דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: פתיחת העונה בקטאר מקיימת את כל ההבטחות
MotoGP-Qatar-2018-001

MotoGP: פתיחת העונה בקטאר מקיימת את כל ההבטחות

סבב הפתיחה של עונת 2018 ב-MotoGP בקטאר קיים את כל מה שהבטיחו לנו הרוכבים, הקבוצות והיצרניות במבחני טרום העונה; איזו עונה הולכת להיות לנו!

המרוץ הראשון לעונת 2018 קיים את כל מה שהבטיחו לנו הרוכבים, הקבוצות והיצרניות במבחני טרום העונה בוולנסיה, ספאנג, צ'אנג וקאטר: אין רוכב אחד שמהיר בבירור; קבוצות הלוויין מהירות כמו קבוצות המפעל; ועל הפודיום עמדו נציגים של שלוש היצרניות המובילות – הונדה, דוקאטי וימאהה. לולא התרסק אלכס רינס, רוכב קבוצת סוזוקי, בהקפה ה-13 – גם לסוזוקי היו 2 רוכבים בעשירייה הראשונה.

עונת 2018 מתחילה לפרוע את הצ'קים
עונת 2018 מתחילה לפרוע את הצ'קים

לרוב, מקצה האימון הקובע הוא מקצה אימון חופשי 3 שממנו עוברים עשרת הראשונים ישירות למקצה הדירוג הקובע את ארבע השורות הראשונות בזינוק. אליהם מצטרפים שני המובילים ממקצה הדירוג Q1. המרוץ בקטאר נערך בערב לאור אורות הצפה, ועל מנת לאפשר לרוכבים להתאמן כראוי מקצי אימון חופשי 1 ו-3 נערכים בשעות היום בעוד אימון חופשי 2, אימון חופשי 4 והדירוג נערכים אחרי שקיעת החמה. החמה מבשלת את האספלט המדברי והמאובק בקטאר, וכשהמסלול רותח הצמיגים סובלים וזמני ההקפה איטיים. מבלי האפשרות לשפר זמנים באימון חופשי 3 נדרש היה לרכוב מהר באימון חופשי 2. מבין הרוכבים המובילים היו אלה שלושת רוכבי ימאהה שהתקשו. ולנטינו רוסי, רוכב קבוצת המפעל מוביסטאר-יאמהה, ויוהאן זרקו, רוכב קבוצת טק-3, סגרו את העשירייה. מאבריק ויניאלס נאלץ לכתת צמיגיו במקצה הדירוג המקדים.

ולנטינו רוסי - חתם לשנתיים נוספות בימאהה
ולנטינו רוסי – חתם לשנתיים נוספות בימאהה

בדירוג נפתחו דלתות המהירות. אחד משיאי המסלול העתיקים ביותר בסדרה, מ-2008, היה שייך עד לאתמול לחורחה לורנזו. הרוקי אז של ימאהה, עצר את השעון על 1:53.927 דקות. עשור שלם לקח לשיא להישבר. השיא אז נקבע על צמיגי דירוג סופר דביקים ואולטרה אוחזים שהיו מספיקים לשתי הקפות, רק מראה כמה התקדמו צמיגי המרוץ ב-MotoGP. יוהאן זרקו רוכב הקפה מושלמת ועוצר את השעון 1:53.680 דקות. גם מרקז ודנילו פטרוצ'י על גבי הדוקאטי GP18 של קבוצת אלמה-פרמאק צוללים אל מתחת לשיא הקודם של חורחה לורנזו. דובי מדורג חמישי. פדרוסה, רוסי ולורנזו מאכלסים את השורה השלישית. ויניאלס בגיהינום סוגר את מקצה הדירוג ומזנק מהמקום ה- 12. רוכבי הסוזוקי GSX-RR, רינס ויאנונה, מדורגים במקום השישי והאחד-עשר בהתאמה.

אנדראה דוביציוזו - 27 אלפיות השנייה
אנדראה דוביציוזו – 27 אלפיות השנייה

הזינוק למרוץ ללא דרמות כשמרקז וזרקו מזנקים היטב. אליהם מצטרפים פדרוסה ורוסי היישר מהשורה השלישית. פטרוצ'י ודובי מזנקים מעט פחות מוצלח ומאבדים מקומות, אבל לא באופן שפוגם ביכולת שלהם להתחרות בחוד.

כמה קרוב, ככה צפוף! זרקו מוביל מתחילת ההקפה השנייה ואוחז במקום הראשון ביד רמה למשך 16 הקפות, כשבעורפו נושפים שמונה רוכבים שנדחסים בתוך 1.5 שניות ובהם מרקז, פדרוסה, רוסי, פטרוצ'י, קראטשלאו, דובי, יאנונה ורינס. זרקו רוכב נפלא על גבי השעטנז של YZR-M1 הבנוי משלדת 2016 עם מנוע 2017 ואקסטרות 2018. רק שהפעם זרקו שוכח לשמור על הצמיגים, וכך בפנייה מספר 1 זרקו מאבד שני מקומות לדובי ומרקז ובהמשך לרוכבים נוספים. זרקו מסיים במקום השמיני והמעט מאכזב עבורו.

זרקו ומרקז - צפוף
זרקו ומרקז – צפוף

ויניאלס משלם ביוקר על דירוג וזינוק רע. בתחילה הוא מסתייע בהתרסקות של רינס ושל חורחה לורנזו על גבי ה-GP18 הרשמי של דוקאטי, אבל בשליש האחרון של המרוץ ויניאלס מצליח להשוות את זמני ההקפה שלו לרוכבי החוד וכך מפלס את קו המרוץ עד למקום השישי.

לורנזו משלים סוף שבוע קשה כשהוא מאבד את הריכוז בבלימה, נראה מופתע מקיומו של אנדראה יאנונה והג'יקסר RR על קו המרוץ, ובניסיון להימנע מהתנגשות הוא זוקף את האופנוע היישר אל מלכודת החצץ ואפס נקודות אליפות.

בחוד מצליחים לנער את שורת הרוכבים דובי, מרקז ורוסי. זה האחרון לא מצליח לסגור פער של כחצי שנייה ומותיר את דובי ומרקז ללכת ראש בראש עד לדגל השחמט.

רוסי - מסיים על הפודיום
רוסי – מסיים על הפודיום

כאילו לא הייתה פגרה. דובי את מרקז נעולים בטנגו צמוד על קו מרוץ צר מלהכיל. דובי נראה מהיר בשבריר, אבל מרקז הוא הרי מארק, הנמלה העיקשת, מרקז. הוא נצמד לדובי לקראת הפנייה האחרונה, בולם מאוחר וצולל לפנייה כאילו אין מרוץ בארגנטינה בעוד שלושה שבועות. מרקז יוצא רק מעט רחב, אבל דובי צולל עמוק אל תוך הפנייה כשאת האפקס הוא חולף מהצד הפנימי שלו על אבני השפה. בפתיחת המצערת דובי מקדים את מרקז ב-27 אלפיות השנייה. ראש בראש שלישי בין דובי למרקז בשנה האחרונה, ושוב, כמו באויסטריך ובמוטגי בעונה שעברה, דובי הוא זה שרוכב מנצח.

ניפגש בארגנטינה.

ניפגש בארגנטינה
ניפגש בארגנטינה

תוצאות הסבב הראשון, קטאר

 1. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי
 2. מארק מרקז, הונדה
 3. ולנטינו רוסי, ימאהה
 4. קאל קראטשלאו, הונדה
 5. דנילו פטרוצ'י, דוקאטי
 6. מאבריק ויניאלס, ימאהה
 7. דני פדרוסה, הונדה
 8. יוהאן זרקו, ימאהה
 9. אנדראה יאנונה, סוזוקי
 10. ג'ק מילר, דוקאטי

 

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

BbKRT_versions

בימוטה חוזרת לאליפות הסופרבייק העולמית

בבימוטה מודיעים על הקמת קבוצת מרוצים חדשה, שתשתף פעולה עם קוואסאקי ותריץ לפחות שני אופנועים באליפות הסופרבייק העולמית בעונת 2025

2 תגובות

 1. Avatar

  איזה כיף היה לראות את פתיחת העונה !
  יאללה מארקז

 2. Avatar

  פרשן האופנועים המקצועי ביותר בארץ וכתבה שעושה שכל.
  מירוץ פתיחה מהמרתקים שנראו ואני מקווה שכך תראה כל העונה.
  אני לא סבור שכל הרוכבים באותה רמה. מרקז הוא רמה מעל כולם ובפעם האחרונה
  שהונדה העמידו לו אופנוע דומיננטי (2014) הוא ניצח בקטאר והעונה נגמרה עוד בטרם החלה.
  לי לפחות נראה, שרק מרקז (התרסקויות במירוצים או פציעות) יכול לעצור את מרקז, למרות שדובי
  נראה מצויין ועם אופנוע חזק מאוד.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן