דף הבית / חדשות / מצלמות המהירות – תקופה של אי-ודאות
gatso

מצלמות המהירות – תקופה של אי-ודאות

מצלמות המהירות מסוג 'גאטסו' של פרויקט א'3 עומדות בימים אלו במבחן בית המשפט; הפרטים כולם, וגם כמה עצות במידה וקיבלתם דו"ח מהירות ממצלמה אלקטרונית

כתב: דניאל פטרי ('מיצו')

לאחרונה אנחנו נתקלים במידע רב אודות בעיות שצצות בנוגע לאמינות מצלמות המהירות האלקטרוניות – העמדות הכתומות שאנחנו רואים בצמתים ובצידי הדרך – מצלמות המהוות חלק מפרויקט א'3 של המשטרה והמשרד לביטחון פנים. אז הנה לפניכם סיכום קצר וגם כמה המלצות.

למי שלא עוקב, בבית המשפט לתעבורה בעכו מתנהל בימים אלה קרב איתנים בין צוות עורכי דין בראשותו של עו"ד תומר גונן, לבין תובעים, שוטרים, ואנשי מקצוע ממכון התקנים. במהלך מאבק משפטי זה מתבררות תוצאות שצריכות להדאיג כל אחד מאיתנו, השופכות אור על התנהלות מערכות אכיפת החוק במדינת ישראל. ואם זה מה שהן עושות בנושא 'פעוט' כמו מהירות יתר, רק השמיים הם הגבול במחשבה לאן התנהלות מסוג זה עלולה להוביל אותנו בנושאים מהותיים יותר.

במהלך המשפט שמתנהל זה חודשים רבים מתברר כי תו התקן הרשמי שהוענק למערכת מצלמות הגאטסו מתבסס על מסכת של שקרים ורמאויות שבוצעו לכאורה על ידי מכון התקנים. בדיקות שאותן היה אמור המכון לערוך למערכת כלל לא התקיימו למרות מיליוני השקלים שהוקצבו לעניין, והמומחים שטענו שהם כן התקיימו שיקרו במצח נחושה והמשיכו לשקר בבית המשפט.

גרוע מזאת – מתברר גם כי המשטרה עצמה ידעה, שתקה, ואף נקטה בפעולות מנע כדי לגרום לכך שהתובעים המשטרתיים ישקרו בבתי המשפט בכל התיקים בהם הם עוסקים בנושא זה, על מנת שמעשה זה לא יתגלה לציבור.

במהלך חקירת אחד העדים מתברר גם שהמצלמות שאמורות להיות מדויקות ועמידות בפני כל שיבוש, טעות אנוש או סטייה, כלל אינן מדויקות במאת האחוזים, ובחלק מהתסריטים שנבדקו הן מפיקות ממצאים שגויים ומוטעים. יתרה מזאת, השוטרים שבודקים ידנית את התמונות והמידע ואמורים להפיק דו"חות על סמך נתונים אלה, גם הם טועים ומפיקים לא מעט דו"חות שגויים.

אגב, חשוב לציין שבמהלך חלק מההוכחות שהובאו למשפט, התברר שגם מכמונת ה'דבורה' הנמצאת בשימוש על ניידות בעיקר באזור הצפון והדרום (אך גם במרכז על כבישים מסוימים) – התבררה כלא אמינה, וגם לה יש סטיות שיכולות להגיע לכדי עשרות קמ"ש.

עבור המשטרה מדובר בתיק קריטי והם מטילים את התותחים הכבדים ביותר שלהם למערכה. אבל מהצד השני צוות ההגנה עושה עבודה פנומנלית ומצליח לקעקע בצורה מרשימה את טענות המשטרה, להראות את מסכת השקרים והרמאויות שליוו את הפרויקט מרגע הקמתו, ותוך כדי כך יוצר בעיה מהותית למשטרה: במידה ויתברר שמצלמות הגאטסו לא נחשבות אמינות, יצטרכו במשטרה לבטל מידית את כל הדו"חות שהופקו וטרם שולמו, לעצור את כל ההליכים המשפטיים כנגד נהגים שביקשו להישפט או זומנו לבתי המשפט, וכמובן לוותר על הפרה החולבת המכונה 'פרויקט א'3' – לפחות עד שיתוקנו הליקויים, אם בכלל.

מה תוכלו לעשות במידה וקיבלתם דו"ח מהירות שהונפק ממצלמה אוטומטית?

ראשית חשוב לציין: אלו המלצות כלליות בהתאם למצב המשפטי הנוכחי של מצלמות המהירות, יש לקחת אותן בעירבון מוגבל, והן לא מהוות תחליף לייעוץ משפטי של עורך דין לענייני תעבורה.

בשל המצב המשפטי של מצלמות המהירות, אפשר להמתין עד להתבהרות הדברים. לכן ראשית, אל תשלמו בשלב הזה את הדו"ח. חכו לרגע האחרון למועד החוקי האפשרי, והגישו בקשה להישפט (בדואר רשום, תוך שמירת העתק כל הנתונים, ולפני שפג המועד החוקי להגיש את הבקשה).

עקבו אחר השתלשלות המשפט הנוכחי בעכו. במקרה הטוב – עד שיגיע המועד למשפט שלכם, המשפט בעכו יסתיים. פעלו לפי תוצאותיו. אם המשפט טרם הסתיים – הגישו בקשה לביטול הדו"ח לבית המשפט, טענו כי אמינות המצלמות לא הוכחה והמשיכו לחכות לתוצאות המשפט בעכו. כפי שזה נראה כרגע, במקרה הגרוע תצטרכו לשלם את הדו"ח המקורי.

חשוב לציין שבמידה ותבחרו לשלם כעת את הדו"ח, גם אם יתברר בהמשך שאמינות המצלמות מוטלת בספק – התשלום שלכם הוא הודאה בביצוע העבירה ולכן לא תקבלו את כספכם חזרה ונקודות ייזקפו לחובתכם ברישיון הנהיגה.

אין בכל הכתוב לעיל משום לעודד נהיגה או רכיבה בניגוד לחוק. סעו במהירות המותרת, לפי חוקי התנועה ומצב הכביש באותו רגע נתון.

* הכותב מפעיל את האתר 'מיצו בדרכים', שבין היתר עוסק בהרחבה בפרויקט א'3 וממפה את כל מצלמות המהירות בישראל.

אודות דניאל פטרי

דניאל פטרי
'מיצו' הוא שם העט בו אני מוכר בקהילת רוכבי הדו"ג, אבל שמי האמיתי הוא דניאל פטרי. אופנועים הם התשוקה שלי, ואם זה היה תלוי בי הייתי מתעסק רק בהם. למזלי (או שלא) יש לי בחיים הרבה עניינים אחרים שדורשים את תשומת לבי, בעיקר עבודה ומשפחה, כך שאני לא מצליח להתעסק עם מה שאני באמת אוהב כל היום. היתרון בכך הוא בעובדה שבכל פעם שאני עולה על אופנוע, אני חוזר ומתלהב. אתם יכולים למצוא אותי פה וגם באתר שלי - 'מיצו בדרכים'.

עשוי לעניין אותך

RX 300 2T My25 (8)

בטא מציגה את דגמי המוטוקרוס לשנת 2025

בבטא מציגים את דגמי המוטוקרוס של 2025 - ה-RX450 וה-RX300 הדו-פעימתי שמציע השנה יותר כוח ושלדה חדשה

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן