוצף במים לרוחב המסלול מתחת לגשר בפנייה מס' 3 מסכן את הרוכבים, ובמועד הזינוק המתוכנן המנוע הבודד שנותן בגז הוא של מפוח ענק שיושב על המכונה הכי אמריקאית שיש – פיק-אפ טראק. כמה מביך לאמריקאים שהפיק-אפ הוא יפני מהמפעל של טויוטה. ושוב, כל הטקס כולל נערות המטריה.

אדום, אדום, אדום, ואורות הזינוק כבים. דובי, מרקז ורוסי מזנקים היטב. כך גם לורנזו, שהוביל לרגע לפני פנייה מס' 1 שאליה הוא מגיע בקו לא נכון, וברגע נסוג מראשון לחמישי. לורנזו לא יתקדם הרבה במהלך המרוץ ולאכזבתו יסיים רביעי כמו במרוץ בקטאר. רדינג מצליח להגיע לפנייה מס' 10 בהקפה הראשונה, ותוך שהוא מתרסק רדינג לוקח איתו גם את פול אספרגרו.

בחלקו הראשון של המרוץ החוד סטטי כשדובי מוביל ואחריו מרקז, רוסי וסמית'. אלייש אספרגרו על הסוזוקי ממוקם שישי במרוץ בשלב זה, כשבסופו של דבר יסיים במקום השמיני. 19 שניות אחריו, במקום התשיעי, יסיים וינאלס בן קבוצתו – מרוץ טוב לסוזוקי. בראדל מתרסק בהקפה ה-4 ופורש, אחריו בהקפה ה-7 מתרסק הרננדז בפנייה האחרונה, ואליהם מצטרפים מסיבות שונות גם אברהם, מלאנדרי, דה מיליו ורדינג.

למרקז צמיג קדמי קשה ולוקח לו 5 הקפות לחמם אותו כראוי. הצמיג של מרקז מגיע לטמפרטורה המדויקת בפנייה 11 של ההקפה ה-5. מרקז בולם מאוחר, לוקח את הפנימי ועוקף את דובי ביציאה לישורת הארוכה. דובי עוד מצליח לנצל את מנוע הדוקאטי ועוקף לרגע, רק בשביל לקבל את מרקז על הבלמים בקו הפנימי לפנייה מס' 12 שבקצה הישורת הארוכה. מכאן ואילך מרקז פותח פער שיגדל לכמעט 4 שניות. בתום המרוץ מרקז יחצה ראשון את הקו בפער של מעל 2 שניות.

BRE222OV1HJYTP31G5AVהקרב האמיתי התרחש על המקום השני והשלישי. יאנונה, שמצליח לעקוף את לורנזו בהקפה ה-6, נצמד לדובי ורוסי. גם לרוסי צמיג קדמי קשה, רק שבמקרה של רוסי והימאהה זה מחזיק מעמד עד להקפה ה-16 כשאז דובי מנצל דרייב טוב יותר ביציאה מפנייה מס' 1 על מנת לתקוף את רוסי בקו הפנימי של פנייה מס' 3. מכאן ואילך דובי מצליח לשמור את רוסי במרחק בטוח מאחור.

שלוש הקפות לתום המרוץ לורנזו נזכר שפעם הוא היה אלוף ונותן מעט בגז. ברצף הפניות שמגיע אחרי הפנייה הראשונה הוא מצליח לשמור את הקו הפנימי ולטרוק את הדלת בפני יאנונה כל הדרך למקום הרביעי. בסיום מרקז חוצה ראשון את הקו ואחריו דובי ורוסי שסוגר את הפודיום. לורנזו רביעי ואחריו יאנונה וסמית' במקום שישי ומצוין. שביעי מסיים קראטשלאו ואחריו אלייש אספרגרו ווינאלס, רוכבי סוזוקי. את העשירייה הראשונה סוגר פטרוצ'י על גבי הדוקאטי של פרמאק.

שבוע פחות שעה בדיוק וכולם ייפגשו שוב במסלול בארגנטינה. מרקז מדורג שלישי באליפות ובדרכו למעלה. רוסי מוביל את טבלת האליפות בנקודה בודדת על דובי. פדרוסה עדיין מושבת ולורנזו הולך ומתגלה כרוכב השני בקבוצת המפעל של ימאהה, כשהוא מסיים את שני המרוצים הראשונים העונה במקום הרביעי ובשני המקרים מתחת לרוסי. מלורנזו אנחנו מצפים ליותר כבר באגנטינה.

תוצאות הסבב השני

  1. מארק מרקז
  2. אנדראה דוביציוזו
  3. ולנטינו רוסי
  4. חורחה לורנזו
  5. אנדראה יאנונה

טבלת האליפות לאחר הסבב השני

  1. ולנטינו רוסי, ימאהה, 41 נק'
  2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי, 40 נק'
  3. מארק מרקז, הונדה, 36 נק'
  4. אנדראה יאנונה, דוקאטי, 27 נק'
  5. חורחה לורנזו, ימאהה, 26 נק'

 

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

WSBK-JEREZ-2019-002

WSBK חרז: באוטיסטה מנצח, באוטיסטה מתרסק

דוקאטי ובאוטיסטה ממשיכים חלקית בדומיננטיות שלהם בסבב השישי במסלול חרז בספרד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO