דף הבית / מגזין / נוסטלגיה: דוקאטי סקרמבלר המקורי
Ducati Scrambler 250 1962

נוסטלגיה: דוקאטי סקרמבלר המקורי

רק לאחרונה רכבנו על הדור החדש של הדוקאטי סקרמבלר, אבל היום נתעסק עם המקורי שהתחיל בשוק האמריקאי בתחילת שנות ה-60

הסקרמבלר המקורי של דוקאטי הופיע בשוק האמריקאי בתחילת שנות ה-60 בעקבות הפריחה של תחום רכיבת השטח, ועם מנוע סינגל בנפחים של 250, 350 ו-450 סמ"ק.

ממש עכשיו, לשנת 2023, הציגו בדוקאטי את הדור העדכני של הסקרמבלר (כאן עם ה-800 אייקון בהשקה העולמית), כאשר מאז שהשם הועלה מהאוב בשנת 2015 נמכרו מעל 100 אלף יחידות ממנו, כלומר האופנוע הנישתי הזה הוא הצלחה גדולה מבחינת דוקאטי, עם נתח מכירות חשוב, עם לקוחות שמתחילים וממשיכים עם המותג, וכמובן קופת מזומנים שמסוגלת להאכיל את תקציבי הפיתוח של קבוצות המרוצים.

'סקרמבלר' הוא כינוי גנרי לאופנועי כביש מוסבים שנועדו (לפחות פעם) להתחרות במסלולי עפר. ההסבה בוצעה על-ידי רכישת אופנוע כביש והכנסתו למוסך הביתי על-מנת להחליף צמיגים, להגביה וליישר כידון, לשנות יחסי העברה ולספק יותר כוח זמין על חשבון מהירות. אופנועי הסקרמבלר – שפירוש אחד של המילה הוא ערבוב –  היוו את המקור, את הבסיס, לאופנועי המוטוקרוס שאנו מכירים כיום.

הנוסטלגיה של דוקאטי הולכת אחורה עד לשנות השישים, כאשר בדוקאטי ייצרו במיוחד לשוק האמריקאי את הסקמבלר המקורי (בזכות 'Berliner Motor Corporation', אחים שניהלו סוכנות דוקאטי בניו יורק) עם מנוע צילינדר יחיד בנפח של 250 סמ"ק. בדוקאטי התייחסו למנוע כאל 'Narrow Case', כלומר תיבה צרה, והיו חלק מהדור הראשון עם מנגנון הדזמודרומיק לשסתומים. בדוקאטי התחילו להתייחס לזה יותר ברצינות לקראת השדרוג של 1968, שם הוצגו גם הנפחים הגדולים של 350 סמ"ק ו-450 סמ"ק. המנוע כבר שודרג ל-'Wide Casing' (כמו מקודם, רק ברחב) שמתייחס לתושבות המנוע האחוריות, שהיו רחבות פי 3 מאשר הקדמיות ותרמו לעמידות ולנשיאת העומס.

גרסת ה-450 כללה מנוע סינגל בנפח 436 סמ"ק מקורר אוויר ועם גל-זיזים עילי יחיד. ההספק עמד על 27 כוחות סוס ב-6,500 סל"ד, שהובילו למהירות מרבית מוצהרת של 130 קמ"ש, דרך חמישה הילוכים. הבולמים היו של מרזוקי, הבלמים היו מסוג תוף, מלפנים היה חישוק 19″ ומאחור 18″, גובה המושב עמד על 770 מ"מ והמשקל על 145 ק"ג, עם מיכל דלק שהכיל 11 ליטרים של נוזלים.

בעקבות ההצלחה, ובעיקר בזכות הקריצה לקהל צעיר שראה בו ביטוי לסגנון חיים, בדוקאטי הציגו את הדור השני של 1968 גם לשוק האיטלקי, שמיידית התלהב מהקונספט ורכש בהמוניו – כך לפחות לפי הפרסומים של דוקאטי עצמם. ההתלהבות כנראה שככה בשלב מסוים (בטח בארצות הברית שעברו לרכוב בשטח עם אופנועי שטח אמיתיים) והייצור פסק לגמרי בשנת 1976. כיום אף אחד לא ייקח אותו לשטח, אבל בדוקאטי נותנים את הכבוד הראוי לסקרמבלר המקורי שהתחיל את כל המסיבה.

הסקרמבלר 350 של 1968
הסקרמבלר 350 של 1968

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

Royal Enfiels Guerrilla (2)

רויאל אנפילד מציגה את הגרילה 450

ברויאל אנפילד מציגים באופן רשמי את הגרילה 450 החדש, שמרחיב את משפחת ה-450 ונכנס כגרסת הבסיס עם תצורת סקרמבלר לכביש המבוססת על ההימליאן 450 החדש

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן