דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP 2015: סיכום הסבב הראשון, קטאר
RVWJ6CB9LX6X9IY2FLIR

MotoGP 2015: סיכום הסבב הראשון, קטאר

6-OK_TI34172המסלול בלוסייל נחנך באוקטובר 2004, ומאז הוא מארח את ה-GP ברציפות, כשהחל מ-2007 ואילך זהו מרוץ פתיחת העונה. המסלול המרהיב שממוקם בסמוך לדוחא, בירת הנסיכות קאטר, נבנה במשך מעט יותר משנה על ידי כ-1,000 עובדים. העבודה התבצעה ברצף על מנת לעמוד במועד המרוץ באוקטובר 2004. המסלול בקטאר סובל מפיצול אישיות קל. אורכו של המסלול 5,380 מטר, רוחבו 12 מטר, ויש בו 10 פניות ימניות ו-6 שמאליות. הישורת היא מהארוכות בסדרה, ומתחילתה ועד סופה נספרים 1,068 מטרים. פיצול האישיות הוא במבנה המסלול, מהפנייה הראשונה ועד לפנייה מספר 14 לרוכב אין רגע דל והוא עסוק בלבלום, להטות ולהאיץ את האופנוע. החל מפנייה 14 יש שתי ישורות קצרות ובסופן את פנייה 16 ההדוקה, שמכניסה את הרוכב לישורת הראשית. המהירות הגבוהה ביותר שנמדדה עומדת על 348 קמ"ש על ידי הדוקאטי של אנדראה דוביציוזו. המרוצים הראשונים בקטאר סבלו משתי בעיות – הראשונה היא המדבר וסופות החול סביב. בעיה זאת נפתרה חלקית על ידי כך שהמסלול הוקף בדשא סינטתי שנקרא אסטרוטרף. האסטרוטרף אינו סלחני לרוכב, וכל סטייה מהמסלול עלולה לסיים לרוכב את המרוץ. השנייה הייתה טמפרטורת הסביבה והאספלט במהלך המרוצים, שנערכו כבשאר העולם בין השעות 12:00 ל- 16:00 ביום ראשון. במהלך 2007 נבנתה מערכת תאורה עצומה ששוטפת את המסלול כבאור יום, וכך החל מ-2008 המרוצים בקטאר נערכים בחשכה. העובדה שהמרוצים נערכים תחת מערכת תאורה מלאכותית לא מאפשרת מרוצים בגשם. לא שזאת אמורה להיות בעיה למסלול הממוקם בלב ליבו של המדבר, אבל ב-2009 מבול שטף את המסלול מספר דקות לאחר שרוכבי ה-125 סמ"ק זינקו למרוץ, וכך גם קרה לרוכבי ה-250 סמ"ק. מרוץ ה-MotoGP באותה עונה נדחה ליום שני בערב במהלך יוצא דופן.

הרוכבים מגיעים למרוץ בקטאר כשבועיים לאחר 3 ימי מבחן שנערכו במסלול. היום השלישי והאחרון למבחנים הזכיר לכולם שגם במדבר יורד גשם. תחזית מזג האוויר למרוץ אינה כוללת אפשרות לגשם. במרבית המקצים היה זה מרקז על ההונדה שקבע את הקצב. איתו בחוד ניתן היה למצוא את בן קבוצתו פדרוסה, את צמד רוכבי המפעל של דוקאטי, דובי ויאנונה, את קראטשלאו על ההונדה של קבוצת LCR ואת אלייש אספרגרו על הסוזוקי הכל-חדש. צמד רוכבי קבוצת המפעל של ימאהה, לורנזו ורוסי, נראו כמתקשים מעט לעמוד בקצב של הונדה ודוקאטי. ממקצה Q1 עלו למקצה הדירוג הקובע Q2 פטרוצ'י על הדוקאטי של פרמאק וסמית' על הימאהה של טק 3, שמצליח לדחוק ברגע האחרון את וינאלס, הרוקי של קבוצת סוזוקי, כשהוא מקדים אותו ב-11 אלפיות השנייה. את Q2 פותח פדרוסה בסערה וקובע 2 הקפות מהירות, כשמרקז מתמקם אחריו. לאחר החלפת צמיגים חוזר מרקז בניסיון לכבוש את עמדת הפול. במהלך ההקפה המהירה שלו נצמדים אליו מאחור יאנונה והרננדז על הדוקאטים בניסיון לקבל משיכה. מרקז לוחץ חזק מדי ומאבד 2 עשיריות שנייה בסקטור האחרון במסלול. דובי מנגד מנצל את הצמיג הרך המותר לדוקאטי וקובע הקפה של 1:54.113 דקות שמעמידה אותו בעמדת הפול למרוץ. אחריו יזנקו פדרוסה ומרקז. ניתן בבירור לראות את העבודה הרבה שהתבצעה בדוקאטי על ה-GP15 בראשות ג'י'גי דלינייה, כשדוקאטי מעמידים 4 רוכבים בעשירייה הראשונה, מתוכם 3 בשתי השורות הראשונות. גם ימאהה מעמידים 4 רוכבים בעשירייה הראשונה, רק שכולם ממוקמים בחלק התחתון, כשלורנזו הוא רוכב ימאהה המוביל במקום ה-6 בלבד. אלייש אספרגרו מצליח להביא את הסוזוקי שלו למקום ה-11. המאוכזב של הערב הוא קראטשלאו, שמרסק את ההונדה בלואו-סייד.

5-OK_G206557מקצה האימונים למרוץ הראשון בעונת 2015 מראה בוודאות כי דוקאטי אכן הצליחו להעמיד אופנוע תחרותי, אבל צריך לזכור שרוכבי דוקאטי עושים שימוש בצמיג רך שאינו זמין לרוכבי קבוצות המפעל של הונדה וימאהה. מנגד, נראה שרוכבי ימאהה מתקשים לעמוד בקצב של הונדה ודוקאטי ויש להם עוד עבודה רבה. גם בסוזוקי עושים עבודה טובה, וצמד רוכבי סוזוקי, אלייש אספרגרו וויניאלס, יזנקו למרוץ ממקומות 11 ו-13 בהתאמה. צמד רוכבי אפריליה בקבוצת גרסיני מתקשים. בעיקר מתקשה מלאנדרי, שיזנק אחרון כשהוא איטי בכמעט 4 שניות מדובי בעמדת הפול.

מזנקים. מרקז מגלה שעל מנת לסיים ראשון רצוי להשלים את הפנייה הראשונה בבטחה. מה שלא עולה בידו כשהוא כמעט מגלח את סמית', מזקף את האופנוע וחוזר למסלול כשהוא אחרון חביב. בחוד לעומת זאת, דובי, לורנזו ויאנונה מזנקים היטב. אם באימונים נראה היה שימאהה מתקשים, בחימום ניתן היה לראות שאת הלילה בילו בימאהה עם אורות דולקים במוסך. לורנזו וגם רוסי מצאו את הנעלם ששיפר את מהירותם. רוסי, בניגוד ללורנזו, לא זינק היטב, וכך גם פדרוסה.

03 Qatar test MotoGP 14 a 16 de marzo de 2015בתחילת המרוץ התייצב החוד כשלורנזו מוביל ואחריו דובי ויאנונה על הדוקאטי. הרננדז על הדוקאטי משמש כטריז בין פדרוסה ורוסי ובין החוד. מרקז, שנעזר בבאוטיסטה לסיים פנייה, מתקדם לחוד בקצב מהיר. המפגש עם באוטיסטה שולח את האחרון ואת האפריליה לפיטס. לאחר מספר הקפות רוסי ופדרוסה מצליחים לעקוף את הרננדז, כשמיד אחריו מתייצב מרקז. רוסי, שעוקף את פדרוסה, קובע רצף של הקפות מהירות ומצליח להיצמד לשלישיית החוד כשהוא מזנב ביאנונה שממוקם שלישי. מעט מאחור צמד רוכבי רפסול הונדה מתארגנים, כשפדרוסה חמישי ואחריו מרקז. הסדר הזה לא יחזיק זמן רב ומרקז יחלוף למקום החמישי, מקום שבו יחזיק גם בסיום המרוץ. בחוד ההקפות חוזרות על עצמן. לורנזו מוביל למשך רוב ההקפה, רק בשביל לקבל בראש מדובי בישורת ובפנייה מס' 1. הריטואל חוזר על עצמו מספר הקפות, עד שלורנזו מנסה לתת פוש קטן בחוד רק בשביל לגלות שצמיגי המדיום שלו מפסיקים לשתף פעולה. דובי מנצל זאת לעקיפה למקום הראשון ומיד אחריו רוסי, שמנצל את הצמיג הקדמי הקשה בו בחר למרוץ, מהדק את הפנייה ונצמד לדובי מאחור. לורנזו ימשיך ויאבד את המקום השלישי ליאנונה. בחוד נותרים דובי ורוסי, וביחד הם יוצאים למחול עקיפות שיימשך עד להקפה האחרונה. רוסי, שלמד את דובי, מבין שעליו לסגור את הדלת בקצה הישורת ובפנייה מס' 1 על מנת לפתוח פער גדול מספיק בחלק המפותל של המסלול. רוסי עושה בדיוק את זה ברמה של אומן. דובי אמנם יעקוף את רוסי לרגע בפעם האחרונה בישורת, אבל על הבלמים לפנייה 1 יהיה זה רוסי בחוד כשהוא מצליח למנוע מהימאהה לצאת רחב מדי. בהקפה האחרונה רוסי ודובי מוציאים הכל מהיאמהה והדוקאטי, רק שלרוסי נשאר מעט יותר צמיג בקצוות על מנת לשמור פער מדובי.

בסיום, לראשונה מאז 2010, ולנטינו רוסי מנצח בקטאר את מרוץ פתיחת העונה. אחריו דובי ויאנונה שסוגרים מקומות שני ושלישי לדוקאטי בפודיום כל איטלקי. לורנזו מאוכזב ברביעי ואחריו בחמישי מאוכזב נוסף, האלוף מארק מרקז. שישי ומאכזב מסיים פדרוסה ואחריו קראטשלאו, סמית', פול אספרגרו, והרננדז שסוגר את העשירייה הראשונה. במקום ה-11 מסיים אלייש אספרגרו על הסוזוקי במרוץ ראשון לאחר היעדרות של שלוש שנים – ברוכים השבים סוזוקי.

אוסטין, 12.4, ורוסי ירצה למנף את הניצחון לאחד נוסף, דוקאטי וג'יגי דלינייה שיבקשו להתקדם עם דובי רק מקום אחד, לורנזו עם טעם חמוץ מתוק לאחר קטאר ומרקז שניצח באוסטין בשנתיים האחרונות. יהיה לוהט. נתראה.\

XU26IK3MMCD3LA55LG0X

לא יכולנו לבקש מרוץ פתיחת עונה טוב יותר / שי טהר

עונת 2015 טומנת בחובה פוטנציאל גדול להפתעות ומהפכות. צמיגים חדשים, אופנועים חדשים, יצרנים ותיקים שחוזרים, ומעל הכל רוכבים שרק הולכים ומשתבחים. כמיטב המסורת, סדרת הדגל של מרוצי אופנועי הכביש נפתחת בשעת לילה צוננת בלב המדבר הקטארי, כשהמסלול עצמו מואר בעשרות אלפי קילוואט.

OK_TI34540דוביציוזו על הדוקאטי הכל-חדש מזנק חזק מהפול וצולל ראשון לפנייה הראשונה. יחד איתו מגיעים דני פדרוסה, חורחה לורנזו, יוני הרננדז והאלוף המכהן מארק מרקז, שלא מצליח לבלום ולפנות בזמן ובמקום הנכון ומוצא עצמו מחוץ למסלול, צופה בכולם חולפים על פניו. לורנזו, שזינק מהשורה השנייה, מתיישב על זנב הדוקאטי של דובי, כשמאחוריו צמד דוקאטים נוסף – אחד של קרייזי ג'ו – יאנונה, ואחריו החייכן הנצחי, יוני הרננדז.

בזמן שהשלישייה המובילה מתחילה לברוח, רוסי, שזינק מהמקום השמיני וירד לעשירי, מתאפס ומתחיל לתת עבודה. ארבע הקפות לתוך המרוץ הוא כבר חולף על פניו של פדרוסה ועולה למקום החמישי מאחורי הרננדז. מלפנים לורנזו שעקף קודם לכן את דובי מוביל את המרוץ בפער קטן, כשדבוקים אליו צמד הדוקאטים של דובי ויאנונה. רוסי ממשיך במתקפה. עד מהרה הוא משאיר את הקולומביאני הרננדז מאחוריו ומתרכז בשלישיה המובילה.

מכאן מתחיל להתנהל קרב בין דובי והדוקאטי, שפותח מבערים ועוקף בישורת הארוכה, לבין לורנזו והיאמהה, שמחזיר בקטעים הטכניים יותר של המסלול ומנצל את מהירות הפניה של ה-M1 כדי לעקוף בחזרה את הטיל האדום. מאחור רוסי נפטר מיאנונה ונצמד למובילים שמכלים את כוחם וצמיגיהם, עד ששלוש הקפות לסיום לורנזו וצמיגיו נכנעים ורוסי שמשחר לטרף תוקף ועוקף את בן קבוצתו.

צמד האיטלקים דוביציוזו ורוסי ממשיכים בקצב חזק ומשאירים מאחור את השאר. המרוץ יוכרע ביניהם וכל אחד ינסה למקסם את יתרונותיו ואת יתרונות האופנוע עליו הוא רוכב – כוח ומהירות מול היגוי ויציבות.

הקפה לסיום רוסי עוקף ודובי מחזיר בישורת, אבל היאמהה מצליח לצלול הדוק יותר לפניות ורוסי משאיר לעצמו מרווח קטן אבל מספיק כדי לסיים את הישורת של ההקפה האחרונה. הוא חוצה את קו הסיום לפני שהדוקאטי מצליח לסגור עליו ולעקוף. שלישי חוצה את הקו יאנונה שמצליח בשלבי הסיום לחזור לעניינים ולעקוף את לורנזו וסוגר פודיום כל איטלקי.

וזה הסיפור הגדול של מרוץ פתיחת העונה. מצד אחד ולנטינו רוסי, שנתן מרוץ גדול והחזיר אותנו לימים הגדולים שלו שבהם הוא זינק מאחור, ועם אסטרטגיית מרוץ של גאון יצא למסע עקיפות וסגירת דלתות שמהצד נראים לא הגיוניים ונוגדים את חוקי הפיזיקה, ומצד שני דוקאטי, שאחרי עבודה של ג'יג'י דלינייה נראה שמצאו את הנוסחה להיות תחרותיים. אם זה ימשיך ככה, בהונדה יצטרכו לעבוד קשה כדי להדביק את הפער. אבל אל דאגה – הם יעשו את זה, ואנחנו נרוויח עונה מרתקת.

לא יכולנו לבקש מרוץ טוב יותר בסבב פתיחה העונה. שרק תמשיך כך!

תוצאות הסבב הראשון

  1. ולנטינו רוסי, ימאהה
  2. אנדראה דוביציוזו, דוקאטי
  3. אנדראה יאנונה, דוקאטי
  4. חורחה לורנזו, ימאהה
  5. מארק מרקז, הונדה

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

WSBK-JEREZ-2019-002

WSBK חרז: באוטיסטה מנצח, באוטיסטה מתרסק

דוקאטי ובאוטיסטה ממשיכים חלקית בדומיננטיות שלהם בסבב השישי במסלול חרז בספרד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO