דף הבית / חדשות / כידון? לא! מעתה אמרו הגה האופנוע
image040

כידון? לא! מעתה אמרו הגה האופנוע

האקדמיה ללשון העברית מפתיעה ואומרת שהמילה 'כידון' בשימוש המקובל לאופנוענים אינה תקנית ושעדיף לומר 'הגה' או 'הגה האופניים'

האמת? גם אנחנו הופתענו. האקדמיה ללשון עברית מודיעה שהמילה 'כידון' בשימוש לחלק המשמש להיגוי האופנוע והאופניים אינה תקנית, וזו למעשה מילה משובשת.

כידון הוא כלי מלחמה מקראי, אך אין קשר בינו לבין אותו החלק המשמש אותנו להיגוי האופנוע. אז מאיפה הגיעה המילה כידון לשימוש כהגה אופנוע ואופניים? ובכן, על-פי האקדמיה ללשון העברית המילה היא שיבוש למילה הצרפתית 'גידון' (guidon) – הן בכתיב והן בהגיה – בהשפעת השם המוכר של כלי הנשק המקראי ובגלל הדמיון שבין המילים.

אם כך, איך קוראים לאותו החלק שאיתו מתפעלים את היגוי האופנוע? פשוט – הגה, כשאפשר גם צירופי המילים 'הגה האופנוע' או 'מוט ההגה'. באקדמיה, עם זאת, אומרים שהמילה 'כידון' הושרשה כל-כך עמוק, ולכן אפשר להשתמש גם בה.

אנחנו בפול גז נמשיך לעת עתה להשתמש במילה כידון, לפחות עד שנעכל את הבשורה המרעישה.

אודות אביעד אברהמי

אביעד אברהמי
בן 46, רוכב על אופנועים 30 שנים ברציפות, חולה גז מאובחן, ממציא מטבע הלשון 'חזיר גז' ועורך את האתר שבו אתם גולשים כעת.

עשוי לעניין אותך

Honda-Dream-Dealer-Launch-13

בשלישי: לילה לבן בהונדה אופנועים

בשלישי הקרוב יתקיים בהונדה לילה לבן - ערב מכירות אופנועים וציוד עם הנחות גדולות על אופנועים וקטנועים, על ציוד רכיבה ועל ביגוד ממותג של הונדה

5 תגובות

 1. Avatar

  השפה העברית הייתה הרבה לפני האקדמיה, ותישאר הרבה אחריה…
  שילכו לחפש.

 2. Avatar

  אנחנו רוכבי אופנועים ולא אנשי אקדמיה ולכן הכידון ישאר לעד חחחחחח

 3. Avatar

  שיתקנו קודם את המילה ארנבון (כי אין שום פאקינג חיה כזאת) ויחזירו לשפנים את הכבוד האבוד… בכל מקרה יש למישהו ריזלה ודף עיתון עם תמונה של טראמפ ?

 4. Avatar
  המומחה משיב

  טעות גסה בכתבה, ומתוך חוסר הבנה טוטלית מה תפקידה ועיסוקה של האקדמיה ללשון העברית.
  האקדמיה בודקת תקינות של מילה חדשה ביחס לחוקיות השפה, בהקשר הזה הצורה כידון לאופנוע היא לא חוקית.
  בפועל הצורה כידון האופנוע תופסת גם על פי האקדמיה, לא מבחינת החוקיות שלה, אלא מתוך ההכרה שהעברית שפה חייה ובועטת, ובהקשר הזה הכלל הנוהג הוא מה שתופס בציבור. מילה חוקית של האקדמיה שלא בשימוש סופה להימחק מדברי ההיסטוריה, וגם ההפך, מילה שתפסה בשימוש הסלנג תיכנס למילון הסלנג, למרות העדר חוקיות לשונית.
  התגובות האחרות כאן הם ברמה של גנון. מצד שני, בכתבה יש דברי הסתה נגד האקדמיה, אז מה הפלא שאלו התגובות שקיבלתם: "למצוץ" זאת צורה חוקית, "שילכו לחפש" זה סלנג בשימוש נפוץ. בובולה?

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן