דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: סיכום הסבב ה-15, מוטגי
_ti15496

MotoGP: סיכום הסבב ה-15, מוטגי

פדרוסה! וגם רוסי ולורנזו...

מוטגי 2015 התאפיין בשליטה מוחלטת של לורנזו עד להקפה 18 מתוך 24 במרוץ עצמו. שישי ושבת היו יבשים לגמרי, ולורנזו רכב ברמה אחת מעל כולם, כולל רוסי, מרקז ופדרוסה. גם בחימום הרטוב לורנזו מסיים שני רק לפדרוסה ומעט מהיר מרוסי. מי אמר שלורנזו לא יודע לרכב בגשם. רוסי התקשה לאורך מרבית האימונים, ורק במקצה האימון האחרון ובדירוג הוא מצליח להתקרב ללורנזו. רוסי מוצא קצב מהיר כל כך, שרק בהקפה האחרונה לורנזו מצליח להקדים אותו ב-81 אלפיות השנייה, אבל ברור כשמש שעל מסלול יבש לורנזו מהיר מרוסי משמעותית. אם לורנזו רוכב לאחר תאונת אימונים ומכות יבשות בכתף ימין, מרקז רוכב עם שבר בכף יד שמאל שמקשה עליו את תפעול הקלאץ', ועדיין מדרג שלישי ואחרון בשורה הראשונה. פדרוסה איטי מהשלושה למעלה לכל אורך האימונים פרט לחימום.

בוקר יום ראשון טורף את הקלפים. גשם ועננים עושים שמות בלו"ז החימום, במרוצים ובהכנות למרוץ עצמו. הסבב היה לא רחוק מביטול לאור מזג האוויר שלא איפשר פינוי רפואי מוסק, והחימום יוצא באיחור ניכר. אורך המרוץ בקטגוריות הקטנות מקוצר על מנת לשמור את לוח הזמנים על כנו, וב-08:00 בדיוק מזנקים החייזרים – לורנזו, רוסי, מרקז, פדרוסה – וחבריהם המהירים פחות למרוץ (את המונח חייזרים טבע בן ספיס עם הגיעו ל-MotoGP כשהוא מתייחס לרוסי, לורנזו, סטונר ופדרוסה). לורנזו, שלאורך העונה כולה התקשה ברטוב, מזנק היטב. באופן מפתיע עושה זאת גם רוסי, שנכנס בקו הפנימי ויוצא ראשון כשלורנזו ופדרוסה אחריו. בפנייה השלישית לורנזו לוקח מרוסי את מושכות ההובלה וטס קדימה. בשיאו יעמוד הפער בין רוסי ללורנזו על 3.5 שניות.

הקפאת מצב. רוסי מוביל על לורנזו ב-9 נקודות בטבלת האליפות.

פדרוסה - הכי פחות טעויות עם אופנוע שטוחן הכי פחות צמיגים
פדרוסה – הכי פחות טעויות עם אופנוע שטוחן הכי פחות צמיגים

דובי, שדחק ברוסי, מתייאש מעט ונסוג לאחור. מאחוריו פדרוסה מחמם אט אט את הצמיג הקדמי, ועם הטמפרטורה עולה קצב הרכיבה שלו. פדרוסה סוגר פער של 5 שניות ועוקף את דובי. בינתיים רוסי מצליח להשוות את הקצב של לורנזו בחוד והפער נותר קבוע סביב השלוש שניות. צמיגי הגשם על הימאהה נשחקים בקצב מהיר ופדרוסה מנצל זאת כשהוא מהיר בשנייה להקפה על מנת לעקוף את רוסי למקום השני.

הקפאת מצב. רוסי מוביל על לורנזו ב-5 נקודות בטבלת האליפות.

רוסי - ההימור הצליח
רוסי – ההימור הצליח

מבט תקריב לצמיגי הקדמי של לורנזו מגלה צמיג גמור שחתיכות ענקיות של גומי עפות ממנו, ועל פדרוסה עוברות שתי הקפות בדיוק עד שהוא עוקף את לורנזו על הגז בישורת האחורית.

הקפאת מצב. רוסי מוביל על לורנזו ב-10 נקודות בטבלת האליפות.

רוסי, שהצליח לשמור על יותר גומי בצמיג הקדמי שלו, מצליח לסגור את הפער על לורנזו, והוא רוכב על זנבו למשך מספר פניות. בכניסה לפנייה מס' 3 לורנזו לא מצליח לבלום ולגרום לימאהה לפנות. הוא יוצא רחב מאוד ומשאיר את המקום השני לרוסי. זה האחרון לא מתמהמה ופותח פער של כ-4 שניות מלורנזו.

הקפאת מצב עד לזינוק בפיליפ איילנד. רוסי מוביל על לורנזו ב-18 נקודות בטבלת האליפות.

לורנזו - כאן עדיין עם צמיג קדמי שלם
לורנזו – כאן עדיין עם צמיג קדמי שלם

אופנוע MotoGP, חבילה כל כך מושחזת שכל שינוי, אפילו הקטן ביותר, וגם סגנון רכיבה, משפיעים על התנהגות הצמיגים והאופנוע עד כדי זכייה באליפות. עם התקדמות המרוץ ניתן היה לראות בבירור שההונדה של פדרוסה שוחק לאט יותר את הצמיג הקדמי. החבילה העדיפה של פדרוסה במוטגי מקנה לו את הזכייה במרוץ. מנגד, לורנזו ורוסי סובלים משחיקה מוגברת של הצמיג הקדמי, אולם הרכיבה של לורנזו שוחקת את הצמיג הקדמי משמעותית יותר מהרכיבה של רוסי. אותו אופנוע, שני רוכבים ושינוי קטן שמבצע לורנזו. לורנזו בחר לרכב על כנפונים קדמיים בסט-אפ לגשם בעוד רוסי בחר לרכב עם פיירינג נקי. הכנפונים יוצרים כח מטה שאמור לאפשר שימוש בקפיצים רכים יותר וכך לקבל התנהגות טובה יותר במסלול רטוב. החשש שעלה בימאהה משימוש בכנפונים לאורך מרוץ מלא הוא שחיקה מוגברת בצמיג הקדמי כתוצאה מאותו כח מטה.

בשורה התחתונה, בתנאים משתנים ובמסלול שאינו יבש, החבילה של רוסי והצוות טובה במעט מהחבילה של לורנזו וצוותו. מעט שאולי עוד יביא אליפות MotoGP שמינית לוולנטינו רוסי.

הסבב הבא ייערך בפיליפ איילנד בסוף השבוע הקרוב.

ברכות לפדרוסה! בצדדים - שומרי ראש
ברכות לפדרוסה! בצדדים – שומרי ראש

תוצאות הסבב ה-15

 1. דני פדרוסה
 2. ולנטינו רוסי
 3. חורחה לורנזו
 4. מארק מרקז
 5. אנדראה דוביציוזו

טבלת האליפות לאחר הסבב ה-15

 1. ולנטינו רוסי, ימאהה, 283 נק'
 2. חורחה לורנזו, ימאהה, 265 נק'
 3. מארק מרקז, הונדה, 197 נק'
 4. אנדראה יאנונה, דוקאטי, 172 נק'
 5. דני פדרוסה, הונדה, 154 נק'

 

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Hellas-Rally-2021-029

פשיטה ישראלית על ראלי הלס יוון 2021

לא פחות מ-20 צוותים של מתחרים (ומתחרות) השתתפו בראלי הלס יוון בקטגוריות אופנועים ו-SBS, וזכו לתוצאות מרשימות - כולל פודיום

3 תגובות

 1. Avatar

  נעם תאוריה יפה אבל עד כמה שאני זוכר זה רוסי שיצא למרוץ עם כנפונים ולורנזו בלי כנפונים , מה שמבטל לחלוטין את ההסבר שלך לגבי שחיקת הצמיגים , כנראה שהלחץ שהפעיל לורנזו בתחילת המרוץ כדי לברוח היה בעוכריו , הסבר נוסף שאני מוצא הוא שבמרוץ ניתן היה לראות את רוסי לוקח את הקו הרטוב ואת לורנזו לוקח את הקו שהתייבש , כנראה שרוסי יודע קצת יותר מה הוא עושה !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO