דף הבית / חדשות / בהארלי עובדים על מערכת תזמון שסתומים משתנה
Harley-Davidson-Milwaukee-Eight-engine

בהארלי עובדים על מערכת תזמון שסתומים משתנה

פטנט שהוגש חושף שהארלי דיווידסון שוקדת על פיתוח מערכת תזמון שסתומים משתנה (VVT) למנועי הווי-טווין

מסמכי פטנט שהוגשו בארצות הברית חושפים שבהארלי דיווידסון שוקדים על פיתוח מערכת תזמון שסתומים משתנה (VVT) למנועי הווי-טווין – צעד נוסף קדימה עבור היצרנית.

האמריקאים הגישו פטנט החושף את פיתוחם העתידי למערכת תזמון שסתומים משתנה עבור מנועי הווי-טווין המכובדים, אך 'עתיקים', שלהם. לפני כן, נסביר מה משמעות המערכת.

מערכות תזמון שסתומים יודעות לשנות את זווית הפתיחה והסגירה של השסתום. בסל"ד נמוך המערכת מאחרת את הפתיחה ומקדימה את הסגירה, וכשעולים לסל"ד גבוה הפתיחה מוקדמת יותר והסגירה מתאחרת. באופן כזה משנים את זווית פתיחת השסתום, ה-DURATION. כך שיא המומנט מגיע על פני טווח סל"ד גדול יותר, כלומר המנוע גמיש, יעיל יותר ומאפשר ניצול קשת סל"ד רחבה יותר לאספקת הכוח (להסבר מעמיק הרבה יותר – כאן). בהארלי דיווידסון, כידוע, אינם מכוונים ליותר כוח, ומומנט לא חסר למנועי הוי-טווין שלהם, אך כן נדרשים להתכנס לתקנות זיהום האוויר הממשיכות להחמיר את תנאיהן. מערכת ה-VVT מטפלת בצד הזה של דרישות הזיהום.

ככל הנראה בהארלי יחברו את מערכת תזמון השסתומים המשתנה למנוע החדש עליו הם שוקדים מזה שנה – עם מערכת שסתומים חדשה בראש המנוע שתאפשר נשימה בסל"ד גבוה יותר לעומת משפחת מנועי המילווקי אייט, שהוצגה ב-2016. למנוע העתידי יהיו בצידי הצילינדרים מוטות-דחיף (Pushrods) שיתפעלו את השסתומים. מערכת מוטות הדחיפים היא זאת שמעבירה את התנועה הקווית מגל הזיזים אל הנדנדים, ודרכם אל השסתומים שנמצאים בראש המנוע, ומאפשרת את סגירתם ופתיחתם. הדבר צפוי להעלות את גבול סיבובי המנוע לכיוון ה-7,000 סל"ד לעומת 5,500 סל"ד במנועים הקיימים.

האמריקאים צריכים ליישר קו עם העולם החדש, הנקי והדורש יותר, שמצפה למנועים מרגשים אך מודרניים ויעילים.

מערכת תזמון השסתומים המשתנה של הארלי דיווידסון
מערכת תזמון השסתומים המשתנה של הארלי דיווידסון
מוטות הדחיף שמפעילים את הנדנדים והשסתומים
מוטות הדחיף שמפעילים את הנדנדים והשסתומים

Harley VVT (1)

אודות אסי ארנסון

אסי ארנסון
רוכב שטח וכביש, מאמן כושר ושיקום במקצועו, חולה על ספורט מוטורי מכל הסוגים - בעיקר של דו-גלגלי על כל סוגיו

עשוי לעניין אותך

CBR1000RR-020

MotoGP: פורטימאו יארח את הסבב האחרון של העונה

מסלול פורטימאו המחודש יארח את הסבב האחרון של עונת 2020 ב-22 בנובמבר השנה. סבבי ארגנטינה, מלזיה ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Single Sign On provided by vBSSO