דף הבית / ספורט / סיקורים / MotoGP: בוחרים את הכיוון ל-2019
MotoGP-Tests-2019-004

MotoGP: בוחרים את הכיוון ל-2019

מבחני סיום עונת 2018 הסתיימו, וכעת היצרניות עסוקות בפיתוח הכיוון ל-2019 - חודש לפני פתיחת עונת המבחנים; מה הכיוונים אצל הקבוצות והרוכבים?

עונת ה-MotoGP הבאה נפתחת עוד הרבה לפני תום השנה האזרחית, ושני המבחנים שנערכים באופן מסורתי בספרד – הראשון בוולנסיה מיד לאחר המרוץ האחרון לעונה וכשבועיים לאחר מכן בחרז – קובעים את גורל העונה הבאה: שני המבחנים האלה קובעים את המשך כיוון הפיתוח במהלך חופשת החורף.

המבחן הראשון לעונת 2019 ייערך תחילת פברואר. טעות בבחירת הכיוון לקבוצות הבכירות, שבהן יש מגבלה חמורה של ימי מבחן ושבעה מנועים חתומים לעונה כולה, תתגלה כהרסנית לעונה שלמה.

לורנזו - משנה את סגנון הרכיבה ומתחבר להונדה
לורנזו – משנה את סגנון הרכיבה ומתחבר להונדה

מרקז איבד את האליפות ב-2015 אחרי שהונדה בחרו מנוע תאב סל"ד על גל ארכובה קל, ואפילו מארק מרקז לא הצליח לאלף אותו. זה קרה גם לאפריליה, סוזוקי וגם לימאהה, רק שהמגבלות החלות על ימאהה זהות לאלה של הונדה ודוקאטי. ראה ערך תוצאות ימאהה בעונות 2016, 2017 ו-2018.

מארק מרקז יוצא דופן באספקט הזה, כשהוא מצליח לזכות בשתי אליפויות – 2016 ו-2017 – כשהוא רוכב על RCV213V חצי אפוי. ב-2018 הונדה אפו את המנוע מוקדם מאוד ובנו סביבו אופנוע קל הרבה יותר לשליטה.

ויניאלס - חוזר למספר 12 ועושה זמנים טובים על הימאהה
ויניאלס – חוזר למספר 12 ועושה זמנים טובים על הימאהה

אז מה היצרנים מחפשים לקראת 2019?

ימאהה איטיים רק ב-0.3 שניות להקפה בממוצע. ממש מעט, אבל מול הונדה את דוקאטי זה המון. כל כך הרבה, שלימאהה יש ניצחון בודד בעונה וחצי של מרוצים. אז בימאהה רוצים לשפר בלימה, מהירות כניסה לפנייה, מהירות פנייה ומהירות יציאה מפנייה. וגם, כמובן, שמירה על חיי הצמיג האחורי.

בעידן המישלין הצמיג האחורי הוא הצמיג הקובע. הצמיג הקדמי של מישלין לא מתקרב לרמת האחיזה האבסולוטית שהייתה לצמיג הקדמי של ברידג'סטון. לעומת זאת, הצמיג האחורי של מישלין טוב בהרבה מהצמיג האחורי של ברידג'סטון. אז אם בימי ברידג'סטון היצרנים כיוונו לנצל כל יתרון קטנטן של הצמיג הקדמי, בשנים האחרונות זה הפוך. שימוש מושכל בצמיג האחורי ושמירה על האחיזה בו מנצחת מרוצים ואליפויות.

להונדה יש אופנוע שאותו מארק מרקז לקח לשלוש אליפויות רצופות, כשבעונה האחרונה מרקז מגדיל לעשות וזוכה עבור הונדה בתואר המשולש: אליפות רוכב, אליפות קבוצה ואליפות יצרן. בהונדה מחפשים מומנט בסל"ד נמוך, ובעיקר דרך להפוך את החלק הקדמי של האופנוע לידידותי יותר למשתמש באופן שלא יצריך את מרקז וקראטשלאו לבחור כמעט תמיד בצמיג הקדמי הקשה ביותר האפשרי.

ג'יג'י דלינייה עשה קסמים על הדוקאטי
ג'יג'י דלינייה עשה קסמים על הדוקאטי

דוקאטי ניצחו 13 מרוצים בשנתיים האחרונות, כשמנגד, בשש העונות הקודמות לכך הם ניצחו רק שני מרוצים. אין ספק שג'י'גי דלינייה עשה קסמים לדוקאטי GP מאז עבר מאפריליה, אבל לדוקאטי נותרה אבן נגף אחת בדמות מהירות וניהוג בשיא הפנייה. עכשיו ג'יג'י דלינייה מחפש דרך לשפר את שיא הפנייה מבלי לפגוע ביכולות האבסולוטית של הדוקאטי בכניסה וביציאה מפנייה.

בסוזוקי קרובים לשלושת היצרנים המובילים – הונדה, דוקאטי וימאהה, רק שהם יותר קרובים לימאהה מאשר להונדה או דוקאטי. אפס ניצחונות מאז שויניאלס ניצח על גבי ה-GSX-RR בסילברסטון 2015 מאשרים זאת.

באפריליה ובק.ט.מ צריכים לעבוד על כל האספקטים של האופנוע, החל ממנוע, דרך אלקטרוניקה, ועד שלדה וצמיגים. צמד היצרניות הקטניות הללו במרדף שאינו נגמר, אבל עם ההבנה שאם בדוקאטי יכולים להתמודד עם הונדה את ימאהה – גם הם יכולים.

ק.ט.מ - הרבה עבודה לפניהם, כמו גם לאפריליה
ק.ט.מ – הרבה עבודה לפניהם, כמו גם לאפריליה (בתמונה: זרקו)

ומה אצל הרוכבים?

מארק מרקז בחן כשהוא שומר מכל משמר את הכתף המפורקת שלו, ועדיין היה מהיר מחורחה לורנזו. האחרון, שלמד לשנות את סגנון הרכיבה שלו, נראה כמי שמסתדר עם ה-RCV213V הכול-חדש עבורו.

דוביציוזו ממשיך את הכיוון החיובי מאז הקיץ האחרון, ונראה שהדוקאטי GP19 יהיה מתמודד שווה-כוחות להונדה כבר מתחילת העונה.

ויניאלס שוב מהיר על-גבי הימאהה, בעוד רוסי מתקשה מעט יותר. אצל ויניאלס זאת כמעט תחייה.  רק שתחייה בטרום עונה אין דינה כתחייה במרוצים.

רוכבי אפריליה וק.ט.מ ממשיכים לסבול מנחיתות באופנועים. מתקשה בעיקר הוא יוהאן זרקו, פעמיים אלוף Moto2, כשה-RC16 הסופר-אגרסיבי של ק.ט.מ מכניס את זרקו לסטרס עמוק לאחר שנתיים בהם רכב על גבי הימאהה YZR-M1 של קבוצת טק-3.

בעוד חודש, החל מ-6.2.2019, נראה מי בחר היטב בטרום העונה ומי, אולי, פספס מעט את הכיוון הרצוי לפיתוח אופנוע המרוצים אבטיפוס שלו.

סוזוקי -
סוזוקי -קרובים לשלושת היצרנים המובילים

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

Ran-Yochay-WCR-Donington-07

רן יוחאי מסיימת 5 בסבב אליפות העולם בדונינגטון

רן יוחאי בהישג חסר תקדים: מסיימת במקום השישי והחמישי בסבב השני של אליפות העולם במרוצי ...

תגובה אחת

 1. Avatar
  דני מינדלין

  שלום ,
  אפשר לקבל מידע על תאריכים ומיקום של כל התחרויות השנה ?
  תודה
  דני

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן