דף הבית / חדשות / MotoGP: יאנונה ורוסי עושים את קטלוניה
image005

MotoGP: יאנונה ורוסי עושים את קטלוניה

אלוהי המרוצים בשלו, הרוכבים בשלהם ויאנונה מכריע גורלות; איזה מרוץ היה לנו בקטלוניה!

המרוץ בקטלוניה נערך בצל מותו של לואיס סאלום בתאונת רכיבה במקצה אימון חופשי 2 ביום שישי. לאור התוצאה הטרגית של ההחלקה של סאלום בפנייה 12 ועל מנת להגביר את הבטיחות, משונה התוואי של הסקטור הרביעי במסלול החל מפנייה 10. הישורת האחורית מקוצרת מעט והרוכבים משתמשים בתוואי של מסלול הפורמולה 1 הכולל פניות איטיות יותר וצמודות יותר, כשבדרך לפנייה האחרונה עוברים שיקיין שאמור להאט את הרוכבים.

מעשה שטן הוא שהקצב בסקטור הרביעי איטי מעט, אבל על כך מפצים הרוכבים במהירות פנייה גבוהה יותר בפנייה האחרונה, וכך המהירות המקסימלית בישורת גדלה.

הופה!
הופה!

מקצי האימון נשלטו בידי וינאלס, אבל בדירוג היה זה מרקז שקובע הקפה מהירה מאוד כבר ביציאה מהפיטס. מרקז עוד יחזור וישפר את זמני ההקפה כדי לזנק מפול פוזישן 0.467 שנייה לפני לורנזו. סוגר את השורה הראשונה פדרוסה. אחריו מפתיע הקטור ברברה על הדוקאטי של אווינטייה. רוסי חמישי ווינאלס רק שישי. צמד רוכבי דוקאטי מפעל מתקשים, כשיאנונה מדרג שמיני ודובי עשירי אחרי שנאלץ לעבור גם במקצה דירוג Q1.

טמפרטורת המסלול הגבוהה טורפת את התכניות, כשהיא מכריחה רוכבים רבים לבחור גומי בתרכובת קשה לשני הצמיגים. פדרוסה נצמד לצמיג בינוני מאחור, כשהוא טוען שהתחושה מהצמיג הקשה אינה טובה לו. הימור שבסופו יצלח לו כשהוא מסיים על הפודיום.

לורנזו, מרקז, יאנונה ופדרוסה מזנקים היטב. וינאלס מצליח לא לחרבן את הזינוק כמו במוג'לו ומסיים חמישי את ההקפה הראשונה. רוסי מזנק בינוני, טובע ברוכבים בהפיכת כיוון לפנייה 2 ונסוג מחמישי לשמיני. הוא מתאושש במהרה, נכנס לקצב כבר בהקפה הראשונה וחוצה את הקו כשהוא שישי. רוסי קובע קצב מהיר ופוצח בסדרה של עקיפות לאורך מספר הקפות כשבידיו נופלים שלל וינאלס, יאנונה, פדרוסה, ומרקז. את לורנזו רוסי עוקף על הבלמים בקצה הישורת בתחילת ההקפה השביעית כשהוא שומר על הקו ועל ההובלה בהפיכת הכיוון לפנייה 2.

וינאלס גם הוא מגלה קצב מהיר, כשהוא קובע שיא מסלול אבסולוטי למרוץ, אבל חוסר סבלנות בניסיונות העקיפה שלו על פדרוסה ואחר כך על לורנזו מונעים ממנו להתמודד בחוד והוא מסיים במקום הרביעי.

הופה 2
הופה 2

לורנזו מוביל את המרוץ עד לתום ההקפה השישית, אבל אז, אחרי העקיפה של רוסי, לורנזו מתחיל לסבול משחיקת צמיגים מוגברת ותוך מספר הקפות לורנזו כבר ממוקם חמישי. בהקפה ה-17 יאנונה כבר במרחק נגיעה מלורנזו ומתכנן עקיפה. רק כמו שבפעמים רבות אצל קרייזי ג'ו או 'המניאק', תכניות לחוד ומציאות לחוד. בבלימה לפנייה 10 יאנונה מגיע הרבה יותר מדי מהר, בולם הרבה יותר מדי מאוחר בקו פנימי מעט משל לורנזו, עולה לסטופי קטן, מאבד שליטה ומבצע סיכול ממוקד בחורחה לורנזו, כשהוא מתנגש בימאהה ומטיח אותו לאספלט.

בחלקו האחרון של המרוץ רוסי ומרקז נאבקים ראש בראש על ההובלה. מרקז, שרכב שני אחרי לורנזו עד להקפה השביעית ושני ולרוסי עד ההקפה ה-20, מחליט שניצחון קורץ לו. הוא יודע שלורנזו בחוץ וטבלת האליפות שלו, לא מוותר. וכך בהקפה ה-21 מרקז תוקף את רוסי בקו הפנימי של פנייה 10 רק בשביל לאבד את ההובלה חזרה לרוסי ביציאה מהפנייה. הקפה לאחר מכן מרקז מנסה את הסליפסטרים בישורת, אבל רוסי מגן בפנייה 1 ובמעבר לפנייה 2. הקפה נוספת, ושוב מרקז מנצל את הסליפסטרים, רק שהפעם הוא מגן על הקו ושומר את ההובלה. הקפה לפני אחרונה ורוסי עושה למרקז את אותו הדבר בדיוק, ומוסיף לכך פער קטן. בפנייה 7 של ההקפה האחרונה מרקז טועה בבלימה, יוצא רחב ומאבד חצי שנייה לרוסי. רוסי שומר על קצב מהיר ומגדיל את הפער בהקפה האחרונה על מנת לחצות את קו הסיום 2.652 שניות לפני מרקז.

מאושר, ובצדק
מאושר, ובצדק

העונה הזאת עוד תגמד את העונה הקודמת. שבעה מרוצים נכון לקטלוניה, ומרקז מתרסק במרוץ אחד, לורנזו ורוסי מאבדים שני מרוצים. מרקז הופך פיגור של 10 נקודות ליתרון של 10. לורנזו בדיוק להיפך, ורוסי במקום השלישי מפגר רק ב-22 נקודות אחרי מרקז. ניפגש באסן ביום שבת 26.6.

טבלת האליפות לאחר הסבב השביעי

  1. מארק מרקז, הונדה, 125 נק'
  2. חורחה לורנזו, ימאהה, 115 נק'
  3. ולנטינו רוסי, ימאהה, 103 נק'
  4. דני פדרוסה, הונדה, 82 נק'
  5. מאווריק וינאלס, סוזוקי, 72 נק'
העונה הזו תגמד את העונה הקודמת
העונה הזו תגמד את העונה הקודמת

 

אודות נעם יעקובסון

נעם יעקובסון
מסקר מרוצי MotoGP ומסביב. אופנוען בכל רמ"ח אבריו בעבר. אבא לשתי רוכבות בימבה ג'וק בהווה... איללכא וסובבו בגז.

עשוי לעניין אותך

hi_24MY_Ninja_500_SE_GN1_ACT__1_

חדשים בארץ: קוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500

הקוואסאקי נינג'ה 500 ו-Z500 הגיעו ארצה בגרסאות רגילות ו-SE; המחירים - 44 עד 47 אלף ש"ח; אירוע ההשקה בשישי הקרוב במטרו שופ תל-אביב

תגובה אחת

  1. Avatar

    בעניין יאנונה, כתבת דברים לא נכונים. אחרי שבדקו את נתוני הטלמטריה אימתו את הטענה שלו שהוא בלם באותה נקודה כרגיל ולא "מגיע הרבה יותר מדי מהר, בולם הרבה יותר מדי מאוחר..". ז"א שלורנזו משום מה בלם הרבה יותר מהרגיל. מעניין למה, אולי באמת הוא הוריד קצב, אולי חוסר ריכוז, ואולי רצה להפחיד את יאנונה מלרכוב צמוד אליו. עדיין אפשר לבוא בטענות ליאנונה שבחר לכוון אל תוך הפנייה ולהסתכן בתאונה במקום לכוון לקו רחב ובטוח אבל להפסיד זמן.

Single Sign On provided by vBSSO
דילוג לתוכן